Моля за извинение, тъй като грешката ми е неволна - феодализация е правилната дума, а повторението в тескта е от техническо естество. Благодаря за забележката!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Император Франц Йосиф I.
Collapse
X
-
Goleman, явно става дума за "федерализиране", нещо си се объркал, човече :p "Феодализация" е термин, означаващ процеса на разпределянето на земята на наследствени владения- феоди, с прикрепени към тях крепостни селяни итн...A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Ами, не знам. Но, така го прочетох в един извор на информация. Търсих дълго друго нещо, малко по-подробно, но не се добрах до текст, който да изясни нещата.
Мислех по-късно да пиша малко по-подробно за Австро-Унгария и народите в нея. Но въникналото търсене на тази прословута феодализация ме доведе до материал, от който допълвам: гореспоменатите фундаментални членове на закона от 1871 дават все пак някакво право на чехите - чрез тях формално е признато Чешкото кралство, но същевременно и затвърден дуализмът.(а малко преди това чехите се борят за въвеждане на т. нар. триализъм - Австрия, Унгария и Чехия). Обаче, признаването се отнася само за Чехия (в случая да се разбира като географска област), но не и за Моравия и Силезия (другите две части на кралството). Мораваците строго се придържат към членовете, но предтавителите на жителите на чешката област в местния съвет се стремят към образуване на моравско маркграфство.
Като го прочетох, това ме наведе на мисълта, че след като се предлага и нова държава в империята - след Австрийското кралство и Унгарското кралство, може да се говори за едно своеобразно феудално разпадане. Та нали двете държави в голямата държава имат пълна свобода - столица, парламент, дори официален език, но същевременно общ владетел, армия, финанси...
Напълно естествено е, според мен, това автономизиране на най-ногобройните нации - чрез държави в държавата, а и прибавим ли и исканията на народите и етносите в империята, да не се хареса на Франц Йосиф. От тук всичко е ясно - той отхвърля едно по-нататъшното"феудализиране"!
Ако не разсъждавам правилно, поправете ме! :twak:"... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
Goleman написаМислех по-късно да пиша малко по-подробно за Австро-Унгария и народите в нея. Но въникналото търсене на тази прословута феодализация ме доведе до материал, от който допълвам: гореспоменатите фундаментални членове на закона от 1871 дават все пак някакво право на чехите - чрез тях формално е признато Чешкото кралство, но същевременно и затвърден дуализмът.(а малко преди това чехите се борят за въвеждане на т. нар. триализъм - Австрия, Унгария и Чехия). Обаче, признаването се отнася само за Чехия (в случая да се разбира като географска област), но не и за Моравия и Силезия (другите две части на кралството). Мораваците строго се придържат към членовете, но предтавителите на жителите на чешката област в местния съвет се стремят към образуване на моравско маркграфство.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Ами, нещо взехме да навлизаме в мътни опасни води.
Нека оставим засега въпроса отворен и да се занимаем по-подробно с някои моменти от живота на Франц Йосиф, както и с така нетърпеливо очакваните войни и походи... Иначе благодаря, че ми следите грешките..."... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
Добре, уважаеми Албирео! Ще се постарая да пиша по увлекателно и по свободно. Знам, че тук таме звучи наистина енциклопедично, но когато се предоставят точни данни, а особено когато се и превеждат, това е естествено."... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
Титлите на Франц Йосиф I
Ето ме отново. Едва сега можах да се добера до компютъра.
Като начало представям всички титли на австрийския император, надявам се, че са точни. По-късно ще пусна и карта (на областите), но трябва да си поиграя малко във Фотошоп, за да наглася названията и да я допълня (все пак империята променя териториите си).
Ето ги:
“Франц Йосиф Първи, по Божия милост император австрийски, крал унгарски и чешки (както вече бе споменато некоронован), крал ломбардски и венециански, далматински, хърватски, славонски, галицийски, владимирски и илирски, крал йерусалимски и т.н.; ерцхерцог австрийски, велик херцог тоскански и краковски, херцог лотарингски, залцбургски, щирски, каринтски, краински и буковински; велик княз седмиградски; маркграф моравски; херцог горно- и долносилезски, моденски, пармски, пиаченски и гуасталски, освиенцимски и заторски, тешински, фурландски, дубровнишки и задарски; княжески граф хабсбургски, тиролски, кибургски, горишки и градищски; княз тридентски и бриксенски; маркграф горно- и долнолужишки и истрийски; граф хоенембски, фелдкирхенски, брегентски, зоненбергски и т. н.; господар триестки, котарски и на словенската марка; велик войвода на Войводство Сърбия и т. н., и т. н.”Last edited by Goleman; 19-06-2007, 01:48."... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
Карта на империята
Ето ме. Да видим сега ставам ли за картограф. Бая се заиграх, но мисля, че се получи добър резултат. Дори я оцветих!
