Съобщение

Collapse
No announcement yet.

$843 млрд. са разходите за оръжия в света за 2002г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    $843 млрд. са разходите за оръжия в света за 2002г.

    На всеки жител на планетата се падат по 136 долара

    САЩ оглавиха отново класацията на държавите, отделящи най-много средства за отбрана и военни нужди, се казва в доклад на Международния институт за стратегически изследвания (International Institute for Strategic Studies). За 2002 г. държавите в света са изразходвали за нужди на отбраната 842,717 млрд. долара.
    Това означава, че всеки жител на планетата "е похарчил" за въоръжаване по около 136 долара. Само САЩ са изразходвали за военни нужди 329,616 млрд. долара, което е 3,3% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната или по 1 138 долара за всеки човек от населението, се посочва още в доклада на Международния институт за стратегически изследвания. На второ място се нарежда Русия. Москва е изразходвала 48,4 млрд. долара за нуждите на отбраната, което е 4,8% от БВП или 333 долара за всеки човек от населението на Руската федерация.

    Трето, четвърто и пето място в списъка заемат съответно Франция (38 млрд. долара) Япония (37,7 млрд.) и Великобритания (35,2 млрд.). Сред бившите съветски държави най-много средства за въоръжаване отделя Украйна - 4,7% (2,2 от БВП), Казахстан - 1,98 млрд. (2% от БВП) и Беларус - 1,89 млрд. долара (2,5 на сто от БВП). Най-малко пари за отбрана е похарчила през 2002 г. Естония - 93 млн. долара (1,6% от БВП). Съотнесено към БВП най-много пари за въоръжаване отделя Северна Корея - 25%, следват Демократична република Конго - 21,7, Еритрея - 16%, Катар - 13,4% и Саудитска Арабия - 12% от БВП.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    #2
    $843 млрд. са разходите за оръжия в света за 2002г.

    А в тази класация има ли ни нас?
    А също така не си написал нищо за Китай, може би те не са пожелали да огласят собствения си военен бюджет.
    "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

    И други затворници
    нека четат пред вратите
    нашата памет остъклена
    с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


    Comment


      #3
      Китайският военен бюджет винаги е секретен.

      Българският е ок. $350млн
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Това са данни, които намерих в нета от БГ.,новинарски сайт
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Но според вас Китай на кое място би бил...според мен на второ.
          "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

          И други затворници
          нека четат пред вратите
          нашата памет остъклена
          с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


          Comment


            #6
            всъщност CIA дава цифрата $56млрд за Китайските военни разходи за финансовата година 2002
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              Т.е. според пентагона Китай е на 2ро място. Впечатляващо!
              Спасибо Вам, Георгий Константинович, за то, что спасли Россию! Вечная вам память!

              Comment


                #8
                Не видях в класацията Индия и Пакистан...а Индия е доста напред.
                на мен лично ми е интересно, защо е толкова голям военният бюджет на Япония. какво става? нали една от изтъкваните преди причини за японското икономическо чудо беше, че се влагат много малко пари в армията. :roll:
                Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                Comment


                  #9
                  хехе че то японското чудо мина отдавна сега са решили да се въоръжават )
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Между другото, японците все още жиевеят в държава с ограничен суверенитет - това, че наблягат на създаване на собствена армия явно показва, че са решили да ревизират това положение.

                    Comment


                      #11
                      да

                      Да доколкото си спомням след ВСВ те нямат право на Военен флот, а също така доста им е доста ограничена армията... А за ядрено оръжие...просто не ми се вярва някой да им го позволи.
                      "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                      И други затворници
                      нека четат пред вратите
                      нашата памет остъклена
                      с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                      Comment


                        #12
                        Е, по-скоро те са едниствените, които не биха го използвали със сигурност.

                        Comment


                          #13
                          хъм

                          А някой да има данни как се разпределя бюджета у нас (е ако не е за тази година то за някоя предходна)?
                          "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                          И други затворници
                          нека четат пред вратите
                          нашата памет остъклена
                          с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                          Comment


                            #14
                            Американският президент Джордж Буш подписа днес закона за военния бюджет на САЩ за 2004 г., който предвижда рекордни разходи от 401,3 милиарда долара, предаде Ройтерс. "Америка държи на въоръжените сили на САЩ", заяви Буш на церемонията за подписване на закона в Пентагона. Одобреният по-рано този месец от Конгреса военен бюджет ще даде възможност на американските ВВС да купят 100 самолета Боинг за презареждане във въздуха, ще даде повече привилегии на ветераните и ще позволи извършване на изследователска дейност за създаване на нови видове ядрени оръжия. Предвижда се 4-процентно увеличение на заплатите на военните. За системата за противоракетна отбрана са отпуснати 1,9 милиарда долара. Президентът Буш похвали американските военнослужещи в Афганистан и Ирак. Той изтъкна, че в тези страни те стоят на стража на "реда, надеждата и демокрацията".

                            хехе, светлото бъдеще и "реда, надеждата и демокрацията" са на хоризонта, да живее Реалполитик :evil: :evil: :evil: какво беше казал Бисмарк: "Единственото, което не може да се прави с щиковете е да седнеш върху тях..." (цитат по не много добра памет )
                            и какви са тези нови видове ядрени оръжия???
                            Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
                            каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
                            каквито са мислите ти,такива са делата ти,
                            каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.

                            Comment


                              #15

                              ето за ядреното оръжие

                              Comment

                              Working...
                              X