Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балканите през VI-VIII век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    SRH написа Виж мнение
    Графе, честно, дотук не видях никакво доказателство за византийско управление на Белград след 630 г. Може би съм пропуснал нещо. В тоя ред на мисли, може ли да дадеш директни доказателства, пък тях да ги обсъждаме.
    Някакъв вид доказателство, но несигурно, е сведението на Константин Порфирогенет от 300 години по-късно за стратег в Белиград някъде по онова време. И понеже това сведение е изолирано и неподкрепено от други извори и археология, се опитваме да анализираме цялостната обстановка за да коментираме евентуалната му достоверност.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      .................... Между другото явно не знаеш, че малко след като едната монетарница в Сицилия затваря, отваря друга. А какво правим с другите провинциални монетарници, които продължават да си работят по това време?
      [.......
      monte christo написа Виж мнение
      .......... Обяснвам ти, че на римляните по времето на Ираклий им трябва преди всичко Виа Диагоналис. Този път е най-важният за тях.
      Разбира се, защото води към ....аварите, т.е. по това време в нищото. Ама кой да мисли?
      monte christo написа Виж мнение
      Ти ми говориш за пътят по Струма. Но толкова разбираш ти и от пътища, стратегии и т. нат. .............
      Както изрично съм написал – пътя Солун – Вардар – Морава. Ама щом за теб Струма и Вардар са една и съща река, явно е безсмислено да продължаваме да коментираме. Може и да съм аматьор, ама поне правя разлика между Вардар и Морава.

      ...............
      Last edited by Thorn; 29-05-2015, 22:31.

      Comment


        А какво правим с другите провинциални монетарници, които продължават да си работят по това време?
        Работещите монетарници не са важни, защото са ясни. Още по-важно е продължението на налудничавата хипотеза, че щом преди това затрихме цялата власт и население по Илирик заради спрялата монетарница в Солун, сега трябва да затрием и населението по бъдещите Опсикий и Тракезион. А В Сицилия сигур Етна трябва да ги изгърми римляните...
        .......

        Както изрично съм написал – пътя Солун – Вардар – Морава. Ама щом за теб Струма и Вардар са една и съща река, явно е безсмислено да продължаваме да коментираме. Може и да съм аматьор, ама поне правя разлика между Вардар и Морава.
        Е, тъй де - Вардар. И пътят към Белград. Обърках се вече. По подрзбиране споменах за Струма, когато мислех какво да те закова за Сердика.

        Може би аз постоянно се заяждам с това което правиш и с успехите ти? Май не. Де да знам, може би щото просто нямаш такива.
        Да, Стан, прав си - аз нямам успехи! Но ти къде виждаш своите?!?

        Кажи сега, какво ще го правим Симоката? Какво ще ги правим тези славяни и гепиди по Дунава? Живеели ли са те заедно, или - не? Ще строим ли къщя от сполии из Белград за една банда аскер? Нищо не каза...
        Last edited by Thorn; 29-05-2015, 22:32.

        Comment


          ............................

          monte christo написа Виж мнение
          Работещите монетарници не са важни, защото са ясни. Още по-важно е продължението на налудничавата хипотеза, че щом преди това затрихме цялата власт и население по Илирик заради спрялата монетарница в Солун, сега трябва да затрием и населението по бъдещите Опсикий и Тракезион. А В Сицилия сигур Етна трябва да ги изгърми римляните...
          Да ти напомня ли, че съм пуснал снимки на статии на водещи в областта нумизмати и там изрично се говори за солунската монетарница. За останалите, както каза, няма смисъл да коментираме, няма да разбереш. За Сицилия, пак да ти напомня, че малко след като едната спира, започва друга да работи. Защо като малоумни трябва все едно и също да повтаряме?


