Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Космически новини

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Търговските ли? Сигурно не - но той не го е и обещавал. Човекът говори за стойността на полета, т.е. за рентабилната цена на тази част от поръчката, за която е поел ангажимент. За него тя ще е по-ниска - а каква ще е цената за клиента, който иска да качи товар е съвсем друг въпрос.
    Тук се съгласявам. Ако успеят да постигнат многократна използваемост, която и да е практична, техните разходи ще се намалят значително и ще могат да си позволят да свалят цената за клиента, но колкото точно ще се намали цената не е ясно. Ефектът обаче ще е, че ще имат най-ниските цени на пазара, но и най-голямата норма на печалба.

    Принципно зависи и от бизнес модела - например можеш да се ограничиш в наличния пазар (всеки продава за по около 100 милиона примерно, ти ще продадеш за 80 и ще спечелиш сериозен дял от примерно 50-те пуска годишно) или да създадеш пазар с новата си цена (примерно ако продаваш на 20 милиона няма да има 50 пуска, а примерно 200) и така да развиеш бизнеса. Класически пример е да кажем автомобила или телефона - намаляването на цената увеличава в пъти обема на пазара.
    Именно, за това споменах еластичността на пазара. Еластичността е силата, с която пазарът реагира на промените в цената - колко нов бизнес ти носи всеки долар намаление на цената и колко бизнес губиш при всеки долар покачване на цената. При високо еластични пазари има смисъл да понижаваш цената, защото за всяко понижаване на цената получаваш превъзхождащо количество нов бизнес и реализираш по-високи печалби заради по-високия оборот, докато при ниско еластични пазари ти е по-изгодно да държиш по-високи цени, защото новият бизнес, който получаваш при намалянет на цените, не компенсира понижените норми на печалба.

    Конкретно за пазара на изстрелване на товари в космоса не е ясно, до колко е еластичен, защото до сега не е имало система, която да е наистина евтина. Но това, което ми прави впечатление е, че SpaceX действат проактивно и в тази посока и освен евтино средство за достъп до космоса се опитват да увеличат и нуждата от тези услуги. Имам предвид прокетът им за дизайн и изстрелване на съзвездия от интернет сателити, с който се опитват да привлекат вниманието на гиганти като Гугъл, които мисля, че инвестираха 1 милиард долара с опцията да увеличат участието си до 10 милиарда долара именно заради този проект. Този проект предвижда изстрелването на 4000 сателита в космоса (които после ще трябва да се заместват, когато им изтече техническият живот), които да осигурят бърза и евтина интернет връзка.

    Впрочем не виждам защо Елон Мъск да не стане страшно богат от самата идея за колонизиране на Марс (и предполагам би било справедливо), ако успее да я реализира. До колкото разбирам целта на SpaceX е да сведе цената за транспортиране на един човек до Марс, заедно с всичките необходими припаси и начални материли за изготвяне на колонията, до $500 000. Очакванията са, че при тази цена, от милиардите хора по Земята все ще се намерят достатъчно, които хем могати да си позволят цената, хем искат да се преселят на Марс. Не бих се учудил, ако тази (проектна) цена включва и скромна печалба за SpaceX. При положение обаче, че плановете им са да пренесат 1 000 000 колонисти там, става дума за огромна сума.

    Но за да съм малко по-конкретен по темата дали полетите с използван Falcon 9 ще са по-евтини или не, къде на шега, къде наистина има индикации (от началникът в тяхната фирма, който отговаря за привличане на нови клиенти), че полетите с употребяван Falcon 9 всъщност ще са по-скъпи от първия полет, когато технологията се докаже и стане редовна праткика една ракета да се използва многократно. Логиката е "вие какво бихте предпочели - да летите на първия полет на Боинг 787 или да летите на 10тия полет на самолета?". Един вид първият полет ще се приема почти като "облитане" на ракетата и клиентът, който го използва ще плаща цена по-ниска от себестойността на ракетата, като компенсация за риска. Джеф Безос, другият интернет милиардер с интерес към космонавтиката също в едно интервю беше казал, че технологията за многократно използване на ракетите ще стане достатъчно зряла, когато първият полет се приема за по-рисков и следователно е по-евтин от последващите полети.

