А защо си мислите, че Русия вече не се опитва да си намери нови пазари на газ, след като Европа се стреми към освобождаване от руската зависимост и това е известно на всички?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Енергийната (не)зависимост на ЕС
Collapse
X
-
jordani_vt написа Виж мнениеЕнергийната независимост на Европа няма утре да реши Кримската криза. Това, което може да направи, е даде възможност за икономически санкции срещу Русия без възможност за насрещни санкции. Междувременно Русия няма да има толкова пари за въоръжаване.
Може би Русия ще получите по-малко пари.
Но сега Русия не треба 78-дневна бомбардировка на Крим (как Сърбия), с цел залавянето му. Сега беше достатъчно 5 дней и 2-3 хиляди "вежливи хора". Достатъчно пари за то.
Comment
-
Обикновен лаик написа Виж мнениеСигурно. Новите за 2013 още не са готови.
Обикновен лаик написа Виж мнениеСамо да попитам (всички): господа и евентуално дами, правите ли разлика между производство, индустрия и икономика? Имам чувството, че тия три названия се употребяват малко наслуки.
Comment
-
@Equo
Той Китай отдавна си го има конкуретното предимство, ако говориш за производство. Но не мисля, че Китай само чака да вземе руския газ, а Русия не му дава, понеже всичкия добив отива за ЕС - не мисля, че ситуацията е чак толкова проста.
По-рано пропуснах да сложа два пая, които са интересни.
EU-27 imports from Russia, 2010 - Source: Eurostat
EU-27 exports to Russia, 2010"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Eguo написа Виж мнениеТова ще помогне за решаването на Кримската кризата, са сериозно ли вярваш в това?
Целта на санкциите - в дългосрочен план да отслаби Русия. Но санкциите не може да реши Кримски кризата.
Но дали отново ще успеят да победят в една такава схватка - въпрос. По-скоро не.
Comment
-
Eguo написа Виж мнениеАко ЕС иска да се отърве от руския газ (в пълзи по-скъпо друг газ) - то Китай ще получите конкурентни предимство.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеСпоред мен политическата линия на Запада ще се развие в посоката, загатната от Саманта Пауър на гласуването. Нова Студена война, нов разгром на Русия и този път никакво разхлабване на хватката - притискане в калта колкото е възможно повече. Санкциите ще са само първата стъпка.
Но дали отново ще успеят да победят в една такава схватка - въпрос. По-скоро не.
Comment
-
Imperial написа Виж мнениеАмерикански газ. Проблемът е, че в момента няма готова инфраструктура за износ и ще отнеме поне 1-2г докато износът стане възможен.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Там основният проблем не беше ли, че не не намериха с какво да го пълнят?Last edited by Thorn; 22-03-2014, 14:06.
Comment
-
Equo, не става дума за унищожаване на Русия, а за намаляване на зависимостта от нея. Прекалената зависимост от един доставчик (или клиент) никога не е хубава и рано или късно води до негативи, независимо кой и какъв е.
Сега си спомних за една фирма, която е от големите дистрибутори на машинни масла в България. Навремето 85% от маслата, които дистрибутират, идвали от Repsol, рафинерии в Испания. Преди години обаче, се случва греда - в Испания стачки; производството и доставките на масла спира за 3 седмици. Какво става, ако 85% от доставките ти спрат изведнъж? Аут си, фалираш. Тогава едва прескочили трапа, но ако стачките са били продължили само още 1-2 седмици, тази компания просто нямаше да съществува днес. След този епизод си научили урока и започнали да диференцират.
Но си прав, че е по-добре да отделя постовете за енергийната независимост в нова тема."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Thorn написа Виж мнениеТам основният проблем не беше ли, че не не намерих с какво да го пълнят?
А, относно Китай и енергийните му доставки - много от тях (въглищата, в огромни количества) идват от Монголия. Бившата буферна държава сега е нещо като Саудитска Арабия, но стъпила върху въглища, а не върху нефт. Около 1/3 от китайските доставки на въглища идват от Монголия (други близо 30% са от Австралия).
Иначе да - може би си заслужава енергийната дискусия да отиде отделно. Че докато трае кризата тя ще е постоянно активнаМодератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеНовата политика на Си Дзинпин вече е обявена и е потвърдена от конгреса на КПК - нараства ролята на вътрешния пазар.
Китай, да. Опитва се да развие вътрешното търсене. Задача за десетилетия.
Помня с какво възмущение се възприе определението "полуразвита страна" по отношение на Китай - ами ето за това говорех. Доволен съм, че, както се оказа, ставало дума за него.Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
Обикновен лаик написа Виж мнениеПомня с какво възмущение се възприе определението "полуразвита страна" по отношение на Китай - ами ето за това говорех.
Второ, на "развитите страни" странно защо, но не им е весело.
Comment
-
В началото на 20 век консумацията на електроенергия е била важен показател за индустриално развитие. Статистики кой колко енергия потребява са се правили. Разбира се това е преди 100 години. Тогава повечето понятия, взаимовръзки и теории с който днес работят икономистите не ги е имало. Тепърва са се зараждали.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
Comment