Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Японската агресия в Корея (1592-1598)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Японската агресия в Корея (1592-1598)

    Инвазията

    В края на 15 в. с разпадането на шогуната Ашикага, управлявал страната около 200 години, Япония навлязла в период на междуособни войни. Обединението на страната започнал Ода Нобунага, но бил убит от своите васали. Делото му обаче било продължено от един от неговите доверени васали Тоютоми Хидейоши, който успял да обедини Япония със силата на оръжието и се превърнал за народа в жесток деспот съсредоточил в ръцете си цялата, военна, политическа и икономическа власт в страната.

    По-това време Япония бележи голям ръст на градското съсловие и започва да изпитва все по-голяма нужда от внос на стоки. Управляващата в Корея династия Ли, прекратява търговията си с Япония заради грабежите на японски пирати, самураи и търговци (наричани от корейците Вягу ) по крайбрежието, което прекъсва и търговията й с Китай и останалия свят.
    Тоютоми Хидейоши замислил да разреши този проблем с въоръжена агресия. Инвазията на японските самураи на континента е подбудена и от факта, че дългия период на междуособни войни изтоштил до край икономическите сили на страната и народът обеднял, което подтикнало Хидейоши към грабеж над други страни.

    Неговият план бил колкото дълго обмислян толкова и грандиозен тотално мобилизиране на въоръжените сили на феодалите, мълниеносно нахлуване на Корейския полуостров и нанасяне на съкрушителен удар на държавата, след което проникване и овладяване на Китай и накрая създаване на една велика източна империя под негова власт.

    На 13 април 1592 над сто хилядна японска войска, снабдена и с огнестрелно оръжие, дебаркирала при Пусан. Цялата област била овладяна в кратко време, а съпротивата на по-малобройните защитници сломена.
    Кампанията се ръководела от Хидейоши, който се намирал в Япония в Нагоя, провинция Сага. Японската войска била разделена на 9 армии.
    Главнокомандващия корейската армия Ким Мен Вон, който трябвало да отбранява брега на река Хангана и Ли Ян Вон главнокомандващ на гарнизона в Сеул, побягнали на север още преди да влязат в схватка с врага.

    На 2 май японските войски превзели столицата Сеул и там се установил Укида Хидею главнокомандващ окупационните войски. Вихреното настъпление продължило и на 15 май 1-ра армия начело с Кониши Юкинага превзела Пхенян, като разгромил главните сухопътни сили на корейците в централния район 8 000 души под командването на Син Риб.
    2-ра армия командвана от Като Киомаса се придвижила към провинция Хамген, овладяла я и окупирала дори част от Манчжурия. В провинция Хванхе вилнеели войските на Курада Нагамаса.
    Губернаторите Ли Кван, Сен Гак и Ким Су успяли да съберат и организират близо 50 000 армия и я повели в помощ на Сеул, но още по пътя били разгромени от японците в провинция Кенги.

    Само за два месеца японците успяли да овладеят почти цяла Корея. Самураите разграбвали имуществото на населението, изнасилвали жените, а младежите откарвали като роби в Япония.
    Паяметник на японската жестокост и насилие се превърнала т.нар. Могила на ушите в Киото, където завоевателите изпратили 30 000 отрязани уши от убити корейци.
    Почти цяла Корея с изключение на провинция Чжелла и райните на север и запад от Пхенян била окупирана от японците.


