Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Карти (Динамични и ръчно чертани)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Може би от чисто естетическа гледна точка само преходът между картите да е по-плавен, мисля че "fade" се казва. Така някак много рязко се сменят границите. Но като цяло много добре се е получило.

    Comment


      #17
      Не знам дали е за тая тема точно ,ама направих 1 сметка колко ще е горе долу територията на Симеонова България (направих я по тая карта :2. Издигане на Българското Дунавско канство + Симеоновите войни от Warlord) .
      Излиза приблизително 856 000 км2
      IN VINO VERITAS !!!

      Comment


        #18
        Аз картата ще почна и на приятели да я пращам, стига Warlord да няма нищо против.
        Аха, повечето неща ми станаха що-годе ясни (благодаря, Shadowsong). Само продължавам да се чудя за отвъддунавските владения между 1196 и 1304. Да не повдигам едновременно поне три стари теми наведнъж, но все още така и не знам на какво стъпва идеята за български територии северно от реката в този период. Така като гледам, както е дадено на динамичната карта, това трябва да са Влашко и Молдова с все Бесарабия, а от 1246 до 1278 се запазва Северински Банат. Така ли е или греша? Лошото е, че тук разполагам само с една пропагандна унгарска книга, на която не мога да разчитам без резерви, макар и да е написана увлекателно.
        Луд на шарено се радва - цивилен блог

        Comment


          #19
          Въпросът за средновековните карти е тясно свързан с въпроса за средновековните политически образувания и наличието или липсата на такива. Също така на надлежно означени и съответно общопризнати граници на въпросните политически общности. По тази тема имахме вече дълга дискусия и не искам да я подновяваме тук отново. Все пак темата е карти, а те по дефиниция включват в себе си "граници". Всичките горни примери на карти на средновековна България са интересни, а някои от тях определено ме карат да се замисля дали очертанията в тях са на същата тази България за чиято история и аз съм чел това онова. Защото като се поразрових из интернет не попаднах на нищо което да потвърждава подобни твърдения. Във всичките карти на средновековна Европа България след 900-та година е дадена ДО Дунав. Не се открива също така и 856 000 кв.км. гигант. Ето и няколко линка на които аз попаднах:
          http://www.roman-emperors.org/Index.htm ;

          Online historical atlas of Europe showing a map of the European continent and the Mediterranean basin at the end of each century from year 1 to year 2000. Thus the history of Europe is described as a cultural area through Antiquity, Medieval and Early Modern Times with detailed history maps.



          Ще се радвам ако някой даде линк с карта, която да опоровергава горните. И накрая пак да повторя - продължавам да отстоявам мнението, че чертаенето на политически карти на средновековна Европа е по принцип доста безнадеждно начинание в което единствените сигурни граници са крепостните стени на големите градове, а останалите "граници" са в огромната си част просто природни феномени: реки, планини и гъсти гори.

          С уважение,
          "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

          Comment


            #20
            Разминаването идва от там, може би, че картите, към които даваш линк, са ориентирани към цели столетия, докато реалната ситуация се мени по-бързо. Примерно спрямо Дунав тя е една през 893, друга през 894 и трета през 896.

            Comment


              #21
              gregorianus

              893 - войните на Борис преди християнизацията са неуспешни като цяло, но въпроса е малко спорен - бях пускал тема за това. Въпросните територии са били овладяни от кавхан Исбул по времето на хан Пресиян, но Симеон отново влиза като нашественик там, така че явно са били загубени след Борисовите войни, макар че се говори и за териториални отстъпки от страна на Византия след покръстването.

              За маджарското нашествие - то е в годините преди Ахелой, първоначално маджарите стигат до Дръстър и практически овладяват Североизточна България, но след като приключва с византийците и сърбите Симеон съсредоточава всичко срещу тях и им нанася катастрофално поражение, така че целия им народ се вдига оттам и се изселва в Централна Европа, там където са и днес.

              Колкото до отвъддунавските владения - тях със сигурност ги има защото на много пъти се споменават по различни поводи, но точните им граници са трудно определими. При Симеон специално съм ги поставил горе-долу по природните естествени граници - река Днепър и северната извивка на Карпатите (т.нар Татри) и на запад - по Дунав. Факт е че сме владяли и Трансилвания, която плътно влиза в тези очертания - Крум я завладява разбивайки аварите.

              За Преслав - има поход на Самуил през тази година, който овладява Мизия, но не успява отново да измести центъра на държавата там.

              999 има поход на Самуил на север, тогава сключва съюза с маджарите и жени сина си за унгарската принцеса. Споменаваше се и че след падането на България владетелите отвъд Дунава също предали ключовете от крепостите си на императора.

              Въстанието на Асеневци е по-скоро локално в началото - предимно около Търново и Преслав, след 1186 се разраства, за Видинско няма данни да е било включено в него, поне в началото.

              През ВБЦ на север от Дунав са се настанили куманите, които са наши съюзници, в техните земи се оттеглят Асен и Петър при контраудара на византийските войски. Но след татарските нашествия реално контрола над Влашките полета е почти загубен, под пряката власт на царя са може би само крепостите на срещуположния бряг на реката т.нар. двойни градове.

