Със скарабеи е бъкано къде ли не, те въобще не се смята за кой знае колко забележителна находка. Но самата идея, че египтяните и то още през средното царство ще внасят дървесина от Родопите е безумна. Захарче, поинтересувй се от папируса на Уни Амон за да узнаеш откъде са си вземали дървесината египтяните и дали като имат чудесни кедри на два-три дни път би имало шанс да ходят на майната си в Смолян.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Египетско скарабейче в Смолянският музей
Collapse
X
-
Току-що извадих от един шкаф две монети, 20 и 50 унгарски филера, съответно от 1964 и 1967 година. Това е доказателство за тесни търговски връзки между мен и Унгарската народна република.
(А защо точно тези монети - ами защото съм ги запомнил, че са доста особени, направени са от някаква много лека сплав или дори алуминий.)
Comment
-
bsb написа Виж мнениеТоку-що извадих от един шкаф две монети, 20 и 50 унгарски филера, съответно от 1964 и 1967 година. Това е доказателство за тесни търговски връзки между мен и Унгарската народна република.
(А защо точно тези монети - ами защото съм ги запомнил, че са доста особени, направени са от някаква много лека сплав или дори алуминий.)Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
zahar4e написа Виж мнениеМойте уважения,
но вие ли знаете повече
За щастие, в клипчето има достатъчно податки да разбере човек отде`й повяло и накъде`й завяло. Първо, в бележките под Херодот за победите на Сосестрос над скити и траки четем, че `бърка тоя фараон с един друг, който се е бил наистина със скити и траки... в Палестина"! След това трябва да отбележим, че за проф. Добрев скарабейчето означава единствено, че `има връзки`. За другия египтолог (във връзка с някакво проектче!) те вече стават "много тесни културни, търговски и пр. взаимоотношения" (цит. по смисъл). А професорката явно е следовник на окултното течение в българската наука, създадено с леката ръка на Л.Живкова (ето, впрочем, какви чудесии са ставали през 1981 г.), а от друга страна - хванала си е в момента някаква темичка за бога-слънце, понеже, както пише на сайта на проекта (sic!) "новите религиозни тенденции в Европа и Америка показват засилен интерес към ... бога-слънце" (каква мотивация за научни изследвания, а? ). Та по случай тоя проект е провидяла египетски слънчев символ, намерен в България (на клипчето се вижда на 11:34). За сравнение - вижте как изглеждат същинските крилати слънчеви дискове - и не забравяйте, че освен египетските са намерени шумерски, вавилонски и хетски такива.
Приятни изследвания в нета!"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Малко обяснение към авторката на темата. Не сме се събрали "сърдити старчета", които посрещат на нож всяка нова идея, а просто се опитваме да мислим логично. Ето два варианта на един и същи виц, които ми се струва, че доста добре описват ситуацията (копирани от интернет, че е най-лесно):
Във влак през Шотландия пътуват художник, философ, математик и физик. Художникът и философът гледат през прозореца, виждат една овца и впечатлителната душа на художника реагира моментално:
- Вижте, вижте! Шотландските овце били черни!
Философът, който все пак разбирал от общи и частни твърдения, го поправя:
- Не се изсилвай толкова! За да бъдеш по-точен, би трябвало да кажеш, че някои шотландски овце са черни.
Математикът, подразнен от това, че го отвличат от размислите му, решил да им даде урок:
- Ако въпросът е за точност, всъщност най-точното твърдение е, че в Шотландия има поне една черна овца! Точка на дебата сложил физикът, който бил експериментатор и въпросите за съотношението между наблюдения и изводи му били безкрайно ясни:
- Всъщност, ако наистина държите на точността, единственото, което бихте могли да заключите от вашите наблюдения е, че в Шотландия има поне една овца, която, гледана от едната й страна, изглежда черна!"An astronomer, a physicist and a mathematician are on a train in Scotland. The astronomer looks out of the window, sees a black sheep standing in a field, and remarks, "How odd. Scottish sheep are black." "No, no, no!" says the physicist. "Only some Scottish sheep are black." The mathematician rolls his eyes at his companions' muddled thinking and says, "In Scotland, there is at least one sheep, at least one side of which appears to be black from here."
А в клипа, рекламиращ броя на списание "Осем", май най-адекватно се държа водещата. Особено ми хареса, като попита г-жа Фол защо няма следи от египтяните. И тя отговори, че може би те са разменяли тъкани, а от тъкани много трудно се намират следи. Което нямаше как да не ми напомни един друг стар виц - отново копиран от интернет, отново известен в най-различни варианти:
Централен грузински вестник помества съобщение: "При разкопки в района на двореца на царица Тамара, властвала в Грузия в края на XII в., на дълбочина един метър под крепостната стена на двореца е намерено парче медна жица, с което се доказва, че грузинците още тогава са познавали и ползвали телеграфа".
