Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лагери или концлагери

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Dinain написа
    Е, значи става дума за лагери за военнопленници, или по английскому POW camps; остави тези журналистически заглавия "лагери на смъртта" - може да са лоши условията, но това не ги прави концентрационни лагери. Поне това разбирам от поста ти - че в лагерите са били хвърляни пленените въстанници, а не "цивилни".
    Съгласен съм с теб, но, в американо-филипинскта война (както и при бурите) лагерите стартират като място за задържане на военнопленици (по-специално за партизани), а в последствие започват да ги пълнят и с цивилво население. Даже става така, че условията за цивилните биват по-лоши; в кулминационната точка на войната смъртността сред "цивилните лагери" е дори по-високата от тази на военноплениците. Повечето генерали комадващи американските части във Филипините са ветерани от войните срещу индиацните м/у 1870-1890, жестокото третиране на пленниците не им е било непознато.
    "Щом не щеш мира, на ти секира"

    Comment


      #17
      Имам смътен спомен за лагера "Гонда вода" , функционирал до 09.09.1944г. като място за изтърпяване на наказание "лишаване от свобода" за извършване на политически престъпления, постановено въз основа на влязла в сила присъда. В комунистическите лагери Белене, Куциян, Скравена и др. лагеристите са били изпращани на основание заповед на местните началници на ОУ - МВР за период от време шест месеца - година ( с опция за продължаване на срока по усмотрение на съответния началник ), т.е. без съд и присъда, подобно на нацистките и на сталинските концлагери ( Сталин е използвал евфимизма "поправителен труд" - наказание, постановено от особена юрисдикция - т.н. особое совещание НКВД - чиито актове са окончателни и необжалваеми ) .
      SEMPER AGRESSUS

      Comment


        #18
        Dinain написа
        ПП Сега се сещам че и след 1944-а е имало лагери, поне един - в Беляне.
        Aз за такъв български град за пръв път чувам :sm186:

        Comment


          #19
          По принцип как ще ги наречеш не е толкова важно. Целта е да се отстранят неудобните хора за момента. А защо и да не поработят малко, а? След 90-та година лепяха по стълбовете една карта с черепи по нея с местата и имената на комунистическите лагери. Бяха много. Дори и с коефициента на преувеличение. Най -шокиращия според мен беше "Слънчев бряг" край Ловеч. Няма измъкване. Убивали са с тояги с метален накрайник. Някой се беше отървал /според думите на очевидец по телевизията/, като беше убил милиционер и го осъдили и препратили в обикновен затвор. И тези лагери са съществували до 1961 или 62г. - не знам точно. А за Хитлеристките лагери според мен пък трябва да поемат част от вината и съюзниците. През 45г. те са бомбардирали ВСИЧКО , което се движи. Според думите на Чък Йегер "И трактора движещ се по полето е бил цел. Защото снабдява армията." Не са оставили никакъв шанс за снабдяване и на армия и на население и на лагери. А я пусни 1 000 000 изгладнели лагерници да се оправят сами. Та и затова на снимките концлагеристите са като скелети. И заради тифа.
          "Foolish people — when I say "foolish people" in this contemptuous way I mean people who entertain different opinions to mine. If there is one person I do despise more than another, it is the man who does not think exactly the same on all topics as I do." - Jerome K. Jerome

          Comment


            #20
            tofo написа
            През 45г. те са бомбардирали ВСИЧКО , което се движи. Според думите на Чък Йегер "И трактора движещ се по полето е бил цел. Защото снабдява армията." Не са оставили никакъв шанс за снабдяване и на армия и на население и на лагери. А я пусни 1 000 000 изгладнели лагерници да се оправят сами. Та и затова на снимките концлагеристите са като скелети. И заради тифа.
            Е, малко са глупости това, с извинение. Лагерите и гетата преди това са доста по- от рано и никога не са били особено добре снабдявани. Справка - 41г немски военен лекар се ужасява от военнопленнически лагери, в които се шири канибализъм просто защото никой никога не е доставял храна на затворниците. И това е назад от фронта, в Източна Прусия вече, хайде директно зад фронта, при голямото число пленници, да кажем че се е срутила снабдителната система (не че такава е имало).
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #21
              Sir Gray написа
              Е, малко са глупости това, с извинение. Лагерите и гетата преди това са доста по- от рано и никога не са били особено добре снабдявани. Справка - 41г немски военен лекар се ужасява от военнопленнически лагери, в които се шири канибализъм просто защото никой никога не е доставял храна на затворниците. И това е назад от фронта, в Източна Прусия вече, хайде директно зад фронта, при голямото число пленници, да кажем че се е срутила снабдителната система (не че такава е имало).