    Морските сражения

    След като акостирали в Пусан, японските войски водени от Юкинага и Киомаса се придвижили във вътрешността на страната, а флотът командван от Като Есиаки, Куки Ешитака и Тодо Такатора се установил в южното корейско крайбрежие и поддържал снабдяването на сухопътните части.
    Командващият военноморските сили на първата отбранителна линия по лявото крайбрежие на провинция Кенсан Пак Хон изгорил своите кораби и избягал от преследващия го враг.
    Втората морска отбранителна линия (дясното крайбрежие на Кенсан) Вон Гюн в първата битка при остров Кучжеджо претърпял поражение и поради опасения от преследване потопил над 100 от корабите си с голямо количество топове и снаряжение. Изоставил даже бойните знамена и слизайки на брега разпуснал 10 000 войника. Но скоро преустановил отстъплението си и се насочил към щаб-квартирата на главните морски сили в Норян и изпратил пратеници за помощ до Ли Сун Син командващ третата морска отбранителна линия (лявото крайбрежие на провинция Чжелла).
    Ли Сун Син незабавно събрал военния съвет и решил да настъпи. На 4 май навлязъл във водите при Кенсан с флот от 85 кораба.
    На 5 май достигнал пристанището Танпхо и се съединил със силите на Вон Гюн, който му отстъпил един свой кораб под негово командване в знак на тяхното бойно съдружие.
    На 7 май в пристанището Окхпо Ли Сун Син заварил около 50 вражески кораба и заповядал да бъдат атакувани. През това време екипажът на японските кораби се бил пръснал по крайбрежните села. Някои от тях забелязали приближаването на корейския флот и се хвърлили към корабите си в опит да ги спасят. Завързало се голямо морско сражение. В началото японците оказали яростна съпротива, но скоро поддали под натиска на корейците и започнали да изхвърлят зад борда товара на корабите, за да ги олекотят и по-бързо да минат в отстъпление. Вече било късно - корейският флот се впуснал да ги преследва, боевете продължили в течение на няколко часа и били потопени 26 и повредени много други японски кораби, а над половината японски войници били избити. Битката завършила с голяма победа за корейския флот.
    В същата нощ близо до Единпхо били потопени още 5 японски кораба.
    На 8 май в залива Тектинпхо Ли Сун Син нападнал 13 вражески кораба, чиито екипаж разграбвал местните села, но като пристигнала армията на Син побягнали към хълмовете във вътрешността. Корейците взели много трофеи от врага, включително оръжия и боеприпаси, като плячката била разпределена по равно между войниците и местното население. Били използвани и т.нар костенуркови кораби (кобуксени).

    Това разстроило японската тактика, като прекъснало връзката за снабдяване на сухопътните сили.
    На 6 юли флотът на Син заварил в Кенян засякъл друга голяма вражеска флотилия, която решила да се прибере в пристанището му. Тя била съставена от 36 големи, 24 средни и 13 малки съда. Да се атакува било невъзможно защото заливът бил тесен, а на входа му били струпани много кораби, а врага имал възможност при поражение да се изтегли и спаси на сушата. Затова Син решил да подмами врага към брега на остров Хансандо и да го унищожи там. Той се намирал между остров Кочжедо и Кенсан, но бил необитаем и в случай на поражение, ако се опитат да се спасят на него японците би ги очаквала гладна смърт.

    За тази цел той настъпил с 5-6 кораба, които след кратък сблъсък и няколко изстрела тръгнали да бягат към острова. Първоначално самураите мислели, че това са всичките сили на врага и веднага се впуснали да ги преследват. Корейският флот обаче стоял в засада при Хансандо в построение Хагиктин (крилат жерав). Когато японците се появили, корейския флот настъпил откривайки ураганен огън по него с топовете. Още в първите минути били потопени няколко японски кораба, а на останалите настанала паника. Малко след това преминали в отстъпление в опит да заемат старата си позиция в пристанището, но били преследвани и потапяни един след друг.
    В този бой били потопени общо 59 японски кораба (повечето крупни съдове), загубите в жива сила също били огромни, само около 400 души успяли да се доберат до остров Хансандо. А от японския флот невредими успяли да избягат само 1 голям, 7 средни и 6 малки кораба.

    След това на 10 юли Син достигнал пристанището Ангорпхо, където били концентрирани 31 големи, 15 средни и 6 малки японски кораба. Син опитал да приложи същата маневра и да ги подмами в открито море, но този път японците не се вързали. Въпреки това корейските кораби един след друг навлезли в пристанището и открили огън по врага. В завързалото се голямо сражение всички японски кораби били потопени, а екипажът избит, като само нищожна част се спасили бягайки на сушата.

