Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Европа – безбожен континент?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Европа – безбожен континент?

    Европа безбожен континент?

    В средата на месец юли, 2004 г., европейските лидери постигнаха историческо споразумение, касаещо създаването на първата европейска конституция.
    Медиите окачествиха този факт като сделка, а папата изрази своето огорчение, че никъде в текста не е назовано пряко европейското християнско наследство, на което се основават европейската култура и цивилизация.
    В Брюксел беше декларирана и решимостта нa ЕС да приеме заедно България и Румъния през 2007 г., ако двете кандидат-членки бъдат готови за това.
    След четири години, протекли в спорове и в подготовка, евроконституцията вече е факт. Най сериозните разногласия в Брюксел предизвика въпроса за тежестта на гласовете на отделните страни в Съвета на министрите на ЕС. Отсега нататък, вземането на решения ще става само със съгласието на най малко 55% от държавите-членки на съюза, които представляват минимум 65% от общото население. Стрaните запазват правото си на вето по въпросите на външната политика, отбраната и данъчната система.
    Според приетия документ, ЕС ще има президент, както и външен министър, който ще представлява страните само по въпросите, по които има постигнато съгласие.
    Държавите членки и европейския парламент ще имат равен глас при изковаването на законите на съюза.
    Крехкото единство на страните от ЕС, проявено със споразумението за евроконституцията, беше минирано от невъзможността да бъде избран наследник на Романо Проди за шеф на Европейската Комисия. Различията между Германия и Франция, от една страна, и Великобритания, от друга, не бяха преодолени.
    След приемането на конституцията, предстои далеч по тежката битка за нейното ратифициране. Повечето национални парламенти, вероятно, ще я одобрят, но, в някои страни, ще се проведат референдуми, като във Великобритания, например, което ще постави на карта единството на Евросъюза.
    Бившият държавен секретар на САЩ - Хенри Кисинджър се оплакваше от липсата на един телефонен ниомер, на който да се обади, за да попита, каква е европейската политика по даден въпрос. Конституцията на ЕС няма да осигури този единствен телефон, но, сега, броят на телефонните номера е намален.
    Един възможен отговор на въпроса, защо обединението на европейските държави е толкова трудно постижимо, дава текстът на Лукаш Розински поляк, завършил Варшавския Икономически Университет и стажант във Фондация Heritage ( Наследство ).
    Този текст е публикуван във вестник The Washington Times .

    Вестник Седем
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    #2
    Европа – безбожен континент?

