If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Като гледам последните снимки (поздравления за които), се сетих за бухалката. Бейзболната бухалка, така разпространена в Щатите, дали и тя не се корени в тези бойни тояги на индианците?
Може, но ще е много трудна връзката. Бейзбола май произлиза от Крикета, а за него писмени сведения има от 15-ти век. Пък и в темата за праисторическата битка в Балтика, се вижда че подобни оръжия са били разпространени и в Европа през бронзовата епоха, наред с бронзови "томахавки"
Ето от статията европейската бойна тояга:
This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Да, именно останките от долината на р. Толензе ме подсетиха да пусна този постинг.
Страхотно!!! В доколониалният период бойната тояга ли е била основното оръжие на индианците? Не мога да си представя как са воювали помежду си. Вероятно жертвите не са били много.
За ръкопашен бой - да. И копие също.
Що са отнася до битките, наистина на са били много кървави, убитите са били малко, но за сметка на това вероятно са били доста чести. От време навреме са се случвали големи междуплеменни битки, главно във връзка с някакви преселения (битка за територия и ресурси), като напр. останките при Кроу Крийк (началото на 14 в.) в Небраска, където са избити ок. 500 д. (а вероятно са били и доста повече).
ПП Съвсем извън темата, но сега ми стана ясно що за оръжие ползваше възрастния мохикан в "Последния мохикан" (1992). Навремето се чудех, бая странно изглеждаше (даже се чудех дали не са го измислили специално за филма, както правят понякога).
Аз пък за него първоначално си мислех, че е някаква северняшка трансформация на ацтекския макуахуйтъл. После разбрах, че и при северните е имало "еспонтон" томахавки, които доскоро също си мислех, че са заимствани по форма от европейските мускети, явно оценявайки ефективността на боя с приклад. Но сега оттук разбирам, че са намерени такива томахавки и от периода преди европейците.
(\_/)
(°_°)
(> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
ПП Съвсем извън темата, но сега ми стана ясно що за оръжие ползваше възрастния мохикан в "Последния мохикан" (1992). Навремето се чудех, бая странно изглеждаше (даже се чудех дали не са го измислили специално за филма, както правят понякога).
Пропуснал си доста постове, гънстокът се бистреше доста в темата.
Във филма последния Мохикан направо ги трошеше с тая тояга - със заострените ръбове чупи кости с един удар, а в главата - черепа и врагът пада на място.
Друг филм с доста тояги беше "Апокалипто".
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Е, как са ловели мамути едно време?
Бях чел някъде точно за методите за лов на бизони на индианците от преди появата на всички тези технологични нововъведения. Правили са капан от две редици забити в земята колове, които постепенно се стесняват и накрая трап със забити колове в него. Или "корал" (оградено място), или пропаст. Смелчаците е трябвало да отделят някой бизон от стадото и да го подгонят към капана. Или направо цялото стадо. Използвали са и огън, за да подплашат животните и да ги насочат в желаната посока.
Между другото тази снимка вероятно е свързана както с избиването на бизоните, така и с последното им използване от разцъфтяващата в САЩ и глобалния свят капиталистическа икономика - събирането на бизонските кости из прериите с цел преработката им за не-си-спомням-точно-какво-но-май-сапун. Гледах в един филм (няколкосерийна епика за завладяването на Запада, продуцирана от Стивън Спилбърг в началото на 2000-те - не е нещо особено филмчето, но става) как търговецът във форта отказа бизонските кожи с аргумента, че вече не се търсели и препоръча на човека, на който бяха, да ходи да събира кости
Що се отнася до кайовите, то възможно е те, заедно със зуните, да са били едно от по-ранните прерийни племена и докато зуните по-рано са влезли в състава на пуебло-общността, то кайовите са извършили същото едва след продължителната война срещу сиуксите в края на 18 век. Прочие, нашествието на дакота и особено на най-западния им клон, който, предполагам, е любим не само на мене, е било нещо като еквивалент на монголския "бум" при Чингис хан или поне на тюрките в шести век. Огромни площи в прериите са завладени, бившите им владетели като манданите, арикариите и някои други - докарани до просешка тояга, почти избити и натикани в малки селца без да смеят да излязат от там; други като кайовите - прогонени далеч на юг, трети отстъпващи, но не преставащи да се "зъбят" - като "враните" (кроу, абсарока), трите племена на черноногите, поните (онези с пънкарските прически), понкасите, крии и тн., мисля че изброих най-силните. Процесът на завладяване на прерията всъщност още продължава, докато белите вече реашават да набутат всички индианци в резервати.
Сега ще пробвам да изброя всички племена на лакота по памет:
- Хънкпапа
- Минеконжу
- Санс аркс
- Чернокраките сиукси
- Два котела
- Брюле
- Оглала
Ако забравям някое, нека всеки се чувства свободен да ме коригира
A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
Нещата са по-сложни. Лакота се изтеглят в Равнините тласкани от оджибуей, които са снабдени с много пушки. Това става някъсе 1760-70 г. Може и 1-2 десетилетия по-рано да е станало. Разбира се това е процес - не е станало за две години...
