Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новини

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Откриха как е действала хирургията в Римската империя

    Италиански археолози откриха конструкция отпреди 1800 години, в която древните римляни са извършвали хирургически операции. Domus del chirurgo, или Къщата на хирурга, е конструкция от III век от н.е., която е изникнала неочаквано и за експертите по време на разкопките на Piazza Ferrari в град Римини.
    Сред откритите инструменти впечатлява желязно средство, което е било използвано за изваждане на върховете на стрелите от раните на войните. Има и инструменти, които наподобяват съвременните скалпели и хирургически ножици и сонди, както и различен вид съдове, в които са били съхранявани лекарствата.

    Предполага се, че преди операциите на болните са били давани упойки, приготвени с различни билки и треви.


    Операционната зала на древните римляни наподобявала съвременната лаборатория, тъй като е съдържала маса за лягане и стол с облегалка за хирурга. Не липсвало и дълго легло по протежението на стената.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Намериха кораба на капитан Кид

      Историците все още не са единни в мнението си дали Кид е бил пират или капер. Илюстрация: viewimages Останките от пиратски кораб, изоставен от капитан Кид през 17 век, бяха намерени от водолази в плитчините край Доминиканската република, съобщи LiveScience.

      Археолози от университета в Индиана, които са се гмуркали там, обявиха, че са намерили останките от кораба Quedagh Merchant, който е издирват от иманяри години наред.

      Според Чарлз Бийкър, представител на университета, екипът от учени е лицензиран да проучва останките и да превърне мястото на корабокрушението в защитена зона.

      Забележително е, че корабът е останал неоткрит толкова много години, като се има предвид мястото на потъването му – на около 20 метра от брега на остров Каталина и дълбочина около 3 метра.

      „В кариерата си съм видял буквално хиляди останки от кораби. Това обаче е първото място, на което няма следи от заграбване на ценности и части от кораба", каза Бийкър.


      "Водата тук е кристално чиста, а останките от кораба са непокътнати. Искаме да ги запазим така, затова и обявихме, че сме го открили. Сега ще има осигурена защита от евентуални грабители“, допълни той.

      Находката е изключително ценна, тъй като ще разкрие подробности около личността на Уилям Кид и пиратството в карибските води.

      Историците все още са разделени в теориите си за това дали Кид е бил пират или капер /човек, на когото правителството плаща, за да води битки с враговете/.

      След като е заловен, на сензационно съдебно дело в Лондон Кид е обвинен в пиратство и множество убийства.

      Той е обесен, а трупът му бил оставен да виси над Темза в продължение на две години.

      Историци пишат, че Кид е превзел кораба Quedagh Merchant, натоварен с ценни платове, злато, сребро и индийски стоки, но след това го изоставил в карибски води, за да отплава към Ню Йорк. Там той се заел с удар над по-малък кораб.

      Антропологът Джефри Конрад заяви, че мъжете, на които Кид е поверил кораба си, всъщност са го разграбили и подпалили, след което са го пуснали по течението на Рио Дулче.

      Според него, местоположението на останките, както и размерът на оръдията на кораба, съвпадат с това, което се знае за плавателния съд. Учените са открили и няколко котви.
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        Румънският президент Траян Бъсеску заяви, че ще денонсира пред парламента на Румъния пакта Молотов-Рибентроп, сключен през 1939 г., който лишавал страната от определени територии, включително земите на които се намира днешна Молдова.
        Подробности: http://www.netinfo.bg/?tid=40&oid=1140553
        "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

        Comment


          Guy de Mont Ferrand написа
          Амм...чак пък такава комерсиализация, едва ли! СУ си е СУ и никога няма да падне до посредствено ниво. Просто хората там не са такива .
          Аз съм оптимистично настроен, а и Проф. Илчев много повече ме кефи от Биолчев . Що се отнася до заплатите- крайно време е да се вдигнат :tup: .

          Ами то си има изискване от ЕС за съотношението на заплатите в науката и образованието спрямо тези в държавната администрация, което не е спазено. Проблемът кой е ректор е морален проблем. Ако е още някой като Биолчев, по - добре учените да се самоубият ритуално, поне да запазят малко чест :tdown
          Не 7, а 77 пъти по 7...

          http://www.mathematicalanthropology.org/

          Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

          Comment


            Румънският президент Траян Бъсеску заяви, че ще денонсира пред парламента на Румъния пакта Молотов-Рибентроп, сключен през 1939 г., който лишавал страната от определени територии, включително земите на които се намира днешна Молдова.