    Безбожният континент

    Проследявайки световната история, от древността – насам, ще видим, че много от великите империи са загивали, заради свои вътрешни проблеми. Римската империя е срината от моралната деградация на населението си. Монголия се разцепва, заради личните амбиции на местните лидери и враждите помежду им. Тези империи са били твърде силни, за да бъдат победени от външни врагове. Те са били победени от самите себе си.
    Духовният упадък в Европа, днес, достига все по – високи равнища. Европейците написаха своята първа конституция, но не включиха в нея текст, който да заложи в основата на документа Бог и европейското християнско наследство. Това стана възможно, заради натиска на Франция и на някои други страни. Много държави и най – вече – новите страни-членки на ЕС се противопоставиха. За нещастие, изглежда, Франция успя да постигне своето... Тя изживява сериозни проблеми с мюсюлманското си население, което не желае да се интегрира в обществото и създава напрежение в страната. По тази причина, французите се опасяват, че дори само споменаването на европейското християнско наследство в конституцията на ЕС може да доведе до социално недоволство.
    Тази боязливост може да бъде обяснена с европейския тип мислене. Европейците преживяха две световни войни. Много от тях, все още, не могат да забравят своите “живи” спомени за зверствата, които се случваха, буквално, в задните им дворове. Втората световна война бе започната от Германия. Хитлер дойде на власт, качен “на гребена на вълната” на нацистката идеология, която проповядва превъзходството на германската нация над другите нации.
    Малко след войната, европейския континент бе завладян от идеологията на комунизма.
    Тези събития разтърсват европейското население и насаждат у него непреодолими страхове. Затова, европейците посрещат с недоверие и с неприязън всякакви идеологии.
    Иронията се състои във факта, че празнината, оставена от отдавна изчезналите идеологии, е запълнена от нова идеология, която европейците наричат “толерантност”. Тя учи хората, че всичко, което може да засегне другите, не трябва да бъде споменавано – дори и, ако е най-дълбоко убеждение. Оттук следва, че, да си толерантен – това означава да приемеш всички неправомерни действия и да не споменаваш Бог при никакви обстоятелства, защото това може да обиди хората, които не вярват в Него.
    Приемливо е да си морално освободен (в някакви разумни граници, все пак!), но не е приемливо да произнасяш името Господне. Ето защо, Господ-Бог е изключен от конституцията на ЕС. Европейските лидери предпочитат да действат в една сигурна обстановка и да не споменават в официални документи нищо, което наподобява идеология.
    Подобен подход не е мъдър, както ни показват примерите на пропадналите империи. Ако Европа предпочете да се отрече от собственото си морално наследство, последствията от това могат да бъдат катастрофални.
    Тази нагласа на европейците, съчетана с презрението им към моралните ценности, довежда на власт практични политици, които някои предпочитат да наричат “политически учени”. Те взимат своите решения, основавайки се на социологическите проучвания, тоест – казват това, което техните избиратели биха искали да чуят, макар, понякога, сами да не вярват на собствените си думи. Тези политици причиняват на държавите си постоянно покачване на данъците и спорна международна политика, Европейската икономика е в криза и, за това е обвинявана “земята/страната на благоденствието” – Америка. САЩ бяха превърнати в един от най – големите проблеми на Европа именно от политиците, които искаха да привлекат гласовете на избирателите, които са толерантни и се страхуват да не обидят мързеливците.
    Време е Европа да преодолее своята ненавист към идеологиите и страха си от силните убеждения (“силно да любиш и мразиш”, както казва Христо Ботев – бел. моя!). Единствено една морално силна Европа може отново да съживи икономиката и си и да приеме повече отговорности на международната политическа сцена, вместо постоянно да обвинява САЩ за всички световни провали.
    Европейците трябва да възстановят своите морални устои и да не се страхуват от терора на толерантността. Те не трябва да забравят Бог – за тяхно добро и за доброто на бъдещите поколения.
    В противен случай, ако следват този предначертан път, който им се вижда правилен, може да поведат Европа към нейната погибел, като постелят “червено килимче” пред краката на Антихриста.
    Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

    Comment


      #3
      Ха, че за що да се споменава християнското наследство? То тогава на първо място трябва да се спомене древногръцкото и римското, пък защо не и варварското... Тия християни навсякъде си пъха гагата, пък оня памперс от Ватикана като милее много за религията, просто да се върне към нея, щото институцията, която представлява, от столетия е основно светска поне такава е дейността й/, а религията е само май параван :roll:
      На нож!

      Comment


        #4
        Това с Монголската империя ми се вижда спорно.
        А за религията - Папата струва ми се, иска да сложи като официална европейска религия католическата? Височко се цели църковният деец. Определено се изсилва. Европейците нито са изцяло и само католици, нито всички са християни. Делът на свободомислещите също е немалък. А с това:
        "Тя учи хората, че всичко, което може да засегне другите, не трябва да бъде споменавано – дори и, ако е най-дълбоко убеждение. Оттук следва, че, да си толерантен – това означава да приемеш всички неправомерни действия и да не споменаваш Бог при никакви обстоятелства, защото това може да обиди хората, които не вярват в Него."
        се пресилва съвсем, поставяйки бога си в най-висша морална позиция, което лично за мен е неприемливо. Слава богу , средновековието е отдавна отминало, така че, църквата няма силата да наложи нещата със сила, но явно във Ватикана още живеят в ония времена.
        Освен това, държавите в Европа, за разлика от тези по други краища на света, са светски все пак.
        Въобще, критиката на отците от Ватикана е малко попресилена, всъщност, прекалена, а сравненията им са детински. А и явно другарят главен католически вярващ завижда на мюсюлманите за тяхната дива вяра и религиозен фундаментализъм - неща, които вече са минало в Европа.
        Всеки допир с начина на разсъждение на тези хора за мен е като връщане към мрачните времена на религиозен фанатизъм и диващина, към кладите и инквизицията.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Няма да изоставаме от Америка я !
          Ако това те връща към кладите, Великобритания, все още монархия, връща ли те към робството ? Не виждам връзка аз, нещата са се променили.
          Никой не е казал властта да премине в свещенниците или нещо такова, става дума за -споменаване-, точно ние прекалено много дължим на религията, че да не я споменаваме.
          Не знам колко от населението на Европа е християнско, но сигурно е над 65%, което е достатъчно за таксите, но не и за религията, хмм...
          По моя преценка съм обективен.