    Във всичките морски сражения на Ли Сун Син японците загубили над 100 кораба и над 9 000 души, а корейските загуби били незначителни 19 убити и 114 ранени. Корейците установили контрол над морето и отрязали единствения път за снабдяване с припаси и подкрепления на японците. Кониши Юкинага трябвало да преустанови настъплението си дълбоко в Корея и да се върне отново към юга, това дало възможност и на сухопътните съпротивителни сили на Корея да се организират срещу врага.

    Син решил незабавно да атакува и най-голямата морска база на японците в Пусан, откъдето и най-бързо можело да отстъпят към родината си. Там били базирани близо 500 вражески съда, от които след тежки боеве успяли да потопят около 100 от тях. Екипажът на разбития флот слязъл на брега и съвместно със сухопътните части разполагащи и с огромна кавалерия заели позиции за отбрана. Син не се решил да дебаркира и да ги атакува, защото не разполагал с кавалерия, а и вече настъпвала нощта и се опасявал да не обкръжат силите му при десанта и в крайна сметка се изтеглил към своята базата.

    Следва продължение
    Last edited by Warlord; 08-03-2007, 15:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
    (\_/)
    (°_°)
    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

    #2
    Много гот, само да допълня, че в историографията на двете страни тази война се дели на две големи експедиции. Корейците наричат първият период (1592–1593) войната Имджин, което ще рече Воден дракон, по годината в която започва нахлуването. Японците наричат тази част кампанията Бунроку или Бунроку Ганен - това е от епохата Бунроку. Втората атака (1597–1598) наричат съответно корейците Втора война Джоунг-ю, а японците кампания Кейшо - Кейшо Ганен, това е от последвалата епоха в тяхната история.


    Comment


      #3
      Мда, докато събирах информация за подробностите от този период напрактика навлизах в непознати територии от световната история, което си е доста вълнуващо използвам най-вече корейска литература по случая (преведена на руски разбира се - т.нар. Имджинска война), която е доста предубедена и едностранчива, но като цяло може да се извлекат много интересни факти без много преувеличения.
      Сега като направих справка с японските източници - значи за първата инвазия през 1592 според корейците японците са 200 000, а според японците - 158 800 души

      Следващите етапи, които още не съм ги дооформил са корейската съпротива по суша и подкрепата от страна на Китай.
      Интересното, което може да се отбележи, е че идва един момент, в който японците (част от воюващите самураи са християни) се бият с китайците на корейска територия с европейски оръжия (японците са възприели аркебузите на португалците и холандците само преди няколко десетилетия, но вече са се научили да произвеждат сами огнестрелно оръжие).
      А допреди 300 години корейците нахлуват на японския архипелаг ръководени от Кубилай хан.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #4
        Много интересен материал. С нетърпение очаквам продължението.
        Между другото като бях студент в София гостуваше корейска трупа, която изигра в Народния Театър тяхна средновековна опера, чийто сюжет разказва за битката при остров Хансандо. Ли Сун Син е нещо като корейския Вилхем Тел - поне с такова впечатление останах от онова, което разказваха артистите.
        "В света най - слабото,
        побеждава най - силното.
        Небитието прониква навсякъде..."
        Лао Дзъ

        Comment


          #5
          Интересен материал, браво Warlord. Ако може в продължението (ако имаш време и желание) да напишеш няколко думи за типовете кораби (ако е известно) и въоръжението им, както и за сухопътната тактика?

          Comment


            #6
            Много интересен материал.

            Бях чел някъде, /в някой японски роман по всяка вероятност/, че важна роля за разгрома на Япония изиграват болестите от които страда армията им, дали има нещо подобно в официалните источници.