              За Бесарабия при Тертер имаше тема, всъщност за почти всички въпроси които повдигна вече има теми тук, потърси ги и прочети какво сме писали там.
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                #22
                Warlord написа
                gregorianus
                Въстанието на Асеневци е по-скоро локално в началото - предимно около Търново и Преслав, след 1186 се разраства, за Видинско няма данни да е било включено в него, поне в началото.
                Мда, Виа Диагоналис и околните области изглежда са държани доста до късно от Исак II Ангел, независимо от въстанието в Мизия и отделните интервенции на Асен и Петър, Стефан Неманя и маджарите там през периода. Третият кръстоносен поход и превратът на Алексий III Ангел усложняват доста нещата за Империята.
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  #23
                  @Warlord: Наистина има теми за повечето неща, които питам, прав си. Жалко само, че обикновено ги зарязваме преди да стигнем до някакъв общ извод накрая. То може би не е и съвсем възможно. Интересно дали куманите са само съюзници или и поданици на Асен и Петър. Може би в хипотезата за смесения произход на династията има нещо вярно, защото латинските извори например неведнъж наричат царете владетели "на власи и кумани". Но и това е вече воден разговор
                  За Акерман при Теодор Светослав вече се поориентирах. Колкото до Самуил, той вероятно не е и имал за цел да мести центъра на царството си в Мизия, дори да я е овладял. Нали собствените му владения са в Македония. И пак браво за картата!

                  @ Иво Станоев: Сърджан Пириватрич има много сполучливо твърдение за средновековните граници - че понякога, когато линията не се очертава от река или планинско било, а в равнина, била тя гориста или не, се образува по-широка или по-тясна "гранична област". Такива области могат да бъдат и относително гъсто населени, да имат свои местни владетели, да преминават ту в едни, ту в други ръце, но никога не са особено стабилни. Един вид буферни зони между две или повече сили. Въпросът венаги е в това чий гарнизон в омента се е настанил в местните градове и малки крепости и кой събира данъците
                  Пъки историята няма как да се откаже от чертането на граници, демарационни линии и други такива.
                  Луд на шарено се радва - цивилен блог

                  Comment


                    #24
                    Да, за пътищата май си трябва отделна тема, защото са от голямо значение. Особено споменатия от теб Виа Милитарис. Рядко се отбелязва този факт, но той играе основна роля в съдбата на българската държава. Василий ²² го владее заедно с Тракия и това е като клин забит в териториите на България, така че когато той атакува Мизия, Самуил няма как да отреагира навреме от Македония и да изпрати войски там. От Тракия Василий може да го атакува накъдето си пожелае, докато Самуил няма как да отбранява навсякъде при положение, че основните сили са струпани в Македония.

                    По същия път и османците ни изнасят, след като правят столицата си Одрин директно настъпват към Пловдив, а след няколко години и до София.
                    Освен това по време на феодалните размирици в империята Виа Милитарис е общо взето единствената отсечка върху която султана реално има контрол, може би и Виа Егнация докъм Солун (малко е странно че говорим с римски имена за османското време ама те пътищата са си същите)

                    Също и това е основна причина за бързото потушаване на въстанията, от Истанбул и Одрин редовната войска има идеален плацдарм по този път до нашите земи.

                    -----

                    1. Войните на Калоян + отслабването при Борил и Могъществото при Иван Асен
                    2. Отслабването при наследниците на Иван Асен
                    3. България при Константин Тих и въстанието на Ивайло
                    (\_/)
                    (°_°)
                    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                    Comment


                      #25
                      А може ли да питам има ли тук тема за Петър Делян, защото не можах да открия
                      ако има пратете линк плс
                      IN VINO VERITAS !!!

                      Comment


                        #26
                        1. България през татарската хегемония + Стабилизирането при Светослав Тертер
                        2. България при Иван Александър
                        3. България при Иван Шишман + планове на Преслав, Търново, Константинопол
                        (\_/)
                        (°_°)
                        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                        Comment


                          #27
                          1.Османската власт над Балканите, Бунтове и въстания 16-17 в. + план на битката при Варна 1444
                          2. Карти на Руско-турските войни + кратки резюмета

                          А какво ще кажете за този опит за графично изобразяване на икономиката на Средновековна България? Всеки град е означен с кръгче с големина в зависимост от степента на развитите занаяти и производство, а отделните сегменти в различни цветове показват какво точно е развито в населеното място, отбелязани са и търговските пътища, отбранителните валове и плавателните реки.

                          3. Икономика и Култура на ПБЦ и ВБЦ
                          4. Стопански живот на българите 15-17 в. + Българската екзархия + Войни и въстания 17-19 в.
                          5. Икономика на съвременна България (към 2000 г.)
                          Last edited by Warlord; 26-01-2008, 12:46. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            #28
                            Warlord , тези карти си ги пречертал от някъде или по информация си ги правил наново?
                            I can't continue like this - surviving in the world of nothingness.

                            Comment


                              #29
                              Пречертавал съм географските граници и след това съм нанасял историческите по информация.
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment


                                #30
                                Warlord написа

                                : На първо време имам само два въпроса:
                                1. Какво е общото между България от 681 г. и България от 1878 г., че техните очертания са включени в една и съща динамична карта?
                                2. Знаем, че през Средните векове не е имало граници, поради което не е имало и държави. Защо България в периода 681 - 1396 г. има очертани гранаици?
                                Благодаря!
                                Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 26-01-2008, 17:08. Причина: шрифт

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X