Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изменения на физическата география в историческо време

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Между другото като че ли има някаква тенденция големите езера, разположени някога в пустинни или полупустинни местности като Чад, Аралско море и споменатото вътрешноавстралийско езеро да пресъхват. Така напр. езерото Чад е намалило обема си може би тройно, ако не и повече, за "изчезването" на Аралско море предполагам, че мнозина са чували. Изглежда, че подобни пресъхвания се случват доста бързо, вероятно и в праисторически времена е било така, при което често се спекулира, че това е сред най-важните причини за миграция на дадени човешки популации.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #17
      ОК, нека да започвам.

      Емблематичен пример е река Хуан хъ. Огромна и пълноводна река, значително по-голяма /всъщност направо несравнимо по-голяма/ от Дунав например, която буквално блуждае на стотици километри. Древните хроники показват, в античността тя е текла значително по-на север от днешното си русло и се е вливала в Бохайския залив на Жълто море, горе-долу, където се влива и днес.




      Обаче не винаги е било така.
      Согласно летописям, за 2500 лет Хуанхэ более 1500 раз выходила из берегов, 26 раз меняла свое русло, причем 7 раз это были крупные перемещения. При своих блужданиях Желтая река не раз сливалась с другими водными потоками.
      Следы изменения русла Хуанхэ можно найти по всей Великой Китайской равнине. На протяжении тысяч лет летописцы отмечали, что река то текла к северу от Шаньдунских гор, то к югу от них, и всегда по разным руслам.
      Като цяло бях чел подобни неща още преди години, но докато ровех за тази тема се натъкнах на тази карта, която направо ме изуми. Огромна, решително важна река, течаща през гъсто населени и цивилизовани територии, прави каквото си иска и е напълно непредсказуема. Само си представете за аналогия как Рейн например внезапно изменя руслото си примерно на север до Хамбург и после до Бретан. Изумително ви казвам. И никой не го отбелязва на историческите карти на китайските династии.






      За капак напоследък, главно заради отклоняване на водата за селскостопански нужди и за снабдяване на големите градове, тази огромна река почва и да пресъхва!
      Drying Up of Yellow River The Yellow River has dried up more than 30 times since 1972, when it ran dry for the first time in recorded history. It ran dry all but one year in the 1990s. In 1994, it ran dry for 122 days along a 180-mile section in Shandong, not far from where it empties into the Yellow Sea. In 1996 it ran dry 136 days. In 1997, for 226 days, denying water to 7.4 million acres of farmland and producing a dry riverbed that stretched more than 372 miles. The outflow o the river is just 10 percent of what t was in the 1940s. Timely releases of reservoir water kept it from drying up in the 2000s.
      Last edited by Thorn; 03-05-2013, 22:15.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #18
        Залмоксис и боилад сте прави; погледнах в Уикипедия и
        - човешкото мигриране в Северна, и след това - Южна, Америка съвпада с края на ледниковата епоха, като има дебат дали изчезването на видове е причинено от температурата или лов
        - други места, като тихоокеанските острови, са губели едрите бозайници, птици и прочие ядливи животни поради идването на хомо сапиенс със превъзходни ловни умения

        http://en.wikipedia.org/wiki/Prehist...na_extinctions
        Австралия е имала повече гори в миналото, но те са изчезнали известно време след като хората са дошли от Югоизточна Азия. Има дебат дали флората и фауната е била променена от климата или от хората, но от линка се предполага че разчистването на гори чрез горене е бил голям фактор за нарушаването на екосистемите там. Вероятно предците на аборигените са направили Австралия по-негостоприемна.

        Впрочем, това се случва в преисторията на континента, тъй като историята започва чак 1788, когато идват първите хора, пазещи записи. Темата е за промените в историческо време и с други думи , спамя