          .................................................. ...........

          monte christo написа Виж мнение
          Е, тъй де - Вардар. И пътят към Белград. Обърках се вече. По подрзбиране споменах за Струма, когато мислех какво да те закова за Сердика.
          Другият път по-малко мисли как да "заковеш" някой и повече мисли в положителен аспект.


          monte christo написа Виж мнение
          Да, Стан, прав си - аз нямам успехи! Но ти къде виждаш своите?!?.
          Ако си забелязал, не обичам да се хваля. Но ако много държиш, кажи, ще ти пиша на ЛС.
          ........................



          monte christo написа Виж мнение
          Кажи сега, какво ще го правим Симоката? Какво ще ги правим тези славяни и гепиди по Дунава? Живеели ли са те заедно, или - не? Ще строим ли къщя от сполии из Белград за една банда аскер? Нищо не каза...
          Да ти напомня ли, че ти твърдеше за многобройни славяни по долното течение на Тиса? А гепидите ти дойдоха като гръм от ясно небе и пак верен на себе си, реши да се заядеш и естествено пак се изложи като кифладжия.
          Колкото за Белград, да започнем отново, защо това сведение е само в Константин Багренородни и можем ли да вярваме на останалите му сведения в същия текст, че сърбите първо са били заселени в района на Сервия, че името им произхожда от латинското "сервус" и че до средата на 9 в. те и българите са били в робско подчинение на ромеите?
          Last edited by Thorn; 29-05-2015, 22:34.

          Comment


            =================С всекиго мога да наладя отношения. Стига да не се правят на интересни, и най-важното - да поназнайват историята на Романия. А ти се правиш на прекалено интересен ("професоналист"), като на това отгоре често намирам сериозни пропуски в знанията ти за ИРИ. Заради това твърдя - ти компрометираш историческата гилдия в България. Нищо лично - просто констатация.=================
            Да ти напомня ли, че съм пуснал снимки на статии на водещи в областта нумизмати и там изрично се говори за солунската монетарница. За останалите...
            Не, явно няма да разбереш. Аргументът за солунската монетарница издиша. Не тази е причината. Видно е от спирането на монетарниците в Никомидия, Кизик, Катания. Гъто населени области, които към 629-630 г. са с башкъ римска власт и администрация.

            ============= Дай ми аргументи и за Западна Мала Азия и Сицилия. Защо там след спирането на монетарниците продължава животът със съде всичките му показности? Ще си остана с питането...

            ============ Спокойно мога да "ви набера нелепостите", и на Торн, и на теб, особено от първата страница на тази тема. =============== Смяташ ли, че сте цъфнали и завързали с някои ваши странни доводи и наблюдения? Живот и здраве - по-нататък ще ви направя критика - не бързай.

            Другият път по-малко мисли как да "заковеш" някой и повече мисли в положителен аспект.
            За Струма-Вардар и объркването. Как да мисля в положителен аспект, когато специално статията ти за Сердика не търпи градивна критика? А по-скоро да бъдеш омаскарен. Положителен аспект можеше да се наблюдава, ако не беше решил, че войниците по времето на Никифор Геник могат да застроят нещо от града. Това е едно на ръка. За опасността от Запад вече говорихме. А най-големият пропуск в статията ти е липсата на знание, че диверсионни войски не носят обсадна техника. Както виждаш, лесно мога да те нацапам с лайна.

            ============
            Най ми е лесно да започна да псувам по форумите. Както прави Глишев. Ти също си изтърваш нервите (смятайки, че това е... тоягата). Но аз никога не мога да падна на вашето ниво. Острият ми тон е насочен към проявата на твоето знание по въпросите на Балканите VI-VIII в. (или по-точно към липсата на знание).============== аз не съм злобар - аз съм рецензент. Прави разлика.

            =========


            Да ти напомня ли, че ти твърдеше за многобройни славяни по долното течение на Тиса? А гепидите ти дойдоха като гръм от ясно небе и пак верен на себе си, реши да се заядеш и естествено пак се изложи като кифладжия.
            Боже мой! Абе, човек! Тези славяни от Потисието участват в похода 626г.! Гепидите не са гръм от ясно небе. Славяните плъзват навсякъде из областите покрай Дунава и Тиса. И по Трансилвания, въобще навсякъде. Заселват се и влизат в контакти с гепиди и всякакви романизирани. Защото се заселват сред тях! Аз ти говорех за войната, избухнала след неуспешната обасада на Цариград 626 г., когато всичко навсякъде става мазало (меле) покрай Дунава, а ти реши да "ме успокояваш" с фактът, че Теофилакт Симоката не ми бил познат. Разбра ли кой е кифладжията. Ами "професионалистът"... Просто не знае, че Симоката описва събитията до 603 г.
            Last edited by Thorn; 30-05-2015, 10:27.

            Comment


              Целия мач е така интересен, че въпреки всички рискове, ще се намеся да ви попитам лаически и непрофесионално, какво стана с луминисцентния метод ???

