Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ndragostinov написа Виж мнение
    Очевидно с теб имаме различно тълкуване на понятието. Ако приемем идеята че то е равнозначно на секуларизма, по тази логика излиза че режими като на Пол Пот са "по-светски" от системите в Ирландия или Полша.
    Остави ги Пол Пот и поляците. В случая със Сирия разликата между религиозното и светското управление е много проста - в първия случай държавата се ръководи по нормите на шариата, а във втория случай се ръководи от други норми. Няма място за кой знае каква философия (с малки изключения). Погледни клипа на предната страница - хората искат Корана да им е конституция. Просто и ясно.

    А изключения могат да се видят например в позицията на Лива ал-Тавхид: "The brigade's leadership called for a civil state in Syria with Islam being the main source of legislation". Каква е тая система - честно казано не ми е ясно.

    ndragostinov написа Виж мнение
    Тяхната "обща позиция" се избистря публично по няколко пъти в годината когато Башар излиза да прочете някоя двучасова реч. Ако си слушал последната, кажи къде говори за преговори с въоръжените сили на опозицията, че аз такова нещо не си спомням.
    Готовността за преговори с въоръжената опозиция се появи преди два дена, вероятно под тежкия натиск на Москва.

    Comment




      Интересно - тия си карат танковете почти винаги без допълното екраниране на борда...

      Comment


        Dinain, ти пък намери какво сравнение да ми даваш ... Не знам защо сравняваш горещата триседмична фейс-то-фейс Йом-Кипурска война с почти двугодишната гражданска война в Сирия?!? Че то даже дезертьорите от армията на Асад са ... малък брой на общия фон. Мнозина анализатори и специалисти очакваха, ако не на третия месец, то най-много на шестия месец цялата сирийска армия да се разкапе. Оказа се, че Сирия не е ... Либия.

        И какво ще излезе от "тактическите победи" на бунтовниците, след като те нямат стратегия? Просто нямат стратегия - това е. Защо? Джихадистите отдавна им яхнаха революцията. И заради това Асад се държи. И ако така продължават нещата - ще се държи. Защо? Защото даже Израел (мълчаливо) предпочита Асад. Напоследък, обаче, май-май джихадистите са на привършване, а на това отгоре не пеят и в един хор с останалите ... Колкото повече ни изглежда, че уж Асад е притискан до стената (на клипчетата в Ютубата всичко е "виктори" и "алла'-'у-акбар"), толкова по-голям шанс има "революцията" от един път да се обезкърви (реалното и действително положение), т.е. "истинските бунтовници" да се изморят. Да, да се изморят ... Защото войната тепърва започва! Войната не само убива - тя мори тялото, мори психиката. В Либия всичко свърши за половин година, а тук? Умората е майка на демотивацията, и е по-силна дори от омразата и парите. Защото за да ги харчиш, трябва да си жив. Пък и нали не смяташ, че само хората на Асад са избивани?

        Опозицията държи половината Алепо не заради друго, ами защото правителствената армия не вижда смисъл (на този етап) да го отвоюва с цената на (може би десетки) хиляди свои жертви. В края на краищата и правителствената армия не е с библейски пропорции. Алепо - засега това е душата на бунтовниците.

        Богданов не твърди, че опозицията ще победи. Той допуска (не изключва) опозиционна победа, ако тенденцията продължи. Но кой може да каже, кой може да твърди със сигурност, че след като правителствената армия загуби контрол над даден район, няма да бъде в състояние да го възстанови след известно време?
        Хиляда анализа прочетох как Асад е слаб, как хората му са хванати от гората едва ли не и как го напускат, пък войната продължава две години вече ...

        Comment


          [QUOTE=Amazon;314721]Dragostinov, аз потвтъждавах че според мен си прав и се бъзиках. За това и усмивката. Няма АКМ с безгилзов боеприпас


          Амазоне , какви отвори за гилзи те гонят ? Апропо , освен гилзи , през тези отвори не може ли да се изхвърлят и цели патрони ? АКМ-ът си е истински , тунингован , но железен . Виж баланса на момчето - наклонът му , за да компенсира тежестта на оръжието ! Виж увисналите под тежестта на пълнителите джобове на жилетката му .