На другия ден централен арменски вестник помества съобщение: "При разкопки в района на двореца на цар Тигран II, властвал в Армения 100 г. преди Христа, на дълбочина пет метра под крепостната стена на двореца не е намерено нито едно парче медна жица, с което се доказва, че арменците още тогава са познавали и ползвали безжичния телеграф"
Comment
-
Колко задружни сте в отхвърлянето на всяка по-нестандартна и смела теория, макар и подкрепена с откритието на нови и нови находки!
Не ме разбирайте погрешно, на мен тук ми харесва и научавам много нови неща, но не мога и да не си кажа мнението.
Отричате, отхвърляте с лека ръка, но защо нищо не предлагате!? Поставяте логиката в култ, но забравяте да сглобите парченцата от пъзела, не се доверявате на учени облечени в слава - но така и не любопитствате какво ли бихме да извлечем от "актуалните" артефакти.
Ще ми отговорите ли защо този ценен свещен египетски амулет е бил заровен от траките преди 4 000 години в т.нар. могила кенотаф, където са били полагани вещи от бита, както и култови предмети. Такъв тип могили се свързвали с представите на древните траки за света, с вярата им в задгробния живот и безсмъртието на душата и не заемат ли твърде важно място в историята на древните ни предци за да попадне там някой случаен предмет??
Comment
-
zahar4e написа Виж мнениезащо този ценен свещен египетски амулет е бил заровен от траките преди 4 000 години в т.нар. могила кенотаф...не заемат ли твърде важно място в историята на древните ни предци за да попадне там някой случаен предмет??"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Като не получих отговор на въпроса си, реших да послушам pnp5q и да се доверя на гугъл. Макар и да ме тласна в малко по-различна насока,
ето какво открих:
Става въпрос за трудът на д-р Стефан Гайд - роден през 1960 г. в София. Експерт по лингвистика и криптография, създател на Института по трансцендентна наука. В изследванията си той намира връзка посредством писмени знаци върху предмети от 4 в.пр.н.е. открити в Градешница с древен Египет.
http://www.institutet-science.com/bg/orfArkb.php
В извадката има някои доста съмнителни моменти, но има и някои найстина очевидни сходства.
Comment
-
М`да, споменаването на този тип е като да се опиташ да се аргументираш в дискусия за Наполеон с фраза от разговор с душевно-болен, който се мисли за него. Или като да споменеш някой като Фоменко в исторически форум.
Да подчертая и аз нещо: напълно нормално е, когато човек тепърва навлиза в дадена тема (т.е. трупа впечатления, информация, развива критическия си поглед към нея (това обикновено идва по-късно)), когато попадне на някаква информация в Интернет да я възприеме като чиста монета: опитът с шарлатаните и рицарите на смелите идеи изисква време, разпознаването им - още повече. Много от нас (да не обидя някого, но за мен важеше, а и все още важи за не малко теми) са минали през този период, изказвали са смешни и нелепи "смели идеи", да не говорим за опиране на фалшиви авторитети (банални шарлатани или просто тихи луди (вторите все пак имат предимството да са честни)). Въпросът е да се подхожда със здрава доза скептицизъм и човек да не се обижда, а да се учи.
Просто съвет (надявам се, полезен) въз основа на личен опит.
ПП За съжаление псевдо-науката се плоди и множи, особено из Интернет и ако човек не е добре "подкован" в дадена област, не винаги може от пръв поглед да разбере с какво си има работа.
Comment
-
Признавам си, дори на мен теориите над-р Стефан Гайд ми се видаха малко вятърничеви, но чисто визуално, онагледени чрез графики някой сходства изглеждат абсолютно реални.
Много ми харесва изразът "рицарите на смелите идеи", съдържа в себе си същевременно намигване към историята на знаменитият мечтател Дон Кихот и геройските му битки с вятърните мелници и романтичният спомен за почетните воини - рицари, естетически и нравствен идеал за времето си ( и не само)! Както се казва "ще поживеем, ще видим" - кое ще се отсее и кое ще оцелее като информация и историческо откритие, защото колкото и да обичаме да се гордеем и хвалим с историята си, никой не цени евтините сензации.
Трън пак хапе и пак...се оказа прав-грешка на езика - 4 хилядолетие имах предвид!
P.S.Благодаря за милите думи между редовете!!!
Comment
Comment