"Завръщането на Голбрайт" (на руски) - "...Опасността, застрашаваща свободата, се заключава в подчиняването на общественото мнение на нуждите на индустриалната система...."
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Световната икономическа криза
Collapse
X
-
Позволявам си тук да сложа две интересни видеозаписа от youtube. Виждам, че дискусията е била доста широка, така да се каже. Първо се е въртяла около спорът м/у албирео и кг за свободен пазар и регулации, след това конкретно върху кризата с множество сериозни материали и статии, за някои от които искам да изкажа благодарност на участниците, че са ги постнали.
Гледни точки на libertarians по отношение на Кейнзианството:
Based on a theory known as Keynesianism, politicians are resuscitating the notion that more government spending can stimulate an economy. This mini-documenta...
- теоретическа критика, разбираема за широката публика.
А това тук е за т.нар. Lemon Socialism:
Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.
Тези позииции, разбира се, не резюмират моето лично становище по въпроса, но смятам, че би било интерсно на всеки четящ във форума да ги види. Някои прогностици казват, че Америка ще излезне от световната криза до една година. Аз лично не бих се наел с подобна прогноза, но аз не съм икономист. Все пак добре е, че в новият кабинет на Обама иконмическият екип изглежда като да бъде умерен, нито крайни неокейнзианци (като Пол Кругман, примерно), нито крайно десни привърженици на laissez-faire. С други думи, очаквам да видя балансирани позиции и дествия, което, може да се каже, ще бъде ключово за излизане от кризата. Няма да крия, че аз самият съм фен на Фрийдман и на идеята за свободен пазар, поне от теоретическа гледна точка. Все пак, нека да го приемем: свободен пазар в света практически почти няма. САЩ е всичко друго, но не и free-market economy и заради наличието на corporate welfare и заради welfare state. Цялата икономическа ситуация, в която тази криза се появи, е саздадена от правителствена интервенция в частично-свободния пазар на Америка in the first place. Истаната е, че огромните корпорации подкрепят финасово и привидно застават зад идеите на нео-либерални икономисти като Милтън Фрийдман и libertarian think tanks, но в действителност точно големите корпорации изискват правителствена подкрепа, регулация, субсидии пр. срещу техните (потенциални) конкуренти или във време на финансова паника като сега. При всички случаи, дали поради правителствени действия или бездействия, настоящата кризистна ситуация може да бъде коригирана само отново само чрез правителството, защото правителството и политиката са трайно и почти неразделно (в този момент) свързани с икономиката в Америка. Затова, ако някой е направил гаф, то тава са брокерите и правителството. Единственият начин да се поправи този гаф е чрез правителството, за хубаво или лошо. Знам, че някои от вас, може да тръгнат да ми цитират Ludwig Von Mises и неговите постулати, че правителствената намеса води до необходимост от още корекционна правителствена намеса, което спъва иконмическия растеж и икономическа свобода - така е, НО проблемът е невъзможността (практическа) за въвеждан на истински капиталистически икономически строй на свободен пазар във съвременния свят и специално във Америка, където лявомислещите, за хубаво или лошо, не са по-малко от тези в Европа.
Та, просто моето лично и, смея да твърдя, реалистично мнение...
THE LABARUM
sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
,sevogorob eht erew ysmim llA
.ebargtuo shtar emom eht dnA
Бе сгладне и честлинните комбурси
тарляха се и сврецваха във плите;
съвсем окласни бяха тук щурпите
и отма равапсатваха прасурси.
Comment
-
byzantiner написа Виж мнение...НО проблемът е невъзможността (практическа) за въвеждан на истински капиталистически икономически строй на свободен пазар във съвременния свят...
А и въпросът ме интересува наистина. Защо се наблюдава такава практическа невъзможност?
Btw възразявам относно термина "истински". По-скоро либерален (но в смисъла на либералите от 19в.) капитализъм. Или пък такъв модел където пазарът и 'невидимата ръка' са единствени икономически регулатори. Абе нещо от сорта - схващаш накъде бия. Ще е по-точно.