          Динаин , този рефрен за справедливите искания на народа / да живее без Асад/ , несправедливо отхвърлени от Асад , че на това отгоре и със стрелба , го повтаряш до изнемога . Всички сме наясно , че народът , като е разбрал , че исканията му няма да бъдат удовлетворени мирно , се хванал за оръжието . Не разбрах , обаче , къде ти убягнаха обясненията на "хора от народа" които с/у 500-1000 евра са стреляли и срещу войската , и срещу народа , за да провокират стълкновенията ? Верно , с цялата условност на такива "обяснения" , защото от такива хора може да се чуе каквото бъде поискано . но , все пак , къде е логиката да разстреляш една или повече мирни демонстрации ?

          Comment


            Амазоне , какви отвори за гилзи те гонят ? Апропо , освен гилзи , през тези отвори не може ли да се изхвърлят и цели патрони ? АКМ-ът си е истински , тунингован , но железен . Виж баланса на момчето - наклонът му , за да компенсира тежестта на оръжието ! Виж увисналите под тежестта на пълнителите джобове на жилетката му .
            Аз не знам какво мене ме гони, но на този автомат не виждам откъде затвора ще изхвърля гилзите. Може и да греша, снимката е с ниско качество, но поне за не го виждам. За изхвърлянето на цели патрони, всяко оръжие от появата на пушките с болтов затвор през 19 век го може. А и не само те.
            За "тунинговането" и колко е "железен" е друга тема. Такива подобрения с Пикатини релса и регулируем приклад от AR-15 се правят основно в САЩ от малки но добре оборудвани работилници. Значи автомата пристига от Русия, Арсенал България, или е произведен в бившят клон на Арсенал в Лас Вегас. Струва доста повече от китайските копия и румънските варианти. Доработката в работилница в Луизиана примерно струва луди пари. Дори и по някаква ирония на съдбата пушка за 5-10 хиляди долара да е попаднала в Сирия от САЩ посредством някой колекционер, тя щеше да е в ръцете на някой командитр от ССА.
            Бах го тоя баланс, когато на автомата му няма половината капак на цевната кутия.
            Бръснача на Окъм е дефиниран точно за такива случаи - спред мен Драгостинов е прав...автомат играчка и недобросъвестен журналист. Опасна комбинация.
            Last edited by Amazon; 27-02-2013, 04:00.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Бръснача на Окъм е дефиниран точно за такива случаи - спред мен Драгостинов е прав...автомат играчка и недобросъвестен журналист. Опасна комбинация.
              Всъщност ако използваме бръснача, въвеждане на най-малко нови същности е да приемем, че оръжието е истинско, както и материала. Виж, предположението, че това е оръжие-играчка въвежда допълнителна същност . Недобросъвестността на журналиста - също. Чисто логическа забележка - аз от оръжие не разбирам, така че не знам какво спорите по тази снимка. единственото, което се хвърля на очи е, че оръжието (играчка или не) е тежко (познава се по позата на детето, както вече написа Тодор Павлов) и облеклото и всичко останало е чисто новичко, т.е. снимката е постановъчна (което е очевидно, де). Което най-вероятно означава, че това дете може и въобще да не се мярка на предните линии, нито пък да използва реално оръжието (играчка или не; което между другото, сигурно е на баща му, който според материала е командир), като целта сигурно е пропагандна (съгласен съм с Кухулин, че тези типове едва ли ще схванат какво не е наред в това едно дете да воюва - дори и само пропагандно).
              Обаче има ли смисъл да се пишат толкова думи по една снимка?