            П.П. има някаква история на Япония на пазара, струва ми се малка по обем за толкова древна държава, ако някой има наблюдения ще се радвам да ги сподели.
            "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

            Comment


              #7
              Интересна тема,браво!Болести винаги се появяват при лошо снабдяване на армиите,а след разгрома на японския флот от корейците,сухопътните части стават съвсем изолирани.Освен това се появява и опозиция срещу войната сред някои даймьо,а и положението на Хидейоши съвсем не е стабилно.На мен лично са ми интересни костенурковите кораби(кобуксон)-въоръжени с по 11 топа на всеки борд и по 2 на носа и кърмата.Основния кораб по това време е Panokson,подобен на кобуксона но без покритие.Дължината на "костенурката" е около 30-37м,с драконова глава отпред,през която се изхвърлял серен газ,служещ за разпръскване на вражеската флота и като димна завеса за прикритие на маневрите.Има две мачти и две платна,както и гребла.Основно предимство пред вражеските кораби е,че можел да се завърта около собствения си радиус.Екипажът се е състоял от около 50-60 моряци-бойци и 70 гребци.Палубата е била покрита от покрив с метален обков от шестоъгълни плочи и остри шипове,което предпазвало корейския екипаж от вражески стрели и куршуми,а шиповете обезкуражавали врага да предприема абордаж,което била основна тактика на японците.Кобуксоните били само 3-6 броя,за разлика от общоприетите схващания,тъй като изисквали много средства за построяването им.Основен кораб оставал паноксона.Корпуса е U-образен с плоска основа,екипаж 150-200 души,скорост до 3 възела,комбинирани платна-могат да се разполагат по посока на вятъра и от наветрена страна,материал-бор и дъб,съшит с дървени гвоздеи,които се разширяват във водата и усилват структурата;оръдията са с голям калибър с далекобойност до 500 м(имало е и далекобойни до 1 000м);основен метод на атака-таран или подпалване и потопяване на врага.
              Японците имат един интерсен кораб,един от първите броненосци в историята-Атакебуне или Текосен(tekkosen-брониран кораб),въоръжен с топове и аркебузи с голям калибър за потопяване на вражеските небронирани кораби.Били са използвани само за крайбрежни действия и са се движели с гребла.Приличал е повече на плаваща крепост,отколкото на кораб и е служел за флагман,екипаж 200-300 души.Среден клас са Секибуне-основен кораб на японците,доста по-лек от корейските кораби,но основния му недостатък е,че не можел да носи повече от 2-3 оръдия,екипаж около 100 човека.Малките кораби са се наричали Кобая с екипаж от 40 души.Японските кораби са развивали скорост повече от 3 възела,имали са квадратни платна,което ограничавало употребата им само по посока на вятъра;основен материал-японски кедър и ела;съшити са с метални гвоздеи-корозират и отслабват структурата;въоръжение-аркебузи(до 200 м далекобойност),мечове,копия,стрели;метод на атака-придърпване с куки,абордаж и избиване на екипажа.
              Малко снимки на кобуксон

              Comment


                #8
                Ето да споделя и аз - Японската инвазия в Корея
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #10
                  Корейската победа е пирова, за съжаление.
                  Чосон никога повече не се възстановява истински след войната с японците. След падането на Мински Китай през 17-ти век, страната постепенно се маргинализира, за да се превърне 250 години по-късно в лесна плячка за приелите западните технологии самураи от края на 19-ти век.
                  Иначе, биографията на Ли Сун Син е впечатляваща и неслучайно го наричат адмирал Нелсон на Изтока.
                  "В света най - слабото,
                  побеждава най - силното.
                  Небитието прониква навсякъде..."
                  Лао Дзъ

                  Comment


                    #11
                    Наистина това е била голяма победа за корея но пирова както е посочено в горния пост но ако в тази война главна роля са изиграли морските сражения защото ако не е бил гладът съмнявам се че корейците са имали шанс срещу японските самураи . Почти цялата е била окупирана и благодарение на тези победи се е спасила от разгром.

                    Comment


                      #12
                      А благодарности за китайците?


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #13
                        Китайците те нямат особена заслуга в тази тяхното активно участие в тази война съмнително но пак казвам главна заслуга имат морските победи на корейците ако не беше изтощена японската армия от глад пак съмнявам се че китайците и корейците биха имали шанс.

