Говоря за енфилда, а не за метфорда.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Голямата бурска война
Collapse
This is a sticky topic.
X
X
-
Thorn написаГоворя за енфилда, а не за метфорда.
Az sushto imam v predvid Lee Einfield-tia e sus 10 zariaden magazin-lichno sum go probval zashtoto imam sushtata sistema orujie proizvedeno prez 1915 godina i pleneno ot nashite voinitzi prez 16-17-ta.Diadoto ot koito ia vzeh mi kaza che negoviat bashta ia e donesul sled voinata ot fronta.
Za sujalenie sum na rabota i puskam snimka na sushtata sistema ot neta
Palniteliat e dvureden i subira 10 patronaТо исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
Thorn написаСпоред Маркевич Лий-енфийлд 1914 е с петпатронен магазин.
Затова зададох въпроса.
Цитираната в линка пушка освен патрона няма нищо общо с Lee-Enfield. Нарича се P14 (Pattern of year 14) и е била предназначена да замени SMLE (Short, Magazine, Lee-Enfield). Същата пушка, но под названието М17 (Model of year 17) за патрон .30-06 е приета на частично въоръжение в САЩ. P14/М17 е много по-близка по конструкция до Маузер 98, отколкото до SMLE.
Всички модели SMLE (No.1, No.4, No.5) са с магазин за 10 патрона. Индийската следвоенна модификация на SMLE No.1, наречена No.2А за патрон 7,62 NATO (.308) е дори с магазин за 12 патрона.
Въпреки, че писанията на Маркевич са архаични и пълни с неточности, в този случай информацията му е правилна в общи линии. По-нататък пак са глупости, "Вышеописанная английская винтовка Энфильд 1914 года была сделана под патрон США, калибра 30-го (7,62 мм) и поступила на вооружение американских войск под названием системы Эддистон образца 1917" года", което е неточно - но това е друга тема.Last edited by Nick; 09-11-2006, 05:27.Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Parabellum написа...аз съм виждал снимки на които британски войници носят допълнителни пълнители/магазини по себе си. Явно никой не се е съобразявал с ръководството за експлоатация.Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець
Comment
-
Темата е интересна, не знаех, че първите концентрационни лагери са възникнали именно през тази война.
Boer women and children in a British concentration camp during the Boer war. Photograph taken circa 1900.
Ето и малко снимки от този период:
Battle of Spioenkop, Second Boer War
Съгласно призива за мобилизация, бурите е трябвало да се яват с личното си оръжие.
Comment
-
Попадна ми тая книга, на Райтц, бил е син на президента на Оранжевата република, който след това става държавен секретар на Трансваал при Крюгер.
Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.
На двадесет години младият Райтц се записва доброволец в армията на бурите заедно с братята си с адмирациите на баща си. Участва в обсадата на Ледисмит, боевете на Тугела, във втория етап на войната участва в партизанските рейдове на генералите Бота, Де ла Рей и Смътс на територията на Капската република. Прави впечатление, че по време на сключването на мирния договор 1902 г. той заедно с отряда на Смътс са на вражеска територия и държат няколко првзети английски форта чак на атлантическото крайбрежие.
След мира в който англичаните се водят победители, същите тези англичани се задължават да възстановят всички щети на бурите от войната - опожарени ферми и прочее, да признаят техния холандски език /африкаанс/ за официален и административна самостоятелност. Даже по тази причина след няколко години създават Южноафриканския съюз между провинциите Капска, Натал, Трансваал и Оранжевата република.
В резултат на това уж победените бури триумфално се връщат на власт - Смътс става нещо като министър-председател на съюза, а Райтц, който по време на ПСВ е вече полковник от британската армия, след това става министър и виден южноафрикански политик.
Comment
Comment