              Comment


                monte cristo, мисля е ясно, че не сравнявам войните, а загубите в тях. Но да уточня нещо: аз нямам желание да влизам в дискусия с хора като теб, хвърлящи бомбастични твърдения, които са очеизвадно грешни - единствено посочих явните пропуски в тях. Ако очакваш да си губя времето да доказвам защо сентенцията "силите на Асад са непокътнати" е една очевидна глупост, грешиш. Някои биха определили това и като "тролене". Ти си твърде пристрастен, за да имаме нещо за обсъждане. Както казах, може би трябва да се вслушаш в съвета на Богданов: "We must look at the facts"

                Кухулин, айде да не играем на сърдитко Петко. След като даваш линкове към клипове и извеждаш кардинално грешни изводи от тях, при това заблуждавайки и други потребители, не трябва да се учудваш, че питах дали лъжеш умишлено. И ако пак го направиш, пак ще питам.

                Ето, характерно за вас, привържениците на Асад, е практикуването на wishful thinking. Хвърляте твърдения без покритие, май, като че ли, ясно било, еди какво си. Измерено "на око", или загубени в превода - не било компютри, а компоти. Иначе казано, ще ви се режимът да печели войната, въпреки че фактите на полето показват точно обратното. Ама бунтовниците нямали стратегия, ама армията не виждала смисъл(!) да отвоюва Алепо, ама в летището нямало нищо полезно, затова го изоставили. И разбира се, влизате в противоречие - ти оценяваш сбора на няколко джихадистки групировки на 50% от опозицията, в същото време за монте кристо джихадистите "май-май" били на привършване - очевидно двете няма как да бъдат верни и единият греши катастрофално
                Ами айде докажете си тезата, ако имате с какво. Докажете, че Асад не може да падне. Фактите от последните 6 месеца показват победи на бунтовниците. Няма да цитирам отново битките една по една, вече е правено назад в темата.

                Todor Pavlov написа
                Динаин , този рефрен за справедливите искания на народа / да живее без Асад/ , несправедливо отхвърлени от Асад , че на това отгоре и със стрелба , го повтаряш до изнемога . Всички сме наясно , че народът , като е разбрал , че исканията му няма да бъдат удовлетворени мирно , се хванал за оръжието . Не разбрах , обаче , къде ти убягнаха обясненията на "хора от народа" които с/у 500-1000 евра са стреляли и срещу войската , и срещу народа , за да провокират стълкновенията ? Верно , с цялата условност на такива "обяснения" , защото от такива хора може да се чуе каквото бъде поискано . но , все пак , къде е логиката да разстреляш една или повече мирни демонстрации ?
                Да, повтарям го рефрена, защото е истина, колкото и да ви се ще друго. А последният ти въпрос трябва да е реторичен. Не вярвам, че го задаваш сериозно. Така или иначе, нямам желание да му отговарям.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Dinain написа Виж мнение
                  Фактите от последните 6 месеца показват победи на бунтовниците. Няма да цитирам отново битките една по една, вече е правено назад в темата.
                  Никой не е правил такъв обзор в темата, материята не е от най-леките.

                  Ако трябва да се обобщи динамиката на ситуацията от военна гледна точка, то нещата изглеждат горе-долу така: армията има твърде много обекти за отбрана, а няма сили да защити всички. Затова част от тях се изоставят, а други са загубени с бой. Тоест, действително до съвсем скоро бунтовниците владееха инициативата и постигаха победи, но това са сравнително малки локални победи без стратегическо значение. През последните 6 месеца ситуацията не се е променила чувствително. Има две изключения - и двете са от последния месец. Първо, бунтовниците най-накрая успяха да установят контрол върху цяла провинция - Дайр аз-Зор. Правителството се изтегли организирано - твърде дълги комуникации, твърде зачукана дестинация. Второ - армията започна мащабна операция по освобождаването на Алепо. Засега боевете са много тежки и не съвсем ясни, с постоянни атаки и контраатаки, но като че ли правителствените сили лека-полека овладяват терена.