        Comment


          #19
          Всъщност в моето разбиране темата е за промените в последните няколко хиляди години, но промените около ледниковите периоди също са интересни. Освен това палеоклиматологията се оказа невероятно интересно нещо, но не знам дали не трябва да се отдели отделна тема.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #20
            SizarieldoR написа Виж мнение
            - други места, като тихоокеанските острови, са губели едрите бозайници, птици и прочие ядливи животни поради идването на хомо сапиенс със превъзходни ловни умения
            Ъъ, там по-скоро никога не ги е имало, особено едри бозайници. Имало е гигантски орли и щраусоподобни моа на Нова Зеландия. Ако на друг тихоокеански остров източно от Молукските и Тимор се открият следи от едър бозайник, това би било пълна сензация (изключвам торбестите на бившия континент Сахул, простирал се от Нова Гвинея до Тасмания). Твърди се, че всички по-едри животни, включително плъховете (използвани за храна или "случайни пътници"?) и, нещо изключително гадно - комарите!, били внесени от хората на десетките хиляди острови, съставящи Микронезия и Полинезия.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #21
              messire Woland написа Виж мнение
              Всъщност не става ли дума за вулкана Тера? Този, под Санторини, униощожил минойската цивилизация и породил ред митове, сред които и този за Атлантида?
              Става дума за вулкан в залива пред град Пацуоли на юг от Неапол. На дъното освен гореща термална активност има римски останки на град които за един век набюдения периодично се издигат и спускат, последното издигане от около три метра. На сушата пък е пристанището по чиито колони ясно личат следи от нивото на морето и пр. Прогнозата е че този супер вулкан би унищожил огромни области и ще доведе до промяна на климата. Такива вулкани има и други, чиито изригване разбира се е хипотеза. Налице обаче е промянатата в бреговата линия и релефа. Конкретно по темата е една книга от А.Кондратов "Адрес - Лемурия" който пише че само океанографските изследвания ще разкрият тайната на легендарната "Атлантида" на Индийския океан - планини отишли на дъното на океана, "Сейшелският мост", континентът Гондвана, Лемурия, и пр.
              Last edited by pehotinec; 03-05-2013, 17:07.
              "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

              Comment


                #22
                "Адрес Лемурия" е невероятно старо книжле. Няма научна стойност.
                Last edited by Thorn; 03-05-2013, 19:40.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #23
                  Ако ще включвате и човешката дейност си заслужава да се спомене Великата Китайска Зелена Стена, която когато и ако я завършат ще спре, или дори редуцира пустинята Гоби:

                  http://en.wikipedia.org/wiki/Green_Wall_of_China

                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    #24
                    Берингия, когато Азия и Америка са били един континент.

                    А изчезналото езеро в Австралия не е ли езерото Еър?

                    Comment


                      #25
                      Thorn написа Виж мнение
                      Адрес Лемурия е невероятно старо книжле. Няма научна стойност.
                      Хипотезата за Пацифида и Лемурия е по-стара и от книжлето. Може и да не е напълно адекватна на фона на съвременните научни открития, но има интересни моменти и факти. Което е в сила и за други неща.
                      "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                      Comment


                        #26
                        Малко по подробно за изгубени земи.

                        Comment


                          #27
                          Хубаво, ама хайде да не се занимаваме с Атлантида и с Лемурия, а с неща, за които има повече свидетелства.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #28
                            STROSS написа Виж мнение
                            Берингия, когато Азия и Америка са били един континент.

                            А изчезналото езеро в Австралия не е ли езерото Еър?
                            Не, имах предвид езерото Мунго или както там се произнася в Австралия. Било е голямо и важно и е пресъхнало преди няколко хиляди години. Покрай него има открити много вкаменелости, включително най-старите човешки останки там.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #29
                              Хубава тема и поздравления за Thorn На мен най-голямо впечатление винаги ми е правил Персийския залив - как по времето на Александър Македонски реките Ефрат и Тигър са се вливали отделно в залива. Минават векове, реките мъкнат големи наноси, след това се сливат и образуват голямата река Арванд, известна ни с по-късното си име Шат ел-Араб, сушата настъпва, а брегът на залива се отдръпва на около 200 километра в южна посока.

                              Comment


                                #30
                                Доколкото знам по време на Римската империя Лимесът в северна Африка е минавал през обработваеми земи, направила ми е впечатление снимка на един голям акведукт сред пустинята, а Сирия е била голям производител на зърнени храни и пр. Още по- преди Сахара била зелена, за което свидетелстват изображенията в Ахагар и Тасили. А във форума има една прекрасна тема за римския Тимгат в сев. Африка.
                                "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                                Comment

                                Working...
                                X