Comment
-
albireo написа Виж мнениеи византиец как си обясняваш подобна невъзможност?Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.
Comment
-
"по-голямата печалба е за сметка на свободния пазар" - ще трябват по-сериозни обяснения. Не в рамките на подписа, ще трябва по някакъв начин това да се свърже със системата описана от А.Смит да речем (или развивана от Фридман, спокойно може и Хайек), как постигането на по-голямата печалба, ограничава субектите на в техните действия (т.е. прави ги по-несвободни) и как този процес е нарастващ? Нямам нищо против да се каже, че самият модел на Смит е вътрешно противоречив, но все пак някакво обяснение, което да свърже въпросните идеи с някакъв познат теоретичен корпус няма да е зле.
Докато това не се случи , не виждам как би могло да има дискусия - само от някакви подхвърлени реплики.
С Византиеца поне притежаваме приблизително общ контекст по тези въпроси. Затова и него питам .
Comment
-
albireo написа Виж мнениеЗащо се наблюдава такава практическа невъзможност?
Как е възможно теоретически държавата едновременно:
- да не упражнява регулаторни функции върху своя пазар и
- да гарантира наличието на достатъчни количества стоки от първа необходимост за населението си?"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
albireo написа Виж мнениетеоретиците на свободния пазар тук веднага биха ти отговорили, че не е работа на държавата да гарантира наличието на достатъчно количества стоки за населението си.
Конституция на Република България, чл. 4, ал. 2:
Република България гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободно развитие на човека и на гражданското общество.
Според мен това включва гарантирането на достатъчни количества стоки от първа необходимост - хляб например. Ако според теоретиците на свободния пазар това не е така, то как е?"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Между "създава условия" и "осигурява хляб/жизнен минимум" има огромна разлика.
"Гарантира живота", което ти си подчертала обаче не означава, поне според мен, че осигурява примерно храна. А по-скоро, предвид историческият контекст би трябвало да означава, че ти се гарантира, че няма държавата да ти отнеме живота/достойнството и т.н. без нужда. Разбира се, в случай на война нещата седят по друг начин.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
pnp5q написа Виж мнение
Конституция на Република България, чл. 4, ал. 2:
Република България гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободно развитие на човека и на гражданското общество.
Според мен това включва гарантирането на достатъчни количества стоки от първа необходимост - хляб например. Ако според теоретиците на свободния пазар това не е така, то как е?
Ти сериозно ли - вадиш такъв частен случай като аргумент по проблем, който (поне според мен) е започнат да бъде разглеждан (не от мен ами от Византиеца) като теоретичен въпрос.
Мога да приема, в най-добрия случай, че написаното от теб е пример: ето в днешно време е така приети са такива концепции и принципи, които легитимират държавната намеса.
Проблемът обаче е, че дори и този пример не е много пример, защото не виждам основания твоето тълкуване, да е единственото възможно. Теоретиците на свободния пазар смятат, че работа на държавата е да гарантира негативната свобода (или човешките права от първо поколение) - това са правото да не те убият, ограбят и т.н., както и правата на политическо участие, да избираш, да бъдеш избиран, да бъдеш съден справедливо и т.н.
И нищо повече.
http://en.wikipedia.org/wiki/Three_g...f_human_rights - съвсем отгоре, но пък достатъчно информативно нещата са обяснени тук.
Не виждам никакво противоречие между цитираният от теб член от Конституцията и горното. Въпросният текст спокойно може да бъде тълкуван и по такъв начин. От въпросният текст, никъде не следва, че в компетенциите на държавата влиза прехраната. Той въпросният член е написан достаъчно общо и това не е случайно.
