Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ванюшка глупака написа Виж мнение
    Аз се чудя пък какво ще стане със заловените в Кусаир бунтовници .
    Не мисля, че има много за чудене. Чужденците вероятно ще бъдат екзекутирани бързо. Същото и ще се случи със сирийците, за които може да се докаже, че са участвали във военни престъпления. Останалите ще бъдат затворени някъде с години и напълно заслужено ще "загубят част от живота си", както казват някой от форумците тука.

    Comment


      Не вярвам някой да взема насериозно тази глупост за 2-3000 пленени бунтовници, която не е потвърдена от никого. Битката продължава, ислямистите от бригада Туахид твърдят, че са пратили подкрепление от 300 души от Алепо, заедно с ПВО част. Съобщенията до този момент са за нещо от порядъка на 100-200 жертви от двете страни общо.

      Искам да вметна нещо относно спомените. Не разбирам какво се дискутира - дали е имало недоволство в Сирия или дали сирийците са живеели добре преди войната? Мисля реалността дава достатъчно ясен отговор на това. Онези 100,000 протестиращи срещу Асад в Дераа на 25.03.2011 не бяха оптическа илюзия. Нито 200,000 сирийски кюрди без никакво гражданство. (точно така, 200 хил. жители на Сирия нямат сирийско гражданство и съответните права и се водят "чужденци", въпреки че живеят там от поколения; в опит да смекчи недоволството, Асад аварийно дарява граждански права на 120,000 от тях на 06.04.2011, но прекалено късно). Нито 30-100 души пребити и застреляни от полицията по време на футболен мач през 2004 г. заради развяни кюрдски знамена са измислица. Една друга война е почнала точно от футболен мач, както гласи популярната история. Нито "дамаск(ск)ата пролет" от 2001 г., нито кървавите сблъсъци в Латакия от 1999 г., нито клането в Хама от 1982 г. са измислици, да не се връщаме още по-назад. Апропо, бързият интернет е забранен в Сирия до началото на 2011 г., както и редица социални мрежи и сайтове, следва опит за разхлабване и отново затягане на цензурата с напредването на конфликта.

      Та кой къде се разхождал навремето и пил кафе в Дамаск и от това да вади заключения за състоянието на страната и народа е твърде нелепо. Напомня ми руснаците, дето били един път за седмица на Слънчев бряг 1986 г. и ах, какви чудесни спомени имали от България. Аз съм бил в 20-30 страни, но какво от това - не можеш да си въобразиш, че за 2-3-5 дни като турист ще станеш специалист по местната история и нагласи. Трябва си четене и пак четене. Ако му е интересно на човек, разбира се.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Трябва си четене и пак четене
        ъхъ, ама и мислене. Между другото, четенето (при това на източници, представляващи различни гледни точки) ПЛЮС пиенето ( не само на кафе) дава сума, по-голяма от простото четене.

        Comment


          http://ru.euronews.com/2013/05/22/le...ce-from-syria/-Ливан все повече се въвлича в Сирийския комфликт.

          Comment


            Командующий ВВС Израиля оценил боеспособность ПВО Сирии
            Командующий ВВС Израиля генерал-майор Амир Эшель 22 мая выступил с докладом, в котором оценил возможности системы ПВО соседней Сирии, сообщается на сайте министерства обороны Израиля.

            По словам генерала, сирийские власти вложили огромные средства в наращивание возможностей системы противовоздушной обороны своей страны, добившись значительных успехов. Как пояснил Эшель, сирийская ПВО представляет собой «оперативную угрозу», а также дает Дамаску «чувство, способное подтолкнуть его на действия, от которых в противном случае он бы отказался».

            «Эти вооружения совсем нового поколения, совсем не то, что было ранее. Однако пока не создано такой системы, с которой мы не смогли бы справиться. Вопрос лишь в цене», — подчеркнул генерал.

            ...
            Командующий ВВС Израиля генерал-майор Амир Эшель 22 мая выступил с докладом, в котором оценил возможности системы ПВО соседней Сирии. По словам генерала, сирийские власти вложили огромные средства в наращивание возможностей системы противовоздушной обороны своей страны, добившись значительных успехов.
            Както си казва генерала разбира се, че ще преодолеят Сирийското ПВО, въпроса е в цената.

            Comment


              Comment


                "Мисля реалността дава достатъчно ясен отговор на това."

                Точно така. Колко хиляди точно са били протестиращи в Дараа няма никакво значение. Мъглявото около тях е, че това, че са протестирали, не значи, че са готови да си разрушат живота в кървава война. И тука в България имаше протести, да не би някой да уби човек? Та какво общо има това с конфликта в момента!? Иначе реалността е такава, че за 2 години бунта не успява да свали правителството, въпреки явната външна подкрепа, а в момента тече успешна контраофанзива на народната сирийска армия. Та това е реалността...


                П.С. Динаин, нали няма да ми изтриеш и това мнение, защото противоречи на официалната линия, която е зададена от феновете на сваляне на "кървави диктатори".

