Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Страхотен клип, голяма наука, много свършена работа по поведението на ядрените двигатели!
    Ако си спомням правилно, идеята на цялото нещо е да си събира и втечнява свободен водород от/между звездите - но за това не случайно няма и дума в клипчето. Другото нещо, за което, имхо, не случайно се чува само веднъж, е "инхибиращото вещество", което ще позволи на течния водород да си джипка кротко в тръбичките покрай парещия реактор. За щастие, сравнително наскоро ми попаднаха новини, в които се обяснява по-ясно текущото състояние на нещата:
    Първоначално бе поставена задачата за създаване на ракетни двигатели, които вместо химическата енергия на изгаряне на гориво и окислител да използват нагряване на водорода до 3000 градуса. Оказа се, че този пряк път е неефективен. За кратко време получаваме големи тяги, но при това се изхвърля струя, която при нещатна работа на установката може да се окаже радиоактивна.
    Натрупахме опит, но не ни се удаде да създадем надежден двигател - нито на нас, нито на американците.
    ...Значи основните проблеми се оказаха много високата температура и радиоактивното замърсяване?
    Общо взето, да. ... Затова и предложихме схема, при която реакторът не нагрява струята, излитаща от него, а изработва електричество. Горещият газ от реактора върти турбина, която върти електрогенератор и компресор, осигуряващ циркулацията на работното тяло (горещия газ) в затворен контур. Генераторът пък изработва електричество за плазмен двигател...
    Ето и малко подробности за самия двигател.

    Доколкото схващам, това е по-скоро надежден товарен теглич за далечните краища на нашата система, отколкото междузвездна акула, но то първо наоколо да се нагнездим...
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      #47
      В момента единствения проект с ядрен двигател е за орбитален буксир. По принцип няма проблем да се направи ракета-носител, ама надали някой скоро ще се престраши

      Колкото до схемата реактор => турбина => тоци => плазмен двигател, там проблема е в охлаждането. Днес максимума, който могат да дадат технологиите, е примерно 30% КПД, а това означава 70% загуби. Да речем на 100 мегавата реактор ще трябват 70 мегавата радиатори.

      Comment


        #48

        Comment


          #49
          Тези 70 км/с специфичен импулс са си съвсем достатъчни за Слънчевата Система. Тягата не мога обаче да преценя много ли е или малко, сравнено с йонен двигател.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            #50
            Двигателите на горната схема са тип йонни (ЕРД), а тягата (18 нютона) е доста мижава - примерно 0.0001 g без товар. Не знам защо бях останал с впечатлението, че за буксира се предвижда ракетен ядрен двигател. Сигурно заради голямата тяга, нали е буксир

            Comment


              #51
              Кухулин написа Виж мнение
              В момента единствения проект с ядрен двигател е за орбитален буксир.
              Анджак де, баш за него са ми линковете. Аз си помислих, че си ги прочел, щом извади схемата с таблицата от тях, но следния цитат ме убеди, че не си:
              Кухулин написа Виж мнение
              Двигателите на горната схема са тип йонни (ЕРД), а тягата (18 нютона) е доста мижава - примерно 0.0001 g без товар.
              ЭРД означава просто электрический ракетный двигатель, не знам как реши, че са йонни, като в статиите (и в цитата, който преведох) изрично си пише, че се предвижда плазмен.
              Впрочем, наистина не е очевидно от текстовете, че двигателя не е за ракетата-носител.
              Но пък в линковете, които накачулих сега (към руското уики), има конкретни параметри - и-и тягата и на йонните и плазмените я дават в милиНютони - за плазмен гледам до 1500 засега; значи 18Н си е бая постижение.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                #52
                pnp5q написа Виж мнение
                Аз си помислих, че си ги прочел
                Моя е вината, много-много не ходя по линкове. Гледам само това, дето е в постовете.

                pnp5q написа Виж мнение
                не знам как реши, че са йонни, като в статиите (и в цитата, който преведох) изрично си пише, че се предвижда плазмен.
                Писах "тип йонен". Плазмата се състои от йони по дефиниция

                Comment


                  #53
                  Кухулин написа Виж мнение
                  Писах "тип йонен". Плазмата се състои от йони по дефиниция
                  То "по принцип" е така, но при двигателите се е приело едно много ясно разграничение кой тип е "йонен" и кой - "плазмен". Накратко го пише в последните линкове, които наслагах. Йонния ускорява еднакво заредени частици (униполярен поток), като "си играе" да отделя електроните от положителните йони (тяговия поток) и да ги изхвърля под ъгъл, щото да не наелектризира самия кораб... А другия ускорява частици от квазинеутрална плазма (По западному му викали линеен холов двигател - щото ползва ефекта на Хол). И разликата е съществена тъкмо в тягата - макар че за йонния няма такава хубава таблица, като за другия, все пак една цифра се намира - 50-100 мН - срещу 7-1500 мН за плазмата.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #54
                    Какво се е приело и какво не - това са неща без значение Според едната терминология всичките са йонни, според другата не са ("Hall effect thruster (HET) is a type of ion thruster"). Важното в случая беше, че за разлика от ракетния ядрен двигател йонния дава доста нисък КПД и слаба тяга. Но може да ускорява до много високи скорости заради големия специфичен импулс.

                    Comment


                      #55
                      Кухулин написа Виж мнение
                      йонния дава доста нисък КПД
                      Ядрен - 40-45%, йонен - 60-80%, плазмен - 65% (СПД Атон)... тъй то, кат няма значение дали е йонен "йонен" или плазмен "йонен"... Впрочем, ето една добре обобщена статия (рус.)
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        #56
                        pnp5q написа Виж мнение
                        Ядрен - 40-45%, йонен - 60-80%, плазмен - 65% (СПД Атон)...
                        Тези проценти нещо си ги омешала. Как смяташ 60-80% за йонния - откъде идва тока?

                        Comment


                          #57
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Моя е вината, много-много не ходя по линкове. Гледам само това, дето е в постовете.
                          Аз съм същият. Но си мисля че този линк може и да те заинтригува: http://www.projectrho.com/public_htm...et/engines.php
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            #58
                            Според писанията - от фотоволтаични клетки. Ама нямам никакво намерение да те моля повече да четеш линковете, които напусках. Сметките са от уикито, има посочка с един-единствен мъничък проблем: според автора на илюстрациите и двата типа са "плазмени".
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              #59
                              pnp5q написа Виж мнение
                              Според писанията - от фотоволтаични клетки. Ама нямам никакво намерение да те моля повече да четеш линковете, които напусках. Сметките са от уикито, има посочка с един-единствен мъничък проблем: според автора на илюстрациите и двата типа са "плазмени".
                              Е добре, каква е връзката между йонен двигател на слънчеви батерии и йонен двигател на ядрен реактор Нали това обсъждаме в крайна сметка - разликата между ракетен ядрен двигател и йонен двигател на ядрен реактор. Като са с толкова висок КПД слънчевите батерии, да направят буксир на слънчеви батерии

                              Колкото до линковете, няма какво да ме молиш, просто давай конкретен логично издържан аргумент по конкретен въпрос. Аз линковете и сам мога да си ги намеря

                              Comment


                                #60
                                Смяташ, че ще има съществена принципна разлика в кпд-то на електрическата част? Би ли аргументирал това.
                                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                                Comment

                                Working...
                                X