Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    gollum написа Виж мнение
    Ами досега не е имало последици (аз поне не знам да е имало), сравнително скоро е било (няма и тридесет години). Ти знаеш ли да е имало?
    Тоест, щом досега не е имало, значи и занапред няма да има?

    Разбираш ли, мъча се да хвана чисто формалната логика.

    Comment


      от balancer.ru:



      Операция на армията...
      "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
      И. В. Сталин

      Comment


        Няма формална логика в случая - чиста традиция: досега в подобни ситуации или в локална война се е разминавала дост масовата употреба на химическо оръжие. Да речем, че сега "ООН ще обърне внимание". До какво мислиш че ще доведе това? Какви реални мерки си представяш, че ще има и на-вече защо. Дали "за да се покаже, че вече е друго" или поради други причини.
        И, да предположим, че след десет години в някоя забравена от бога диктатура поредното диктаторче реши да усмирява някои самозабравили се поданици с химически снаряди, мислиш ли, че и на него ще му се стоварят отгоре (кой?) и то заради това? Интересува ме защо смяташ, че сега ще е толкова различно и кой ще е "световния полицай" в този случай? Дали ще е готов да се ангажира навсякъде, където на някого му замирише на ХО?

        Comment


          gollum написа Виж мнение
          Няма формална логика в случая - чиста традиция: досега в подобни ситуации или в локална война се е разминавала дост масовата употреба на химическо оръжие.
          Така де, то и употребата на ядрено оръжие се е разминавала, но идеята е вече да не се разминава.

          gollum написа Виж мнение
          Интересува ме защо смяташ, че сега ще е толкова различно и кой ще е "световния полицай" в този случай?
          Не е различно, просто трябва да се демонстрира ясно отношение към ОМП. Иначе от прецедент на прецедент и накрая ще стане голямата беля.

          Световния полицай трябва да е ООН, кой друг да е.

          Comment


            Ааа, не те разбрах - ти пишеш за това как трябва да бъде! Съгласен съм, така трябва да е. Въпросът е, че засега не е и не мисля, че има някаква чак такава воля за налагането му от тези, които евентуално биха могли (в смисъл, ако няма и допълнителен интерес, пък това да е "покрай другото").
            Мисля че съвсем не отдавна с теб говорехме, че ООН не става за тази работа - просто няма с какво да наложи позицията си, ако отсреща не са склонни да се вслушат в нормалните аргументи.
            Що се отнася до атомното оръжие - не, различно е от химическото. Последното е използвано многократно, включително едва преди тридесетина години. Докато атомното е използвано само веднъж и то преди почти седемдесет години. На атомния клуб се гледа със съвсем различно око (той дава и на порядък по-голяма власт / възможности), в сравнение с "химическия", . В последния влезе кой ли не - технологиите са доста по-достъпни, а контролът - почти невъзможен. Сходно е и с употребата - проблем е, но не глобален ("някакви си там гадове се избиват - стига да нямаме интереси, не е чак толкова страшно"). Докато с атомното оръжие подобни шикалкавения са неприемливи.
            Обаче забихме в съвсем различна тема.

            Comment


              Matrosov написа Виж мнение
              Става доста шизофренично май.
              Съвсем разбираемо, да... Конспираторите, "неверниците" и болните мозъци се множат. Обаче, явно не се усещат

              Matrosov написа Виж мнение
              Ако още не си схванал, твоите констатации са лъжи, преднамерени или не. Сега колкото и да го усукваш няма как да станат истини.
              Ако още не си схванал, тези твои провокации ще те лишат от диалог с мен. Може би това е целта ти, знам ли? Натам отиват нещата... Защото Ам-Гъл раздава наказателни картони, дори и да не иска. Трябва да се спазва... Конституцията. Няма да ме е яд заради теб, или заради самата Сирийска тема. Ще ме бъде яд, че няма да имам възможност да участвам в другите теми, касаещи разни други времена от историята на човечеството.
              Има, обаче, един лаф, който ти би трябвало да си чувал: "Едно куче научи ли се да яде лайна - през плет ще прескочи - две ще налапа". Отсега нататък как мога да предоставям достоверна информация за Сирия, след като ти просто винаги ще си предубеден!? Информация, предоставена персонално, и "от мястото на събитието" ли? Не мисля да влизам в ролята на Иван Гарелов. Преди 25-30 години той беше във вихъра си.
              "Ама те западните медии нищо не съобщават, нищо не откриваме, нямало потвърждение"! Какво излиза? Графа е най-големият лъжец, заради това не трябва да вярваме даже и на ника му, защото няма начин да не е Конте Менто. Конкретна суха информация от "другата страна", веднага обявена от теб за "бомба", "пропаганда" и "лъжи". Това твоето не граничи ли с някакво психично състояние, близко до параноя?

