Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тактика и стратегия на войната в космоса

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Според мен в този хипотетичен свят бойните действия биха се водили основно на тихия фронт.
    Проблемът в този случай е биологичният вид. Ако войната е между различни биологични видове не може да става дума за каквото и да е "разузнаване" от стандартен тип. Впрочем, дори и да предположим война между планетни държави от един и същи биологичен вид, отликите (културни, физически и т.н.) няма как да не са значително по-големи отколкото между отделните държави на една планета. Което ще направи инфилтрацията невъзможна или поне много трудна.
    Разбира се, възможно е събирането на информация да се извършва чрез механични устройства (например като нанороботите в сферомахията на Лем и въобще "информационната война", която се разгръща там).

    Comment


      #32
      Поне още два отдела в разузнаването трябва да има
      - напреданала полева телепатия
      - времеви разузнавачи

      Отдел а ще чете формите на логически връзки на врага, а отдел бе ще търси в бъдещето или миналото податки за вражеската активност.

      Изобщо, мисля, че бойни действия в отделна система или в нашата Слънчева в частност трябва да се отхвърлят. Мащабни бойни действия на напреднали "галактически " цивилизации ще се разгърнат с небивал мащаб и интензивност и по всички азимути, предполагам, надхвърляйки тесните рамки на времево-пространствения континиум. Масирани атаки срещу звездите майки на цивилациите-противници, мощтни маси и заряди от антиматерия, прехвърляна през огънато пространство.
      Това последното ми напомня, че вероятно ще има и нещо като подводници, по скоро, подпространствени кораби, които ще изникват неочаквано, ще нанасят ужасяващи поражения ( това всъщност може и да се е случвало) с нещо като торпеда. Остава въпроса как ще намират целите си, т.е. ще са необходими технология тип перископ в пространство и подпространство, или насочване от голямо разстояние. Бе изобщо голяма работа! Разузнаването ще трае поне хиляда слънчеви години, а после смразяващи атаки за секунди. :x
      Last edited by von Danitz; 28-02-2007, 15:14.

      Comment


        #33
        gollum написа
        Проблемът в този случай е биологичният вид. Ако войната е между различни биологични видове не може да става дума за каквото и да е "разузнаване" от стандартен тип. Впрочем, дори и да предположим война между планетни държави от един и същи биологичен вид, отликите (културни, физически и т.н.) няма как да не са значително по-големи отколкото между отделните държави на една планета. Което ще направи инфилтрацията невъзможна или поне много трудна.
        Разбира се, възможно е събирането на информация да се извършва чрез механични устройства (например като нанороботите в сферомахията на Лем и въобще "информационната война", която се разгръща там).
        Хмм... в горните постове стана дума за интензивна търговия между световете. Склонен съм да мисля, че тя ще бъде пряко следствие от възможността за лесна междузвездна комуникация, т.е. бих я приел като даденост. Търговските взаимоотношения предполагат дипломатически и фирмени представителства, обмяна на мисии от всякакъв характер, защо не и военно-технически. Очертава се среда на взаимно инфилтриране, за която расовите различия не биха представлявали спънка. Съвсем легитимна атмосфера за изграждане на така необходимите ни разузнавателни резидентури В тази светлина аз виждам евентуалното междузвездно агентурно разузнаване като песен

        Comment


          #34
          Хмм... в горните постове стана дума за интензивна търговия между световете.
          Аз, да си призная, не виждам особени основания да предполагаме някаква материална размяна (и следователно търговия) между две галактически цивилизации. По-вероятно ми се вижда ако въобще има връзка между тях (което също е съмнително, но нали приехме, че ще отхвърлим реалистичността), то тя да се свежда до размяна на информация (единствения уникален продукт, който цивилизацията може да предложи), а за последната едва ли ще е необходим търговски флот или физическа среща. Разбира се, това открива друго поле за разузнаване (но не от стран ан биологически същества).

          Даниц, това ми напомни идеята ми за първия "Универсум" - космически кораби, които пребивават във виртуално състояние, скрити под хоризонта на събитията и излизат за кратко на повърхността за нападение, след което отново се скриват. Биха могли да използват и подобни виртуално-флуктуационни торпеда, които с някаква фаза да излизат в нормалното пространство, съответно при правилна преценка на разстоянието превръщайки в пепел чуждите кораби . Срещу тях, разбира се, ще се използват иницииращи проникващи под хоризонта бомби, които ще ги карат да се появят в нормалното пространство .

          Comment


            #35
            Няма да има прошка за агресорите, нито в реалността, нито в тяхното измерение! Галактика будеть за нами!

