Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Концепции за космически кораби, или всичко което развинтва фантазията

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Кухулин написа Виж мнение
    Tl;dr, дай цитати.
    Много са. Ето примерно от този сорт:

    — Да, сър. Опитаха да се изтръгнат, преминавайки на по-висока съставяща на „с“. Нашият деформатор вече се намираше на шест хиляди „с“. Макс-компонентата на нашия куп на това ниво представлява само колапсираща газова мъглявина. Естествено, при това те ни повлякоха след себе си, после се опитаха да избягнат на другата страна. Ние се спуснахме до ниво четвърт „с“, в което по-голямата част на Галактиката беше все още на стадий червено джудже. Предполагам, че именно тогава те осъзнаха невъзможността да избягат и продължиха по предишния курс.
    Или:
    — Това бе патрул за свободно търсене. Отделихме се от Джод-7 в тринадесет часа по Универсалното време, преминахме на свръхсветлинна скорост и пробихме до десетхилядното ниво на „с“. В континуума се върнахме на патрулен радиус при тридесет и шест градуса „тита“ и двеста градуса „пси“. Моят навигатор хвърли заровете да определи курса. Предстоеше ни да преминем към точка от тази обиколка на тридесет „тита“ и сто и петдесет „пси“. Ние започнахме…
    И още по-шантаво:
    Разполагали са с ракети с анхилационна тяга.

    — Но това е основата за свръх „с“!

    — Вярно, но човекът е бил прекалено глупав и не е разбрал, какво му е попаднало в ръцете. Пробил е петия компонент и не е осъзнал, какво е извършил. Корабите му са се издигали до петстотинте „с“, прекарвали са там по няколко часа според корабните часовници и като се връщали, откривали, че на земята са изминали няколко години. Те така и не са успели да се справят с тази разлика.

    — Но това е само един частен проблем на звездната навигация?

    — И това е вярно, но те продължавали да си обясняват явлението от гледна точка на неутрализация на полетата. Не са разбрали, че в действителност са напуснали четириизмерния континуум. Смятали са синьото изместване само като феномен на електромагнитното поле. Та дори когато се намира на някое висше ниво на „с“, скоростта на светлината ни се струва постоянна, защото измервателните прибори са се изменили по съответен начин. Съвсем друга изглежда ситуацията, погледната от изходния континуум, но за тях това си останало чиста абстракция. Те не намерили отговор на загадката.
    А разказчето не е чак толкова дълго.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #92
      Въйй! Урудска работа, чуек! Двеста градуса пси

      Корабите му са се издигали до петстотинте „с“, прекарвали са там по няколко часа според корабните часовници и като се връщали, откривали, че на земята са изминали няколко години.
      Тва се смята по лоренцовата трансформация и дава примерно 0.99999999c, а не 500c.

      ракети с анхилационна тяга
      За да вдигнеш 0.99999999c на анихилация, сигурно ще ти трябват към петнайсе чукуртилиона години. Без да броим тунджата.

      Amazon написа Виж мнение
      А разказчето не е чак толкова дълго.
      Да де, ама избягвам да чета неща, дето носят менингитна зараза

      Comment


        #93
        Кухулин написа Виж мнение
        Да де, ама избягвам да чета неща, дето носят менингитна зараза
        Ами писано е 60-те все пак. Пък и автора все пак се опитва да даде интересно обяснение. Виждаш че за лаик като мен за който физиката е черна магия и мистика, обяснението хваща дикиш. На повечето фантасти обясненията за свръхсветлинно пътуване се свеждат до втръсналото на всички "хиперпространство".
        Като прочета как съвременен автор описва как кораба "направил хиперпространствен скок" и ми иде да му откъсна ръката и да го бия с нея по главата.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          #94
          Мен чак на агресия не ме избвива, но това е личния ми критерий за лоша научна фантастика - всякакви свръхсветлинни скорости и телепортации. Просто не са ми интересни такива глупости. А па това горното са глупости, описани глупаво - Лоренцовите трансформации не са изведени преди 60 години, а преди 120.