Кайова ок. 1770 г. все още са в района на Черните хълмове, където са във връзка с кроу. Манданите по това време живеят в девет села и въобще не им пука за сиуксите, но това се променя след епидемята от 1781 г. и следващите няколко епидемии, които поразяват най-вече мисурийските уседнали племена (мандан, хидатса и арикара).
Въпреки успеха си, към началото на 19 в. лакота се установяват в определени граници и така или иначе не ги разширяват. По това време те са помиряват с шайените и арапахо.
Така или иначе от север сиуксите са "подпирани" от силния съюз на чернокраките, а на юг не стигат далече.
След като част от шайените и арапахо мигрират на юг (ок. 1820-25 г.) там започва постоянна война с команчите и кайова. След като през 1837 г. се случва известния инцидент с пазителя на Свещените стрели и обществото на Тетивата на лъка (Опаките), последвалия поход практически цялото общество е избито. Това довежда до големия поход следващата година (1838) и знаменитата битка на Вълчия поток, която е един от сравнително редките примери на общоплеменни големи сражения.
След нея команчите, кайова и кайова-апачите от една страна и шайените и арапахо от друга сключват мир, който не се нарушава до вкарването им в резерват. Естествено, това включва и лакота, като приятели на шайените и арапахо.
В "Моят живот сред индианците" на Шулц пиеганите, които са част от черноногите, не си падаха много по сиуксите, ако не ме лъже паметта. От друга страна, съществуването на клон на лакота, наречен "чернокраки сиукси" е достатъчно свидетелство за съюз поне с част от силните три племена на сиксика. Обаче асинибойните, които пък са клон на сиуксите, със сигурност не ги обичат и се бият с тях, където ги срещнат.
Разбира се, кроу са най-омразния враг за всички изброени, а и за мене са по-скоро предатели, които винаги нападат в гръб, бият се за "Дългите ножове" и като цяло скапват ситуацията. Но това го правят и сиукските съгледвачи за не-персе, както и лакотската полиция за собствения си легендарен вожд Седящия бик, който вече не бил седящ след като пресякъл канадската граница. Между другото така и не ми се отдаде да разбера какво става с онези не-персе, които успяват да се измъкнат от финалната битка при Беърс По и стигат до лагера на Седящия бик - какво става с тях, в Канада ли остават или?
A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
Нямат абсолютно нищо общо чернокраките (сиксика) и подразделението чернокраки на лакота. Просто съвпадение на имената.
Асинибойните са се отделили от дакота доста отдавна, вероятно в началото на XVII в., a може би и по-рано, така че с дакота/лакота нямат връзка освен езикова. Наричат ги "хохе", т.е. говорищи като децата.
Кроу са били свирепи бойци, воюващи срещу винаги много по-многоброен враг. Затова се съюзяват с белите. що се отнася до скаутите, то и при войните с лакота е имало съглезвачи лакота от други племенни подразделения. Клановите вражди и конфликти при тях са били доста силни.
Е, да - Любо го написа. И спомогна оформлението да е по-нормално от предишните издания. За съжаление издателството не пожела да пипа текста, а вътре има някои преводачески абсурди.
Да, за съжаление като опре въпроса до преводачите... В "Дипломацията" на Кисинджър (поне в първото издание) навсякъде столицата на Китай бе преведена като Бейджин.
Темата е безспорно интересна и многопластова.И аз бях ,много повлиян в моето детство от книгата на Дий Браун.Сега,вече порастнал и чел и други източници,гледната ми точка е различна.Поредният сблъсък,между цивилизацията и дивото.Естествено е цивилизацията да победи.но в случая цивилизацията желае да победи ,без да нанесе огромни вреди на културата на индианците.За това и възниква идеята за резерватите.Това показва,най малкото загриженост от страна на американското общество към съдбата на "местните".Колко са местни примерно племената Лакота(Сиукси) за прериите,това гледам вече е станало въпросТака,че всичките им претенции към Блек Хилс са илюзорни.Разбира се векът е 19 -и стават и 1-2 сериозни инцидента свързани с индиански селища(хиперболизирани в книгата на Дий Браун).Също така има и много повече случаи на насилие над мирни бели преселниц на запад(споменати мимоходом от Дий Браун ,и едва ли не ,като нещо незначително).Като цяло доктрината за резерватите надделява и до днес жителите им се радват на повече права от останалите граждани на САЩ,имайки същевременно и американско гражданство.Ако тези територии бяха останали испански(каквито са номинативно до началото на 19-и век), едва ли щяхме да чуем много за тези племена.Имат късмет ,че им се е наложило да воюват със САЩ.
Comment