            Comment


              #36
              gollum написа
              Аз, да си призная, не виждам особени основания да предполагаме някаква материална размяна (и следователно търговия) между две галактически цивилизации. По-вероятно ми се вижда ако въобще има връзка между тях (което също е съмнително, но нали приехме, че ще отхвърлим реалистичността), то тя да се свежда до размяна на информация (единствения уникален продукт, който цивилизацията може да предложи), а за последната едва ли ще е необходим търговски флот или физическа среща. Разбира се, това открива друго поле за разузнаване (но не от стран ан биологически същества).
              Търговията е странно животно, непослушно. Да се чуди човек от какъв зор изнасяхме електрокари и шипков мармалад за СССР при тяхната развита индустрия Наистина, специализацията в рамките на СИВ едва ли ще намери аналог при междузвездните взаимоотношения, но пък да не забравяме съветския внос на пшеница от САЩ :o Абе... с две думи, наличието на ресурси съвсем не е достатъчно за ефективно задоволяване на нуждите. Опитът показва, че човек винаги намира търговско приложение на евтините транспортни канали, особено между различни материални култури. Тук възниква вероятността нашите партньори да са лишени от всякакъв интерес към материалните блага на цивилизацията ни, но все си мисля, че алчността е първична вселенска характеристика

              Понеже малко се отклоних от темата, ще добавя едно разсъждение. Ако пък сме в такава степен биологично и културно различни, ако сме задоволени с блага и ресурси, защо по дяволите ще воюваме

              Comment


                #37
                Понеже малко се отклоних от темата, ще добавя едно разсъждение. Ако пък сме в такава степен биологично и културно различни, ако сме задоволени с блага и ресурси, защо по дяволите ще воюваме
                Ако се върнеш малко назад в темата (постовете на bsb и едни-два мои), ще забележиш, че според нас всъщност какавто и да е междузвездна война е невъзможна по цял комплекс причини. След като достигнахме до този извод, нямаше как да не се върнем по стъпките си и да се видим принудени да зарежем каквито и да е стратегически въпроси единствено в името на това да има някаква дискусия. Така че решихме да забравим, че космическите войни са невъзможни и да видим какво би било ако все пак са възможни.
                Впрочем, след това се оказа, че параметрите на пространството, в котео се развиват тези войни правят също толкова невъзможни и космическите сражения. Та се наложи и това да пренебрегнем .

                ПП По отношение на търговията мисълта ми е сравнително порста - едав ли има суровина или пък материална вещ, която да не може да се поризведе в рамките на дадена обитаема звездан система, та да се налага внасянето й от друга. Още повече, че икономическата рентабилност на преноса спярмо добива или производството на място е доста съмнителен. ДА не говорим, че несъмнено галактическите цивилизации следва да са много по-развити от нашата, а на този етап на развитие едва ли произвеждането на материална вещ или синтецирането на вещество (органично или минерално) ще е проблем. Тогава остава едно-единствено уникално "поризводство" и то е цивилизационното културно поризводство, което несъмнено ще се отличава между цивилизациите. Като това го разбирам в най-широк смисъл - от ноу-хау, през всякакъв род изкуство и т.н. И в този смисъл ако ще има някакъв обмен, той ще се свежда до обмен на информация, а последната не изисква физически пренос с космически кораби, а по-скоро някакъв тип комуникационен канал.

                Comment


                  #38
                  Е, как така няма да воюваме, възкликна разочаровано Петко Йотов от Алдебаранския музей на Бойната пространствена слава, и се почеса по 8-мия мустак , със седмото пипало, на което имаше монтиран литиев пагон с титаниумни 3 звезди.

                  Което ми напомня, че Албирео трябва да бъде разрушен!

                  Comment


                    #39
                    А, Даниц, разбира се, че ще воюваме . КАто гледам вече ти, Деймос (той е инициаторът) и Крылов, изявихте желание да се вихрите по космическите бойни полета, така че ще се воюва въпреки всичко.

                    Comment


                      #40
                      Ми да, втори закон на Даниц: "Да не се воюва е нечовешко, не хуманно и неморално!" Да не говоря колко е отегчително да се кара само на маневри.

                      Comment


                        #41
                        Ами аз при наличие на време преработвам универсум 2, така че космически пердах ще има определено.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #42
                          Аз вече поразработих моята концепция, излизат много интересни неща, като стане готова ще трябва да се пообсъди, но и така ... предполагам, че до ден-два ще съм я завършил в общи линии. Но е цялостна, за да мога да дам обяснение на войната и стратегията, се наложи да мина през почти всяка по-съществена сфера на "космическата цивилизация". За база съм взел това, което виждаме в МВ, но само като общи насоки, всичко, в което видя логическо противоречие режа.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #43
                            Ъъъ аз нямм никакво желание да се вихра по БОЙНИ полета - аз съм геният на тихата война
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              #44
                              gollum написа
                              Така е, но пък ако бойният кораб има някаква защита срещу огъня на себеподобните си, то подобни опасности със сигурност би трябвало да се поемат от тази броня (или каквото там би се използвало за защита).
                              С риск да досадя - последни съображения по повод задължителността на енергийните екрани /тъй като имам известни интереси относно физиката, мога да ви уверя, че съвременните автори на НФ не ги слагат за "по-фантастично"/.
                              Броня срещу огъня на себеподобните има смисъл, ако обстрела се извършва само с твърди тела със скорост, значително по-бавна от тази, която приехме за корабите. В случая на множество удари с високо ускорение бронята ще стане на катерчета - значи трябва да е много дебела - значи трябва много повече гориво за ускоряване на кораба, по-големи резервоари, по-малко ефективен обем... Плюс това - броня на антените?

