Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Паралели Изток-Запад

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    pnp5q написа Виж мнение
    А за `разцъфването` през шейсетте на Запад като "единична причина" съм чела да сочат появата на контрацептивните хапчета. Първата им употреба е през 1960-та.
    А доло горе по същото време в съюза легализират абортите, Като резултат още първат агодина им аняколко МИЛИОНА аборта..което впрочем бележи началото на демографската криза по онези места.
    .....после защо разправят е рускините били курвендели.

    Comment


      #17
      да не каже някой че си измислям:
      С августа 1954 года в СССР прекращено преследование за аборты[14], а с ноября 1955 года[15] — вновь разрешены свободные аборты, проводимые по желанию женщины исключительно в медицинских учреждениях, что привело к значительному росту количества абортов. Статистика абортов в СССР была засекречена и обнародована лишь в конце 1980-х годов[16]. СССР занимал одно из первых мест в мире по количеству абортов на число рожд¸нных детей. Пик числа абортов приш¸лся на 1964 год — 5,6 млн абортов, что было максимальным за всю историю России

      Comment


        #18
        Мен ако питаш, това показва, че сексуалната революция се случва и от двете страни на "бариерата", т.е. "предизвикателството" си го има, отговорите се различават. Същото го има и в други области (и горе-долу пак по същото време, вълната от 68-ма е добър пример).

        Comment


          #19
          gollum написа Виж мнение
          Мен ако питаш, това показва, че сексуалната революция се случва и от двете страни на "бариерата"
          Ами точно това е темата - неща, които се случват от двете страни на бариерата въпреки официалното противопоставяне - и причините да става така въпреки официозната противоположност на системите и ценностната им ранг-листа (тоест комай точно обратното на "срещу".) Мислех, че съм го написала ясно в началото - търсене на синхронни промени, чиито причини не са очевидни - и последващи предположения/хипотези за причините.
          Що се отнася до времевата граница - след ВСВ, но допускам разширяването й назад (докъм началото на модерната епоха), когато това се налага за проследяване на тенденции в хипотезите.

          П.С. Като се замисля, gollum, това не изключва нито една от точките, които си дефинирал. Но те са подточки, които може да се наложи да изясняваме за хипотезите.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            #20
            Помолих за уточнение, защото смятам, че всяка от тези страни иска самостоятелна тема (вероятно - не една). Когато са така обединени, ще говорим на едро, т.е. доста абстрактно. Проблемите са сложни, с много детайли, говоренето "на Запад", "на Изток", че дори и "система срещу система" пропуска, че нямаме "една система", всяка от държавите от двете страни е различна (понякога - с много). Така че говоренето на едро е опасно, защото може да ни заблуди.

            pnp5q написа
            Ами точно това е темата - неща, които се случват от двете страни на бариерата въпреки официалното противопоставяне - и причините да става така въпреки официозната противоположност на системите и ценностната им ранг-листа (тоест комай точно обратното на "срещу".) Мислех, че съм го написала ясно в началото - търсене на синхронни промени, чиито причини не са очевидни - и последващи предположения/хипотези за причините.
            Добре, приемам го. Първо сигурно трябва да помислим доколко различни са системите и обществата "отдолу", ценностите и всичко останало, като ги съчетаем с факта, че проблемите и предизвикателствата би следвало поне донякъде да са сходни (човешката природа е сходна, културата (поне в част от страните) не е чак толкова различна, икономиката и обществото имат сходни измерения/проблеми).
            Да вземем сексуалната революция за пример. Първо, това синхронно явление ли е? Второ, причините неясни/скрити ли са? По първият въпрос: да, мисля че е горе-долу синхронно (плюс/минус десетилетие). Но сред причините ще има както сходни, така и различни. Въпросът е колко от тях имат нещо общо с идеологията.

            Comment

            Working...
            X