Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съпротивата в Балтийските държави 45-55г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Привет.
    Наверное у меня не комплексы, а просто не понимание .
    Примерно , как собственный ребенок всегда кажется хорошим, и
    какжется,что у него всегда есть оправдание даже если он совершает плохие поступки.
    Объясни gollum ,когда у прибалтов было самоопредиление?
    Кто их самоопределил?
    В германии тоже были годы советской оккупации,однако SS-цев не уважают.
    А на счет Калининграда,я так,к слову сказал.Кстати ,до тевтонцев
    там было прусское городище Твангесте . И хоть история Болгарии почти
    на тысячу лет больше ,чем история Киевской Руси, но я уверен,что и до Болгар там жили люди.Что?Вы е¸ оккупировали?Или на самом деле
    эту землю с чудесным климатом(по сравнению с Россией) вам подарили
    фракиййцы.
    А может слово оккупация на болгарском и русском имеет разное значение? По русски-это
    наказание выносимые без суда и следствия,
    местные жители-люди второго сорта,и вообще не люди,
    вывоз и использование природных ресурсов захваченной страны,
    запрещение национальной культуры и многое другое очень плохое.
    "Россия безразлична к жизни человека и к течению времени. Она безмолвна. Она вечна. Она несокрушима..." Томас КАРЛЕЙЛЬ .

    Comment


      #17
      Re:Gollum

      На български понятието "окупация" има по-лесно определимо значение - военновременна власт, наложена над територия пирнадлежала юридически на страна, с която субектът на действието в момента е в състояние на война (или - която е победил). Всичките тези етично определени конотации могат да се добавят, но не е задължително - това зависи от това каква окупационна политика провеждат окупаторите.
      Вярвам, че сте наясно какво означава суверенна държава също така - това е международно призната държава. И трите Прибалтийски държави са именно такива от края на ПСВ докато СССР не ги окупира и прекъсва държавната им традиция (като междувременно извършва голяма част от споменатите от вас действия - избиване и депортиране на партизани и мирно население, насилствена русификация (провеждана, впрочем, и в Украйна и къде ли не из необятните простори на съветската империя)). Същото, ако не ме лъже паметта сполетява и една друга суверенна и независима държава - Полша. Германия и СССР много удобно си я поделят и бих казал, че тук отговорността трябва да се дели на равно, а не както обичат да изкривяват нещата съвтеските/руските историци. Германия има поне това чисто "морално" предимство в случая, че се изправя открито срещу Полша, а не действа подмолно, какъвто е случаят със СССР.
      Колкото до родната ми страна - да, тогава (а именно, в края на VII в.) територията е окупирана и отнета от Византийската империя. Но сега, 13 века по-късно това е международно призната суверенна държава.

      Естествено, периодът на окупация трае известно време, през което се налагат структурите на държавата агресор. Когато тя прецени, че е усвоила политически населението и чуждия държавен организъм, тя връща граждансткия характер на властта. Но това не означава, че съответното население няма чувство за самостоятелност и желание да се самоопредели и да си възвърне държавната организация и самостоятелността, то империята, която е отнела всичките тези блага. И както се видя, когато съветската империя се разпадна - всичките тези държави възвърнаха самостоятелността си и веднага възстановиха и статута си на независими държави...

      А колкото до това кой и кога "самоопределя" една народност - това е сравнително описан процес при който се образява нещо, което обикновено се означава с понятието "нация". Когато достатъчно голям брой от населението се самоопределя като пренадлежащо към тази отделна нация, то трябва да получи и правото на самоопределение. В каква конкретна форма ще се изрази то е отделен въпрос.
      Между другото, в рамките на Русия все още има не малко народности, които явно желаят да получат въпросното право - достатъчно ясен пример в това отношение са събитията в Чечня.

      Комплексът, който споменах е имперски и явно все още "тресе" не малка част от вас руснаците. Сходен комплекс започват да придобиват и жителите на другата голяма империя, с която бившият СССР има доста сходни черти - САЩ. Но не разбирам от какви морални позиции можете да ги критикувате, след като вашата собствена недалечна история е същата, че и много по-жестока и ужасна на моменти? Явно, единственото, което не ви харесва е, че не вашата родина е на върха, инак, пердполагам, че ако СССР беше спечелила Третата световна война сега щяхме да живеем даже в малко по-страшен свят. И действия като тези в Ирак щяха да получават горещото Ви одобрение само защото ги извършва вашата Империя.
      Рязък съм, но все пак моята родина беше забутана в един неприятен канал на историята именно благодарение на окупирането й от СССР и все още се борим да преодолеем последиците от това. Та , поради тази очевидна причина хич не си падам по проявите на имперско мислене, без значение от коя държава и оцветени в каква идеология пристигат.

      Comment

      Working...
      X