Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изменения на физическата география в историческо време

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Изменения на физическата география в историческо време

    Всички знаем, че физическата география също се променя, но обикновено това става за цели геологически епохи. Въпреки това някои важни промени стават и в историческо време. Знаете ли, че река Хуанхъ се е вливала в морето първоначално северно от полуостров Шандун, после няколко века южно от него и в 19 век пак е сменила руслото си и сега пак се влива северно? Знаете ли нещо за река Сарасвати, която според Ригведа е била пълноводна като Инд, а после е изчезнала в пустинята? Знаете ли, че морският залив в центъра на Холандия /който сега е почти изцяло осушен/, до 13 век е бил крайбрежно езеро и се е съединил с морето след силен щорм? Знаете ли, че някои от островите, на които първоначално се е развила Венеция са размити и унищожени от бури? Че Нил е ставал толкова плитък, че се е преминавал по бродове, че в някакъв период може и да не е достигал морето и че по-късно е и замръзвал? Че Хелголанд е бил много по-голям остров. Че Милет, в чието пристанище са ставали толкова важни морски битки, сега е на километри от морето, както и Брюге, както и някои градове в устието на По. Че Аму Даря се е вливала в Каспийско море? Че картите на Аралско море и на Мъртво море от преди няколко десетлетия нямат нищо общо със съвременното им състояние. Че по времето когато Британия още не е била остров, а Черно море е било езеро, вече е имало градове /или поне селища със стени и укрепления/. Че Мексико е бил град в езеро, че в Беотия е имало голямо езеро - Копаида, което сега го няма, че в центъра на Австралия е имало голямо езеро, което го няма? Че Дунав вероятно е имал един далеч по-южен ръкав и е образувал огромен речен остров? Че първоначалната столица на Ямайка сега е на дъното на морето? За тези неща ми се иска да си поговорим - подробностите за тях, кога са се случили, доколко са достоверни.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Има една книга от Г.Разумов и М.Хасин - "Потъващите градове". В нея освен за градовете много добре е написано за колебанията на земната повърхност, тектонските хипотези, свлачища, заливания в различни географски райони. Изд. е в София 1982 г. от поредицата "Човекът и природата". Там пише за страшната катастрофа настъпила през ранното средновековие в земите на фризите, също през 10 - 12 век. когато области с десетки хиляди хора по тях са потопени, и как днес хората с много труд си връщат отнетите от морето земи.Според тази книга Англия става остров 3 хил. г. пр н. е ,пак това време имало връзка между Черно и Каспийско море, където имало промени и през средновековието. Наскоро пък научих за дремещ супер вулкан под залив южно от Неапол където за последното столетие дъното се вдига и спуска с цели метри, подобно на тежко дишащ звяр чието изригване би донесло глобална катастрофа. Носете си новите дрехи значи.....
    "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

    Comment


      #3
      Някой чел ли е "Триъгълникът на дракона" на Джеймс Ролинс? Там има интересни теории за потънал континент в пасифика през около 6-ти век. Ето и нещо което се смаята за част от него - каменният град Нан Мадол:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Nan_Madol
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #4
        Амазон, извинявай, но потънал континент в историческо време е пълна глупост.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Тук става въпрос точно за изчезналия южен ръкав на Дунав.
          Attached Files
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #6
            Thorn написа Виж мнение
            Амазон, извинявай, но потънал континент в историческо време е пълна глупост.
            Да прав си, но града е интересен. И определено е потънал. Може би преди е бил доста по-голям остров. Може би дори с размерите на Нова Зенландия примерно. Няма как да е бил свързан с материка, защото е много далеч. А площа му не е достатъчно голяма за да изхрани достатъчно хора да построят, или изхранват такъв град.
            А за изцяло потънал континент дори в книгата не се говори сериозно. По-скоро теорията беше спомената във връзка с Нан Мадол, от там ми стана интересно мястото и почетох малко за този остров.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              #7
              pehotinec написа
              Наскоро пък научих за дремещ супер вулкан под залив южно от Неапол където за последното столетие дъното се вдига и спуска с цели метри, подобно на тежко дишащ звяр чието изригване би донесло глобална катастрофа. Носете си новите дрехи значи.....
              Всъщност не става ли дума за вулкана Тера? Този, под Санторини, униощожил минойската цивилизация и породил ред митове, сред които и този за Атлантида?
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Тера също е пример. Имало е голям остров, който при изригването е избухнал. Сегашният Санторини е само малка част.