                        Comment


                          #14
                          Контранастъплението

                          Разгромът на главните военноморски сили на японците при Хансандо се явил преломен момент във войната, той провалил техните планове за съвместни действия на морските и сухопътните сили в Корея. Така на самураите, които вече били нахлули дълбоко във вътрешността на полуострова, се наложило да отстъпват тъй като корейския флот овладял единствения път за комуникация с ген-щаба в Нагоя, както и за доставки на боеприпаси и нови попълнения за армията.
                          С оглед на тази ситуация японския военачалник Курода Ешитака предложил на Кониши Юкинага заемащ позиции около Пхенян да се предприеме спешно изтегляне към Сеул и на юг от него.
                          В същото време в почти всички провинции започнали да се организират крупни сили на корейското опълчение. Династията Мин в Китай не останали безразлични към японската агресия на континента, която след покоряването на Корея щяла да обърне поглед и към тях, затова сформирали свои отряди в помощ на корейците.
                          През юли 1592 първи във войната взел участие 5000 китайски отряд командван от Чжао Шен Хун. Той скоро бил разбит, но китайците не мислели да се отказват и до декември 1592 на корейска територия вече се биели 40 000 китайски войници под командването на Ли ЛуСун и на още няколко пъти след това пристигали нови подкрепления. Те значително спомогнали за подсилването на корейската армия и преминаването й в контранастъпление.
                          На 8 януари 1593 китайско-корейските сили сред които царял висок боен дух щурмували крепостните стени на Пхенян, които не удържали техния напор, японците понесли големи загуби и през нощта на същия ден напуснали крепостта и избягали на юг. С това окончателно пропаднали плановете им за по-нататъшно нахлуване в Континентална Азия.
                          След тази битка войските на Като Киомаса намиращи се далеч на север в провинция Хамген започнали трескаво отстъпление към Сеул под страх да не останат изолирани от основните сили. Всички останали по-малки японски отряди действащи северно от провинция Кенги направили същото преди да е започнало всеобщото настъпление на китайско-корейските войски.

                          В японския лагер настъпил хаос, избухнал раздор и между двамата върховни генерали Кониши Юкинага и Като Киомаса, които започнали да си прехвърлят един на друг вината за понесените поражения.

                          Губернаторът на провинция Чжен Ла Квон Юр успял да мобилизира 20 000 армия от местното население и вдъхновен от радостната новина за освобождението на Пхенян прекосил река Ханган и се насочил към крепостта Хяндю за да пресече пътя на отстъпващия враг. На 12 февруари той срещнал превъзхождащите го японски сили отстъпващи към Сеул и им нанесъл голямо поражение.
                          В резултат на тези поражения японците започнали първите сондажи за мирни преговори с цел да забавят корейското контранастъпление, да избегнат разгрома на основните им сили в Сеул и да спечелят време за отстъпление.
                          Възползвайки се от това протакване те попълили войските си и се изтеглили от Сеул, като пропагандирали сред местното население „помиряването” между двата народа за да смегчат опълченския им дух и чувството им за ненавист към тях. Те се придвижвали с тържествена музика и поставили на коне двамата синове на корейския крал Им Хя и Сун Хва, пленени в провинция Хамген.
                          Скоро обаче те продължили разбойническите нападения и избиването на пленници, а на 15 юни 1593 прегрупирали войските си, излезли от Пусан и на 21 юни обсадили Диндю. 60 000 население на града под ръководството на Ким Чен Ир, Хван Дин и Цой Ген Хи отбранявало стените в продължение на 7 дни, но накрая крепостта паднала и били извършени поголовни кланета над защитниците му. Японците също понесли големи загуби, което ги разубедило към незабавно настъпление към Хонам (провинция Чже Ла) и се върнали в своите бази впровинция Кенсан.
                          Изтласканите от централните райони самураи се укрепили по крепостите в Южния крайбрежен район на Корея. Останали известно време там те решили да измият позора от пораженията си като продължат военната авантюра и започнали да подготвят нова агресия.
                          Настъплението на корейските войски било забавено от протичащите преговори за мир, а в това време японците правели всичко възможно да убедят китайците, че по-нататъшното им пребиваване в Корея е ненужно и безмислено. През това време те прегрупирали своите сили и започнали подготовка за ново настъпление.
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            #15
                            60 000 население на града под ръководството на Ким Чен Ир
                            Ай стига бе, предполагам че е съвпадение?

                            Comment

                            Working...
                            X