          Comment


            #95
            Което ме подсети за последния Стар Трек сериал (имам предвид "Ентърпрайс"), как кораба с максимална скорост 5с изминава стотици светлинни години за броени месеци. Ние (имам предвид почитателите на SF) верно сме технически и теоретично неграмотни (!), ама това си е жива подигравка. С тази скорост дори пътуване до най-близката нам звезда ще отнеме близо година.
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              #96
              Кухулин написа Виж мнение
              А па това горното са глупости, описани глупаво - Лоренцовите трансформации не са изведени преди 60 години, а преди 120.
              Докато четях за лоренцовите трансформации (мъка ) ми хрумна един глупав мисловен експеримент: Боен кораб атакува планета с цел да я унищожи. Корабът се движи към планетата със скорост 0.5с. На някакво разстояние от планетата през електромагнитното си оръдие изстрелва към планетата огромен снаряд със скорост 0.6с. При тази постановка снаряда ще тресне планетата с релативна скорост 1.1с. - сумарната скорост на кораба и снаряда. Демек със скорост доста по-висока от скоростта на светлината...
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #97
                Amazon написа Виж мнение
                Докато четях за лоренцовите трансформации (мъка ) ми хрумна един глупав мисловен експеримент: Боен кораб атакува планета с цел да я унищожи. Корабът се движи към планетата със скорост 0.5с. На някакво разстояние от планетата през електромагнитното си оръдие изстрелва към планетата огромен снаряд със скорост 0.6с. При тази постановка снаряда ще тресне планетата с релативна скорост 1.1с. - сумарната скорост на кораба и снаряда. Демек със скорост доста по-висока от скоростта на светлината...
                Просто казано трансформацията на Лоренц е скъсяване на наблюдавания обект, но това е относително, защото ще важи и в обратна посока, т. е. сменяме отправната система и наблюдавания ще вижда наблюдаващия по същия начин. Същото и с т. нар. "парадокс на близнаците", т. е. парадокс няма. Това обаче е по общата теория на относителността, според специалната обаче релативистичните ефекти ще са налице и има експерименти, които я потвърждават.
                Изводите от мисловния експеримент не са валидни, защото скоростта на снаряда и скоростта на кораба спрямо отправната система (мишената) са две съвсем различни неща. Предполагам, си се подвел от прословутия пример с пешеходеца във влак. Освен това " с" се приема за константна именно, защото не зависи от коя да е отправна система.
                Last edited by boilad; 09-04-2016, 00:50.
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment


                  #98
                  Amazon написа Виж мнение
                  мъка
                  Мъката идва от факта, че рядко някой има интерес да обяснява нещата просто и ясно. На физиците това им е хляба - да пишат по сто километра формули и да представят всичко като черна магия

                  Amazon написа Виж мнение
                  Боен кораб атакува планета с цел да я унищожи. Корабът се движи към планетата със скорост 0.5с. На някакво разстояние от планетата през електромагнитното си оръдие изстрелва към планетата огромен снаряд със скорост 0.6с. При тази постановка снаряда ще тресне планетата с релативна скорост 1.1с. - сумарната скорост на кораба и снаряда. Демек със скорост доста по-висока от скоростта на светлината...
                  Ако приложиш злополучните Лоренцови трансформации към тази система от три тела (кораб, снаряд и планета), ще получиш



                  където u е скоростта на кораба спрямо планетата, v е скоростта на снаряда спрямо кораба, а s е скоростта на снаряда спрямо планетата.



                  Ако u и v са относително ниски скорости, uv/c2 става пренебрежимо малка величина и знаменателя е практически единица:



                  Но при скорости, близки до скоростта на светлината, тази корекция е ключова. В случая 0.5c + 0.6c = 0.85c.

                  Comment


                    #99

                    Което ме подсети за последния Стар Трек сериал (имам предвид "Ентърпрайс"), как кораба с максимална скорост 5с изминава стотици светлинни години за броени месеци. Ние (имам предвид почитателите на SF) верно сме технически и теоретично неграмотни (!), ама това си е жива подигравка. С тази скорост дори пътуване до най-близката нам звезда ще отнеме близо година.
                    Не е точно така. Максималната скорост, с която се движат корабите в Стар Трек се измерва с така наречения Warp Factor. Като цяло идеята зад техния метод на придвиждане е, че те реално не се движат, а изкривяват пространството - създава се нещо като вълна от изкривено пространство, на която те се движат. Движи се пространството, а не самият космически корат. Между другото, тази идея поне, според днешните разбирания не е съвсем невъзможна - в смисъл, че не е доказано, че е невъзможна.

                    Та този Warp Factor показва степента на изкривавяне на пространството, а не колко пъти спрямо скоростта на светлината се движат. Конкретно Warp 5 е около 100 пъти скоростта на светлината (което пак реално не е достатъчно бързо, но пак е по-добре от 5c). Максималната скорост във вселената на Стар Трек клони към Warp 10, като Wap 10 е недостижима скорост, все едно да се движиш с безкрайна скорост.

                    Иначе аз конкретно в момента съм на вълна The Expanse - много добър сериал и много реалистични дизайни. Няма измислени системи за пътуване със свръхсветлинна скорост (които би трябвало да са невъзможни, освен ако няма нещо основно сбъркано в разбиранията ни за физиката), действието се развива изцяло в Слънчевата Система, която е колонизирана, а космическите кораби са добрите стари torchships (това е космически кораб с особено ефективен ядрен двигател, който може да лети от една точка до друга по баристохронна траектория) все едно са извадени от фантастичните романи от 60те. Харесва ми как за разлика от всички други фантастични продукции, тук космическите кораби имат дизайн като на небостъргач, където всяка палуба е като етаж, а двигателите са най-отдолу. В условията на безтегловност, където тягата на двигателя създава симулацията за гравитация, това е единственият смислен дизайн.