          Comment


            #6
            Аз не съм вярващ христианин и далеч не съм привърженик на христианството, Рим и америка. Напоследак се "завъдиха" много десни партии като христиандемократите, които се мъчат да заместят хитлеризма. Самоче техните идеи не са интересни и аз поне не им обръщам особено внимание. Свещенниците не заслужават властта и то вече е показано. Трябва да се обръща по-голямо внимание на историята, именно за да не се повтарят такива грешки.

            Защастие нашия живот не прилича на този на сридновековните ни прадеди, но за нещастие не прилича и на живота на нашите езични такива.

            Comment


              #7
              Йозеф Менгеле написа
              Защастие нашия живот не прилича на този на сридновековните ни прадеди, но за нещастие не прилича и на живота на нашите езични такива.
              хехе, това пък какво трябваше да значи? ама какво ли питам - то е ясно от името и аватара ти... Само искам да ти кажа, че макар понякога да съжалявам за липсата на естествен подбор на човечеството разбирам, че то се е рзвило именно поради споменатата липса.

              Comment


                #8
                Ами значи, че христианството вреди на Европа. Езическите порядки са били много по-добри от сегашните такива. Лицемернто христианство само бави света по пътя му на развитие.
                За аватара ми - ако някой е против - само да каже и го сменям.
                А това за естествения подбор нещо не го разбирам изцяло. Бих искал, ако може, и Вие да се дооточните.

                Comment


                  #9
                  Тая работа с езичеството е най-малкото неочевидна. Защо пък да са живели по-добре тогава? Технологично или духовно?
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    о, нямам нищо против аватара ти, нито против теб, докато се придържащ към духа на интелигентния спор, който сме възприели в този форум.

                    това за естествения подбор го казах, тъй като си помислих че със забележката, че се е живеело по-добре в миналото целиш да изтъкнеш фашисткия възглед за доминация на по-силните, който (макар и съвсе не осъзнато от тази страна) е бил повече в сила при езическите общества и губи важността си в християнските.

                    колкото до "лицемерното християнство вреди на Европа" - как да ти кажа, когато хората са лицемери - те са такива независимо от религията си и ако някой иска да води война - той си намира повод и в този смисъл едва ли християнството е причината за случилите се на кнтинента историески събития.

                    Comment


                      #11
                      Хмм... Друго имах предвед, но наистина са живели по-добре доховно тогава.

                      Comment


                        #12
                        Имах предвид, че и технологино, и духовно хората (европейците) са живели най-зле през средновековието, а това е периода с най-силна христианска власт в Европа.
                        Много се извинявам, че не го написах в едно съобщение, но имам проблеми с net-а.

                        Comment


                          #13
                          "911 по Фаренхайт"

                          Ами България и Византия ?

                          А какво значи технологично, като удобства ли какво ?
                          По моя преценка съм обективен.

                          Comment


                            #14
                            хм, през средновековието Византия и арабите са носители на много по-висока култура, отколкото католическите държави, но не знам дали за това може да се обвини католицизма.

                            Comment


                              #15
                              И арабите и Византия не са езичници, исках да кажа, че "Имах предвид, че и технологино, и духовно хората (европейците) са живели най-зле през средновековието" не е много вярно, според мен.
                              По моя преценка съм обективен.

                              Comment

                              Working...
                              X