Comment
-
byzantiner написа Виж мнениеНяма да крия, че аз самият съм фен на Фрийдман и на идеята за свободен пазар, поне от теоретическа гледна точка. Все пак, нека да го приемем: свободен пазар в света практически почти няма. САЩ е всичко друго, но не и free-market economy и заради наличието на corporate welfare и заради welfare state. Цялата икономическа ситуация, в която тази криза се появи, е саздадена от правителствена интервенция в частично-свободния пазар на Америка in the first place. Истаната е, че огромните корпорации подкрепят финасово и привидно застават зад идеите на нео-либерални икономисти като Милтън Фрийдман и libertarian think tanks, но в действителност точно големите корпорации изискват правителствена подкрепа, регулация, субсидии пр. срещу техните (потенциални) конкуренти или във време на финансова паника като сега. При всички случаи, дали поради правителствени действия или бездействия, настоящата кризистна ситуация може да бъде коригирана само отново само чрез правителството, защото правителството и политиката са трайно и почти неразделно (в този момент) свързани с икономиката в Америка.
Държавата обаче, поради всеобхватната спрямо обществото система от механизми за влияние, може да осъществява по-лесно, по-ефикасно и по-ефективно политики, включително и в стопанската сфера. В периоди на криза това означава стимулиране на търсенето. Нещо, което саморегулиращия се пазар би изживял доста по-болезнено.
Comment
-
albireo написа Виж мнениеи византиец как си обясняваш подобна невъзможност? Питам те щото аз се опитвах да дам моето обяснение на КГ още преди 3 години - без успех и чуваемост естествено, но пък ти ако искаш наричай подобни безмислени упражнения 'спор'. Няма да ти преча.
А и въпросът ме интересува наистина. Защо се наблюдава такава практическа невъзможност?
Btw възразявам относно термина "истински". По-скоро либерален (но в смисъла на либералите от 19в.) капитализъм. Или пък такъв модел където пазарът и 'невидимата ръка' са единствени икономически регулатори. Абе нещо от сорта - схващаш накъде бия. Ще е по-точно.
THE LABARUM
sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
,sevogorob eht erew ysmim llA
.ebargtuo shtar emom eht dnA
Бе сгладне и честлинните комбурси
тарляха се и сврецваха във плите;
съвсем окласни бяха тук щурпите
и отма равапсатваха прасурси.
Comment
-
SRH написа Виж мнениеДържавата обаче, поради всеобхватната спрямо обществото система от механизми за влияние, може да осъществява по-лесно, по-ефикасно и по-ефективно политики, включително и в стопанската сфера. В периоди на криза това означава стимулиране на търсенето. Нещо, което саморегулиращия се пазар би изживял доста по-болезнено.
THE LABARUM
sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
,sevogorob eht erew ysmim llA
.ebargtuo shtar emom eht dnA
Бе сгладне и честлинните комбурси
тарляха се и сврецваха във плите;
съвсем окласни бяха тук щурпите
и отма равапсатваха прасурси.
Comment
-
albireo написа Виж мнениенаписаното от теб е пример
albireo написа Виж мнениеТеоретиците на свободния пазар смятат, че работа на държавата е да гарантира негативната свобода (или човешките права от първо поколение) - това са правото да не те убият, ограбят и т.н., както и правата на политическо участие, да избираш, да бъдеш избиран, да бъдеш съден справедливо и т.н.
Сигурно моето тълкувание не е единствено. Но не виждам практически смисъл държавата да няма интерес от поддържане живота на тези, които я съставляват и й делегират правомощията. ( Тук имат връзка и пенсии (средство за купуване на стоки) и др.соц.осигуровки, които виждам, че са във второ поколение човешки права. А има ли капиталистическа държава, която да не предоставя поне някаква част от тях? )
Засега моето мнение е, че свободният пазар е крайно положение (екстремум) в, да речем, социо-икономическото моделиране на обществото - и като екстремум ползите от теоретичното му изследване са безспорни. Но - пак като всеки друг екстремум (поне такъв в система, сред чиито параметри има и независещи от управляващите я) не е стабилно състояние, и то - ако въобще се случи набор от параметри, позволяващ да се реализира - в някакъв времеви отрязък."Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
Comment