              Това с липсата на продоволствие има доста голяма доза истина. И за това, че вина имат и Съюзниците още по-вече. Не само, че Съюзниците са бомбандирарали, а да не забравяме и блокадата наложена на Германия. В края на краищата оскъдното количество храна, която има е по-естествено да се раздава на населението, а не на "концлагеристите" (елементарна логика).
              От друга страна да не забравяме и какво се е случвало на руските войници освободени от немските концлагери - направо са ги пращали в Сибир - в МАААААЛКО по лоши лагери. На истина - там няма огради, но просто такива не са били нужни.

              Comment


                #22
                [QUOTE=pilat
                От друга страна да не забравяме и какво се е случвало на руските войници освободени от немските концлагери - направо са ги пращали в Сибир - в МАААААЛКО по лоши лагери. На истина - там няма огради, но просто такива не са били нужни.[/QUOTE]
                Сещам се за един анекдот:
                Влизат съветски войници през 45-та в немски лагер. Единият вика 7
                "Гледай, гледай, също като в нас."
                А другият:
                " Е, само въздуха е малко по-лош."

                Comment


                  #23
                  Nick написа
                  Аха, "трудови". Поне така човеколюбецът, известен под псевдонима Ленин, ги е създал като средство за унищожаване на "буржозията и кулачеството като класа". И двата термина, "трудови" и "концентрационни" са руски творби, по-късно заменени с неопределения термин "зона".

                  "Попытка - не пытка, да товарищ Берия?" часто шутил отец народов тов. Джугашвили.
                  Dinain вероятно има в предвид лагерите изградени от царската власт. Имало е и такива - пак на чисто политическа основа. Разбира се, не оправдавам хората като Надежда Крупская, които са прекарали известно време в тях, но все пак със сигурност е имало други, които несправедливо са били репресирани.
                  Все пак, между тези и комунистическите репресии има съществени различия. За лагерите от времето преди 9.9.1944год. според мен наистина има основания да се въздържим от израза "концентрационни", ако с него ще подразбираме целенасочено физическо унищожаване огромен брой хора. Тогавашните управници не са имали чак толкова "крайни" намерения в усилията им да се разправят със своите политически противници. Същественото при тях се състои във факта, че упражняваните от тях лагерни въдворявания не са били базирани на някакви конкретни и фундаменталистични идеологии, каквито са расовата или класовата. Идеологията в случая е играела значително по-нищожна роля в сравнение с целта. Оттам идва и липсата на копнеж за непренно физическо унищожаване на въдворените, каквато присъства в целата на нацистките и в по-малка степен - на комунистическите концентрационни лагери.
                  Last edited by ndragostinov; 18-10-2006, 21:12.
                  Truth will save the world

                  Comment


                    #24
                    Царските лагери са си жив курорт в сравнение с болшевишките. За пример да дам изселването в Сибир (макар и това да не е точно лагер). Ленин и Сталин ги изселват по няколко пъти на север, те си гледат живота там и като им писне, бягат. Например бях гледал документален филм за Ленин, показаха къщата му в Сибир, ами тя беше 5-6 стаи, той е ходел на лов и т.н., въобще голямо страдание и угнетителство.

                    Comment


                      #25
                      дори в царско време на политическите в Сибир са изплащали издръжка, която за местните условия е била доста голяма

                      Comment


                        #26
                        Dinain написа Виж мнение
                        Имало е трудови лагери, ако става въпрос за периода на ВСВ. "Лагери" е по-правилно, въпреки че по същество са си били концетрационни - само че под това наименование се разбират лагерите, целящи избиване на хората, намиращи се в тях - с газовите камери, крематориумите и т.н.