            Започва се.
            Hannibal ante portas.

            Comment


              Човек написа
              Започва се.
              Какво се започва?
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                Започва официалното ревизиране на резултатите от Втората световна война.
                Hannibal ante portas.

                Comment


                  Хахаха, аз бих казал, че се е започнало от по-преди :mhehe: След като Буш и Путин отдавна вършат простотии, доизясняват си недоизясненото от Студената война и даже се заговори и за стратегически бомбардировачи, ракетни щитове и ядрено оръжие, защо пък друг да не погледне по-назад и към Втората световна? :mhehe: Айде и ние пак да започнем да плямпаме за България на три морета :sm113:

                  Comment


                    По - точно България на три планети
                    Не 7, а 77 пъти по 7...

                    http://www.mathematicalanthropology.org/

                    Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                    Comment


                      Попаднах на едно интересно (според мен) интервю и реших тук да пусна връзката към него - току-виж и за другиго е интересно.

                      Comment


                        Най-после един човек, който да споделя моето мнение за Труман! Най-великия президент на 20 век заедно с Уилсън и с Ф.Д.Р.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Совсем не случайно нигде в мусульманском мире нет демократии. Это совсем не случайно.
                          Через пять лет уже не было больше мусульман — а остались одни только сунниты и шииты, которые начали убивать друг друга в Пакистане, Марокко, Ливане, Ираке». Это называется divide et impera — «разделяй и властвуй». Буш не хотел этого, но ему именно это будут ставить в заслугу. И назовут великим президентом.
                          На мен не са ми по вкуса такива "плитки" разсъждения. Някои от твърденията в интервюто пък са направо нелепи (например че никъде в мюсюлманския свят нямало демокрация). Или това че Буш и войната в Ирак предизвикъли разколът в исляма (просто дебилно твърдение, много по-стар е). Ако такива са геосатратегическите "светилата" на Вашингтон, нищо чудно че стигнаха до тук
                          А в днешно време, разбира се, с лопата можеш да ринеш "капацитети", които се надпреварват да повтарят "аз казах ли ви че така ще стане" (относно Ирак).

                          ПП За разколът в исляма мога да препоръчам "Разпадането на Близкия Изток: 1956 - 2004" от Жорж Корм. Доста тежка книга за четене на един път, но като справочник е много полезна. Има и много други френски работи по въпроса, разбира се.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Радвам се, че не само на мен ми е било интересно .

                            Comment


                              Бившата министър-председателка на Пакистан Беназир Бхуто е убита в бомбен атентат, съобщи ВВС, цитирайки говорителя на Пакистанската народна партия.

                              Информацията бе потвърдена и от Ройтерс.

                              При взрива в град Равалпинди са загинали още поне 15 души.

                              Инцидентът е станал, докато Бхуто е говорела пред поддръжници на партията.

                              Тя бе два пъти премиер на Пакистан - през 1988 година и след това през 1993, когато предшественикът й Наваз Шариф бе принуден да напусне поста заради неразбирателство с президента.

                              През 1999 година тя и съпругът й – Азиф Али Зардари, бяха осъдени на пет години затвор и глоба в размер на 8.6 милиона долара по обвинение в корупция. По-късно присъдата им бе отменена от Върховния съд.

                              По това време Бхуто не беше в Пакистан и избра да не се връща. Тя се завърна в страната си през октомври 2007 година.

                              Държавният департамент на САЩ излезе със светкавично изявление след убийството й и осъди атентата, допълвайки, че станалото напълно подкопава усилията за постигане на мир в страната.

                              И от БиБиСи:
                              Benazir Bhutto killed in attack

                              Benazir Bhutto had been addressing rallies in many parts of Pakistan
                              Pakistani former Prime Minister Benazir Bhutto has been killed in a presumed suicide attack.
                              News of her death was confirmed by a military spokesman and members of her Pakistan People's Party (PPP).
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Тъкмо щях да поствам, но Воланд ме е изпреварил. Само една дребна поправка - Бхуто е била застреляна от самоубиецът, докато е влизала в колата си (два пъти - в главата и гръдния кош), който после се е взривил, убивайки поне още 20 души. Умряла е в болница час по-късно.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X