              Нещо продължаваме да караме с кирка и лопата - получавайки месечна заплата ???

              А и въпросите по темата са доста -

              1. Защо никъде на юг от Дунав не се споменават баш башибозуците на империята антите ???
              2. Защо се твърди, че населението на Балканите е избито след като достатъчно на брой извори твърдят точно обратното - част от населението е опленено, но друга не е , а трета дори дочаква реконквистата на византийската армия.
              3.Къде са тъй търсените доказателства за "славянска" керамика, която не е налична нито в Южна, но дори и в Северна България.
              4. Защо изчезва Пенковската култура и така и никъде не се намират "блестящите" й произведения на юг от Дунав ?
              5. Защо в Панония, Дакия и др. земи не се намират "славянски" ,а именно български културни елементи ???
              Извинявам се за надхвърлянето на тематичната рамка- но през 9в. там където трябва да "князувал" Коцел се намира българска керамика и печат на архиепископ Георги (на по-късен етап след 70-те години на IX в.) ?

              Въобще въпроси над които си струва и един професионал да се замисли....

              Comment


                =======

                monte christo написа Виж мнение
                Не, явно няма да разбереш. Аргументът за солунската монетарница издиша. Не тази е причината. Видно е от спирането на монетарниците в Никомидия, Кизик, Катания. Гъто населени области, които към 629-630 г. са с башкъ римска власт и администрация. .
                Сега следва да обясниш, че D. Metclaf и P. Grierson хал хабер си нямат от историята на Визанитя и компроментират цялата византоложка гилдия, защото писали такива глупости за солунската монетарница, =========

                =========
                Положителен аспект – имам предвид по-малко негативизъм по принцип, не конкретно.
                monte christo написа Виж мнение
                когато специално статията ти за Сердика не търпи градивна критика? А по-скоро да бъдеш омаскарен. Положителен аспект можеше да се наблюдава, ако не беше решил, че войниците по времето на Никифор Геник могат да застроят нещо от града. Това е едно на ръка. За опасността от Запад вече говорихме. А най-големият пропуск в статията ти е липсата на знание, че диверсионни войски не носят обсадна техника. Както виждаш, лесно мога да те нацапам с лайна.
                И какъв е проблемът с войниците и застрояването? За опастността от запад – то е като грешката ти със Стурма и Вардар==========, бъркаш. А сега по въпроса за дивесионните войски и обсадната техника. Защо реши, че присъствието на един механик автоматично означава „обсадна техника”. ============

                [QUOTE=monte christo;379281]
                =========
                monte christo написа Виж мнение
                Боже мой! Абе, човек! Тези славяни от Потисието участват в похода 626г.! Гепидите не са гръм от ясно небе. Славяните плъзват навсякъде из областите покрай Дунава и Тиса. И по Трансилвания, въобще навсякъде. Заселват се и влизат в контакти с гепиди и всякакви романизирани. Защото се заселват сред тях! Аз ти говорех за войната, избухнала след неуспешната обасада на Цариград 626 г., когато всичко навсякъде става мазало (меле) покрай Дунава, а ти реши да "ме успокояваш" с фактът, че Теофилакт Симоката не ми бил познат. Разбра ли кой е кифладжията. Ами "професионалистът"... Просто не знае, че Симоката описва събитията до 603 г.
                Да разбирам, ли че единственият ти аргумент за славяни по долната част на Тиса е че.... там трябва да има славяни? А бе, издъни се с тия славяни и сеге се чудиш, как да замажеш.
                Last edited by Thorn; 30-05-2015, 10:31.

                Comment


                  RIZAR написа Виж мнение
                  Целия мач е така интересен, че въпреки всички рискове, ще се намеся да ви попитам лаически и непрофесионално, какво стана с луминисцентния метод ???

                  Нещо продължаваме да караме с кирка и лопата - получавайки месечна заплата ???
                  А случайно да знаеш това удоволствие колко струва? Или си мислиш, че българските археолози са идиоти и не искат да използват най-съвременни методи?
                  Ако искаш - спонсорирай едно такова изследване. Вервай ми, никой няма да ти откаже

                  Comment


                    Stan написа Виж мнение
                    А случайно да знаеш това удоволствие колко струва? Или си мислиш, че българските археолози са идиоти и не искат да използват най-съвременни методи?
                    Ако искаш - спонсорирай едно такова изследване. Вервай ми, никой няма да ти откаже
                    Мерките за подобряването на изследванията, наистина са най-вече от икономическо естество.

