Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Северна Корея

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Eguo написа Виж мнение
    Если есть очевидный факт - его не скроешь. Выводы различных комиссий - не являются фактом агрессии КНДР против Ю. Корейского судна.
    В тази сфера фактите са въпрос на гледна точка. Това, което е факт за южнокорейското ръководство, може да не е факт за Китай, Русия и Индия. Не гледай нещата отвисоко, а през очите на участниците. Така по-лесно се разбира ситуацията.

    Comment


      Кухулин.
      Подрыв военного корабля - не фантастическое явление.
      раз в несколько лет происходят различные неприятности с кораблями.
      Возможно "Чхонан" подорвался на старой мине, возможно у него сдетонировал баезапас.
      Возможно ещ¸ десятки версий.
      Нашли остатки торпеды КНДР - но на ней многолетняя ржавчина.
      Все успокоились - потому, что нет очевидных и безспорных фактов.
      П.С.
      Ты сам себе противоречишь, "Може да са нервни типове, но и на тях не им се яде бой", и вместе с тем утверждаешь, что КНДР взорвали "Чхонан".
      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

      Comment


        Кухулин написа
        Имат причина да го крият - вероятно не им се ядат ядрени гъби, пък и изобщо - нямат нужда от ескалация. Имат причина и да ги думнат - реципрочен отговор на Чхонан. Изобщо, ситуацията е такава, че на никого не може да се вярва.
        Хайде сега, какви "ядрени гъби", какви пет лева. Да е първия подобен инцидент - разбирам. Но не е. Имат си хората и традиция и история на подобни инциденти и никой нищо не крие. Да не говорим, че никой не използва и атомно оръжие в тези случаи, нищо че го имат. Т.е. тезата, че "трябва да крият щото страх от ответен удар" (за южняците говорим) е несъстоятелна. ДА, случва се да обещават "морета от огън", но всичко това е реторика. Всички са наясно докъде и какво може, а какво - не. Граничните инциденти (доста обилни) са в графата на позволеното, а понякога са си и неизбежни, като се има предвид, че по същество става въпрос за неуредена граница.

        От друга страна, по време на учения (особено пък когато въоръжението не е първа младост), се случват инциденти. Така че трудно може да се твърди нещо категорично. Но липсата на информация от ЮК страна говори по-скоро наистина за учение, а не за сблъсък.

        Comment


          Eguo написа Виж мнение
          Ты сам себе противоречишь, "Може да са нервни типове, но и на тях не им се яде бой", и вместе с тем утверждаешь, что КНДР взорвали "Чхонан".
          Бъркаш действащите лица. Виж отново пост #706.

          gollum написа Виж мнение
          Т.е. тезата, че "трябва да крият щото страх от ответен удар" (за южняците говорим) е несъстоятелна.
          Тезата не е абстрактна, а визира конкретна ситуация. Щом мислиш, че в момента Южна Корея може открито да топи катерите на Ким и при това да го върши безнаказано, то логическите упражнения остават за твоя сметка

          Comment


            Тезата не е абстрактна, а визира конкретна ситуация. Щом мислиш, че в момента Южна Корея може открито да топи катерите на Ким и при това да го върши безнаказано, то логическите упражнения остават за твоя сметка
            Аз не пиша за "открито потопяване" (въобще, ти пишеш за потопяване в битка) - дадох връзка към пример (реален). Възможния сценарий е простичък (и повтаря реално случилите се): инцидент по неуредената граница, срещат се патрулните кораби и се гърмят едни други, както се е случвало досега. Не става въпрос за планирана операция (и в никакъв случай за нещо замислено на високо ниво), т.е. няма елемент на "умишлено топене". Вече се е случвало и двете страни са отразявали подобни събития, КНДР вече имаха атомно оръжие, но до "ядрени гъби" не се стигна, нито пък имаше нужда нещо да крият южняците. То едва ли е и лесно в техния случай, де.
            Но по-вероятното (след като няма никакви данни за престрелка) е да става въпрос за инцидент при учение.
            Сега, възможен е някакъв друг конспиративен сценарий (ти мисля за това намекваш), при който РК-военни решават да си отмъстят за "Чхонан" и замислят подобна "тайна" операция (естествено, със санкция от президентката). Не мога да кажа, че подобен сценарий е невъзможен и, да в такъв случай ще пробват да скрият участието си. Но доколко е възможно това да се случи на практика, т.е. нищо да не изтече... малко вероятно, според мен.

            ПП Иначе всичко си остава за моя сметка - аз го пиша.

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Сега, възможен е някакъв друг конспиративен сценарий (ти мисля за това намекваш), при който РК-военни решават да си отмъстят за "Чхонан" и замислят подобна "тайна" операция (естествено, със санкция от президентката). Не мога да кажа, че подобен сценарий е невъзможен и, да в такъв случай ще пробват да скрият участието си. Но доколко е възможно това да се случи на практика, т.е. нищо да не изтече... малко вероятно, според мен.
              Точно така мисля и аз. Подобен сценарий не може да се изключи (#697). Тоест, няма известни факти, които да му противоречат. Останах с впечатлението, че според теб липсата на официално южнокорейско потвърждение го изключва, но може би не съм разбрал добре. Колкото до изтичането на информация - някой ден може и да разберем.

              Разбира се, вероятността за банален инцидент е най-голяма, по това няма как да има спор.

