Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изменения на физическата география в историческо време

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Подобни претенции моля на лични. Не, тук вече не съм модератор, но моля модераторите да изтрият заяжданията.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      Моля, придържайте се към темата. Специално към Евристей: личните нападки тук са недопустими. Тези постове ще изчезнат и темата ще бъде разчистена от отклоненията, най-вероятно - утре, за да стане ясно защо се е случило.
      Нови теми могат да се отворят по всяко време, така че не мисля, че е толкова трудно придържането към настоящата. Освен това разводняването намалява информационната стойност, която темата има за всички нас, които я четем с удоволствие.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        Нямамнищо против тема за Шумер, но ако е тук - да засяга топика - примерно за измененията на бреговата линия.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          Ще се радвам да има отделна тема за Шумер, или за Месопотамия. Това е люлката на цивилизацията, а нещата които пише Евристей са ми безкрайно непознати и интересни. Съжалявам. че станах повод за офтопик.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Amazon написа Виж мнение
            Ще се радвам да има отделна тема за Шумер, или за Месопотамия. Това е люлката на цивилизацията
            Това ме подсети за един любопитен факт по климатичните промени, който може и да не е споменаван тук.

            Като минимум още една цивилизация може да се нарече "люлка" - Харапа. Там и мащабите са по-големи от Шумер. Та през тази цивилизация тече една река, която днес индийците наричат Сарасвати. Преди 8 000 години е била пълноводна, но сега е доста мижава.

            Любопитното е, че във ведите се споменава за пълноводна река Сарасвати. Това е един от поводите индийците да вярват, че арийската цивилизация е мнооого древна, а европейската наука е ала-бала. Като цяло впечатлението ми е, че това е кажи-речи официална позиция в Индия.


            Comment


              Освен Аралско Море в Средна (Централна) Азия сигурно и езерото Чад в централна Африка ще изчезне. Някога почти до края на Палеолита в Африка е живяло практически цялото човечество. Даже за последните 12 хиляди години езерото поне 3 пъти рязко е увеличавало и намаляло площа си . Стигало е до милион кв км преди около 7 хил години. Останалото време често е било по 300 - 400 хил кв км. Сега то е много плитко около 2 метра и наносите на реките продължават бано но неумолимо да го засипват.

              Сега площа на ЧАД е малко над 1 000 кв км ! През 60 години на 20 век е била 20 000 кв км.

              Click image for larger version

Name:	Megatschad_GIS.PNG
Views:	1
Size:	303.8 КБ
ID:	555924

              Comment


                И цялото е пресъхвало, и огромно е било.


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  Като се бяхме заговорили за шумерите, ето още една нагледна карта:



                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    Опитах преди това да обърна внимание, че специално картографията изобразяваща Персийски залив в до-историческите и ранно-историческите времена е пълна с всякакви изображения , като далеч не всички са прецизни и точни - някои са дори комично-различни...и затова е нужно (трябва) една обосновка. А не всичко да се ..влачи/домъква тук!
                    Горната ....карта от някое испано-езично уики не е от шумерските времена, а ...убаядските. Тоест ...предхождащите....И дадените с ..росо цветове на градовете в Голфо Персико не са баш от ...дел периодо Убаид

                    Така например защо да не приемем тази карта за ориентир :



                    А времената на Убаядите (някъде с неправилен превод Обейди) не са ..съвместими ...

                    какви са Убаядите ...тук :

                    Чисто гола жена-гущер (май...Змей, тоест змеевидна булка) кърмеща малко....гущероподобно бебе



                    Ето красавици гущероподобни/змеевидни момичета от епохата



                    Но спирам, че се отплеснах....

                    Важното е картите които се пльосват тук , довлечени от всякъде ...малко или много да се обосновават и анализират , защото ...начаса могат да се предоставят алтернативни такива, които да се окажат , че са коренно различни ....визирам специално долното течение на реките Тигър и Ефрат и вливането им в Персийски залив...
                    Last edited by Евристей; 25-02-2021, 16:04.

                    Comment


                      В смисъл, не разбрах в какво е проблема? Че картата е за периода от преди шумерите? Това според теб не е би по темата? Или смяташ, че не е точна? Ами лично аз много ще се радвам ако кажеш кое не ѝ е точното и евентуално да дадеш по-точна.

                      Между другото, точно за Месопотамия имаше хубави карти в началото на темата, ама заминаха в небитието.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        Проблемите не са един и два. Няма точна картография на периодизацията ....
                        Виждаш - ти постваш едни карти , аз други ....разликите са драстични....
                        Ровил съм специално по промяната на бреговата граница на Персийски залив - ...няма точен консенсус ! .....
                        Точно кога , как и къде настъпват промените....
                        .................................................. ..........................................
                        Затова се опитах да вкарам и щрихи от ...митологията/историята/ на Шумер.......... за опит за синхронизация....(сравнение, паралел)
                        ..................
                        ти обаче писна...че не било по темата

                        Comment

                        Working...
                        X