А мислиш ли, че и там става? Съмнително....
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
How The News Will Be Censored In This War
Collapse
X
-
Никак не е съмнително, наистина става. Дават им да речем контролни, които си ги пишат у тях и не преписват, въпреки че на практика нищо не ги спира...проблемът тук е, че всички сме Тома (Томовци или Томи, каквото му е множественото число )Неверни...а освен това си казваме, ама то, ако не препиша аз, то другият непременно ще препише и ще ме прецака..... :twisted:Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
каквито са мислите ти,такива са делата ти,
каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.
Comment
-
Тук усещам как подмолно се надига нов спор - моралните категории (и въобще етиката) е доста рибешки хлъзгава материя.
Според мен, моралът е въпрос на вътрешно убеждение и нагласа, т.е., той е съществена част от личността ти, с която се сдобиваш в процеса на обучение и възпитания, като по-късно я обогатяваш според личния си опит и собствените (или заетите) идеи. Лошото е, че не може да се "гарантира" чрез каквито и да е външни мерки. Така че, за мен, това с подписването на морални декларации е пълна глупост - ти или спазваш едно морално предписание (т.е., реагираш по-определен начин в определена ситуация), защото е част от в собствените ти убеждения (от вътрешния ти свят) и го правиш без принуда. Или я спазваш именно като норма (т.е., като обществен неписан закон). Но в този случай, мотивацията ти е много по-слаба и зависи най-вече от това дали си "наблюдаван" в обществения смисъл на думата. Но това вече не е етичен въпрос, а по-скоро правен.
Особеността на етичните категории е именно в невъзможността им да бъдат гарантирани чрез юридически (като проявление) средства.
Така че, това, което предлагаш по-скоро трябва да е свързано със създаването на ново светоусещане (разбиране за нещата), на което да се обучават и най-вече възпитават хората. Оттам, би трябвало да се стигне и до въздействието на личния морал, като ограничение, в подобни ситуации.
Comment
-
А как се променя светоусещане??? според мен, това което казах за моралния код може да бъде един от методите. щом са толкова безсмислени моралните категории, защо е нужно тогава изобщо да полагат клетва управляващите? да, наистина след това си правят каквото си поискат, но поне за мен, ако подпиша декларация, че няма да присвоя и един лев държавни пари, това би имало значение за мен...е, поне за мен.Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
каквито са мислите ти,такива са делата ти,
каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.
Comment
-
Декларациите не могат да гарантират морално държание - те са като клетвите - начин да бъдеш обвързан с определена система от норми, така че те вече да важат за теб. Етиката е въпрос на вътрешно усещане и аз би трябвало да постъпвам еди-как си, не защото съм подписал декларация, че ще го правя, а защото така смятам, че трябва да постъпя. Т.е., от морала в политиката и управлението ще има смисъл едва когато той стане вътрешна категория за съответната личност - човекът постъпва така, защото не би могъл да се държи иначе. А това е въпрос на възпитание - т.е., твоят морален код би трябвало да се усвоява и предава чрез възпитание в съответната възраст, а не чрез подписване на документ (просто това не върши работа - вече е доказано от практиката).
Comment
-
Хем е така, хем не е така да, етиката е въпрос на личен избор, но тя (както каза и ти) се възпитава. и след като се възпитава, защо да се възпитава само в ранна детска възраст...не може ли един политик да бъде възпитан и да бъде възпиран с морални категории, които да приеме по-късничко???Ти си това,което е твоето най-голямо желание,
каквото е желанието ти,такива са и мислите ти,
каквито са мислите ти,такива са делата ти,
каквито са делата ти, такава е и съдбата ти.
Comment
-
Ами защото моралът е мислене, а няма как да надзърнеш в главата му и да разбереш дали наистина мисли така, или само се преструва заради декларацията, а тайничко замисля други работи/държи се другояче.
Можеш да промениш начинът му на мислене, но няма да стане с декларация, а с някаква форма на лично убеждение - разговор, пламенна реч или нещо подобно (не че е много вероятно де).
Comment
Comment