              Например, преди години, Ариел Шарон беше предупредил всички уважаващи себе си хора да не гледат CNN. Това дали е поредната ми "бомба"? Как мислиш?

              Matrosov написа Виж мнение
              Първо, пусна клип, който по никакъв начин не може да се свърже с Ракка, освен ако не познаваш местността. на базата на този клип твърдеше, че Армията се завръща в Ракка, а армията от 11.03. до 22.03. съвсем не изглежда да се връща в града.
              Добре, хайде, според теб аз съм лъжец, но ти защо не се свърза с арабската "Раша тадей", за да обвиниш и техният кореспондент, че лъже? Нали, все пак се виждаше придвижването на армейски части (роти, батальон) по някакво магистрално шосе, т.е. в покрайнините на някакъв град. Ти бил ли си в Ракка?

              Matrosov написа Виж мнение
              Второ, пусна клип на базата, на който твърдеше, че Боевете в Ракка започнаха вчера след обед.
              От този клип, също като предния, няма някакви характерни особености или инфорация към него, който да подсказва, че събитието се развива в Ракка. Още по-малко след "придвижване на армейски части (роти, батальон)".
              Следва повтарящи се клипове, който трябва да ни убедят, че армията се завръща в Ракка на 11.03. От информацията от клипа става ясно, че "бандюките" превземат сградата на военна безопасност. И никакви следи от армия, освен самолета, който бомбеше. И тук е момента за малко допълнителна информация - след завземането на града на 06.03., са останали някои сгради с барикадирали се лоялисти, които на 07.03. бяха превзети. Поне така твърдяха "бандюките". А също придружаваха това твърдение с клипове. Май имаше един, на който влачиха трупове с кола.
              Тъй, от което (според теб) следва, че бандюгите от Walid Alschena не е задължително да са провели тази престрелка (при "спасяването" на мъртвия) на 11.03, а по-рано. Добре, има, така да се каже... конспиративен резон.
              Но... Все пак - нека другите пишещи в темата преценят дали:
              а) аз съм лъжецът, който просто отразява сухата информация, появила се в нета точно на 11.03. (странно съвпадение) и отразяваща боя за сградата на ВБ в Ракка.
              б) ти си човекът с волната (болната) фантазия, който просто е гледал много филми на военна тематика и си въобразява какво е станало предните дни, какво би било станало през следващите дни и т.нат. Ти, като конспиратор и обвинител, допускаш всичко друго, но не и това, че въпреки всичко може пък да я престрелка в близост или за сградата на ВБ.

              Матросов, не забравяй, че точно ти не можа да откриеш въобще каква да е информация, свързана с Ракка, а пък и до вчера се пъчеше и обвиняваше, че няма каквато и да била информация, която да ни указва Ракка. Интересуваше се и ти беше любопитно поне за един надпис или каквото и да било там в нета, свързано с Ракка... Ето, пак аз съм виновен, задето давам клипове.

              Matrosov написа Виж мнение
              Та въпросът ми е възможно ли е видео качено на 11.03. да отразява събития от 07.03.? И по какъв точно начин това видео трябва да свържем със "завръщането на армията в Ракка"?
              Всичко е възможно, разбира се. За полет на фантазията, казват - спирки нЕмало! Възможно е видеото да отразява какво ли не... Но аз ще се огранича с моето си стереотипно мислене, без да мъча психиката си с кое-как. Тук ти си човекът

              Matrosov написа Виж мнение
              А за последния клип много благодаря. Според теб какъв точно извод трябва да направим от него и от информацията към него?
              Ха сега, де?!? Въпрос, повече от екстраординарен... Волната фантазия какво ти подсказва?

              Comment


                Когато Садам изби 8000 кюрди (може и да бъркам бройката) с химическо оръжие през 1988 г., нямаше осезаеми последствия. Най-малкото от ООН. А химическо оръжие със сигурност е използвано масово в Ирано-Иракската война през 80-те, поне от страна на Ирак. Само иранските жертви от нервнопаралитичен газ се оценяват на 20,000 души, а общо убитите с ХО - поне 50,000, плюс десетки хиляди умрели или боледуващи години по-късно. Малко е трудно да се осъзнае на фона на коментираните тук събития, но общо жертвите в тази война може би надвишават 1 милион души. Какво ООН, какви 5 лева, да си го кажем направо.


