SS-mann написа
1.Почти без изключение дългоцевното оръжие на народите от Кавказ през този период е кремъчно , но НАРЕЗНО! . Прицелните уреди са ДИОПТРИЧНИ! С едно , рядко две отверствия или с един вертикален прорез .Позволяват добра групираност на попаденията по единична цел до 300м. Късоцевното - пистолети и тромбони е гладкоцевно. Пушки и пистолети, но основно цеви ,са внасяни главно от Турция . От там преимуществено е и барута и оловото .Вътрешното производство не е задоволявало нуждите , особено при продължителни военни действия , а и при наложените блокади кавказците са страдали от постояния недокомпект на боеприпаси . Това за "двойният" заряд е донякъде така от гл.т. на руснаците .Дамасковите дебели нарезни цеви на планинците издържат по-голямо налягане в сравнение с гладкоцевните армейски фузеи, съответно барутния заряд във фишеците им -газирите , е бил почти два пъти по-мощен. Естествено всеки уважаван производител на цеви ги е тествал с усилен заряд - най-често 2-2,5 пъти по-мощен от предвидения, и едва тогава е поставял туграта си и ги е пускал на пазара .
2.Руската армия през 1826 г се превъоръжава с кремъчна гладкоцевна пушка с далекобойност по единична цел -80м. е по групови -250м. След Кримската война и направените изводи ,масово се превъоръжава с НАРЕЗНАТА 6-линейна КАПСУЛНА винтовка обр.1856г с далекобойност по мерника -600м. Пез 1869г тази пушка се преправя в ЗАДНОПЪЛНЕЩА ПАТРОННА по системата на Силвестър Крнка. За предимствата на капсулното оръжие над кремъчното няма нужда да се спирам.
Т.е. в първата половина на века съчетанието м-у партизанска тактика и особено далекобойно и прецизно оръжие в ръцете на кавказците гарантира успеха им. Срещу многократно превъзхождащ ги противник по численост,въоръжение и бруталност - те губят .
Comment