                    Въпроса е някой да се опита да даде адекватен отговор, а не само да ходят разни културтрегери да продават на безценица българското културно-историческо наследство.

                    Отговорите би трябвало да се извършат в тази насока -

                    1. Намаляване на самите цени на изследванията - понякога, както и медицинските услуги, всъщност са си доста надути.
                    2. Привличането на западни екипи, които да помогнат с някакви финансови с-ва- това е доста трудно, особено след гръмването на кризата след 2008г. Аз самия съм свидетел за провалянето на различни западноевропейски-български проекти. Например спирането на издаването на Жития на светиите на митр. Макарий.
                    3. Привличане на автентични и неангажирани български фирми и бизнесмени, които да извлекат полза от рекламиране на българските обекти. Това би било подобрило самия техен маркетинг- прочутите български минерални води, хранителни продукти, текстил и др. неща от хр.-вкусовата и леката промишленост.
                    3. Създаване на перспективни проекти по Европейски програми
                    4. Дотация от общините, които имат полза от развитието на културен, рел., бално-лечебен и т.н. туризъм;
                    5. Предотвратяването на отклоняване на различни държавни, общински субсидии и дотации и максимално изгодното за професионалистите оползотворяване.
                    6. Икономии - (майката на мизерията) - привличане на различни дялове от обществените слоеве население, които биха помогнали с "ангария" срещу някакви облаги ( не непременно парични, може и например безплатно посещение на всички исторически музеи и археологически обекти и мн. други подобни) или без облаги (алтруистично)
                    7. Промени в законодателството - сума ти затворници киснат без работа по занданите и ако, един работен ден на археологически или друг значим обект би се броял за 2,3 или 4 затворнически , то това би било до някаква степен известен стимул за тях ( децата растат, жените са самички и т.н.).
                    8. И т.н и т.н.

                    Подобни офтопици вече да ги няма в темата.

                    За Белград, дали е паднал не знам, но след проблемите в Панония, едва ли е аварите са имали някакъв ресурс да направят нещо по-значимо. Трябвало е да си ближат раните от борбата с българите. А местните "Османовци" и "Алита" (използвах за евфемизъм имената на няколко турски отцепници от кърджалийския период)??????едва ли са били толкова послушни след 627г. Явно дипломацията на Константинопол здраво е поработила .

                    Славяните не са етнически термин, по простата причина, че няма "ранносредновековен" или "късноантичен" етнически термин на името "sclavi", a именно социален и той е ясно фиксиран.

                    Това са бившите "dediticii", които са обявени за "бивши или настоящи германци" , да, да, ама не, както казваше един известен български журналист.

                    .............първите имена на славяните, казва един техен представител били "германски".

                    .............................
                    Ако приемем, че имената на хървати и севери стоят опасно "сарматски", то е повече от ясно, кои са бъдещите славяни , наследници на бившите племена и онези хора, които не са поставени под равностранен договор, а със задължение да плащат данъци и трибути на империята.

                    Затова, както казах и по-преди в темата - императора е заповядал на околните "славяни" да хрантутят Куберовите хора. На едни "склави" са заповядвали ромеите, на други аварите, на трети -българите.

                    Е и появила се държава на Само, каква е ? Наследница на някакво племе или опит за овластяване на един лидер(вожд).

                    За такова вождество говори и Куртя.

                    А най-големия проблем, който съществува за вас поддръжниците на етническия произход на славяните е, че няма фиксирано нито едно балканско "славянско" племе, което да е стояло отвъд лимеса на Дунав и после да се е преместило и да е открито в някоя бивша балканска провинция. Имало е хора, които са се преместили от Балтика и Подонието на Балканите, но цели племена не са фиксирани ( става въпрос за благозвучни славянски племена).
                    Голям е проблема и със северите - за тях - колкото изследвания - толкова и произходи -
                    -то не бяха сувари (угро-фини)
                    -не бяха кимери ( Божова измислица през началото на XXI в.)
                    -не бяха славяни ( от къде са дошли обаче ? )
                    - не бяха готи
                    -не бяха хуни ( тюрки ?!??)
                    и т.н.
                    Някои дори ги обявиха за сибири или дори за българско народностно племе, подобно на (оногури, оногондури и всякакви други чукундури).
                    Между впрочем всички опити до днес да се достигне по някакъв научен и още повече археологически път до доказване на някаква предполагаема Родина ( Urheimat) на "северите" такива, каквито ги познаваме от византийските хроники удрят на камък и поредното доказателство за това е докторската работа на М. Даскалов.

