Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пределно е ясно, че сирийската армия няма шанс срещу нападение на НАТО, но такъв сценарий за момента е крайно невероятен, така че не виждам какво се разисква.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      RIZAR написа Виж мнение
      Какво са напреднали нещата ???

      Това, че на американците всички бла-та им кацнаха за по едно кафе в Иран???
      И ще могат ли да атакуват през деня ???
      Или, че ще изпратят допотопните си Тъндърболти да удрят сирийските танкове???
      Да Иран хакнаха един-два БЛАта, но това с какво променя нещата?
      Идеята е, че Сирия след 2 години война няма глобална ПВО система, а отделни звена и ако се знае къде са (а войната там го позволява) могат да бъдат унищожени в един голям първи удар.

      Не съм от тези, които боготворят американската армия, но Сирия не гъмжи от сложни ПВО системи (поне в момента или официално).

      Но както се каза вече засега е невероятен този сценарий.

      Comment


        RIZAR написа Виж мнение
        Какво са напреднали нещата ???

        Това, че на американците всички бла-та им кацнаха за по едно кафе в Иран???
        И ще могат ли да атакуват през деня ???
        Или, че ще изпратят допотопните си Тъндърболти да удрят сирийските танкове???
        Следващи подобни глупости просто ще се трият.



        Sharana написа Виж мнение
        Да Иран хакнаха един-два БЛАта
        Твърди... Иран?
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          А, Империал.... добра вечер.
          Извинявам се за ироничния тон.

          1. Исках да кажа, че безпилотните апарати все още не са панацеята на войната, обявявана от някой форумци и рекламирана широко в игри, като "Call of Duty" ;
          2. Някои от ПВО комплексите използват пасивни системи за насочване и ще бъде трудно тяхното унищожение за "един час" ;
          3. Сирийците разполагат с множество ПЗРК, които ще бъдат сериозна пречка пред щурмовата авиация на която и да е държава;

          Дали се предвижда или не използване на авиация на НАТО за удар в Сирия, дали ПВО на Сирия е силно разнебитено и няма единна система за у-ние, дали ВВС са толкова слаби , за всички е повече от ясно, че Сирия е достатъчно сериозен противник и нейните сили не могат да бъдат разгромени по подобие на иракски или либийски сценарий.

          Comment


            Imperial написа Виж мнение
            Твърди... Иран?
            Става въпрос за RQ-170 през декември 2011

            Comment


              2. Някои от ПВО комплексите използват пасивни системи за насочване и ще бъде трудно тяхното унищожение за "един час" ;
              Кои са тези? Единствените ПВО системи с пасивно насочване са тези с оптичен/инфрачервен канал. От тях Сирия има само Панцир-С1 и разни ПЗРК. Първите са само няколко бройки, а вторите като цяло не са опасност за ударната авиация и крилатите ракети с които би бил нанесен първият удар.
              3. Сирийците разполагат с множество ПЗРК, които ще бъдат сериозна пречка пред щурмовата авиация на която и да е държава;
              Ирак имаше много повече. Записаха един АС-130 и няколко хеликоптера - това е. Даже не знам да имат А-10 свален с ПЗРК.

              А и както казаха Динайн и Шарана, няма смисъл да обсъждаме малко вероятни сценарии.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                RIZAR написа Виж мнение
                ...Сирия е достатъчно сериозен противник и нейните сили не могат да бъдат разгромени по подобие на иракски или либийски сценарий.
                Доколкото съм чел, Ирак са имали доста сериозна авиация по-време на първата война в залива и все пак авиацията им е почти унищожена. А САА, поне според мен, в момента са доста по-зле от Ирак през 91-ва.

                Comment


                  Разбира се, че знам за какво говориш. Едно че става дума само за един апарат (има голяма разлика между единичен случай и един-два случая - при второто имаме повторяемост), второ, това че бил "хакнат" не е факт, а е иранско твърдение. Да припомня за коя страна говорим, страна, която редовно пуска фотошопски картинки като най-последния си суперсамолет. Много ми е трудно да взема каквото и да е тяхно твърдение като факт, ако не е потвърдено от поне 18 други страни. Единственото, което знаем със сигурност в случая, е, че американците са изгубили контрол върху апарата и той се е приземил грубо (но се е приземил, а не е катастрофирал), от там нататък всичко е спекулация. Не отричам възможността това наистина да е иранска работа, но не мога да приема това за факт.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    Sharana написа Виж мнение
                    Да Иран хакнаха един-два БЛАта, но това с какво променя нещата?
                    Ако някой знае как се "хакват" БЛА да казва веднага!
                    До сега в природата такова нещо не се е наблюдавало и много народ ще плати луди пари за такова "ноу хау"!

                    Imperial написа Виж мнение
                    ....като най-последния си суперсамолет.
                    Той беше пълномащабен пластмасов макет.
                    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                    Comment


                      Ако някой знае да казва и на мен, ще стана милиардер за седмица. Малка част от забавянето на сигнала между оператора и БЛА се дължи на скоростта на светлината и ретранслирането през станции и спътници (грубо от порядъка на няколкостотин милисекунди). Огромната част до останалите 3 секунди се пада точно на криптирането (и то сериозно такова) на данните. Нещо дето суперкомпютър ще го разбива месеци. Евентуално. И то ако е със симетричен ключ. След това за да "хакнат" нещо персите трябва да познават системата толкова добре колкото и производителя.
                      Така че това с "хакването" е смешно в най-добрият случай. По-скоро са приказки в кръчмата. Това за което може да се говори е някакво заглушаване на сигнала, което е възможно. Така че или технически проблем с апрата, или заглушаване на комуникацията със спътника. Едно от двете, но не и поемане на контрол над апарата.


