Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кондотиерите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    A тия 180 000 флорини, които заплатил Йоан V Палеолог, за да се завърне в Константинипол, не са ли точно за да се заплати наемната армия, която да послужи за освобождаването на Видин от маджарите ? (според Й. Андреев)
    По валутните курсове на епохата тази сума за какво количество наемници горе-долу може да стигне ?
    Quae fuerant vitia, mores sunt.

    Comment


      #77
      Юлиан Август написа Виж мнение
      A тия 180 000 флорини, които заплатил Йоан V Палеолог, за да се завърне в Константинипол, не са ли точно за да се заплати наемната армия, която да послужи за освобождаването на Видин от маджарите ? (според Й. Андреев)
      Аз нямах предвид това плащане, защото към тези пари наемниците на "Зеления граф" не би трябвало да имат никакво отношение. Бтв сведението е от една статия на Азиз С. Атия. А според Андреев (и не само) парите са дадени от Йоан Александър на Владислав Влайку, който именно отвоюва Видин от маджарите т.е. в случая наемниците са били неговите власи.

      Последното обаче е доволно мътна и интересна история
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        #78
        Между другото що се отнася до "пехотинката" и строителните работници във Франция от XIV в. (не подлагам под съмнение достоверността на данните)- изкушението за първите, освен в редовото заплащане, е било и в плячката.
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          #79
          И мъъънииичко по въпроса за среброто в Сърбия и Босна, че точно сега си чета за него:

          Изчислено е, че през първата половина на 15 век общата годишна продукция на сребърните мини в Сърбия и Босна (да си припомним за Сребреница!) не била по-малко от 10 тона. Да си припомним също и за деспота на Сърбия Георги Бранкович, който "беше много богат човек" според един от летописците на двата кръстоносни похода на Ласло Ягелонски и Янко. Както и за известието на акуратния в данните си благороден бургундски шпионин Бертрандон дьо Ла Брокиер, че само мините в Ново Бърдо давали доход от 200 000 дуката годишно
          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 09-11-2008, 11:21.
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            #80
            Изглежда, че в действителност бойците на "Зеления граф" са били повече- най-вероятно ок. 4, дори към 5 000 човека. Що се отнася до заплащането им- то това са такива огромни суми (сега в момента си чета детайлния списък), и особено за командния състав, че направо не знам за какво беше този спор...

            Друго си е да си посредствен, ама нагъл и със самочувствие...
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #81
              E кажи ги сумите де


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #82
                Thorn написа Виж мнение
                E кажи ги сумите де
                Ами за рицарите са примерно 120 златни флорина на месец- това е заплатата на управителя на Галиполи, който е назначен от граф Амедео- хайде, да речем, той заема висок пост, ама човекът не е принадлежал към някаква колко знае благородна фамилия- Еймон, по прякор Михали- значи по всяка вероятност грък или от гръцки произход. При раздялата на графа с някои от бойците си, всеки получава по 200, 300 и 500 перпери. Заплатица...Цялата сума, която Йоан Палеолог плаща на братовчед си за владенията от Емона до Галиполи е ок. 30 000 хиперпера, за което трябва да си заложи големия рубин, който носи в шапката си , щото няма много кинти. Това в Константинопол, а преди това графът събира още ок. 60 000 хиперпера от контрибуции и от още дарения от папата, византийската императрица и прочие. Плячката е отделно. На всички се плаща- вярно със закъснение, но във всички случаи преди да се разделят- на генуезците се плаща, на тежковъоръжените германски наемници, дори и на графа на Женева, на който се правят "подаръци" от по 3 000 хиперпера. И, забележете, това е идеологически обоснован поход- кръстоносен, на който преди два века хората са тръгвали голи и боси, без пари, само и само да достигнат Обетованата земя. Обаче епохата вече е друга, а именно- епохата на кондотиерите
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #83
                  Извинявай, Ги, откъде тази информация за това колко е дал графа ан бойците си на раздяла?