                    MCRN Donnager (флагманът на Марсианският Юпитеров флот)

                    Click image for larger version

Name:	DonnagerTooMuchLights.png
Views:	1
Size:	727.2 КБ
ID:	553102

                    MCRN Tachi (марсиански торпеден катер):
                    Click image for larger version

Name:	2nUgljz.png
Views:	1
Size:	771.6 КБ
ID:	553103

                    Боен кораб атакува планета с цел да я унищожи. Корабът се движи към планетата със скорост 0.5с. На някакво разстояние от планетата през електромагнитното си оръдие изстрелва към планетата огромен снаряд със скорост 0.6с. При тази постановка снаряда ще тресне планетата с релативна скорост 1.1с. - сумарната скорост на кораба и снаряда. Демек със скорост доста по-висока от скоростта на светлината...
                    Беше обяснено по-горе, но като цяло действително не е невъзможно да се превиши скоростта на светлината по този начин, както и по-който и да е друг начин. За съжалениеи движението или предаването на информация със свръхсветлинна скорост е еквивалентно на пътуване във времето, което от своя страна би застрашило причинно-следствените връзки (и би направило възможни парадоксите свързани с пътуването във времето, като например да се върнеш в миналото и да убиеш дядо си), които са една от основите във физиката (и които наблюдаваме ежедневно и без които, Вселената би била съвсем различна). Поради тази причина се приема за даденост, че пътуването или пренасянето на информация със свръхсветлинна скорост е невъзможно и действително всички потенциални методи за такова пътуване за сега са опровергани.

                    Comment


                      a_godumov написа Виж мнение
                      Движи се пространството, а не самият космически корат. Между другото, тази идея поне, според днешните разбирания не е съвсем невъзможна - в смисъл, че не е доказано, че е невъзможна.
                      Идеята не само е възможна, но я наблюдаваме на практика - далечните галактики се движат далеч по-бързо от светлината именно благодарение на пространственото разширение. Само дето за целта работят колосални енергии и най-вече Тъмната енергия. А тук опираме до фантастичния жанр - ако една цивилизация е овладяла тези процеси и може да манипулира пространството, трябва сюжета малко или много да е кохерентен с тези възможности.

                      a_godumov написа Виж мнение
                      Иначе аз конкретно в момента съм на вълна The Expanse - много добър сериал и много реалистични дизайни.
                      Тук писахме малко за него:



                      a_godumov написа Виж мнение
                      За съжалениеи движението или предаването на информация със свръхсветлинна скорост е еквивалентно на пътуване във времето, което от своя страна би застрашило причинно-следствените връзки (и би направило възможни парадоксите свързани с пътуването във времето, като например да се върнеш в миналото и да убиеш дядо си), които са една от основите във физиката (и които наблюдаваме ежедневно и без които, Вселената би била съвсем различна). Поради тази причина се приема за даденост, че пътуването или пренасянето на информация със свръхсветлинна скорост е невъзможно и действително всички потенциални методи за такова пътуване за сега са опровергани.
                      Това е концепция от СТО. ОТО забранява свръхсветлинната скорост само на локално ниво, тоест dx/dt < c, като е възможно x > ct именно благодарение на горните фокуси с пространството, без това да оказва влияние на причинността.

                      Comment


                        Да, но крайният ефект е, че отново имаме на практика свръсветлинно предаване на информация като краен ефек, което от своя страна предполагам пътуване във времето. Конкретно за концепцията с изкривяване на пространството наистина мисля, че все още не е доказана като невъзможна, но е доказано, че точно толкова предполага пътуване във времето, колкото и всички останали концепции, следователно има нещо (макар и все още неоткрито), което би я направило невъзможна на практика.

                        Comment


                          a_godumov написа Виж мнение
                          Да, но крайният ефект е, че отново имаме на практика свръсветлинно предаване на информация като краен ефек, което от своя страна предполагам пътуване във времето. Конкретно за концепцията с изкривяване на пространството наистина мисля, че все още не е доказана като невъзможна, но е доказано, че точно толкова предполага пътуване във времето, колкото и всички останали концепции, следователно има нещо (макар и все още неоткрито), което би я направило невъзможна на практика.
                          1. Пътуване във времето =/= нарушаване на причинността. За второто е нужно пътуване в миналото.

                          2. Пътуването в миналото е резултат от факта, че мировите линии (четиримерните траектории) на обектите пресичат по определен начин координатните линии на пространство-времето. В СТО тези линии са фиксирани - пространство на Минковски - и пресичането е неминуемо. В ОТО обаче координатните линии са променливи и именно това означава "манипулиране на пространството" - съзнателна промяна във "формата" на координатните линии. Тоест, възможни са такива манипулации, при които дадена четиримерна траектория върви по линиите, без да ги пресича по начин, водещ до пътуване в миналото.

                          Дали са възможни манипулации на координатните линии, които да водят до пътуване в миналото - това е въпрос. Може би не са възможни.

                          Comment


                            Концепт за ускорена колонизация на Луната и Марс (рус.) - накратко: фърлят долу по някой астероид за лед - и го ползват в парно-реактивни двигатели! Тоест - движението (в съществено по-ниска гравитация) е за сметка на реактивна струя от пара.
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                USS Enterprise

                                We don't see things as they are, we see them as we are
                                ---Anais Nin----

                                Comment

                                Working...
                                X