Не могат да се изобразят всички "държави", на които император Франц Йосиф е някакъв (виж титлите), но повечето и по-големите са изобразени. Там са и повечето от италианските държави, чиито територии империята губи по време на различните военни операции (и до тях ще стигнем!). Изобразена (с точки) е и границата между Австрия и Унгария, след въвеждане на дуализма (по-подробно по нататък). Босна и Херцеговина е под общо управление на двете страни.
Ако имате въпроси или забележки, давайте!"... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
Трудния път към сигурния престол: 1848 -1849г.
Лето 1848-о е съдбоносно за цяла Европа и, разбира се, води до множество роптания и надигания и в Австрийската империя. Първо през март избухва в Буда и Пеща въстание. За първи път са поставени черно на бяло изисквания за създаване на конституция (изискванията представя унгарския революционер Лайош Кошут). И така, поради факта, че буната се разраства и до столицата, но и в други градове на страната, е издадена т. нар. "априлска" конституция, премахната е и цензурата, Клеменс Метерних е принуден да си подаде оставката, направени са и още много, много други компромиси. През май отново има надигане, което е води до нови промени. Тези промени обаче отново не са достатъчни - последица от това е бунтът през ноември.
И така през декември същата година император Фердинанд V абдикира в гр. Оломоуц(беше споменато), където целия двор и администрация са принудени да се преместят. И на престола се качва, кой мислите – нашия герой – Франц Йосиф I. Младия император не се чувства задължен да спазва обещанията на своя предшественик и така с твърда ръка хваща юздите на империята. След като успява да се справи с недоволните във Виена, погледа на военните части бива отправен, разбира се на север и изток. През януари 1849г. полеви маршал Виндишгрец се отправя към центъра на бунта (Унгария). Обаче след първите успехи, маршалът търпи неуспех при Хатван (заменен е с генерал Велден), а генерал Гьоц е разбит при Вацов (Чехия). В Дебрецен Лайош Кошут обявява детронирането на Хабсбургите и възникването на република, за чиито диктатор се обявява. През май Франц Йосиф I се среща с руския цар Николай I, който му обещава помощ . Унгарците също търсят помощ отвън, посредством граф Телеки и граф, ох, ако знаех как се чете - Gyuli Andrássy. Главното комадване на имперските войски поема генерал Хайнау. След поредица поражения и оставката на Кошут, новият диктатор Дьорги(????Görgey ) отстъпва пред руските войски към Вилагош, където на 13 август 1849 се предава на руския генерал Рюдигер. В градовете Арад и Пеща военни съдилища започват да раздават присъди. Кошут и други бягат към Османската империя, много от бунтовниците се заселват в Шумен (!!!!).
Така пътят на императора към сигурно и спокойно управляване е отворен, е разбира се когато човек има добри хора около себе си, като например Александър Бах, министъра на вътрешните работи, който залива страната с добре обучени, лоялни чиновници и разбира се тайна полиция.... Та не случайно възстановения абсолютизъм е наречен Бахов...
Но и добри съюзници...
Прибавям 4 снимки:
1. Алфред Виндишгрец
2. Аугустус фон Хайнау
3. Лайош Кошут
4. Артур ДьоргиLast edited by Goleman; 22-06-2007, 13:58."... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
От втората половина на XIX век започва бурно развитие на империята - развиват се такива прости днес неща като търговска и предприемаческа камара, въвеждането на телеграфа (даже днес сме и по-добре), пощенските служби и марки (1850г.)....
Но все пак империята е след тажки бунтове, има и "наложена" Конституция (1849г.) и така младият император назначава правителство начело с някой си Кюбек (ще видя повече за него), на 31.12.1851г издава т.нар. "силвестърски" (новогодишни) декрети, с които въвежда нов режим, начело с Бах (вече споменатия "Бахов" абсолютизъм), равняващ се на диктатура. Казахме и за полицейската система, а армията начислява 600 000...
Колкото за атентата в Бад Ишл, извършен на 18 февруари 1853г., едно малко лирическо отклонение - става дума за отмъщение на семейството на млада унгарска танцьорка от с. Чаквар - Маргит Либени, показваща уменията си с псевдонима Мици Лангер, която е любовница на императора. След покушението Франц Йосиф се разделя с любимата си и й дава дори солидно обещетение. А на 23 февруари 1853 на бесилото увисва Янос Либени, баща й... :vb_sad:, тъжничка история...
За споменатия конкордат с църквата от 1855г.: църквата получава контролни функции, най-вече в училището... :sm100:
"Баховия" абсолютизъм, както всяка диктатура преследва всички, които пречат на властта...."... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
-
Ето и две снимки на лятната резиденция в Бад Ишл, където Франц Йосиф се запознава и със Сиси :sm229:
Един само въпрос, защо няма отзиви по темата?"... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."
Comment
Comment