                  Comment


                    #84
                    Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                    Между другото що се отнася до "пехотинката" и строителните работници във Франция от XIV в. (не подлагам под съмнение достоверността на данните)- изкушението за първите, освен в редовото заплащане, е било и в плячката.
                    като изключив плячката, бъркаш! точно за носърите изкушението е в редовното заплащане. ако смяташ, че на войниците са плащали редовно...

                    Comment


                      #85
                      gladiator написа Виж мнение
                      Извинявай, Ги, откъде тази информация за това колко е дал графа ан бойците си на раздяла?
                      Сметководната книга на Антонио Барбериус- счетоводителя на граф Амедео по време на кръстоносния поход от 1366-67 г. Всички
                      разходи са описани грижливо, включително покупки на зелен плат от Несебър за дрехи на графа. Учудвам се, че не знаеш това...

                      На войниците са им плащали, колкото могат, когато е нямало пари, са се вдигали на бунт или са изоставяли работодателя си итн., абе даже има един филм много готин за кондотиери от Италия от средата на 80-те години на миналия век- що поне него не го гледаш да се пообразоваш малко, ей така просто, за елементарна обща култура и после да спориш?
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #86
                        Уважяеми,
                        мисля че съм достатъчно грамонен, голям смях ако ми даваш за източник филми
                        знам за Берберини, чел съм само обаче извадки-би ли посочил там, където пише, че са дали 300 перпера на човек
                        Това, че не им се плаща и вдигат бунт-извинявай слънце ама е старичко-Макиавели
                        Просто един път като се вържеш, все се надяваш и чакаш-пример, днешните работодатели също бавят заплатите, ама хората се надяват и чакаат, щото иначе си викат, ако се махна нищо никога няма да видя
                        А, извинявай, забравих - в твоят филм да е споменато, че чесот се плаща след сражение- демек, на по-малко хора

                        Comment


                          #87
                          gladiator написа Виж мнение
                          Уважяеми,
                          мисля че съм достатъчно грамонен, голям смях,ако ми даваш за източник филми
                          знам за Берберини (Барбериус, Барбиер, но не и Берберини), чел съм само обаче извадки-би ли посочил там, където пише, че са дали 300 перпера на човек
                          Това, че не им се плаща и вдигат бунт-извинявай , слънце, ама е старичко-Макиавели
                          Просто един път като се вържеш, все се надяваш и чакаш-пример, днешните работодатели също бавят заплатите, ама хората се надяват и чакаат, щото иначе си викат, ако се махна нищо никога няма да видя
                          А, извинявай, забравих - в твоят филм да е споменато, че чесот се плаща след сражение- демек, на по-малко хора

                          червен курсив- мой - ГМ


                          1. Прочети го целия и ще видиш къде пише
                          2. Макиавели според мен не е бил глупав.
                          3. В моя филм е споменато.
                          4. Разбира се, че спориш, това е мега-хипер-крещящо очевАдно.
                          Last edited by Guy de Mont Ferrand; 06-12-2008, 23:18.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #88
                            не споря-просто моля да ми цитираш
                            не съм твърдял, че макеавели е глупав, просто е предубеден
                            това с грешките при писането....не го коментирам
                            чакам...

                            Comment


                              #89
                              А защо трябва да ти давам цитат, намери си го сам и го прочети! Аз доста труд съм положил, за да имам възможност да го направя, особено посочените пасажи. Много ценен извор за епохата
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                #90
                                обеснявам защо- не съм го чел-1
                                твърдиш, че го има, но не се аргументираш-2
                                за това обменяме тук мнения, за взаимна изгода, а не на принципа моето бате е по-голямо и яко от твоето-3
                                странно, ако всеки който нещо е написал иил открил, започне да мисли-що да го давам, на тези тъпите, нека сами намерят топлата вода-4

                                това е последното, което ще напиша в тази глупава главоблъсканица. ако са рздавали перпери-цитирай. ако не го направиш с посочване на изданието-лъжеш, за да си докажеш тезите
                                избора си е твой

                                Comment

                                Working...
                                X