Да, приемаме, че за общото сме на горе-доле едно мнение
Сега малко по детайлите:
Да, точно. Но този период е доста кратичък по принцип - отвъд една седмица вече носените запаси ще са на привършване и ще трябва силно да разчиташ на местно снабдяване. Ако си далеч от населени пунктове и обработваемата земя става лошо.
Ама разбира се, че не се случва винаги. Просто винаги има тенденцията да се случва, обаче понякога го овладяват Но ако погледнем характера на средновековната армия, способността и да овладява триенето е доволно мижава, което се дължи на ниската и организираност по принцип (неясни командни връзки, никаква методика в командването, никакви установени процедури по снабдяване и логистика да назовем няколко примера). Само като си представиш какво би настанало, ако накараш всичките тия благородници с целите им свити от слуги, багажи, палатки, резервни коне и тн да отцепят през баирите и ме хваща страх За мобилни колони от дисциплинирани бойци положението изглежда другояче разбира се. И такива е имало - сещам се веднага за един преход на англичаните по плаж, оставен от отлива, когато са притиснати от франсетата, където си се справят много добре, че даже и натупват последните, когато те решават да се правят на мъже. Но англичаните са нетипична армия - дисциплинирана, професионална и пътуваща леко. Французите от друга страна са типична средновековна и затова при тях редовно имаме пълен хаос и бъркотия, всичките им битки са загубени така при голямо числено превъзходство.
Не че няма сигруно някъде, но просто аз лични не съм много запознат. Предполагам могат да се намерят ако човек се поразтърси и поразпита. Като цяло обаче несъмнено донякъде си прав - Изтока по онова време е запазил и донякъде доразвил голяма част от римската цивилизация, която на Запад е тотално разрушена. Обаче същевременно разликите не може да са много големи - най-малкото са съществували търговски връзки, представяш ли си каква луда търговия би настанала с ножове, ако във Византия струват стотинки, а в Германия кила злато ? Също така феодалните процеси на разпокъсване са налице и във Византия и в ВБЦ, които процеси са основния препъникамък пред големите организирани армии. Но определено цивилизационното ниво е било по-високо спрямо Запада, а оттам и числеността и организационното ниво на армиите.
Между Александър, Атила и Наполеон има голяма разлика. Конете се изхранват с фураж, който е много по-ефективен от пасбището. Само в степите има достатъчно затревено пространство една армия да разчита само на пасбище за конете си. А щом трябва да мъкеш фураж, то каруците не ти мърдат Ако се интересуваш ще изнамеря точните сведения там за това колко опоскват еди колко си коне и тн., от които се вижда, че из Европата тоя номер с пасенето не минава. То и затова в Европа големи конни армии така и не се пръкват.
Сега малко по детайлите:
KG125 написа
2 - откъм хаос - ти си прав, но това не се случва ВИНАГИ. Една армия или част е способна на много неща, вкл. да премине тежъктерен и да си запази организацията /и още как!/; при яснота на задачата, психоогическо ниво и пр.
А за Средновековието - струва ми се, страдаме от следния дефект - има данни, много, за Запада, няма за Изтока.
За конните армии. Имах предвид големите им движения, от Александър, през Атила /из Европа/, до Наполеон, та и после.
Comment