Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Метеоритната опасност

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Влязло е под много благоприятен ъгъл за нас в атмосферата - имало е време да изгори. Отделно НАСА твърдят, че за да стигне нещо до земята и да е опасно при удара (не ударната вълна от експлозия на височина, това е различно) трябва диаметър от 40 метра, сегашният е бил около 15. Масата е смятана при перфектна сфера и се е умножавало по усреднената тежест на астероид (между камъни и желязо тоест).

    Иначе по времето между светлината и шума - експлозията която изпочупи прозорци е станала на дистанция от около 50км (височина някъде 20-30км сигурно) - тоест явно поне няколкостотин килотона, особено като се има предвид, че въздухът нагоре е разреден.



    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #17
      Не мога да споря, още по-малко с НАСА, но следата на клиповете е доста сходна със следа от бойна глава на МБР. Скоростта също е сходна. Не знам как ги смятат тия 40 метра минимален диаметър, след като бойните глави по 200 кг спокойно си стигат долу. Хайде, нека да са със специална конструкция, но все пак...

      Но е възможно тотално да греша, все пак това са лаишки разсъждения.

      Comment


        #18
        Бойните глави си имат специално изчислена аеродинамика, най-здравите материали които човечеството може да направи и аблaтивни покрития (http://en.wikipedia.org/wiki/Ablativ...hield#Ablative). Последното е измислено след доста усилия между другото и ползва напълно различен принцип от обикновено метално парче. Скоростта на влизане в атмосферата и как я регулираш и забавяш е изключително важна също. Астероидът няма кой знае колко изчисления правени по конструкцията му и е влязъл с три пъти скоростта на балистична ракета.

        Иначе ей го какво са казали, експлозията е била 300 килотона:
        Researchers including Prof. Peter Brown of the University of Western Ontario along with NASA experts have conducted a preliminary analysis of the event. "Here is what we know so far," says Bill Cooke, head of NASA's Meteoroid Environment Office. "The asteroid was about 15 meters in diameter and weighed approximately 7000 metric tons. It struck Earth's atmosphere at 40,000 mph (18 km/s) and broke apart about 12 to 15 miles (20 to 25 km) above Earth's surface. The energy of the resulting explosion was in the vicinity of 300 kilotons of TNT.
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #19
          Сега се сещам, че миналата година нашите астрономи искаха да не им се намалява бюджета, за да могат да наблюдават астероидите да не ни ударят.

          Comment


            #20
            Пилот написа Виж мнение
            http://www.nasa.gov/mission_pages/as...d20130215.html

            НАСА мислят различно - днешният е бил 7000 тона и скорост 18 км/с
            Интересно какво би могло да ускори парче скала до почти трета космическа?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #21
              Амазон, погледни с каква скорост се движи земята около слънцето, онова нещо - пак с такава. На срещни курсове спокойно може да си бъде 30-40км/с скоростта.
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #22
                Дупката:





                ПП Може би е ще е хубаво да се съберат тия постове в отделна тема за метеорита, интересна е случката.

                Comment


                  #23
                  Сега се сещам, че миналата година нашите астрономи искаха да не им се намалява бюджета, за да могат да наблюдават астероидите да не ни ударят.
                  Това ще да е било чисто оправдание, защото от земята няма как да засекат подобна опасност (с тези или сходни размери). Проблемът е, че тези неща не светят със собствена светлина (очевидно, де - не и преди да навлязат в атмосферата ), отразяващата им повърхност е минимална, така че когато са сравнително малки, няма как да се видят с оптичен телескоп от повърхността на планетата. Пък и разправят, че подобни парчетии са твърде много (стотици хиляди) и ще е нужно много време и средства, за да се засекат всички и да се картографират (да им се изчислят траекториите и да се следят ежегодно).
                  Доколкото схващам, решението е наблюдателни спътници в орбита (не оптични, а на друг принцип - възможности има май повече от една), чието време да бъде в голяма степен отделено на тази задача. Май вече има стъпки в тази посока, но въпросът е, че подобно начинание най-вероятно трябва да е в някаква форма общо планетно, т.е. под "шапката" на ООН. Така че - сложна работа.

                  Comment


                    #24
                    The estimated size of the object, prior to entering Earth's atmosphere, has been revised upward from 49 feet (15 meters) to 55 feet (17 meters), and its estimated mass has increased from 7,000 to 10,000 tons. Also, the estimate for energy released during the event has increased by 30 kilotons to nearly 500 kilotons of energy released. These new estimates were generated using new data that had been collected by five additional infrasound stations located around the world – the first recording of the event being in Alaska, over 6,500 kilometers away from Chelyabinsk.
                    17 метра, 10 000 тона маса, експлозията на височина е била 500 килотона.
                    „Аз, Драгомир, писах.
                    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                    Модератор на раздел "Военна Авиация"