                              Сега по въпроса за внезапно "появяване" и избухване на оръжие в недрата на атакуваната планета - струва ми се, че това може да се неутрализира с помощта на една/няколко черни дупки с нано-размери - и внимателно контролирани, които биха могли да погълнат енергията на атакуващия заряд до определена мощност /по-малка от тази, при която ще започнат да се разрастват неконтролируемо/.

                              Искам също да отбележа, че при подготовката и защитата голяма роля ще имат различни интелигентни безпилотни апарати - разузнавателни сонди за активно разузнаване, минни полета около планетата - вкл. с пасивни разузнавателни функции - да засекат поява на "чужди". За пасивно разузнаване може да се ползват и апарати, позиционирани в сравнително по-близки планетни системи. А ако планетата е част от по-голямо политическо образувание, има смисъл разполагане на "спящи" апарати на разстояние, които в случай на фатална атака да се активират и да излъчат/занесат съобщение.
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                #45
                                Относно черните дупки. Първо мислех да напиша, че те ще се изпарят (прочети за изпаряването на черните дупки, т. нар. black hole evaporation, и за колко време се случва). Ама се оказа, че има още какво да се желае от описанието на това явление, тъй че засега приемаме, че подобни черни дупки са възможни. Добре, но как ще предвидиш къде ще се материализира вражеското оръжие, че да погълнеш заряда му? А ако можеш да поддържаш такова количество черни дупки, че да бъдат "на всеки километър и така - до края на света", не е ли по-добре да направиш една-две по-големички и да ги пратиш на гости на врага?
                                Минни полета в космоса е почти безсмислено занимание. Единствената смислена тяхна употреба е около проходи в пространството, през които стават междузвездните пътувания, ако тези проходи са с малки размери, както много обичат да ни ги показват по филмите от съображения за кинематографичност.
                                Ако корабите ни разполагат с достатъчно енергия, че да пътуват из планетни системи, без да се съобразяват с гравитационните полета, заобикалянето на едно минно поле е тривиално. За да не бъде заобиколено то, трябва да бъде разположено в затворена повърхнина около защитаваната цел - най-икономичната такава е сферата. Е да, но се предполага, че мините са пасивни устройства за еднократна употреба - задействат се само когато целта мине достатъчно близко до тях, при което се самоунищожават. Също така се предполага, че е трудно да бъдат открити и унищожени, понеже, заради своята пасивност, не могат да се защитават. И двете предположения са валидни за моретата или почвата, но в космоса трудно може да се изпълнят. За да бъде валидно първото, задействане на мината в близост до целта, в космоса тези мини трябва да са много нагъсто - на средно разстояние два пъти ефективния им обхват срещу най-вероятна цел. А при огромните космически разстояния - ставаше дума за минно поле около планета - подобно количество мини е трудно постижимо. Все пак допускаме огромен ресурс на цивилизацията, щом може да се занимава с междузвездни войни, но не безкраен. Икономически по-оправдано би било да се строят и разполагат активни отбранителни станции (може и автоматични, даже задължително автоматични) за многократна употреба. Второто предположение, неоткриваемост, е също трудно защитимо. Не виждам как може да се скрие нещо в космоса за напреднала технология. Ако допуснем, че това може да се постигне за мините, трябва да допуснем, че може да се постигне и за космически кораби. Тогава нищо не пречи нападащите космически кораби да приложат същата технология, за да се промъкнат незабелязани през проходите в минните полета, оставени за корабите на защитаващата се страна. И отново, при наличие на подобна окончателна стелт-технология за космически кораби стратегията на изпреварващ удар пак е най-удачна. Разбира се, стига да няма морално-етични фактори в обществото, които да я определят като неприемлива.
                                И накрая, дори и да имаме неоткриваеми и ефективни минни полета, не виждам как можеш да ги защитиш срещу "тралене" чрез дадения от теб пример за кинетични оръжия. Аз, като нападател, преди атаката си ще организирам един-два метеоритни потока към предполагаемите минни полета около целта, които ще постигнат поне едно от следните неща. Или ще унищожат мините и ще отворят проходи в минното поле, или ще издадат тяхното присъствие, ако мините са защитени с някакви брони или силови полета и не бъдат унищожени (малко вероятно, нали смисълът на мините е да са прости и евтини, иначе по-добре да се правят гореспоменатите бойни станции), или, ако изобщо няма мини, ще нанесат щети на целта.

                                Comment

                                Working...
                                X