              Comment


                Да, нещо не сме се разбрали. По повод на тази вероятност коментара ми ще е, че трябва да са доста неадекватни, за да го направят, а още по-малко вероятно ми се струва да получат одобрение от политическата власт за подобно нещо. Знаеш, колкото повече хора са замесени, толкова по-вероятно е да се разбере. А като чисто военна (т.е. тайна и от политиците) операция ми се струва още по-малко вероятно. Да не говорим, че доколкото може да има някаква "практическа полза", то трябва да стане ясно за обществеността, че става въпрос за "решителен отговор". А без оповестяване няма как да се случи. Може да се приеме като таен намек към КНДР-ейското ръководство, но, хъм, а на него какво му е от цялата работа? Слаб аргумент се получава.

                Между другото, и според РК военни става въпрос за инцидент при учение (два кораба потънали).

                Comment


                  gollum написа Виж мнение
                  Да не говорим, че доколкото може да има някаква "практическа полза", то трябва да стане ясно за обществеността, че става въпрос за "решителен отговор".
                  Не мисля, че отговора трябва да е "решителен", за да има смисъл. Реципрочния отговор също е отговор, при това може да има и по-голямо кумулативно въздействие. След като всички комисии приключват работа, "неясната" от международна гледна точка гибел на Чхонан е последвана от също толкова неясна гибел на катера. Прекалено е елегантно, за да го игнорираме

                  Comment


                    Мисля че отговара се крие в това дали случката е по време на учение. Ако РК е решила/планирала наказателна акция, биха си избрали самотен патрулиращ кораб, който да думнат. Не биха се бутали по средата на военноморско учение на СК.
                    Ако е станало по време на учение, по-вероятно е инцидент. САЩ и Русия са губили цели атомни подводници по време на учение(Кухулин скоро пусна и случаят със съветският разрушител), колко му е СК да загубят един катер щото на борда му гръмнала дълбочинна мина, или торпедо.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Таблетката от КНДР.
                      Хм...На достатъчно високо ниво.
                      Вероятно, произведени в Китай?
                      Семидюймовый планшет Samjiyon SA-70 удивительно хорош, считает специализирующийся на изучении Северной Кореи профессор Венского университета Рюдигер Франк. Идеологически проверенный гаджет - единственный, кажется, планшет на свете, который заранее предназначен для офлайнового использования.
                      http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                      Comment


                        Най-вероятно е сходна работата като лаптопите "Правец" у нас, т.е. компонентите се произвеждат другаде, а сглобяването е на място. Китайците изнасят нискотехнологични производства (да не говорим за добив) в КНДР. Макар че подобен проект, естествено, ще да е на някоя фирма на големци.

                        Comment


                          Ланков по въпроса за стандарта на живот в Пхенян (въртят се едни пари, не се знае откъде идват):
                          Что сказать про этот уровень жизни Растёт он, однако. Тут вот два свежих сообщения. Во-первых повышена плата за лицензию на владение киоском в Пхеньяне. Около 2000 года, когда эту плату вообще впервые ввели (и когда частные киоски, появившиеся явочным порядком, были нехотя как-бы…


                          Увеличаване на корупцията в севернокорейската армия.
                          За $40 граничарите си затварят очите за нелегално преминаване в Китай, а за $60 лично пренасят възрастни през граничната река.
                          За 15 дни отпуск се иска 100 кг царевица, а срещу $1000-$2000 войници от богати семейства може да бъдат уволнени сле едногодишна служба.
                          Corruption is rife in the North Korean army as sanctions eat into soldiers’ benefits, a think tank’s report claims. In addition, North Korean officers sell sensitive information for money, and border guards carry defectors across the river to China in exchange for bribes, the report says.

                          Comment


                            jordani_vt написа Виж мнение
                            Увеличаване на корупцията в севернокорейската армия.
                            За $40 граничарите си затварят очите за нелегално преминаване в Китай, а за $60 лично пренасят възрастни през граничната река.
                            За 15 дни отпуск се иска 100 кг царевица, а срещу $1000-$2000 войници от богати семейства може да бъдат уволнени сле едногодишна служба.
                            http://www.koreatimes.co.kr/www/news...16_145757.html
                            Сайт от Южна Корея вероятно 99,9% пропаганда.
                            Северна Корея - обикновено излъга за Южна.
                            Южна Корея - обикновено излъга за Северна

                            П.С.
                            ...а за $60 лично пренасят възрастни през граничната река...
                            Така че дори и румънски граничари няма да правя.
                            Бих искал да разгледаме всеки потребител на форума, кой така ще се опитам. Аз дори готов да дарят $ 100 за експериментиране.
                            http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                            Comment


                              Ако намираш по-добри източници за Северна Корея от Ланков - моля сподели
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                Сайт от Южна Корея вероятно 99,9% пропаганда.
                                А ти какво очакваш, такава информация да се публикува в севернокорейски сайт ли!? Има ли въобще постът ти някаква информативна стойност, отвъд какво на теб ти се струва и какво било "вероятно" пак според теб?
                                Наистина ли не забелязваш, че цялото ти участие в този форум е подчинено на една единствена схема - някой пуска линк към някаква нелицеприятна информация за Русия/КНДР/Китай, ти изскачаш като човече на пружинка и пишеш неаргументирани с нищо възражения, базиращи се на лични пристрастия, усещания, подозрения и впечатления? С други думи - празни приказки?

                                Нека погледнем този пост от 20:16 - каква е ползата от него? Какво очакваш да се случи, след като си го написал - jordani_vt да си изтрие поста, понеже на теб ти се струва невероятно ли?
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X