    Comment


      На 27-ми Април от „Восточный“ ще изстрелят първата ракета..

      https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92...0%D0%BE%D0%BC)

      http://www.segabg.com/article.php?id=801564
      Click image for larger version

Name:	801564.jpg
Views:	1
Size:	65.0 КБ
ID:	553168
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        Red Dragon Mars

        SpaceX ще пращат своята капсула Dragon 2 на Марс през 2018 година, освен това може да вземат и върнат марсианска почва

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          На 27-ми Април от „Восточный“ ще изстрелят първата ракета..

          https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92...0%D0%BE%D0%BC)

          http://www.segabg.com/article.php?id=801564
          [ATTACH=CONFIG]30409[/ATTACH]

          Цитат от Електронният вестник и БТА:
          Путин откри "немарливост" в космическия отрасъл

          28 Април 2016

          e-vestnik
          Излитането на Сюз 2.1а. Снимка: от тв екрана

          След като вчера бе отложено изстрелването на ракета “Союз-2.1а” от новия руски космодрум Восточний, президентът Владимир Путин разкритикува “немарливата” работа в космическия отрасъл. Тази сутрин ракетата бе изстреляна успешно и изведе в орбита три сателита.

          “Ведомости” помества статистически данни за несполучливите ракетни пускове в Съветския съюз и Русия - през цялата космическа история от 1957 г. досега са изстреляни 1859 ракети - модификации на ракетата Р-7, при над 70 неуспешни изстрелвания.

          На заседание на ресорна държавна комисия Путин каза, че продължава да подкрепя развитието на космическия отрасъл и разбира, че космическата техника може да се повреди. Президентът обаче изрази загриженост за състоянието на производствената дисциплина.

          Путин припомни неведнъж отлагания старт на руска ракета с европейски сателит на борда от космодрума Куру във Френска Гвиана. Това според него “идва от немарливост и недостиг на контрол върху всички елементарни, но тъй важни за този отрасъл процеси”.

          Понижената технологична дисциплина в руския космически отрасъл е проблем, с който се борят всички ръководители от последното десетилетие, казва мениджър от ресора, цитиран в статията.

          “Но анулирането на пуска в присъствието на първото лице по своя политически ефект е сравнимо с поредица от истински несполучливи пускове”, коментира източник, близък до ръководството на руското министерство на отбраната.

          Не е изключено случаят да се отрази на кариерата на редица шефове от отрасъла, включително на вицепремиера Дмитрий Рогозин като най-високопоставения натоварен с него член на кабинета, забелязва “Ведомости”, цитиран от Би Би Си. Според “Московский комсомолец” руският лидер използва засега “и камшика, и моркова”.

          На вчерашното заседание Рогозин изглеждал напълно съсипан, но Путин заявил, че като цяло ракетостроенето в Русия не дава повод за критики. “Изобщо в сравнение с 90-те нещата с овладяването на космоса у нас са наред. По-рано се чуваха гласове, че не е зле да има повечко салам и хляб, но сега всички разбират - запазването на лидерската позиция в тази област е престиж за страната”, обобщава вестникът думи на държавния глава.

          Путин обаче бързо минал “от комплиментите към проблемите” и “уж между другото” споменал, че във връзка с изграждането на новия космодрум са образувани 6 наказателни дела и четирима души са арестувани.

          “Двама от тях засега са под домашен арест, но хич не се съмнявайте, - ако се докаже вината им, ще трябва да сменят
          топлото легло със затворнически нар!”, обещал руският лидер.
          БТА

