Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е Черноризец Храбър!?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кой е Черноризец Храбър!?

    Такъв въпрос има на тазгодишната олимпиада по История за 5 - ти , подчертавам 5-ти клас!
    Въпроса е поставен по следния начин, децата трябва да анализират историческия извор "За буквите" и да отговорят на пет въпроса, първия от които е този.
    Смятам че зададения въпрос не е коректен и от МОМН нямат просто право да го задавт на деца от 5-ти клас, поне докато историческата наука не разреши въпроса, кой стои зад псевдонима Черноризец Храбър!
    Иван Михайлов (26. VIII.1896 - 5. IX. 1990)
    "Нека утрешните поколения знаят, защото времето отминава, а нашата преходност е налице, че ние направихме ВМРО не за да правим две Българии, а защото нямаме една целокупна!"

    #2
    Те и на общинско ниво се изложиха с олимпиадата на малките.Поне тук,в Одесос.
    Historia vitae magistra

    Comment


      #3
      Е аз като бях 5ти клас ми казваха,че Черноризец Храбър е цар Симеон,така че сигурно това ще считат за верният отговор.

      Comment


        #4
        Нищо чудно, "експертите" от МОМН едвали някога през живота си са били и един ден даскали. Нито са професионални историци. Със сигурност и те няма да могат да отговорят на този въпрос. Имам предвид аргументирано, а не просто повтаряйки заучени кухи клишета. Те и за това са "експерти".

        Comment


          #5
          В тази за 12 клас(на която се явих)имаше снимки на исторически забележителности(Рилски манастир,Балдуинова кула,Крепостта Баба Вида и др.) и след като ги познаеш,трябва да нанесеш на карта къде се намират.Аз се справих,но все пак за 5 минути се чувствах като на олимпиада по География.Иначе големи абсурди нямаше.Имаше някои много лесни задачи и някои,не мога да ги нарека трудни,но задачи,които изискват по-задълбочени познания.Сигурно и някои учители ги нямат Като цяло не ми направи някакво отвратително впечатление олимпиадата.Нямаше нещо фрапиращо,но на малките имаше неща,които не знам как могат да бъдат решени.Например на общинско ниво имаше задача със снимки на паметници-паметника на Асен и Петър в Търново,паметника на Аспарух в Добрич,паметника на не знам си кое събитие и други такива.Е откъде 5 клас дете ще знае как се казват тези паметници и къде се намират.Не мога да се сетя за коя картинка беше,но г-жата ми по история си призна,че и тя не е сигурна за кой паметник става на въпрос.А това за Черноризеца и аз като бях 5 клас ни учеха,че е Симеон.Но това е толкова непроучен въпрос.Все едно да има въпрос,какъв е произхода на прабългарите или произхода на Асеневци.Не знам.На зле отиват работите в нашата мила Родина.После защо имало деца,които не знаели кога е Освобождението.Ами как да има като те са отвратени от историята си от ранна възраст.И това не само по история,но понеже форума е такъв за нея споменавам.Както и да е твърде далеч отивам
          Historia vitae magistra

          Comment


            #6
            Да се включи такъв въпрос в олимпиада (при това за V клас) е дивотия.
            Има поне пет-шест мнения кой е този човек: Константин-Кирил Философ, Климент Охридски, Наум Охридски, черноризец Докс, Йоан Екзарх, Симеон Велики.
            Последната хипотеза е най-екзотична, но най-слабо аргументирана. Такава ли глупост са написали в учебника за пети клас?

