Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Конкистадорите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Е, сетихте ли се кой е Хуан Родриго Бермехо?

    Та говорехме за Лойаса. През юни 1525 с общо седем кораба напуска Ла Коруня. Стига до Магелановия проток, но там експедицията я подхваща една жестока буря, да не ви е работа, по време на която общо три кораба потъват. Другите 4 с триста зора минават в Тихия океан, но там пак се изгубват. В крайна сметка до Молуките стига само флагманския кораб. Как се е казвал ли- е как- Санта Мария, разбира се. Там се укрепяват на остров Халмахера -най-големия от архипелага, където в продължение на цели три години водят ,за голям сеир на местните, серия от епични боеве с португалците. На два пъти при тях идва подкрепление от Мексико. В крайна сметка през 1529 Карлос Примеро продава всичките си съмнителни права върху Молуките на португалците, като признава, че са били в португалската сфера. А оцелелите от този испански Севастопол поемат към знайни и незнайни далекоизточни тъмници.
    През 1565 г. идва първата и голяма конкиста на испанците в Тихия океан- завземането на Филипините от Мигел Лопес де Легаспи. В същото време португалците стигат през 1542 г. до бреговете на Япония, а скоро след това се закрепват и в Макао.
    През 1567 започва испанската конкиста и в южната част на Тихия океан. Тогава експедицията на Алваро Менданя да Нейра потегля от Перу и открива Соломоновите острови. Неособено дружелюбните местни папуаси, изповядващи древните ритуали на канибализма, обаче прогонват експедицията и Менданя се връща, също с хиляда зора, обратно в Перу, за да подготви голяма експедиция за завладяването на островите. Смятал е, че ще му трябват три месеца за подготовката на новото пътуване. Е, минават само 26 години... Втората експедиция на Менданя завършва на островите Санта Крус, малко преди да достигнат самите Соломонови. Всъщност трябвало е да продължат само седмица по същия курс за да ги стигнат, но сънародниците на аватара ми, както е известно, са люде с гореща кръв и им писнало да търсят проклетите острови. На Санта Крус започват бунтове, убийства от засада ала Лопе де Агире, сбивания с местните. Имало си е и една Лейди Макбет- доня Исабел, жената на Менданя, която всъщност поема командването на експедицията след като съпругът и умира от треска през февруари 1596 г. Главно благодарения на талантливия си кърмчия - португалецът Педру Кирос, един от корабите все пак стига до Манила, където властната доня Исабел, успява да омае един с 30 години по-млад от нея кабалеро. А Соломоновите острови започват да се наричат Ислас Десапаресидас- Изчезналите... Едва след 200 г. ги намират наново, при това без да ги познаят.
    След като се връща в Европа, Кирос започва дълга и упорита битка с испанските бюрократи. Той издига станалата толкова впоследствие известна теория за Големия южен материк, съществуващ на юг от 20-тия градус южна ширина в Тихия океан. И през 1605 г. от Перу тръгва последната голяма испанска експедиция- последния отглас на тихоокеанската конкиста. Корабите на Кирос прекосяват Пасифика и стигат голяма земя (поне така им се е сторило) която наричат - Тиера Аустрал дел Еспирито Санто- Южната земя на светия дух. Кирос бил убеден, че е стигнал прословутия материк и тръгва обратно към Мексико, изоставяйки или загубвайки (зависи от интерпретацията) два от корабите си. Пътуването му е направо уникално. Не заради друго, а защото за близо година умира само един член на екипажа - свещеник на 86 г. и то от старост... Направо уникален случай чак до края на 19 век. Кирос бил убеден в успеха си, искал нови експедиции, напразно. Испания нямала пари, кралят Фелипе Трети бил леко (така да го кажем)отнесен...
    Интересно е, че докато Кирос бързал за страната на ацтеките, двата изоставени (или загубили се) кораба под командването на Луис де Торес и Диего Прадо-и-Товара успели да заобиколят "материка" (отнело им цял ден :lol: ) и продължили на запад към бреговете на Нова Гвинея, поне така си мислели. Скоро обаче отвсякъде почнали да никнат едни коралови рифове, едно чудо. :aaa: . Успели благодарение на Господа бога всемогъщ :nworthy: обаче да намерят един тесен и лъкатушещ проток между бреговете на Нова Гвинея и някакъв пустинен бряг на юг. Знам какво си мислите (открили са Австралия, ураа :rock: ). Открили ама грънци :vb_sad: - три месеца преди това един холандец - Вилем Янсзон видял този същия бряг. Именно той днес е признат официално за откривател на Австралия, нищо, че си мислел, че просто видял южния бряг на Нова Гвинея. Най-сетне един континент, открит не от испанците! :sm113: А в това време Торес като Мойсей успял да докара корабите си до Манила, написал си човека докладна записка както си му е реда и скоро след това починал. А докладната се запиляла нанякъде си и протока, наречен впоследствие Торесов, така и си останал неоткрит. Чак до 1765, когато един английски моряк, докато плячкосвал дома на един богат манилски нотариус :twisted: при превземането на града от англичаните не открил въпросната записка на дъното на един сандък. Най-вероятно мислел да запали лулата си с нея , но явно я е проиграл на комар и в крайна сметка попаднала в ръцете на известния географ Александър Далримпъл, който я публикувал...
    Така през 1606 г. приключила епохата на конкистадорите. Амин!
    Last edited by Николай; 05-10-2005, 12:01.