                Относно сирийските събития, не може да се поддържа тезата, че бунтовниците са използвали ХО срещу силите на Асад и да се поставя под съмнение използването на ХО въобще - двете, разбира се, се самоизключват. Информационната война е в пълна сила и истината ще излезе наяве рано или късно, но нека погледнем известните факти:

                1. Ясно е, че химическото оръжие (ако има такова все пак), е доставено чрез ракета - това се описва недвусмислено от очевидците.

                2. Бунтовниците изпитват недостиг на всякакво въоръжение - от ПЗРК и ПТРК до най-обикновенни патрони за леко оръжие. Твърде невероятно е изведнъж да се снабдят с балистична ракета с химическа бойна глава, както и персонал, обучен да използва такова оръжие. И това да стане тайно. Единственото място, откъдето могат да си набавят такова нещо е, разбира се, арсенала на самия Асад. Но химическото оръжие се пази в няколко строго-охранявани комплекси из страната, като защитата му е поверена на най-елитни части и офицери, лоялни на режима. Освен това се следят зорко от САЩ, Израел и вероятно още куп страни, готови да се намесят, ако се появят признаци, че ОМП може да попадне в ръцете на екстремисти. Публикации на тази тема имаше един куп.

                3. Режимът исторически разполага с бойни химични вещества, така и със средствата за доставката им - поне няколко вида балистични ракети. Вярвам, това е добре известно и няма нужда от доказване. Използването на балистични ракети е известно, за пръв път мисля беше регистрирано декември 2012 г. Според САЩ досега са извършени поне 70 пуска - както изглежда, с конвенционални бойни глави. (Кадафи също успя да изстреля 1-2 Скъда преди края). Ефективността на това оръжие в такъв тип конфликт е пределно ясно каква е, поради пословичната му "точност". Но нито в Либия, очевидно и в Сирия, това не спира собствениците им да ги използват, ако ще и с някаква ефимерна надежда да "уплашат" противника.

                3. Точно заради тази "точност", при стрелба по град е съвсем в реда на нещата да пропуснеш квартала, да не говорим за конкретна сграда или друга точкова цел, така че не виждам нищо невероятно в това асадистите да са поразили своите позиции по грешка - оттам нататък, да се обвини противника е най-лесното.

                4. Последно, добре известна е и тактиката на асадистите при загубване/евакуиране на дадена територия, тя да бъде интензивно бомбардирана от въздуха и с артилерия "като възмездие" и с надеждата да се насесат някакви щети на противника, заел я междувременно. Този прийом се повтаря при почти всеки паднал квартал, град, база и т.н. - Тафтаназ и Ракка са най-пресните примери.
                В Хан Ал-Асал е полицейската академия на Алепо, символ и укрепена позиция на асадистите, който падна около 2 седмици преди инцидента. "Важността" на загубения "обект" се връзва с възмездието - балистична ракета. Разбира се, локални контраофанзиви бяха и сигурно продължават да са предприемани, поради което линията на фронта там се мени и позициите на асадистите и бунтовниците са близо едни до други - за разлика от районите на града, където няма интензивни сражения и там с времето се обособява "ничия земя" от поне няколко улици.

                Поради гореизброените, в момента не виждам никаква причина твърденията на режима да се вземат насериозно, докато всичките предпоставки за обратното са налице.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Matrosov и monte christo, моля да си изяснявате личните отношения чрез ЛС или други канали, не тук в темата. Или да използвате системата за игнориране.

                  Към всички участници - темата не е за Либия, Сърбия, Косово или футболните агитки. Конкретно заради въпроса "защо арабската пролет се разви различно в различните страни", създадох отделна тема на 17.03 - моля желаещите да пренесат дискусията си там. 35 поста са преместени и 1 копиран в тази тема. Спокойно може да се използва и за многократно обсъжданите въпроси с мотивацията, заплащането, външните фактори и т.н.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Syria mosque blast: Pro-Assad cleric among dozens dead
                    One of the most prominent Sunni supporters of Syria's President Bashar al-Assad has been killed in a blast at a mosque in the capital, Damascus.
                    At least 41 other people were killed alongside Sheikh Mohammed al-Buti at the Iman mosque, said the Sana news agency, calling it "a terrorist" blast.
                    ...
                    Mr Buti was a Sunni Muslim - the majority sect in Syria, who have led the uprising against Alawite Mr Assad - but had been a vocal supporter of the president.
                    He regularly preached on Syrian TV, and had urged Syrians to support the army against the rebels.
                    The loss will be a huge psychological blow to the Assad government, says the BBC's Jim Muir, reporting from Beirut.
                    Mr Buti was a regime loyalist to the core, he adds, having led the prayers at the funeral of President Assad's father, Hafez al-Assad, in 2000.
                    At least 42 people, including a leading pro-government cleric, are killed by a blast at a mosque in the Syrian capital, Damascus, say state media.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment



                      Dmitry Yershov, a "journalist" of the propaganda agency ANNA
                      Truth will save the world

                      Comment


                        Има точно толкова право на изява, колкото и аллах акбарците.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

                          Терористичен акт в джамията Ал-Иман , убит е сунитския богослов Мухаммад Саид Рамадан Аль-Бути

                          Comment


                            Единственото място, откъдето могат да си набавят такова нещо е, разбира се, арсенала на самия Асад. Но химическото оръжие се пази в няколко строго-охранявани комплекси из страната, като защитата му е поверена на най-елитни части и офицери, лоялни на режима. Освен това се следят зорко от САЩ, Израел и вероятно още куп страни, готови да се намесят, ако се появят признаци, че ОМП може да попадне в ръцете на екстремисти. Публикации на тази тема имаше един куп.
                            3. Точно заради тази "точност", при стрелба по град е съвсем в реда на нещата да пропуснеш квартала, да не говорим за конкретна сграда или друга точкова цел, така че не виждам нищо невероятно в това асадистите да са поразили своите позиции по грешка - оттам нататък, да се обвини противника е най-лесното.
                            Това са ключовите точки. Асад иска инспекция от ООН. Асад никога не е обявявал че ССА са се докопали до БОВ. Ако инспекцията установи, че е използвано БОВ (зарин примерно) откъде ще са го докопали бунтовниците? В такъв случай Асад се дъни по всички праграфи. Ако са бунтовниците, значи той не може да си пази химическите арсенали. Очаквано действие - военна намеса отвън. Ако е негова ракетата и не е уцелил, значи използва химически оръжия. Почти сигурна намеса отвън. В такъв случай защо ще иска инспекция от ООН? Ако е самоделка от пестициди нещата се насочват към бунтовниците и тогава има логика в желанието за инспекция.
                            Разбира се тази логика е основана на преположението че Асад не е идиот (съмнявам се че балистична ракета с глава с БОВ би могла да бъде изтреляна без неговото одобрение). Проблемът е че аз съм убеден че Асад ако не идиот, поне не е особено умен, така че всякакви варианти са възможни. Май ще трябва да изчакаме.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Очевидно става дума за проблеми в когнитивните процеси.
                              Първо, не аз, а ти твърдиш, че армията се връща в Ракка. Аз ти доказах, че не е така. Ако някой трябва да се свързва с РТ за разяснения, това със сигурност не съм аз.
                              Това, че искам информация дали означава, че нямам никаква такава? В една дискусия като тази (до скоро) в този форум е полезна с обмена на информация. И едно от достойнствата на точно този форум от едно време е обмена на информация и обосноваването на мненията.
                              Има и още един момент, но ми е малко неудобно да го спомена. Възможно ли е да става дума и за ирония?
                              Относно въпроса - все пак аз го задавам и съм го задал съвсем конкретно - "Според теб..." Ако нямаш какво да кажеш, не се считай за длъжен да отговаряш.
                              Останалите лични обръщения ще ги подмина.
                              И бих искал да напомня, че от 11.03. до вчера няма никакви признаци армията да се връща в Ракка. Което е в противоречие с твоето твърдение, че "от вчера(11.03.) след обяд" армията се връща в Ракка. А от това би могло да се направи друг извод за теб, който вече споделих и не смятам да отегчавам повече хората тук.

                              Comment


                                Една статия, в която се обсъжда ролята на ан-Нусра и възможността американците да пуснат срещу тях безпилотници:

                                When "drones" circle Syria's skies

                                Наистина ще е забавно да видим как MQ-9 лети в небето над Сирия, а правителствената ПВО го пази

                                Беседа отпреди три седмици, в която някакъв салафитски богослов нарекъл шейх Мохамед ал-Бути "not a real muslim":

                                adnan AROUR , a wahhabi cleric, saying that the top Syrian cleric Dr. al boti is ignorant and he's not a real muslim

                                И накрая малко веселба :

                                Syria - Whats recoil. 7 "Flash n thunder"

                                Comment

                                Working...
                                X