          Това е доста съществено за бъдещето на руската космонавтика. Показва неприятна тенденция, която се задълбочава.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Между другото, били открили луна на Макемаке.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Space X с военна поръчка (англ.). Освен това се канят да напитят Марс по-догодина.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                messire Woland написа Виж мнение
                Това е доста съществено за бъдещето на руската космонавтика. Показва неприятна тенденция, която се задълбочава.
                Днес излезе че само от "покупки" на специални строителни материали са откраднати 700 милиона евро! Създавани са фалшиви фирми, с други пари по проекта пък е построен цял мол в далечният изток Не е чудно че това е излязъл най-скъпият космодрум в света. Вкарали са в затвора за 3 години началника на строежа. Ама това няма да реши проблема. Ясно е че "държавата е лош стопанин" е обобщение и като всяко такова, не е особено вярно. Обаче е и факт че някой държави са меко казано лоши стопани.
                Ние също сме в кюпа.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Amazon написа Виж мнение
                  Днес излезе че само от "покупки" на специални строителни материали са откраднати 700 милиона евро! Създавани са фалшиви фирми, с други пари по проекта пък е построен цял мол в далечният изток Не е чудно че това е излязъл най-скъпият космодрум в света. Вкарали са в затвора за 3 години началника на строежа. Ама това няма да реши проблема. Ясно е че "държавата е лош стопанин" е обобщение и като всяко такова, не е особено вярно. Обаче е и факт че някой държави са меко казано лоши стопани.
                  Ние също сме в кюпа.
                  Типичният за Русия и за част от Източна Европа гангстерски подход в икономиката: краде се отгоре до долу, парите се разпределят, а го отнасят фигуранти. Обаче когато кражбите са от такъв мащаб, стават международни скандали.
                  В България вървят сходни процеси, но мащабите на страната ни като цяло са малки и до големи международни скандали не се стига.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment




                        Click image for larger version

Name:	darpa-space-plane-xs1.jpg
Views:	1
Size:	50.1 КБ
ID:	553197

                        Следващата итерация на Американските експериментални военни безпилотни совалки. Задачата е новата машина да може да изпълни 10 последователни полета за период от 10 дни и да може да издига до 700кг товар (в бъдеще до 1.5т).
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Imperial написа Виж мнение
                          http://www.extremetech.com/extreme/2...s-1-spaceplane

                          [ATTACH=CONFIG]30440[/ATTACH]

                          Следващата итерация на Американските експериментални военни безпилотни совалки. Задачата е новата машина да може да изпълни 10 последователни полета за период от 10 дни и да може да издига до 700кг товар (в бъдеще до 1.5т).
                          Това би било невероятен напредък. Невероятен. Дано!
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            Трето кацане на първата степен на Фалкона. Май е време да изведем тия събития от рубриката "новини". На по-висока скорост и на изпарения, казват - но все пак успешно. Засега, обаче, повторно използване на вече летяла степен нямаме.

                            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                            Comment


                              Обикновен лаик написа Виж мнение
                              Засега, обаче, повторно използване на вече летяла степен нямаме.
                              Много е рано. Първата приземена степен ще бъде паметник, те веднага казаха, че ще си остане на земята, а втората кацна преди по-малко от месец. Нея смятат да изстрелят отново скоро, в близките 2-3 месеца.

                              Иначе Elon е звяр

                              "May need to increase size of rocket storage hangar"

                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment


                                Трето кацане на първата степен на Фалкона. Май е време да изведем тия събития от рубриката "новини". На по-висока скорост и на изпарения, казват - но все пак успешно. Засега, обаче, повторно използване на вече летяла степен нямаме.
                                Така е, това кацане беше с три работещи двигателя вместо 1, както е стандартно и, поради тази причина е особено впечатляващо. Понеже към момента на приземяване първата степен е почти празна, е много лека и дори с един двигател, работещ на минимална мощност има тяговърженост повече от 1 и не може да зависне, а трябва внимателно да се направи един спирачен импулс, който да убие скоростта точно в момента, когато първата степен докосне земята. С три работещи двигателя тази маневра става още по-трудна, спирачният импулс се съкращава до 5-6 секунди и трябва да се изпълни много прецизно.

                                Причината да действат по този начин е, че колкото по-голямо е претоварването при кацане (по-рязко спиране), толкова по-икономично е откъм гориво, а при този конкретен полет ракетата летеше на ръба на възможностите и за това всяка икономия беше необходима. Също така самата скорост, при която се извърши отделянет на първа степен беше по-висока, съответно и навлизането в атмосферата беше доста по-рисково.

                                Comment

                                Working...
                                X