    Comment


      #32
      Ето малко доспехи от 80 те г. на 15 век, но твърде възможно и испанците в Новият свят да са били така в първите години.
      Attached Files

      Comment


        #33
        искам да ви попитам дали можете да ми дадете някакъв сайт в който да има по изчерпателна информация за Франциско Писаро? Може да е на български, руски, френски или английски.

        Comment


          #34
          Излезе на "Востлит" - "История на държавата на инките" от ГАРСИЛАСО ДЕ ЛА ВЕГА
          :tup:

          Има и карти. Едната по краищата е с изображения на инките в медалиони, като има и изображение на Писаро (тъй като е голяма е сложена на 4 части).
          Last edited by ; 09-10-2005, 23:26.

          Comment


            #35
            Sir Gray написа
            Имаше една страхотна книжчица едно време - спомените на един от спътниците на Кортес, ма как се казваше... Спътника, всъщност редовик конкистадор, макар и по-начетен, беше Бернар май, но без никаква гаранция. Като малък съм я препрочитал поне 10 пъти, уникална е.
            "Кортес и Монтесума(или както се пише)" се казва книгата :sm100:

            Comment


              #36
              Предполагам че става дума за Бернас Диас дел Кастильо - на "Востлит" я има под заглавие "Подлинная история завоевания Новой Испании".

              Comment


                #37
                Я да видим кой не чете темата, а бърза да се изказва
                Ако цитирам свой пост от малко по-надолу излиза, че:
                messire Woland написа
                Това е "Истинската история за завоюването на Нова Испания" от Бернал Диас дел Кастильо.
                Издавана е в България през 70те-80те години на миналия век
                Last edited by messire Woland; 14-07-2009, 13:24.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #38
                  А аз само да напомня, че така споменаваният от мен Хуан Родриго Бермехо от Триана,Андалусия, за който никой не се сеща вече, преди точно 513 год. и 14 часа първи е видял онова, което тогава нарекли El Mundo Nuevo-Новия свят.

                  Comment


                    #39
                    Loozer написа
                    "Кортес и Монтесума(или както се пише)" се казва книгата :sm100:
                    Хора да не би да става въпрос за книгата "Кортес и Монтесума" на Морис Колис....ама не са мемоари на някои подчинен на Кортес. Въпреки тва е доста подробна. Горещо аз лично я препоръчвам на любителите и пък и на сериозно интересуващите се- обстойна е и същевременно лесно смилаема.

                    THE LABARUM


                    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                    ,sevogorob eht erew ysmim llA
                    .ebargtuo shtar emom eht dnA

                    Бе сгладне и честлинните комбурси
                    тарляха се и сврецваха във плите;
                    съвсем окласни бяха тук щурпите
                    и отма равапсатваха прасурси.

                    Comment


                      #40
                      Ето и една "Оспрейка" по темата.

                      The Conquistador 1492–1550

                      Comment


                        #41
                        byzantiner написа
                        Хора да не би да става въпрос за книгата "Кортес и Монтесума" на Морис Колис....ама не са мемоари на някои подчинен на Кортес. Въпреки тва е доста подробна. Горещо аз лично я препоръчвам на любителите и пък и на сериозно интересуващите се- обстойна е и същевременно лесно смилаема.
                        Същата но и там се споменават част от мемоарите на Бернал.
                        Но със сигурност е написана от съвременен автор-Бернал трудно би направил сравнение между тежка кавалерия и танк :nod:

                        Comment


                          #42
                          Да, ама то така сте го казали, че се все едно е превод на самия извор и се заблудих...нищо де- книжката е добра.

                          THE LABARUM


                          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                          ,sevogorob eht erew ysmim llA
                          .ebargtuo shtar emom eht dnA

                          Бе сгладне и честлинните комбурси
                          тарляха се и сврецваха във плите;
                          съвсем окласни бяха тук щурпите
                          и отма равапсатваха прасурси.

                          Comment


                            #43
                            То и книгата "Истинската история ..." не е дело на Бернал Диас. Тя е писана по негови записки, намерени около век или два по-късно.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #44
                              Сега вече ми станА кристално ясно!

                              THE LABARUM


                              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                              ,sevogorob eht erew ysmim llA
                              .ebargtuo shtar emom eht dnA

                              Бе сгладне и честлинните комбурси
                              тарляха се и сврецваха във плите;
                              съвсем окласни бяха тук щурпите
                              и отма равапсатваха прасурси.

                              Comment

                              Working...
                              X