Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За казаците и турския султан

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Извенявам пишу на руски език.

    Казак это почти что отдельный народ не само руски а смесь половцев хузар и беглых руских хлоповю. Точно не волжски българи - они с ними воевали.

    По-татарски и по-турецки гозак, или гузак, значит легко вооруженный конный воин, воин без доспехов, без кольчуги, без шлема... Таковыми и были первые казаки.

    Слово имеет ярко выраженное тюркское происхождение, и обозначало не народ, не этнос, а особую группу людей, своего рода сословие, которые прошли (и выдержали) тяжкий обряд инициации, практикуемый у древних тюрков. Посвящение в высшую касту воинов племени происходило так: молодого и сильного юношу отправляли на длительное время жить в степь одного, где он должен был в течении долгого времени сражаться против диких зверей и людей, находить себе пропитание и выдерживать тяжелые природные условия. Выдержавшему испытание присваивалось право носить и применять оружие, что делало его высшим человеком по отношению к нерасчлененной массе "обычных людей". Поэтому значение слова "казак" было весьма определенным и звучало действительно гордо - "свободный, имеющий право носить и применять оружие человек". Здесь нельзя не усмотреть сходства с обрядами инициации у многих народов Евразии и связь с кастовой системой, господствовавшей в древности. Козаки были прямым аналогом касты кшатриев в Индии, единственная разница состояла в том, что казак мог проникнуть в воинскую касту не по праву рождения, а по праву человека, доказавшего свое мужество и силу.

    Половцы называли казаками тех, кто нес сторожевую службу, защищая границы территории своего племени и государства. Таким образом, слово "казак" является не славянским, а заимствованным у тюрков понятием, как бы это не раздражало сторонников идеи о чистоте славянства у украинцев. Интересно, что подобную точку зрения разделяли и авторы - современники казацкой Сечи. Например, Иоганн Миллер, один из первых исследователей истории казачества, утверждал в своей книге о казаках, что слова это происходит от самоназвания группы тюркских племен, которые именовали себя киргиз-кайсаками. Известно, что это древнее самоназвание казахов (почти что казаков!), которое они сохраняли и период царской России вплоть до 1917 г. И лишь с созданием в 20-е годы союзных республик в Средней Азии, это понятие было вычеркнуто и часть киркиз-кайсаков стали называть киргизами, а часть казахами. На малороссийской почве понятие "казак" стало обозначать практически то же самое, что и у тюрков - изолированное территориально и классово воинское сообщество, каста избранных воинов.

    Comment


      #32
      За произхода на казаците

      :sm186: Освен всички славянски теории за произхода на казаците съществува и схващането, че те са остатъци от прабългарските племена, преминали и заселили големи територии на Южна Украйна. Не знам защо, но руските историци винаги прапускат този период, през който ранните българи са владяли достатъчно дълго тези територии. Тук са и Вожска България и Североизточните територии на Аспарухова България. И гробовете на владетелите ни са там. Казаците са конен народ, приел християнството и служил като привилигировано военизирано население след формирането на руските княжества и Московска Русия. Като погранично население, те имат определени свободи, които са традиционни за тях. И докато селското население в Русия постепенно губи свободата си и става зависимо, казаците запазват своя традиционен и свободен начин на живот. Официалните власти са се стремили да ограничават техните привилегии, но са се сблъсквали с организираната им военна съпротива. Затова в повечето случаи са ги оставяли да си се развиват, както си знаят. Примери за недалновидни действия на държавата спрямо погранично и полувоенно население има достатъчно. Сещам се за грешката, която Византийския император Михаил 8 Палеолог прави с малоазийското военизирано погранично население. То е известно с името "акрити". След като отнел привилегиите им и спрял да им плаща, императорът ги принудил да се съюзят с вековния враг - турците и да ги подпомагат вместо да ги спират. И да унищожат цялата империя след стотина години.
      Естествено че казаците са под силното рускоезично и украинско влияние. Но ако разгледате някой топоними, там, ще ги срещнете и на наша територия. Сещам се за Казанските казаци(от гр Казан). И нашия град Котел, което е едно и също. И други доводи може да се изтъкнат.
      :nworthy: А и Репин като е рисувал картината е пресъздал точно такива образи на прабългарски юнаци. Християнските прически са доста по различни от плитката на темето, с която са се славили прабългарските войни. А шишането, което се вижда вляво долу си е точно нашенското "исливне" със традиционната нашенска засечка на приклада , кой знае защо известна, като традиционна турска пушка.
      Last edited by танкиста от Харков; 19-09-2005, 16:43.
      От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

      Comment


        #33
        Освен всички славянски теории за произхода на казаците съществува и схващането, че те са остатъци от прабългарските племена, преминали и заселили големи територии на Южна Украйна. Не знам защо, но руските историци винаги прапускат този период, през който ранните българи са владяли достатъчно дълго тези територии. Тук са и Вожска България и Североизточните територии на Аспарухова България.

        Руските историци не пропускат този период . В тези земи (Южна Украйна) живаха торки (9 в), след тях половци (кумани) (10-11вв), след тях печенеги, монголи, но ни-то един руският източник не говори за тях като българи (разбира се руснаци разбирам кто да е българи волжски и дунавски и различи тези хора с други.) След части преселевани номадски народи в този регион, няма бази за да вярват, че многобройното българско население остава на тези земи. А первото споминание о казаци беше в началото 15 векове (битка рязанските казаци срещу татари).

        Казаците са конен народ, приел християнството и служил като привилигировано военизирано население след формирането на руските княжества и Московска Русия. Като погранично население, те имат определени свободи, които са традиционни за тях.

        От начало казаци беше само боен гарнизон в крепости по границата со Степ. Перви казаци е рязанските и северските (тези градове са расположени около Москва (Рязань) и на северо-исток от Киева (Новгород-Северский)) и няма нищо общо с Южна Украйна. Живот в тези крепости беше доста тежък след того мнози от казаци избега в степ и организайки некави селища. Тези селища не влиза в Русия по край 16 в, а край на техните (и общо казашките) привилегии наступи след Революцията.

        Естествено че казаците са под силното рускоезично и украинско влияние. Но ако разгледате някой топоними, там, ще ги срещнете и на наша територия. Сещам се за Казанските казаци(от гр Казан).

        Беше мнози казашките войски, но никога няма Казанското. Казанските казаци това е добър виц :mhehe: :mhehe: :mhehe: .

        А и Репин като е рисувал картината е пресъздал точно такива образи на прабългарски юнаци. Християнските прически са доста по различни от плитката на темето, с която са се славили прабългарските войни.

        Семиреченските и Забайкальските казаци разбира се българи теж-)))).
        Извенявам за грешки кога пишу на български. Български не е роден език.

        Comment


          #34
          Между другото няма нищо странно ,че болшинството от казаците воюват на кон-те се бият срещу кримските татари много дълъг период от съществуването си.Пехотните подразделения на казаците се наричат пластуни.Имали са предимно разузнавателни функции.Добра представа за военната система на казаците от началото на 20 в.дава Шолохов в книгата си "Тихият дон",въпреки ,че става въпрос за доста по-късен период от време.
          "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

          Comment

          Working...
          X