If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Руското ембарго върху вноса на някои селскостопански и хранителни продукти от ЕС не се е отразил негативно върху общия износ на селскостопанска продукция на Съюза. Между август 2014, когато Русия наложи забраните, и май 2015 г. износът нараства с 4.8 % ( 4 819 мил. евро) в сравнение със същия период година по-рано, за сметка на значителни увеличения на експорта към трети страни - в процентно отношение най-много към Ю. Корея (+30.8%), Китай (+30.0%) и Турция (+27.1%), а като постъпления - към САЩ (+1 960 мил. евро), Китай (+1 717 мил. евро) и Хонг Конг (+ 849 мил. евро).
Извинете за правописа, но толкова мога... Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това.
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...!
Не знам дали следите заглавията за китайските борси, но откак през март една от най-големите им строителни компании почти се оля, не са се оправяли. Миналата седмица раздигаха гаргите с трикратно понижение на валутата си - което мигом бе последвано от подобни мерки на още 4-5 тигърчета наоколо, но изглежда и това е далеч от достатъчно - днес Шанхайската борса е хлътнала с 8.5% и като добавим ефекта от снижаването цените на нефта (който бие по няколко -стана и арабски страни), изглежда като че ли Азия просяда. То щот беше мирно и тихо досега, ама ако почне и криза...
"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Кризата там я предсказват от много време (впрочем, страни като Япония са отдавна в криза). Лошото е, че мирът в Китай се крепи на икономическия възход или поне така изглежда. Какво ще стане ако страната изпадне в трайна криза, трудно е да се каже.
Е, от лошото винаги има и по-лошо. Но като цяло да - човечеството удря някакъв много кофти минимум. Маса ислямски богослови доказват, че настъпва деня на Страшния съд
Да, ама има известна разлика между криза в Китай и криза в Япония (САЩ, Германия, въобще богатия "Запад"). На Китай му липсва важен буфер - вътрешното потребление. Понеже той е чудновата комбинация между богата държава и бедно население (помня какво възмущение предизвиках на форума, когато веднъж го нарекох "полуразвита страна"; точно това състояние характеризира неговата "полуразвитост".) Тази комбинация е резултат от целенасочен стремеж - включително с административни средства - юанът да се държи евтин. Правителството съзнателно държеше населението в бедност, изземайки с всякакви средства парите му, които влагаше в инфраструктура и в грамадни заеми - които даваше кажи-речи безплатно - към развитите страни, с идеята с тези средства да бъдат купувани китайски стоки. Така юанът стимулираше производството и износа, но не и нарастването на благосъстоянието на населението. Какво да се прави - при такива радикални подходи две добри няма. Известно и то немалко време - 15 -тина години, междо 1994-2008,-09 г - схемата работеше чудесно, но така не можеше да се продължава вечно. В края на краищата неприлично раздутите обеми на кредитиране плюс световната криза принудиха "Западът" - и най вече САЩ - да приложи симетричен отговор. Просто те също увеличиха оборотите на своите печатници за пари - и юанът взе да поскъпва. Добре си спомням този момент, когато месеци наред с нарастващо недоумение разглеждах китайските цени и с китайските доставчици вървеше нервна кореспонденция, смисълът на която се свеждаше до въпроса: "Вие нещо побъркахте ли се? Какви са тия цени, дето сте ги изпраскали? Тук търсенето намалява, сега не е момента да ни вдигате цените!".
Тогава Китай извади второто зайче от цилиндъра. Рязко увеличи кредитирането. Това възстанови ръста, но ръст за сметка основно на кредити може да е траен само докато и постъпленията нарастват адекватно - най-вече за сметка на износа, поради относително ниското вътрешно потребление. Щом нещо там се обърка, започва реакцията на доминото и всичко зрелищно се срива - и най-вече, ако икономиката междувременно се е оказала кредитирана 2-3 пъти БВП на страната. А китайския случай е точно такъв. Какви са мащабите на проблема, обаче, е трудно да се каже - китайските банки са доста непрозрачни и правят всичко възможно да крият лошите си активи. Но тъй като така или иначе в създадената ситуация банковите проблеми са вторични - те са отражение на проблемите на кредитополучателите - косвено може да се правят оценки и затова "кризата се предсказва отдавна" - чрез наблюдение на реалната икономика.
Все пак, обаче, е трудно да се предскажат размерите на пораженията от криза на конкретна икономика. Икономиките - хеле пък китайската - са грамадно и бавноподвижно нещо. Освен това те притежават една любопитна особеност - техният естествен стремеж е да нарастват, да се развиват. Трябва да се положат наистина сериозни усилия да докараш икономиката до свиване. Този естествен стремеж винаги много упорито се противопоставя на усилията да съсипваш икономиката и обикновено успешно - стига някакви изключително мощни, обикновено политически, фактори да не сдържат този и стремеж.
Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment