Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа Виж мнение
    Зарин...Но имаме ли данни, че Сирия разполага с готови такива (или Ирак)
    Gollum
    През лятото на 2004 г. в полския сектор на окупацията (Ирак), е бил намерен за склад на химически оръжия.
    (Это официально подтвердил министр обороны Польши Ежи Шмайдзиньский)
    Сред тях - на боеприпаси с зарин.
    Най-вероятно, че използва зарин в Сирия - от Ирак.
    http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

    Comment


      Пресс-конференция Сергея Лаврова и Джона Керри

      Comment


        Толкова много подтекст има в тази пресконференция(включая и исторически), че определено си заслужава отделна тема. Да не говорим че Кери и Лавров са толкова умни, опитни и "потомствени", че нищо казано не е случайно.

        П.П: Отново съм познал резултата от мача. Трябва да започна да пускам тото
        И Кери и Лавров общо взето казват това което съм написал в мение #2379

        Може да използват политически и икономически лостове, за да принудят ССА и Башар да започнат някакви преговори. ССА (бунтовниците, не ислямистите) са завизими от НАТО - Турция, оръжия, лекарства, натиск над Русия какво да продава на Асад и т.н. Асад е зависим от Русия за оборудване, амуниции, вето в ООН и т.н.
        И двете страни имат подкрепа от държави в района и могат да издържат известно време, но все пка това са си силни лостове в ръцете на НАТО и Русия.
        А ислямистите ДГД. Разбира се това е леко идеалистично. Причината е че след толкова дълъг и кървав конфликт и войниците и бунтовниците са силно радикализирани и без религиозните влияния. Вижда се от клиповете. Единственият начин е натрупаната омраза в ССА и САА да се насочи към ислямистите, ама това е фокус труден за изпълнение.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          Толкова много подтекст има в тази пресконференция(включая и исторически), че определено си заслужава отделна тема. Да не говорим че Кери и Лавров са толкова умни, опитни и "потомствени", че нищо казано не е случайно.
          особенно 21:41
          Изглежда, - че има официално решението да се запазят Асад на власт, но Кери (21:41) изрази своята собствена, лична гледна точка, не е съгласна с официалния.
          http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

          Comment


            Eugo, от 2004 до по-миналата година са имали достатъчно време (според мен) да намерят и изчистят де що има складове в Ирак. Така че бих го приел като някаква хипотеза (Украйна явно отпада), но все пак БО предполага, че най-логично е да е местен, все пак. Ако въобще е използван, което също не е сигурно.

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Eugo, от 2004 до по-миналата година са имали достатъчно време (според мен) да намерят и изчистят де що има складове в Ирак. Така че бих го приел като някаква хипотеза (Украйна явно отпада), но все пак БО предполага, че най-логично е да е местен, все пак. Ако въобще е използван, което също не е сигурно.
              Украина.
              Семь тoнн зарина и одна тoнна VХ газа – (в нарушение всех мeждународных конвенций) – хрaнятся на складaх вч А – 0312 Министерства обороны в Полтавской области.
              + неизвестен брой на други места.

              2004. Зарин в Ирак.
              Знаеш ли за колко време газ (зарин) се съхранява в "бинарни" боеприпаси?

              Мисля, че зарин се използва в Сирия. Но зарин е много стар.
              Неефективни.
              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

              Comment


                2004. Зарин в Ирак.
                Знаеш ли за колко време газ (зарин) се съхранява в "бинарни" боеприпаси?
                В бинарни - много години. Въпросът в случая не е за срока, а за това, че от 2003-та коалиционните сили са имали достатъчно време да преровят Ирак, за да открият де що има химическо оръжие. Те определено имаха интерес от това и си го поставяха като задача. Затова ми се вижда малко вероятно нещо да се е съхранило до 2011-та, че да може чак сега да се използва от бунтовниците в Сирия. От друга страна, ако нещо все пак е било пропуснато (естествено, всичко се случва), то щеше някой друг да го използва по-рано - терористи/бунтовници достатъчно (и в самия Ирак) - по-скоро щяха да го използват по-рано я срещу Израел, я срещу САЩ (или коалиционни сили).

                За Украйна - откъде са тези сведения? Аз поне нищо не можах да открия, тя дори не е страна по конвенцията, т.е. не се води и страна производител. Евентуално ако е останало нещо от съветските арсенали, ама то ще е бая древно (все пак, минали са над 20 години). И ми се вижда малко вероятно да го продадат на сирийски бунтовници (те пък откъде ще влязат в контакт с тях, та и ще прекарат въпросната пратка до Сирия?).

                От друга страна, знаем със сигурност, че в Сирия разполага с не една инсталация за производство, има и множество складове, приемаме (направихме го), че има и бинарни боеприпаси. Доста по-логично ми се струва ако са успели да се докопат до нещо, то да е или до някой склад или до инсталация за производство (имаше някакви такива сведения - един от участниците в темата ги приведе в частен разговор около проблема, та ми обясняваше, че от тези инсталации химици биха успели да "скалъпят" нещо подобно).

                Т.е. поне на мен логиката ми подсказва като най-вероятен източник да е самата Сирия (най-лесно ще е), след това като втора възможност (доста по-въпросителна) - Ирак. Украйна ми се вижда доста невероятна възможност. Ясно ми е, че който се смята за привърженик на Асад ще отрича възможността БОВ да е дошло от Сирия (по очевидни причини - по същите, поради които и режима в Сирия би отричал, че "бунтовниците" са се добрали до подобен склад), но това си остава най-логичния вариант. Поне според мен, де.
                Всичко това ако приемем, че има недвусмислени доказателства за употреба на БОВ (от някоя от двете страни) и, в частност, на зарин. Каквито все пак още няма. Така че може би първо трябва да се изчака това, а пък после да се търси откъде.

                Comment


                  Equo, по отношение на зарина трябва да се използва не конспиратологично мислене, а по-скоро бръсначът на Окам и да се търси най-простата и очевидна версия и чак ако тя се докаже като невъзможна - да се разглеждат другите алтернативи. Тоест - най-вероятно е това да си е местен "продукт", попаднал в ръцете на бунтовниците и използван от тях. Какви ще са последиците от това - ще се види. Но според мен никой няма да бърза да се меси в Сирия (както и се видя досега), защото там ситуацията е практически нерешима вече.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    Но си остава факта, че бунтовниците имат далеч по-голяма изгода от използването на химически оръжия в Сирия от колкото Асад.

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      В бинарни - много години. Въпросът в случая не е за срока, а за това, че от 2003-та коалиционните сили са имали достатъчно време да преровят Ирак, за да открият де що има химическо оръжие.
                      Не мисля, че НАТО бил доставя зарин за бунтовниците в Сирия. Това е пълна глупост.
                      Но аз съм сигурен, че ако поляците успяха да намерят зарин в Ирак, а след това на бунтовниците също да има възможност да се намери зарин в Ирак.
                      Аз съм 100% сигурен, че окупационните сили в Ирак не могат напълно да намерите всички останали запаси от Саддам.

                      (+Спонсори бунтовщиков - саудитците и катарци - за мен доста не предвидими.
                      Според мен логиката действи на средновековните монарси на тези страни не може да бъде напълно разумно.)


                      .
                      gollum написа Виж мнение
                      Украйна ми се вижда доста невероятна възможност.
                      Напълно съм съгласен.
                      По-скоро, Китай, Съединените щати и Русия ще прехвърли зарин в Сирия.
                      Аз каза Украйна - мислех, че за нея като пример за това, което се зарин е на много места.
                      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                      Comment


                        messire Woland написа Виж мнение
                        Equo, по отношение на зарина трябва да се използва не конспиратологично мислене, а по-скоро бръсначът на Окам и да се търси най-простата и очевидна версия и чак ако тя се докаже като невъзможна - да се разглеждат другите алтернативи. Тоест - най-вероятно е това да си е местен "продукт", попаднал в ръцете на бунтовниците и използван от тях. Какви ще са последиците от това - ще се види. Но според мен никой няма да бърза да се меси в Сирия (както и се видя досега), защото там ситуацията е практически нерешима вече.
                        За мен - най-вероятна, най-простата и очевидна версия - зарин от Ирак.

                        сте чули новината, че бунтовниците заловен в складовете на химическо оръжие (в Сирия)?
                        Аз не чу.
                        Но чух новината, че в Ирак има зарин след Саддам.
                        http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                        Comment


                          Е, всичко това очевидно се основава на предположения, защото още дори не е сигурно, че е употребен зарин (или въобще БОВ). Моето предположение е, че и да са се докопали "бунтовниците" до някой склад, режимът в Сирия няма да си признае (причините са очевидни - и Eugo ги анализира в пост #2441). От друга страна, в Ирак коалицията бе сума години, търсенето на оръжия за масово поразяване (и специфично, на химически оръжия) бе приоритетна задача, т.е. имали са и средствата, и възможността да намерят каквото е имало за намиране. Не говорим за обикновени боеприпаси, а за химически, каквито няма да има складирани "където попадне", а и са имали и възможността да издирят хората, които могат да знаят, да са участвали в планирането или създаването на съответните складове. Като допълнителен аргумент: защо някой ще чака толкова години, за да продаде подобно оръжие (и да го използва)? Ако имаше такава възможност, нещо вече да е "излязло" и да е използвано (но не в Сирия, а по-рано).
                          Поне на мен БО ми подсказва, че ако е имало нещо (за което - да повторя, няма сигурни доказателства), то логиката подсказва вътрешен източник, а чак след това външен.
                          Както и да е, да се говори още без някакви допълнителни материали ще си е преливане от пусто в празно.
                          ПП Така и не ми стана ясно откъде е информацията, че Украйна открито нарушава конвенциите за химическото оръжие (хич не звучи като нещо дребно), но това е страничен въпрос, така че може да не се разглежда тук.

                          Comment


                            Eguo написа Виж мнение
                            сте чули новината, че бунтовниците заловен в складовете на химическо оръжие (в Сирия)?
                            Може да са си купили от някой склад, както чеченците си купуваха оръжие от руската армия през войната...
                            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                            И. В. Сталин

                            Comment


                              Един добър химик може да забърка смъртоносен коктейл от суровини използвани в разни химически заводи за гражданско производство. Може би не непременно нервноппалитични, но задушливи БОВ на базата на хлор или амоняк със сигурност не са проблем да се произведат. Проблема е че за да са ефективни трябва да се прилагат в по-големи количества от нервнопалитичните, но мисля че това е било във възможностите на въстаниците. Но все пак както беше отбелязано назад в темата без допълнителни и сигурни данни всички засега е в сферата на предположенията.
                              От бойното поле: армията е превзела Ал Сафира до Алепо
                              Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                              Comment


                                piston написа Виж мнение
                                Може да са си купили от някой склад, както чеченците си купуваха оръжие от руската армия през войната...

                                Или мексиканците от американската армия.

                                Какви са чеченците?
                                Какво искаш да кажеш?
                                Може би дори ядрени оръжия имат те?

                                Valio написа Виж мнение
                                Един добър химик може да забърка смъртоносен коктейл от суровини използвани в разни химически заводи за гражданско производство.
                                Дори и течни горива от противовъздушни ракети - много силна отрова.
                                http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                                Comment

                                Working...
                                X