                    Comment


                      #25
                      Живея в Екатеринбур на 180км северно от Челябинск и в 9.20ч. сутринта метеоритът мина над града. Звукът беше като от минаващ наблизо самолет, 10 мин. по-късно последва блясък като от електрожен и това беше всичко. Много хора даже не обърнаха внимание на случилото се. Друг е въпросът с трагедията в Челябинск, цял град без прозорци при -20 -25 градуса си е трагедия и отделно многобройните случаи на разрушения от ударната вълна и порезни наранявания. По последни данни има 3 човека в критично състояние а общо около 1100 души са потърсили медицинска помощ като тази бройка непрекъснато расте както и съобщенията за различен вид разрушения ( около 200 000 кв.м. прозорци са разбити). По въпроса за нараняванията и разрушенията (такива има безспорно) силно се преекспонира, първо както навсякъде се търси медийна сензация и второ тук държавата плаща компенсации на гражданите при нанесена материална и физическа вреда от природни бедствия, съответно всеки се стреми да предяви своите претенции. Не на последно ще отбележа че руснаците са голяма паника при такива ситуации. Разрушенията са от силната ударна вълна а не от преки попадения! От двете парчета които достигат до повърхността едното пада в езеро а другото в залесена градска част. Относно варианта за механическо въздействие върху самия метеорит с цел да се отклони или унищожи ще коментирам версията на мой познат военен който служи в ПВО на Свердловска област. Имайки в предвид че района около Челябинск е със силно концентрирана военно-отбранителна промишленост (танков завод в Н.Тагиль, заводи за компоненти на Топол М и различни сфери на военната авиция + сериозни лаборатории за насочваща електроника в Челябинск) е изградена ешалонирана противоракетна отбрана. Метеоритът е бил следен през последните 40 мин от полета му но до последно се е смятало че ще изгори в атмосферата. Имат с какво и са можели да го "ударят" но са се бояли че отломките ще паднат над значително по голяма площ а не е бил известен и радиационният състав на метеорита. Тъй като траекторията е била константна и са определили "контактната" точка е взето решение да не се намесват. Не мен друго ми стана интересно, явно имат някаква система за защита от ЕМИ защото в Екатеринбург спряха тока навсякъде( бях зад трамвая) и го пуснаха след около 15мин. без да дадът никакво обяснение.

                      Comment


                        #26
                        Метеоритната опасност само иде да покаже колко са жалки хората които заделят милиарди за смешни оръжия за взаимно унищожение, а реално няма никаква защита срещу по-голям такъв метеорит който може да затрие цяла област или държава или контитнент или живота на Земята такъв какъвто го познаваме. Това беше само едно малко напомняне за истинския цивилизационен дневен ред. Защото блеещите "еколози" и тем подобна сган и представа си нямат каква отрова ще се изсипе в атмосферата при удар на по-голям метеорит дори да се абстрахираме от конкретното унищожение в епицентъра на удара и около него.

                        Comment


                          #27
                          NATAN написа Виж мнение
                          Имат с какво и са можели да го "ударят"
                          Какво е било това, което са имали? Долколкото разбирам, засичане и прехващане на такъв метеор навреме е далеч извън възможностите на всички известни системи за противоракетна отбрана.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #28
                            Империал, системата около Москва в итерацията й от 1990-та може би може да прехване такава цел теоретично. Там има голям радар (Дон-2) за ПРО с обсег 2-3000км някъде (тоест време за реакция около 40-50 секунди (целта идва с 18км/с и искаме да направим прехвата извън атмосферата, примерно на височина 200км) ако всичко е на автоматик и хората са извън веригата - приемам, че се знае за идващия астероид поне от няколко часа и е разрешена автоматична стрелба с ПРО ракети с ЯБЧ).
                            Екзоатмосферният прехващач 51Т6 е бил с глава от около 2 мегатона, което поне за сегашният астероид е щяло да е предостатъчно имхо. Целта идва значително по-бързо от бойна глава и по друга траектория, но би трябвало да е възможен прехвата ако се знае от достатъчно рано какво става. Друг е въпросът, че с 2 мегатона на 250км ще се унищожат масата спътници и МКС ако случайно е имала късмета да е там.
                            Само че гореописаната ракета е извадена от експлоатация, в момента на въоръжение е само ендоатмосферният прехващач с горен таван 30км и нормална бойна глава. Освен това е покрита само Москва, не и Челябинск.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #29
                              Страничен въпрос, но ми е интересно:
                              Пилот написа
                              Друг е въпросът, че с 2 мегатона на 250км ще се унищожат масата спътници и МКС ако случайно е имала късмета да е там.
                              Защо? Кой поразяващ фактор може да им навреди? Ударната вълна би трябвало да е много малка (все пак, извън атмосферата се случва), светлинната радиация - може би, но на какво разстояние? Няколко десетки километра? Все пак, горе в ниска орбита (на 200-600 км над земята) е доста широко, образно казано.

                              Comment


                                #30
                                Пилот, имай в предвид че поне по разчет "космическият прехващач", или първият ешалон има вероятно отклонение до 300 метра от целта. Това се знае защото далечният ешалон вече не е засекретен, докато за атмосферния почти нищо не се знае. Точно за това далечният е с ЯБЧ. Това е достатъчно за да унищожи/отклони МБР, но на астероид едва ли ще повлияе. Да не говорим че извън атмосферата дори нещо чудовищно като 2 мегатона губи от ударната си сила, ако не детонира непосредствено до целта.

                                Разбира се това не значи, че атаката ще е неуспешна. Както показва практиката, оръжията обикновено са далеч по-точни от максималното си вероятностно отклонение - в случаят 300 метра. Така че при повече късмет ракетата би могла да детонирана на няколко десетки метра от целта и тогава 2 мегатона биха попилели и по-голям астероид от въпросният.

                                П.П: Спомянм си че Медвдев и Обама реагираха на прдложението на Лавров от по-миналата годин за съвместен проект за метеоритна защита едва ли не с насмешка.
                                Медведев го беше парафирал с "весело, продължавайте".
                                Да видим дали сега ще им достигне до политическите чутури че има нужда от такова нещо и че Лавров гледа в бъдещето.

                                П.П.П: Съгласен съм с мнението на Хан Тупан.
                                Last edited by Amazon; 18-02-2013, 18:03.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X