Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Началото на модерността

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    gollum написа
    @ bukvite
    Е, аз се опитвам да избягвам подобни категорични обобщения, които пренебрегват всичко останало заради едно (в случая кингопечатането), което се "избутва" напред. Съгласен съм, че книгопечатането определено дава тласък на едно постепенно разширяване на ползването на книгите (на първо място се отразява както спомена в религията), съответно на грамотността, а покрай това информацията започва да придобива все по-голямо значение. Но за да се случи това трябват доста други "открития" и обстоятелства, които не поризтичат директно от печатната преса, така че няма как тя да се приеме за "начало" на информационната епоха (иначе същото може да се каже за "измислянето" на азбука или на писането ). Мисълта ми е, че дълги векове след появата на печатни книги (в началото библии, но бързо и всякакви други книги, а и не само книги) делът на печатаното слово и съответно на предаваната по този канал информация в икономическо отношение, а и в социално е малък, спярмо други, както по-традиционни, така и нови "агенти" (съответно икономически и социални).
    Голъм... темата е глупава като цяло - но май това беше казано и по-горе - няма конкретна дата, няма конкретно събитие, всеки си приема "модерност" според своите виждания. Постингът ми беше един вид шега.
    То така погледнато може да се заговори и за Реконкистата в Испания и за Великите географски открития и за не знам какво.
    А преминаването от Средновековие към Индустриална епоха е един бавен и продължителен процес, следствие на множество количествени и качествени натрупвания.

    Но ти си го казал доста по-добре от мен в горните постинги.

    Я да пусна един въпрос уловка - кое събитие може да се приеме за начало на модерността в България?
    http://www.bukvite.com

    Comment


      #17
      Извинявай, bukvite, не съм забелязал иронията в поста ти (какво да се прави, или е някакъв тип изкривяване от дълга употреба (няма как да е, надявам се, професионално ) или просто ниска способност за възприемане, съчетана с леки проблеми в чувството за хумор). Но шегата ти е сполучилва, както се вижда, пък и успя да предадеш това, което се опитвам от известно време да кажа с нея доста по-кратко и точно .

      Comment


        #18
        gollum написа
        Извинявай, bukvite, не съм забелязал иронията в поста ти (какво да се прави, или е някакъв тип изкривяване от дълга употреба (няма как да е, надявам се, професионално ) или просто ниска способност за възприемане, съчетана с леки проблеми в чувството за хумор). Но шегата ти е сполучилва, както се вижда, пък и успя да предадеш това, което се опитвам от известно време да кажа с нея доста по-кратко и точно .

        Темата е малко от вида "Чего начинается Родина".

        Единствената област от живота, където има въведено /и дефинирано/ понятието "модернизъм" е изкуството като цяло и в частно рисуването. Ако някой има интерес бихме могли да завием темата натам.
        http://www.bukvite.com

        Comment

        Working...
        X