Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Траките

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Траките

    Здравейте приятели,
    Понеже за траките знам само хипотези,несигурни теории и откровени измислици,бих искал да ми препоръчате средство за обогатяване и систематизиране на знанията относно траките.Иска ми се да науча какво се знае със сигурност за тях,кои са най-обоснованите теории за тях,бита,културата и най-важното-да усетя духа на тяхната "страна"(в кавички защото те рядко са стигали до политическо обединение).Аз имам някаква базисна информация,но бих искал да увелича познанията си за този загадъчен народ.Благодаря ви предварително.
    Historia vitae magistra

    #2
    А също ми направи впечатление,че няма много теми във форума свързани с тях,а такава обхващаща изцяло темата траки липсва.
    Historia vitae magistra

    Comment


      #3
      Е май никой няма да ми даде насока.
      Historia vitae magistra

      Comment


        #4
        Ами пиши всичко на една таблица.

        Comment


          #5
          А също ми направи впечатление,че няма много теми във форума свързани с тях,а такава обхващаща изцяло темата траки липсва.
          Пусни едно търсене на ключова дума "траки" във форуми "Античност" и "Средновековие" (може и в архивите) и ще ти излязат много теми, свързани с траките. Доста над 10, във всеки случай.
          Може би липсва такава цялостна тема, защото няма какво "цялостно" да се обсъжда - отделни племена, отделни държавни обединения...
          За библиография мисля ще се намерят хора, които да ти дадат някакъв списък. Аз съм далеч от тази материя.

          ПП Можеш да изпратиш лично съобщение със запитване до Saratok. Доколкото си спомням, той се интересува от тази материя и вероятно ще може да ти помогне.

          Comment


            #6
            gollum написа Виж мнение
            Пусни едно търсене на ключова дума "траки" във форуми "Античност" и "Средновековие" (може и в архивите) и ще ти излязат много теми, свързани с траките. Доста над 10, във всеки случай.
            Темата като че ли е леко проблематична за нашия форум - някои потребители използват траките само като прикритие за далеч по-интересната им тема за готите. Другаде спорадичните плахи опити на новобранци да зачекнат въпроса се пресичат от Гладиатора и той изневиделица почва да сече наред

            Comment


              #7
              Какво имаш в предвид с тази таблица?
              Historia vitae magistra

              Comment


                #8
                Записваш си каквото знаеш,като търсиш преди това в гугъл и така.

                Comment


                  #9
                  И някоя книжка като прочетем и ще стане
                  Historia vitae magistra

                  Comment


                    #10
                    Zalmoxis написа Виж мнение
                    Темата като че ли е леко проблематична за нашия форум - някои потребители използват траките само като прикритие за далеч по-интересната им тема за готите. Другаде спорадичните плахи опити на новобранци да зачекнат въпроса се пресичат от Гладиатора и той изневиделица почва да сече наред
                    това забелязах и аз
                    Historia vitae magistra

                    Comment


                      #11
                      на еди каква си ракета, Космосът и бил крив...не виждам ан кого с какво преча, някой заявява нещо, аз казвам какво мисля, превеждам факти и аргументи...

                      Comment


                        #12
                        Zalmoxis написа Виж мнение
                        Темата като че ли е леко проблематична за нашия форум - някои потребители използват траките само като прикритие за далеч по-интересната им тема за готите. Другаде спорадичните плахи опити на новобранци да зачекнат въпроса се пресичат от Гладиатора и той изневиделица почва да сече наред
                        Доколкото и траките и готите (+ още 99 различни племенни названия на общо взето един народ) са скити или по-детайлно са потомци на пеласгите, които са скити, нещата са си ясни. Готите/гетите са наистина малко проблематични, защото германците с твърде елементарни шмекерии казват че това са ранните германци, а други (напр. ние българите) казваме че това са едни от ранните българи. Естествено ние сме прави защото германците казват че историята им почва на Балканите и без тази част от историята им тук, в България, те просто не биха имали история или поне началото си като етнос.Докато за нас не е нужно да сме били в Германия, за да ни почва оттам историята.
                        А в действителност всякакви спорове в тоя дух са безсмислени, защото прадедите ни са общи - скитите, или още по-точно келтоскитите - праиндоевропейците, арийците, белите хора и т.н.
                        ВладПомак