                        ПП Сега се сещам че и след 1944-а е имало лагери, поне един - в Беляне.
                        Ако издребнеем лагер нищо не значи. Аз съм бил на училищни и спортни лагери и не мога да се оплача. Лагерите за военнопленици мисля, че са извън темата. В България не е имало лагери за изтребление за евреите или за когото и да е било. Имало е обаче трудови лагери\гета. Евреи от цялата държава са събирани на удобни места. Пример за това е Лом, който е бил на удобно място. Там са пратени половината евреи в България. Било е импровизирано гето, като е имало и задължителен труд, което го прави нещо средно между трудов лагер и гето.
                        Македония и Тракия са ни дадени от Германия, но никога не са били официално и пълноправно част от България. Започнали са да раздават много паспорти там, но на евреите не са дадени. Затова и се казва, че 50,000 български евреи са спасени. Това е вярно, но ги има и 12-те хиляди български евреи в Македония и Тракия. Работата е там, че те не са били български граждан, макар и да са били в територия, временно администрирана(официалния термин) от България. В договора за пращането на македонските и тракийските(за по-ясно) евреи се е казвало, че България няма право да предявява претенции към тях. От българска страна може би Външно Министерство е играло най-голяма роля. Преди да бъдат пратени в Полша много от евреите в тези територии са били събирани във временни, импровизирани концентрационни лагери. Или буферни лагери, но това е било краткосрочно, а за целта не са използвали специално пригодени за подобни функции места.
                        Иначе в България най-страшните лагери са след фашистко време - горе споменаха Белене. Малка е обаче разликата между това да пратиш някого в Белене и това да пратиш някого в затвор със специален режим. Иначе след 1945 на повечето нацистки лагери в Полша и другаде просто са им сменени табелките. Вмеско свастики вече са висяли разни сърпове и чукове. Иначе са малко големите държави, които в историята си не са имали концлагери - Русия, Германия, Англия, САЩ, Китай, Япония.
                        http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                        Comment


                          #27
                          Ъъъ виж beri_cd, ничо лично ама като никой не е писал в темата от 2-5 години, не виждам голям смисъл да отговаряш на такива постове...
                          ПП еврейте от македония и тракия надали имат много общо с разискването на "лагери или концлагери"

                          "Иначе са малко големите държави, които в историята си не са имали концлагери - Русия, Германия, Англия, САЩ, Китай, Япония.''
                          Русия, Китай, Япония, Германия и Англия са имали съвсем официални лагери - дали ги наричат трудови лагери, престой в сибир или екскурзия до австралия е без значение. САЩ си имат други методи да манипулират населението си, въобще няма режим, който да не потиска хората си по някакъв начин, бил той демократичен или народен ...
                          Кръвта из нашите гърди
                          не е съвсем изляна!
                          Народе, цял стани! Иди!
                          Че Македония въстана.

                          Comment


                            #28
                            asd

                            Що бе - след време може да се намери друг като мен да отговори. Иначе просто продължавах мислите на тези преди мен, защото се спомена за лагери в България. Но не бих казал, че днес САЩ(тъй като ги спомена) имат нещо, което дори се доближава до нацистките или комунистическите лагери. Имат много затворници, но това е съвсем друго. Концлагера в повечето случаи е предназначен за конкретна етническа, расова, религиозна или политическа група. Такова нещо в САЩ е имало преди 60 години, но не и днес. Като и в целия западен свят. Гуантанамо мисля, че няма общо, той е просто военнопленнически лагер със странни дефиниции за враг и лоша слава.
                            http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                            Comment


                              #29
                              Като стана дума за Сибир и лагерите, имало е сленг израз "да броиш дървета" значещ да си в изгнание в Сибир.

                              Израза е възникнал през царското време, защото тогава още в лагерите го е нямал тежкият физически труд, въведен от другаря Ленин.

                              Comment


                                #30
                                Нещо има неразбиране по темата. Трудов лагер (зона,русизъм), концлагер, лагер за принудително настаняване(гета) са коренноразлични неща. Ето тук можете да откриете разликите:
                                http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/39596 и после можем да коментираме определен обект.

                                Comment

                                Working...
                                X