Тази седмица САЩ са успели да свалят балистична ракета с лазерен лъч, пуснат от самолет в полет. Тази цел бе преследвана от Пентагона от времената на програмата "Звездни войни" на президента Роналд Рейгън.
Успешният опит е бил извършен в четвъртък местно време в Калифорния, съобщи Американската агенция за ракетна защита (MDA).
Самолетът е използвал комбинация от лазери, за да засече ракетата, да проследи траекторията й и да я свали с един-единствен изстрел, направен от носовата част. Всичко това е отнело 12 секунди.
Анализатори коментират, че пробивът може да принуди държави като Северна Корея и Иран да променят ракетните си програми, да направят по-бързи ракети и да разработят мерки за борба с лазерно оръжие.
В изявлението на MDA се казва още: "Революционната употреба на директна енергия е много привлекателна за ракетна защита с потенциал да атакува многобройни цели със скоростта на светлината, на разстояние от стотици километри и с ниски разходи за прихващане на ракетата в сравнение с модерните технологии".
Разработването на лазерно оръжие е в ход отдавна, като в последните десет години са похарчени над 1 млрд. долара. Досега бе известно, че има успехи в поразяването на неподвижна цел от неподвижна "стреляща" установка. Но свалянето на подвижна цел от движеща се установка е нещо далеч по-сложно.
Според официалното съобщение е използвана системата Airborne Laser Test-bed (ALTB), като мишената е летяла със скорост над 4000 мили в час, а е била атакувана от лъч, движещ се със скорост от 670 милиона мили в час.
В проекта участват три корпорации - "Боинг", "Нортроп Груман" и "Локхийд Мартин". Лазерът е монтиран на модифициран Боинг-747.
Не всички специалисти са оптимисти. Според някои и преди е имало "революционни" постижения, които не вършат работа в хода на реални бойни действия.
Ключов момент за оценка на ефективността на теста от петък е от какво разстояние е била поразена ракетата. Пентагонът не разкрива тези данни, а през август министърът на отбраната Робърт Гейтс заяви, че тази програма вероятно трябва да бъде орязана, ако обсегът на лазерния лъч е под 100 км.
Comment