Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обстановката в Йемен

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    На Саудитска Арабия май не и стиска да предприеме сухопътна офанзива в Йемен.Като гледам как хутите правят на нищо саудитците,по границата си представям плачевният резултат от саудитска наземна атака.
    Last edited by iasen ianakiev; 18-06-2015, 10:38.

    Comment


      http://vk.com/away.php?to=https%3A%2...2450421_485198 - Хути атакуват граничен блокпост на саудитската армия.

      Comment


        Още една зяносана бронирана машина по обикновения тертип: https://www.youtube.com/watch?v=OpOt...id=YXEf6PkgSgY
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          Типичната олигофрения да забият машината на най-високата част на гребена, та да цъфне като въшка на гол баджак там и отвсякъде да я прострелват.

          Comment


            Реално няма значение дали ще е на най-високата част или ще я крият някъде по скалите Там война не се води - нито има настъпление, нито има отстъпление. Просто хутите ги гъделичкат през границата, а тия инкасират сравнително мижави загуби. През това време си вършат работата от въздуха.

            Comment


              Има значение, защото това говори определени неща за тактическата им подготовка, уменията и мотивацията. "Говори" не само на нас, но и на противниците им (и ако имат достатъчно ум, на лидерите им). Това може да се превърне в реален проблем, ако ситуацията се развие.

              Comment


                То че говори - говори, въпроса е какво говори На мен ми говори, че не им дреме за 5-10 БТР-а и евентуално за някой друг граничар. Ако ситуацията се развие (т.е. при наземна операция), ще се включат съвсем други сили и техника.

                Comment


                  Да, май трябва да поговорим за това "какво ни говори защото интерпретациите са различни. Според мен, тук няма момент на "не ми дреме за загубите" (въобще трудно си го представям това): техниката струва пари, хората - също. И дори да ги имаш в изобилие едва ли има смисъл да ги пилееш безсмислено. Ако не им пука по-лесно е въобще да ги изтеглят. Какво ми говори на мен това, което се вижда? Много ниско ниво на подготовка и умения. Дали това състояние на нещата е характерно само за силите, които са отделени за охрана на границата, не знам, но по-скоро "говори" за средното ниво на сухопътните им сили, т.е. че възможностите им са малки (не говорим за техниката, аз а хората). За мен няма логика на "горещата" граница, където се получава реален боен опит да се изпратят най-зле обучените или подготвени сили. И няма никакъв смисъл да се оставят да понасят безсмислени загуби (а противникът, да взема трофеи). Това може само да се отрази зле на бойния им дух.
                  Т.е. за мен изглежда, че общите възможности на въоръжените им сили са ограничени сериозно откъм качество на човешкия материал. Това няма общо с това какви са им идеите за водене на война. Разбира се, това може да се компенсира с количество, но не говори добре за парите, които се харчат за въоръжените им сили. Впрочем, и преди се е случвало исторически режими там да харчат огромни средства за скъпо въоръжение и техника, а да се окаже, че персоналът на въоръжените им сили не е способен да я използва ефективно и страда от ред недостатъци.
                  Може и да греша, разбира се, защото това е на база на няколко изгледани видео-материала. Но това ми "говорят" .

                  Comment


                    Еми екстра, на теб ти говори едно, на мен ми говори друго

                    Comment


                      Gollum написа
                      За мен няма логика на "горещата" граница, където се получава реален боен опит да се изпратят най-зле обучените или подготвени сили.
                      Това не е нещо ново. Например в Сирия отдавна е било така, в Египет също. Най-елитните войски се пазят около столицата, защото задачата им е всъщност да пазят режима от метежи, а най-скапаните и зле въоръжени сили се пращат по чукарите и границите. Това по йеменската граница всъщност е съвсем скорошно развитие.

                      Навремето египетските граничари по суданската граница патрулираха на пеши патрули със седмици, носейки по един калашник, торба ориз и бутилка олио за храна. В Либия долу по границата с Чад сигурно не е било много различно - да те пратят там е като в девета глуха.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Плюс племенното разделение в СА, което реално е водещ фактор. За къв чеп му е на някой да изпраща читави войски по границата? Колкото сме видели апачита да разстрелват циганите по чукарите, толкова ще видим и елитни войски в тия забравени от бога застави.

                        Comment


                          Благодаря за разяснението, наистина не познавам нещата там.
                          А тогава защо ги въоръжават добре? Защото поне на видеото не се виждат "пеши патрули с по един калашник". Защото като са забравен от бога гарнизони и племенни войски с нисък престиж, за които на никого не му пука, къде е логиката да получават съвременна техника и оръжие? Най-много ако нещо стане да попаднат в чужди ръце.

                          Comment


                            Ами защо - щото имат Друг е въпроса какво разбираш по "съвременно" - засега нищо особено не сме видели. Лично аз бих приел за значим знак AH-64D в небето - това реално ще означава, че на тоя участък се обръща внимание.

                            Comment


                              http://vk.com/video176034569_1712511...d121689c891563 -Хути унищожават опорен пункт на саудитската армия.

                              http://vk.com/away.php?to=http%3A%2F...2450421_485728 - Опозиционна групировка в Саудитска Арабия-Оппозиционное движение «Ахрар Эн-Наджран» («Свободные граждане Наджрана»)-е обявила,че след боеве с армията е заела военната база Ел-Машалии в провинция Наджран в южната част на Саудитска Арабия.

                              http://warsonline.info/yemen/saudovs...s-yemenom.html - Малко подробности за превземането на военната база от саудитското опозиционно движение.
                              Last edited by iasen ianakiev; 22-06-2015, 13:21.

                              Comment


                                Кухулин, ако някаква армия се дели на племенен признак, има републиканска гвардия която пази местния главорез основно от самата армия и срещу противникът се изсипват най-ниско тренираните части едва ли не с целенасочена цел да бъдат разгромени поради ниската си лоялност, то това въобще не е армия и никакво количество Апачита не може да спаси положението. Евентуално голям брат, ама пак става ала Сирия. Като гледам само голият терен, големите разстояния и ниската организация на йеменците им пречат реално да ритата саудитците по-мащабно - и двете страни са племена, само ч на едната страна имат реална мотивация.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X