Обучение по стрелба с пушки с предно пълнене и оръдия от онова време.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Американска гражданска война
Collapse
X
-
Причината Русия да застане на страната на Севера е понеже всичките европейски сили са били на страната на Юга и Русия просто е искала да им направи напук за това че са я победили в Кримската война...
Comment
-
Интересно, кой мислите че е бил по-добрия генерал от двамата - Робърт Лий или Юлизис Грант? По мое мнение Лий превъзхожда Грант многократно по талант и генералство тъй като Лий почти във всичките му битки е трябвало да се сражава срещу многоброен противник, докато Грант винаги е превъзхождал Лий числено и всякак...
Любимата ми битка на Лий е C'ville където успява да атакува Хукър в тила като изпраща Джаксън с голяма част от армията си, като в същотото време Хукър се беше опитал да атакува Лий в тил, но Хукър падна в собствения си гроб...
Comment
-
Stefany93 написа Виж мнениеПричината Русия да застане на страната на Севера е понеже всичките европейски сили са били на страната на Юга и Русия просто е искала да им направи напук за това че са я победили в Кримската война...
http://www.youtube.com/watch?v=WYR3I1nXuGs
Comment
-
Kramer написа Виж мнениеНе всички, Прусия на пример не.
Comment
-
Стефани 93, способностите на Лее като пълководец са безспорни и няма как да бъдат отречени. Все пак той не е и не може да бъде класифициран като гении на военното изкуство. Той често прави грешки. Най-сериозната от тях е кампанията с навлизането в Северните щати, която приключва с битката при Гетисбърг. Тази кампания е пагубна от стратегическа гледна точка за Юга, защото тя изтощава и без това слабите му икономически и военни ресурси. Без нея южняците можеха да задържат Севера още година две повече, а в една война на изтощение не е ясно на кого нервите щяха да изневерят. Всъщност срив в психологията на Севера е единственият шанс на южняците за победа.
Иначе воденето на най-важното сражение за Юга, това при Гетисбърг, от страна на ген. Лее е изпълнено с гре
шки, които кулминират в безсмислената фронтална атака на добре укрепените позиции на юнионистите на третия ден. Генерал Лее не осъзнава пагубността на подобен ход и въпреки всички възражения на приближените си го нарежда, без обстоятелствата да го принуждават да го прави.
Това не е образец за добро командване.Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.
Гюстав Льо Бон
Comment
-
Всички непочитатели на Лий споменават Гетисбърг. Да, той загуби битката, и какво от това? Загуби 25,000 войника, но и Севера загуби толкова. Върна се във Вирджиния и продължи войната. Юга загуби ли войната на 3 - ти Юли 1863? Не, тя продължи още 2 години.
Освен това, Грант не можа една битка да измъкне от Лий. Всичките завършваха наравно, освен битката при Cold Harbor при което Грант нареди фронтална атака срещу укрепени позиций и загуби 12,000 войника, а Лий - 4000. Това е разликата между Лий и Грант, а пък да не говорим за всички предишни генерали които Севера изпращаше срещу него бяха пълна мъка.
Comment
-
Stefany93 написа Виж мнениеВсички непочитатели на Лий споменават Гетисбърг. Да, той загуби битката, и какво от това?Peace Through Strength -- Victory Through Devastation
Comment
-
Да не бъркаме "непочитателите" с "неприятелите". Аз лично много харесвам ген. Лий, но грешките са си грешки и 1951 е прав: със загубената кампания при Гетисбърг, Лий омаломощава Юга и той губи инициативата, защото загубите за Юга са невъзвратими.Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.
Гюстав Льо Бон
Comment
-
Попадна ми готен филм от 1940 г. за периода точно преди Гражданската война. Роналд Рейгън в ролята на младия лейтенат Джордж Армстронг Къстър и Ерол Флинт в ролятя ня приятеля му Джеб Стюарт.
Става въпрос за събитията 1856-59 по време на въстанието на Джон Браун за права на негрите.
Е, после приятелите се бият един срещу друг - Гетисбърг, дето бригадата на Къстър се бие с южняшката кавалерия на Джеб Стюарт, но това са подробности. Още повече, че Къстър завършва Уест Пойнт пет години след Стюарт.
Но филмът става - Santa Fe Trail:
Comment
-
Всички ли?
Аз пък съм за Санта Ана.
Тексас си е бил част от Мексико, а един от основните проблеми с американските заселници там е бил, че в Мексико робството вече е било забранено, а американците заселили се в Тексас отказват са спазват този закон и да дадат свобода на робите си. Освен това те отказват да дадат клетва като граждани на Мексико. Така наречените "Теханос" се бият не за тяхната свобода, а против свободата на робите си и за запазването на големите и доходоносни плантации и са силно подкрепени от САЩ. Не случайно само 9 години след като Тексас става независим от Мексико той е анексиран от САЩ, което води до война с Мексико и до анексиране на огромен брой територии от тогавашно Мексико - Калифорния, Аризона, Ню Мексико и тн. Американската политика тогава е да завоюва нови територии или да ги купува и да се разширява за сметка на съседите си и индианците. Тъй че не ми разправяте какви герои са тия. Те са били предатели и са си заслужили съдбата
Comment
-
onefen написа Виж мнениеВсички ли?
Американската политика тогава е да завоюва нови територии или да ги купува и да се разширява за сметка на съседите си и индианците. Тъй че не ми разправяте какви герои са тия. Те са били предатели и са си заслужили съдбатаИстинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.
Гюстав Льо Бон
Comment
Comment