Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Руското военно изкуство през Революционните и Наполеоновите войни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    ето как стават от 422 хиляди 10
    IN VINO VERITAS !!!

    Comment


      #62
      Новости в России и мире, самая оперативная информация: темы дня, обзоры, анализ. Фото и видео с места событий, инфографика, радиоэфир, подкасты

      Статья опубликована 30 января 1813 г.


      ..после поражения при Бородине Буонапарте хватило дерзости, чтобы обойти победоносную армию и совершить бросок к Москве - он надеялся, что смелость этого шага загладит позор неудачи и напугает Императора настолько, что он пойдет на быстрое замирение. Но и в этом он обманулся: исход сражения был хорошо понят и по достоинству оценен в Петербурге...

      Потеря русских при Бородине была, по всей видимости, жестокой: насколько можно судить на сегодняшний день, она составила 25000 солдат (половина - убитыми) и сверх того 1500 офицеров. Из генералов в бою пали трое, а еще девять были ранены.

      Неприятель, вне всякого сомнения, потерял гораздо больше: пока точных сведений об этом получить невозможно, но, как явствует из французской же корреспонденции, сами они оценивают свой урон в 26 генералов (из коих семеро были убиты) и 35000 офицеров и нижних чинов.
      "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

      Comment


        #63
        Thorn написа Виж мнение
        Не съм се задълбавал много в тази кампания, но някой може ли да ми обясни като Наполеон нахлува с повече от 600 000 души и след серия победи, накрая остава с малко над 100 000 при Бородино? При това няма решителни действия на други направления, още няма студове и глад?
        Ами виж на картата какви са разстоянията в Русия, и помисли какви са "пътищата" там през 1812г.! Това са 1500км комуникации които трябва да се охраняват и огромна часта от grand arme отива затова. При Бородино Наполеон има под ръка 135 000 французи и страха да не остане без войски го спира от вкарването на гвардията в сражението...

        Comment


          #64
          Едно от възможните обяснения е принципно: до индустриалната епоха (т.е. докато влиянието и започва да се усеща осезаемо) основните кампанийни загуби в армиите се дължат не на бойно взаимодействие, а на фактори на "триене": болести, глад, умора, дезертиране. Това като допълнение към необходимостта да се оставя охрана и гарнизони, за която пише Багатур.

          Comment

          Working...
          X