            Comment


              #7
              T.Jonchev написа Виж мнение
              Да се включи такъв въпрос в олимпиада (при това за V клас) е дивотия.
              Има поне пет-шест мнения кой е този човек: Константин-Кирил Философ, Климент Охридски, Наум Охридски, черноризец Докс, Йоан Екзарх, Симеон Велики.
              Последната хипотеза е най-екзотична, но най-слабо аргументирана. Такава ли глупост са написали в учебника за пети клас?
              Не е записано никъде това, изглежда е някоя "гениална" мисъл на някой експерт, който и насън не е виждал ученици или е влизал в учебен час.
              Лично говорих и с Пламен Павлов и с Анчо Калоянов за този въпрос и двамата ми казаха, че това е "дивотия" от страна на така наречените експерти.
              Иван Михайлов (26. VIII.1896 - 5. IX. 1990)
              "Нека утрешните поколения знаят, защото времето отминава, а нашата преходност е налице, че ние направихме ВМРО не за да правим две Българии, а защото нямаме една целокупна!"

              Comment


                #8
                И аз мисля, че искат от дечицата да назоват Симеон Велики. Но ние сме свикнали на подобни временни и неаргументирани отговори...Което е некомпетентно разбира се! Помня отлично всички официални заблуди от 5 клас до кандидатстудентските изпити. Всъщност въпроса винаги е един- искаш ли да си вземеш изпита или не искаш, а не вярно ли е или не...
                Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

                Comment


                  #9
                  pagane-pagane написа Виж мнение
                  Всъщност въпроса винаги е един- искаш ли да си вземеш изпита или не искаш, а не вярно ли е или не...
                  Точно,ясно и кратко.
                  /Тази година съм 12ти клас и цяла година се боря с този проблем.Изпита ми е на 17 и му се вижда края /
                  Historia vitae magistra

                  Comment


                    #10
                    Дидо написа Виж мнение
                    Не е записано никъде това, изглежда е някоя "гениална" мисъл на някой експерт, който и насън не е виждал ученици или е влизал в учебен час.
                    Лично говорих и с Пламен Павлов и с Анчо Калоянов за този въпрос и двамата ми казаха, че това е "дивотия" от страна на така наречените експерти.
                    По-скоро това е "откритие" на някой роден кирило-методиевист. Вероятно това "откритие" е станало доста отдавна и затова е придобило популярност. Има такива, при това не малко случаи, когато някой мастит учен изтресе някоя глупост и тя почва да се повтаря като неоспорим факт. Твърде тъжно е че "експертите" в Министерство на образованието са на това ниво. А после се чудим защо децата са неграмотни.

                    Comment


                      #11
                      Stan написа Виж мнение
                      По-скоро това е "откритие" на някой роден кирило-методиевист. Вероятно това "откритие" е станало доста отдавна и затова е придобило популярност. Има такива, при това не малко случаи, когато някой мастит учен изтресе някоя глупост и тя почва да се повтаря като неоспорим факт. Твърде тъжно е че "експертите" в Министерство на образованието са на това ниво. А после се чудим защо децата са неграмотни.
                      Ако не ме лъже паметта, идеята, че Черноризец Храбър = Симеон дори не принадлежи на учен - бил той историк или старобългарист. Подхвърлена е още във втората четвърт на ХХ век от един наш дипломат, доколкото си спомням. Но е харесала на мнозина.
                      Що се отнася до експертите - те също не са учени, а най-обикновени чиновници.

                      Comment


                        #12
                        Хипотезата е на проф. Васил Златарски от 1927г.
                        : "Интерес представлява и опитът на В. Н. Златарски да уточни кой е бил Черноризец Храбър. След много подробен анализ на изворите той счита, че зад това име се крие самият княз Симеон."
                        Какъв е анализа му, и какво точно му е "подробното"...мъгла!
                        И най дългия път има своята първа стъпка...

                        Comment


                          #13
                          В науката я е вкарал Златарски, така е, но идеята не е негова.

                          Comment


                            #14
                            Не знаех! Е, то ние сме си царе на подобни "открития". Като да вземеш "История Славно-Болгарская", да я преведеш СЛАВЯНО-българска, и ето ти готова легенда!
                            И най дългия път има своята първа стъпка...

                            Comment

                            Working...
                            X