                Иначе вулканът под Неаполитанския залив е друг, казва се Флегрейски поля и няма връзка с темата.
                Last edited by Thorn; 03-05-2013, 01:49.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Thorn, би било още по-готино ако групираш фактите по континент

                  Аз лично знам, че през средните векове в Европа е имало топъл период, а между 1600-те и 1800-те е имало малка ледена епоха
                  http://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_Warm_Period

                  Затова, например:
                  - Викингите-откриватели на Гренландия я наричат именно грен-ландия: тогава по бреговете е имало гори и растителност
                  - беше се отглеждало нещо в Северна Европа, но не помня почти нищо за този факт

                  от друга страна, след периода на Великите географски открития,
                  - Англия редовно се е заснежавала: както свидетелства сонетът на Шекспир за зимата и мразовитите температури
                  - каналите на холандски градове често са замръзвали и хората са се пързаляли на кънки, поне от 18 век насам
                  - морето между някои датски острови е замръзвало и поне една армия е марширувала през леда

                  За 21 век си спомням случая за геологична активност в Етиопия. Беше споменавано във форума преди време - http://en.wikipedia.org/wiki/Afar_Triangle. През 20 век, също така, е имало дребни антропогенни промени, като изтичане на вода и дори реки в мини. Езерото Peigneur в САЩ или езерото Белое в Русия са интересни случаи.

                  Това сигурно е и темата, където да спомена изчезнали животински видове, за които очевидно никой не знае
                  Лъвове, например, е имало в Северна Африка, Азия, Северна Америка (!) и Европа (!), но хората са ги избили. Оттам именно и елините са знаели що е то лъв, Немейски лъв и прочие. Европейските лъвове са изчезнали в годините след новата ера, макар и в Кавказ да е имало популация до 10 век. Северноафриканските са имали дива популация до 20 век. Северноамериканските, наред със болшинството други едри бозайници, са просъществували от 34 000 години пр.н.е. до 11 000 г. пр. н. е., когато най-вероятно са били избити от мигриращите хора. Друг подобен случай е северноафриканския слон, който е изчезнал 2 век н. е., след като римляните излавят всички за гладиаторските игри с животни. Това не бива да ви изненадва, като се има в предвид, че Ханибал все отнякъде е намерил слонове.

                  Знаем, че мамутите са били изловени в праисторически времена, но всъщност навсякъде където хомо сапиенс успява да се засели, успява да излови повечето видове едри бозайници до изчезване. В 20 век, Африка е континентът със най-голяма разновидност на едри бозайници, като жирафи, носорози, хипопотами, слонове и т.н.. Но преди хората да се разпростанят от Африка, едри бозайници всъщност е имало навсякъде. В Северна и Южна Америка е имало едри хищници като тигри или лъвове, в Мадагаскар е имало огромни лемури а в Азия са живели огромни ленивци, големи колкото горила. В Австралия също имаше странни едри бозайници, избити от аборигените. За всеки случай, когато хомо сапиенс са се преселвали някъде, обикновено големите животни ги е застигала горепосочената съдба и в екосистемата е зейвала вдлъбнатина където са били. И до ден днешен, например, има дървета със тръни, които са предпазвали плодовете от изчезнали огромни птици (в Африка/Мадагаскар), или пък храсти, еволюирали плодове, които да бъдат изяждани от едри бозайници и разпространявани на големи разстояния чрез фекалии. Видове като тези са запазили адаптациите си просто защото не са изминали достатъчно поколения откакто големите бозайници във фауната им са изчезнали. Големи бозайници са оцелели в Африка защото Африка е най-негостоприемният за хората континент.