                  Ето например груба количествена илюстрация на положението около Идлиб в началото на тая година (по данни на Iltg):




                  Вижда се, че дори в район, където бунтовниците са действително силни, съотношението не е в тяхна полза. Но естеството на действията е такова, че дори да контролираш една малка част от магистралата (примерно), това е достатъчно да вгорчиш живота на противника.

                  Това е така набързо от мен, сега можеш спокойно да ме нахраниш пак

                  Comment


                    Тя темата за стратегията в такъв род войни е интересна сама по себе си (имаме си тема вече за това), но в конкретния случай на "бунтовниците" не им е и необходима подобна цялостна военна стратегия, защото поне засега нямат реални изгледи да победят с военни средства, така да се каже, в полето на противника, т.е. наравно с армията. Затова говорихме вече. Тяхната "стратегия" ще е да продължават да създават проблеми и да постигат "малки победи" (т.е. временен официален контрол и колкото могат по-постоянен неофициален) и да "разкарват" армията насам-натам - точно защото тя се защитава и има много какво да отбранява, докато те като цяло не са свързани с отбранителни задачи (далеч не толкова).
                    Ако достатъчно дълго време са проблем, който не може да бъде разрешен - а изглежда, че е точно така, то достатъчно е да изчакат позициите на Асад да се разклатят дотолкова, че той да бъде свален - възможно и от хора от неговата страна. Или постепенно да се засилят дотолкова, че да отделят фактически части от страната под свой постоянен контрол (вероятно различните "бунтовнически" фракции, разбира се, а не като някаква обща организация). Общо взето, времето "работи" по-скоро за съпротивата, отколкото за Асад. Освен ако той не успее почти изцяло да си възвърне контрола над страната и да маргинализира противниците си, но това поне засега не изглежда да е по силите му и колкото повече време минава, все по-малко ще е способен на това.
                    Така че вариантите са продължителна гражданска война, в която Асад постепенно ще се маргинализира и ще се свие до реалната си "база" (като трайна поддръжка сред населението и територии), някакъв род дипломатическо решение (много невероятно, за съжаление) или в някакъв момент Асад да бъде свален, да избяга или нещо подобно - като източник ще са хора от неговото обкръжение, след което ще има някакво преструктуриране на войната, което може и да доведе до затихване или пък до преориентиране по друга линия (да речем, на джихадистите).

                    Comment


                      Кухулин, мисля че ме разбра защо не намирам за "светски" един режим, който изповядва култът към личността.

                      Кухулин написа Виж мнение
                      Готовността за преговори с въоръжената опозиция се появи преди два дена, вероятно под тежкия натиск на Москва.

                      Обзалагам се че дори не можеш да кажеш поименно точно кой представител на режима е изразил тази "готовност". Не търси в Google, няма смисъл. Никой не го интересува какво казват или обещават еднодневките. Реалната власт принадлежи на "постоянните" фигури. Те не са променили своята реторика, а всичко останало е само едно "Talk to the hand!"
                      Truth will save the world

                      Comment


                        Нещо не мога да разбера какво се опитваш да кажеш. Мислиш, че готовността за преговори отразява позицията на външния министър, а не на Асад?

                        Comment


                          Позицията на Асад кой? На Башар, на брат му, на някой от останалите роднини? Или може би на Шабиха, на Хизбулла, на иранските "поклонници"?
                          Сирийският външен министър няма никаква власт, дори представителна. В настоящата ситуация неговата функция е да симулира държавна политика, която де факто не съществува. Това се опитвам да кажа.
                          Самият факт че режимът извади сламена фигура от ресора "външен министър" когато става въпрос за вътрешни проблеми, показва колко е неадекватен. Логично би било въпросната "готовност" да бъде обявена от вътрешния министър, но този пост е оглавен представител на военните, които по фанатизъм не отстъпват на Ал Нусра.
                          Truth will save the world

                          Comment


                            Еми окей, трябваше вътрешния министър да отиде на срещата в Москва...