                        Comment


                          #13
                          VladPomak написа Виж мнение
                          Доколкото и траките и готите (+ още 99 различни племенни названия на общо взето един народ) са скити или по-детайлно са потомци на пеласгите, които са скити, нещата са си ясни. Готите/гетите са наистина малко проблематични, защото германците с твърде елементарни шмекерии казват че това са ранните германци, а други (напр. ние българите) казваме че това са едни от ранните българи. Естествено ние сме прави защото германците казват че историята им почва на Балканите и без тази част от историята им тук, в България, те просто не биха имали история или поне началото си като етнос.Докато за нас не е нужно да сме били в Германия, за да ни почва оттам историята.
                          А в действителност всякакви спорове в тоя дух са безсмислени, защото прадедите ни са общи - скитите, или още по-точно келтоскитите - праиндоевропейците, арийците, белите хора и т.н.
                          ВладПомак
                          Мен толкова произхода не ме вълнува,колкото самите те.Прави ми впечатление,че повечето хора се вълнуват от произхода на даден етнос отколкото от същността му.
                          Historia vitae magistra

                          Comment


                            #14
                            Траките, както знаеш, се делят на племена, които можеш да видиш изброени в различни източници. За тях пишат както древните летописци, така и съвременни автори. Това, което ми прави впечатление напоследък е (хипо)тезата за трайното присъствие и съжителство на траки и...келти по българските земи. В някои материали се твърди, че това съжителство е било толкова продължително и толкова близко, та археолозите трябва доста да внимават, когато определят древните погребения като "тракийски" или като "келтски". Отделни историци изказват мнение че едновременно по нашите земи са живеели племената на траки, келти и...остатъци от древните пеласги, като се смята, че пеласгите са "аборигените", траките са дошли от към Мала Азия, а келтите са се нанесли доста по късно (6-3 в.пр.н.е.) от север, т.е. влизат в противоречие с твърдението, че пеласгите са родоначалници и на двата етноса и че всички известни до сега "тракийски" племена не са само тракийски, а също "келтски" и "пеласгийски"
                            С две думи - първо порови в Гугъла за термините "траки", "келти и траки" и " пеласги", а след това можеш да претърсиш и архива на "Бойна слава"
                            "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                            Comment


                              #15
                              НВС написа Виж мнение
                              Траките, както знаеш, се делят на племена, които можеш да видиш изброени в различни източници. За тях пишат както древните летописци, така и съвременни автори. Това, което ми прави впечатление напоследък е (хипо)тезата за трайното присъствие и съжителство на траки и...келти по българските земи. В някои материали се твърди, че това съжителство е било толкова продължително и толкова близко, та археолозите трябва доста да внимават, когато определят древните погребения като "тракийски" или като "келтски". Отделни историци изказват мнение че едновременно по нашите земи са живеели племената на траки, келти и...остатъци от древните пеласги, като се смята, че пеласгите са "аборигените", траките са дошли от към Мала Азия, а келтите са се нанесли доста по късно (6-3 в.пр.н.е.) от север, т.е. влизат в противоречие с твърдението, че пеласгите са родоначалници и на двата етноса и че всички известни до сега "тракийски" племена не са само тракийски, а също "келтски" и "пеласгийски"
                              С две думи - първо порови в Гугъла за термините "траки", "келти и траки" и " пеласги", а след това можеш да претърсиш и архива на "Бойна слава"

                              Някои от старите автори още едно време са писали "келтоскити", което ще рече, че за тях това са били близки народи, много близки дори. Т.е. и двата са скитски, но разделянето им може би е станало в твърде ранни времена. Което има съвсем естественото си оБяснение с популационната експанзия на скитите - този процес се осъществява във всички посоки, в които е възможен. От гледна точка на популационната експанзия сушата където тя се извършва е суперконтинента Евразия. днешна Европа е само един полуостров от Евразия и освен това най-близо до първоначалното огнище на възникване на скитската популация - Балканския Полуостров. Което пък ще рече първата територия върху която се осъществява популационната експанзия на древните скити е днешна Европа. Едва когато тя е "запълнена", "разпределена" и е започнало нейното "усвояване" експанзията продължава на изток, в Азия. Поради това и поради твърде разнообразните местообитания на разположение на разселващите се скитски субпопулации диференциацията им на отделни, обособени етноси в Европа започва най-рано, макар чедълго време се запазват някои общи характерни особености от бита: напр. когато археолозите откриват погребението на т.нар. "принцеса от Укок" в Алтайските планини - едно много добре запазено погребение отпреди или около 5 в преди Христа - те са били поразени от необикновената прилика (еднаквост) на разните тъкани и дрехи и прочие неща струпани в гробницата с подобните им от келтски погребения по бреговете на Атлантика от същото време само че отдалечени на 15 000 км. Та пеласги, келти, траки - всички са скити или келтоскити...
                              ВладПомак

                              Comment

                              Working...
                              X