                  Което, между впрочем, дава идея за това колко идеализираме живеещите "в хармония" сред природата племена в джунглите днес и преди - опазването на природата е едно доста модерно понятие.

                  Източниците за повечето от горните твърдения са книги на Мат Ридли - биолог от Оксфорд, със много приятен и ясен стил на писане, който препоръчвам.

                  Comment


                    #10
                    Ленивци не е имало извън Америките. Също това с лъвовете и тигрите вероятно идва от неточен превод. Там е имало само саблезъби "тигри", но в генетично отношение са доста далече от каквито и да е съществуващи днес котки. В общи линии праисторическата мегафауна е била унищожена не само от хората, а и от климатичните промени и т.н. (например южноамериканските видове, развивали се в изолация милиони години наред, за били в неравностойна конкуренция със северноамериканските, когато двата континента са се съединили)

                    Comment


                      #11
                      И аз съм склонен да мисля, че антропогенния фактор е само един от комплекса фактори довел до изчезването на някои видове едри бозайници.
                      Liberte, egalite, fraternite
                      Viva la revolution
                      Zalmoxis написа
                      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                      http://hristoen4ev.blogspot.com/
                      dibo написа
                      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                      Comment


                        #12
                        За България, освен гореспоменатият ръкав на Дунав (където е бил Онгъла), се сещам за още два емблематични случая. Единият е Мелник, изграден върху пясъчно плато, което много бързо ерозира, следствие от което не само бързо се променя пейзажа, но и голяма част от средновековния град е заминала. Вторият случай е Стралджанското блато, което е било най-голямото вътрешно блато в България - 45 кв. км, пресушено през 20-40-те г. на 20 в. Същото се отнася и за Ениджевардарското езеро - царството на легендарния Апостол войвова.

                        Comment


                          #13
                          - беше се отглеждало нещо в Северна Европа, но не помня почти нищо за този факт
                          шафран в Англия, да речем.

                          Темата определено е интересна, но така за всичко ми се вижда твърде обширна. Да не говорим, че не е на мястото си тук .

                          Comment


                            #14
                            Thorn написа Виж мнение
                            Че Мексико е бил град в езеро, че в Беотия е имало голямо езеро - Копаида, което сега го няма, че в центъра на Австралия е имало голямо езеро, което го няма?
                            И в двата случая по-важна от всеки друг фактор е човешката намеса. на бреговете на същото езеро в Беотия Каталанската компания е разбила френските (предимно) рицари на Готие дьо Бриен, а обсадата на Теночтитлан от Кортес и изолацията на ацтеките "вътре" в езерото е била от съществено значение за крайния испански успех. Човекът май е променил релефа на земната повърхност по-бързо и по-успешно, отколкото природните стихии за последните 3-4 000 години, в темата би могло да се обърне внимание на пресушаването на езерата, блатата и създаването на нови такива, т.е. на язовири, моделирането на водоемите е сред най-съществените подобни дейности, извършвани от човечеството.
                            Last edited by Guy de Mont Ferrand; 03-05-2013, 11:01.
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              #15
                              Stan написа
                              Вторият случай е Стралджанското блато, което е било най-голямото вътрешно блато в България - 45 кв. км, пресушено през 20-40-те г. на 20 в. Същото се отнася и за Ениджевардарското езеро - царството на легендарния Апостол войвова.
                              Аналогичен случай е във Франция, през 19ти век - големи области по атлантическото крайбрежие на страната са били практически пустинни. Тогава се осъществява обаче голяма програма за култивирането на тези земи и пустинята изчезва.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment

                              Working...
                              X