                    Още по-голяма мъчнотия съставлява проблема за "антите", които от "източния клон на славяните" се изпаряват в небитието. Че гаче на Балканите някъде не трябваше ли да остане, поне една отломка, от това доста силно в даден момент "племе".

                    Ама не и те "погибоша аки обры" .
                    Last edited by RIZAR; 31-05-2015, 11:30.

                    Comment


                      2. Защо се твърди, че населението на Балканите е избито след като достатъчно на брой извори твърдят точно обратното - част от населението е опленено, но друга не е , а трета дори дочаква реконквистата на византийската армия.
                      Кои извори твърдят точно обратното? За опустошаване на Балканите пишат:
                      - Евагрий Схоластик
                      - Менандър Протектор
                      - Йоан Ефески
                      - Теофилакт Симоката
                      - анонимна Хроника на Монемвазия
                      - Константин Порфирогенет

                      В най-добрия случай за оцелелите от местното население се споменава, че бяга по планините (в случая с Пелопонес бягат в Италия). Точно заради аваро-славянските опустошения във византийската литература аварите стават синоним на разрушители.

                      Впрочем тази депопулация може добре да обясни събитията след втората половина на 7 век

                      Comment


                        Уважаеми съфорумци, използващи неформална лексика и обръщения с твърде лично-сексуално съдържание - моля ви, тук и разни младежи влизат, а и форумния правилник нарушавате. Има ли начин личните си сексуални предпочитания да ги изразявате някъде другаде?
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          messire Woland написа Виж мнение
                          Уважаеми съфорумци, използващи неформална лексика и обръщения с твърде лично-сексуално съдържание - моля ви, тук и разни младежи влизат, а и форумния правилник нарушавате. Има ли начин личните си сексуални предпочитания да ги изразявате някъде другаде?
                          Нека не обобщаваме така. Един конкретен съфорумец вкара тази лексика и желание за подобни неморални действия.

                          Comment


                            Ами добре, само че аз не следя специално тази тема. Нека направим така - след този пост ще гледам и трия обидите. По-назад честно казано не ми се разкопават миризливите пластове.
                            Темата е интересна и аз бих искал да си остане с повече информационно съдържание и по-ниско ниво на грубости
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              Тази тема почна нещо трудно да се следи покрай безбройните вътрешни цитати в постингите, но доколкото прегледах последните баталии тук, останах с впечатление, че никой не е зачекнал въпроса за етническото присъствие или просъществуване на федератски и прочее "варварски" заселнически групи на Балканите от периода края на 4 - края на 6 век. Сал един Белград го подритвате и една солунска монетосекачница.


                              П.П. Стан беше пуснал по-напред един скан на Меткалф, в който се говори за срив на византийското монетосечение през 7, 8 и 9 век. Ако има желаещи редови форумци и модери, можем в отделна тема да почоплим един интересен въпрос, който е направил впечатление на италианеца Дел Мар още в края на 19 век, а именно, че през 8 век утихва и златното монетосечение на териториите на бившата Западна империя и същевременно от 9 век императорите на Източната империя налагат в целия християнски свят правилото, че само василевсите имат законно право да секат жълтици, докато останалите християнски (и нехристиянски, но само теоретично, защото реално не могат да ги спрат) владетели могат да секат най-много сребърници. Доколкото успях да направя преди месец-два справки в интернет, последните златни монети на Запад са сечени от Людовик Благочестиви и сеченето им де факто е преустановено с разпада на Франкската империя. Принципът за златния прерогатив остава непоклатим до краха на Романията през 1204 г. Този прерогатив за първи път според Дел Мар е бил изтъкнат от Юстиниян Втори като повод за война с арабите заради Кипър и за него съобщава Теофан Изповедник.

                              Comment


                                Федератите от 4-6 век са извън тази тема хронологически. И изобщо идеята ми за нея беше да проследим унищожаването на римската цивилизация от варварите и това, което се е случвало през тъмните векове на Балканите.

                                П. П. Онази история с Юстиниан Ринотмет не беше ли когато Моавий му беше платил данъка с новоизсечени монети с арабски надписи, а не с кръст?


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X