                      Той беше пълномащабен пластмасов макет
                      За разлика от ракетните им пускове които си бяха чист фотошоп, в случаят с онзи грозен макет имаме някакъв напредък.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Макет на какво? Във всеки случай не и на самолет, който някога би летял. Иначе имам предвид и останалите им "снимки" на разни БЛА-та, един например беше японски, едно видео беше на американски...

                        То всъщност си има просто обяснение - не мисля, че те очакват някой на запад да им се върже, обаче за слабообразованите поддръжници на режима стават.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Imperial написа Виж мнение
                          Макет на какво?
                          На нещо от нереализирания пети сезон на Battlestar Galactica...

                          Иначе, пропагандата на иранците лови и външни лица, както е видно.
                          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                          Comment


                            Imperial написа Виж мнение
                            Разбира се, че знам за какво говориш. Едно че става дума само за един апарат (има голяма разлика между единичен случай и един-два случая - при второто имаме повторяемост), второ, това че бил "хакнат" не е факт, а е иранско твърдение. Да припомня за коя страна говорим, страна, която редовно пуска фотошопски картинки като най-последния си суперсамолет. Много ми е трудно да взема каквото и да е тяхно твърдение като факт, ако не е потвърдено от поне 18 други страни. Единственото, което знаем със сигурност в случая, е, че американците са изгубили контрол върху апарата и той се е приземил грубо (но се е приземил, а не е катастрофирал), от там нататък всичко е спекулация. Не отричам възможността това наистина да е иранска работа, но не мога да приема това за факт.
                            Да съгласен съм, че звучи така "един-два". Те от време на време все уж нови хващат, но пък един е потвърден.
                            Няма как много места да го потвърдят, най-малкото няма как САЩ да признае ако наистина е бил хакнат, все пак не е обикновено предаторче. Всичко е въпрос на интерпретация. Знае се, че САЩ губят контрол и предполагаемо се разбива. В същото време иранците го показват почти невредим. Малко ми е трудно да повярвам, че ако самолет падне от няколко километра височина ще е само с козметични щети Самолета няма ИИ, следователно ако американците не са му помагали да кацне, някой друг е.

                            Както и да е, от това в никакъв случай не трябва да се правят генерални заключения. Според мен наистина им е провървяло (защото такова нещо си е късмет), но за този хванатия са прелетели поне още сто такива над Иран.



                            1951 написа Виж мнение
                            Ако някой знае как се "хакват" БЛА да казва веднага!
                            До сега в природата такова нещо не се е наблюдавало и много народ ще плати луди пари за такова "ноу хау"!
                            Малко е глупаво да спорим на такава тема, но наистина ли мислиш, че е невъзможно? Все пак това не е ИИ, оператор го командва през сателит. Ако успееш да хакнеш терминала можеш да отнемеш достъпа или пък да кажеш на самолета да слуша друг сигнал. Не че няма хиляди защити, не че ти трябват много добри хакери и късмет но в никакъв случай не може да бъде невъзможно

                            Comment


                              Sharana написа Виж мнение
                              Малко е глупаво да спорим на такава тема, но наистина ли мислиш, че е невъзможно?
                              Като специалист съм 99,999% уверен, че е невъзможно.

                              Sharana написа Виж мнение
                              Все пак това не е ИИ, оператор го командва през сателит.
                              Не мисли за БЛА от този тип, като на радиоуправлявана играчка.
                              RQ-170 до голяма степен оперира автономно и външните намеси са минимални. Апаратът излита, върши си работата и се прибира обратно. Ако се случи нещо екстремно или човек може да се намеси или апаратът сам да реши какво да прави.

                              Sharana написа Виж мнение
                              Ако успееш да хакнеш терминала можеш да отнемеш достъпа или пък да кажеш на самолета да слуша друг сигнал.
                              Как ще хакнеш нещо, което не е свързано с цивилния свят?

                              Sharana написа Виж мнение
                              Не че няма хиляди защити, не че ти трябват много добри хакери и късмет но в никакъв случай не може да бъде невъзможно
                              Не разсъждавай, че въпросните военни системи имат много общо с познатите ни цивилни еквиваленти. Това не е компютъра на комшийката, който може да се хакне и да ѝ източиш голите снимки.
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment


                                Още е рано за такъв вид ИИ, който да решава какво да прави. Може да решава само в предела на програмираните опции. Ако променливата е неизвестна се чуди

                                За мен излитането пък да не говорим кацането са сложни процеси и компютър винаги може да обърка нещо затова ги изпълнява оператор. След това самолета си лети където му е зададено, обикаля над целта събирайки данни и се връща. Като наближи летището оператор се намесва и го призимява.
                                Но в случая този дрон наистина има автопилот, който каца сам (това обяснява и малките повреди при кацането). В такъв случай при заглушен сигнал може да му е станало нещо из софтуера и да е решил да каца (късмет както казах) та са го намерили къде е кацнал.
                                В конкретния случай с Иран това е много по-реалистично да, но не бих си направил такова генерално заключение. 99.999% не са 100% Не мисля, че примерно мрежата на Пентагона (колкото и изтъркано да звучи) е по-слабо защитена от командния терминал на един дрон, а както знаем от време на време някой успява да пробие защитата и да си дръпне някое друго файлче.
                                То е ясно, че не е като при съседката, но все пак си мисля, че електроцентрали, банки и прочие са по-добре защитени от съседката, пък понякога се случва гаф

                                ПС: Предлагам да спрем дотук с тези дрони, че доста се отдалечихме от темата.

                                Comment

                                Working...
                                X