                            Comment


                              Dinain написа Виж мнение
                              monte cristo, мисля е ясно, че не сравнявам войните, а загубите в тях.
                              Е, тъй де - именно загубите в тях. Не мислиш ли, че е прекалено и твърде наивно от твоя страна да мислиш, че щом сегашните загуби в жива сила на правителствената армия превишават онези отпреди 40 години, значи песента на Асад е изпята? Ами наивно е, да ...
                              Нали ти обяснявам, че онази война е триседмична, а тази продължава вече почти две години и е нормално жертвите да са много по-големи. Не вярвам да срещнеш трудности при осъзнаването на този факт.

                              Dinain написа Виж мнение
                              Но да уточня нещо: аз нямам желание да влизам в дискусия с хора като теб, хвърлящи бомбастични твърдения, които са очеизвадно грешни - единствено посочих явните пропуски в тях. Ако очакваш да си губя времето да доказвам защо сентенцията "силите на Асад са непокътнати" е една очевидна глупост, грешиш. Някои биха определили това и като "тролене". Ти си твърде пристрастен, за да имаме нещо за обсъждане. Както казах, може би трябва да се вслушаш в съвета на Богданов: "We must look at the facts"
                              Защо твърденията ми трябва да са бомбастични?!? Аз какво съм написал: "Очевидно е за всички - опозицията е твърде слаба за да наложи контрол над Сирия. Доколкото въоръжената опозиция има инициативата (посредством локални сражения) е видно, но това само по себе си не означава край на Асад. Основните му сили са непокътнати." Не твърдя, че "силите на Асад са непокътнати", а съвсем друго - "основните му сили са непокътнати". Очеизвадно и грешно е да се подбират нещица от контекста

                              Бил съм пристрастен? Кой го казва? Ето ти малко информация, за да спреш с Богданов, който не е актуален към днешна дата: 14.12.2012- России опровергает заявление о возможной победе сирийской оппозиции. Особое мнение Михаила Богданова по Сирии не соответствует официальной позиции России - http://www.golos-ameriki.ru/content/...a/1564833.html

                              Dinain написа Виж мнение
                              Иначе казано, ще ви се режимът да печели войната, въпреки че фактите на полето показват точно обратното.
                              Аз не виждам някакви крупни победи на опозицията. Вече на всички стана ясно, направо "очеизвадно" (дори на самите бунтовници и джихадисти), че с военни средства армията на Асад не може да бъде надбилюрена. Само на теб не ти е ясно това. Защо?

                              Dinain написа Виж мнение
                              Ама бунтовниците нямали стратегия, ама армията не виждала смисъл(!) да отвоюва Алепо, ама в летището нямало нищо полезно, затова го изоставили. И разбира се, влизате в противоречие - ти оценяваш сбора на няколко джихадистки групировки на 50% от опозицията, в същото време за монте кристо джихадистите "май-май" били на привършване - очевидно двете няма как да бъдат верни и единият греши катастрофално
                              Dinain, Алепо е два пъти по-голям по площ от Пловдив. Ако на този етап правителствената армия реши да отвоюва целият град, ще даде изключително много жертви. Ако хората на Асад (донякога, при този интензитет на войната) успеят да установят пълен, а не частичен контрол (което засега е съмнително) над другите важни градове в Сирия, тогава Алепо сам ще падне.

                              Да, според мен джихадистите са на привършване, т.е. пускат най-много кръв. Не е задължително платените наемници от другите страни и хората от същинската FSA непременно да бъдат джихадисти.

                              Dinain написа Виж мнение
                              Ами айде докажете си тезата, ако имате с какво. Докажете, че Асад не може да падне.
                              Добре, ти можеш ли да докажеш тезата си, че Асад ще падне?

                              Comment


                                Тролчо. Вече писах, че разговорът с теб не ми е интересен.

                                ПП Кухулин, пропуснах да ти благодаря за линковете на предната страница, имената не ми бяха известни.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X