                Comment


                  "Та кой къде се разхождал навремето и пил кафе в Дамаск и от това да вади заключения за състоянието на страната и народа е твърде нелепо"

                  А още по-нелепо е да дават мнения хора, които пък изобщо не са посещавали тази страна! Хайде да не се обиждаме!

                  Comment


                    Behind the scenes with units of the Free Syrian Army as they battle the Assad regime for control of a key province.

                    Syria: Behind Rebel Lines

                    Симеонов, добре дошъл във форума. Мнения могат да дават всички, независимо дали са посещавали или не дадено място, разбира се. Но "аз съм пил кафе в Дамаск, затова аз знам по-добре" не приемам за сериозен аргумент. На въпроса ти какво общо имат протестите от 2011 г. с конфликта в момента нямам намерение да отговарям (прекалено дълго ще е) - има тема от 108 страници, можеш да я прочетеш.

                    Ъ, да, мисля че получаваш съобщение за причината за изтриването. Трият се постове, нямащи връзка с темата или нарушаващи форумния правилник. Ако имаш оплаквания, не се правят в темата, а в ЛС.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Колега Симеонов, не знам откъде събра толкова търпение на предишната страница да напишеш толкова дълъг пост с доводи за колегата Ndragostinov. ***

                      Колега Динаин, не само от Алепо се чува че пращат покрепление от 300 души, заедно с ПВО част (ако това естествено не са поредните партенки от ребелските туитър канали както често е ставало ) . Споменава е че и от Ябруд заминават 600 човека. Тъй като те смятам за умен човек, би ли споделил как смяташ че тоя народ ще се озове на бойното поле в Кусаир? Не мислиш ли че е по-вероятно възможните пътища за преход да се затрупат от простреляни чалми и потрошени тачанки, отколкото реално някаква боеспособна част да пристигне под Хомс?
                      Last edited by Dinain; 22-05-2013, 22:13. Причина: обида на друг член на форума

                      Comment


                        Valio, тактически подробности като логистичните маршрути на различните групировки в конфликта не ме интересуват чак толкова.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          "Но "аз съм пил кафе в Дамаск, затова аз знам по-добре" не приемам за сериозен аргумент."

                          Между другото къде съм заявил, че само съм "пил кафе в Дамаск"? Аз си имах работа там, свързана на няколко пъти с повече от месец пребиваване и обиколка на различни райони! Защо така подигравателно се слага квалификация на моето пребиваване там? Дали за да не се умаловажи умишлено моето мнение тук? И да добавя - кой тука изобщо е имал работа със сирийци в родината им? Дотук само форумеца Кало заяви ясно, че е посещавал тази страна и има представа от нея, която "неясно" защо съвпада с моята!
                          Last edited by Симеонов; 22-05-2013, 22:44.

                          Comment


                            Хайде моля всички се успокойте, ако някой си има мнение за конфликта да го сподели и оттам нататъка да действаме с по-малко религиозни войни на про и анти тематика (ако някой наистина мрази/обича Асад, мисля, че и двете страни набират доброволци, да ходи нататъка). За мен поне ми беше интересно да се чуе мнението на хора, били наскоро в Сирия.

                            Поне мен ми е по-интересно някакво фактологическо проследяване на конфликта (доколкото е възможно) и създаване на картина на ставащото. Като пример за неидиологизиран спор бих дал едни руснаци, които си следят разни детайли с огромна точност и хладнокръвие: http://forums.airbase.ru/2013/05/t85...irii.2003.html

                            Между другото за бомбардировката с парашутните бомби - ако има някой специалист да каже, но доколкото виждам самолетът е Су-22, а бомбите са или обемно-детониращи, или нацелиха някакъв склад с оръжие?
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              Dinain написа Виж мнение
                              Не вярвам някой да взема насериозно тази глупост за 2-3000 пленени бунтовници, която не е потвърдена от никого. Битката продължава, ислямистите от бригада Туахид твърдят, че са пратили подкрепление от 300 души от Алепо, заедно с ПВО част. Съобщенията до този момент са за нещо от порядъка на 100-200 жертви от двете страни общо.
                              Колега, Динайн, наистина има тръгнали бунтовници. Мисля, че тези идват от Алепо http://otvaga2004.mybb.ru/viewtopic.php?id=702&p=31 , забележете на 0:33 - 0:37 познатото от една година 76-мм оръдие от БМП-1, поставено с купола на джип.

                              Не знам, защо обаче въпреки ужасната практика да се снимат по нета и да се придвижват в "пакет" по 10-20 джипа, автомобила и мотоциклета с което стават цел ¹ 1 на Асадовската авиация и след това ги дават разбомбени по всички правила на авиацията, продължават с този наивинитет... Мислят си, че са свалили всички самолети на Асад ли ???
                              Пак ще има плач и скърцане със зъби за бунтовниците...

                              Comment




                                Прословутият израелски джип..., явно му е изтекъл прегледа доста отдавна:




                                (от темата, която сподели Пилот...)
                                "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                                И. В. Сталин

                                Comment

                                Working...
                                X