Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гробницата на Калигула

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Гробницата на Калигула

    Според статия на вестник Guardian, 2.5 метрова статуя открита от иманяр край езерото Неми е вероятно от гробницата на Калигула:

    http://www.guardian.co.uk/world/2011...-police-statue

    #2
    Гробница на Калигула край езерото Неми? Според мен е маловероятно. Наличието на негова статуя едва ли е основание да се смята, че урната му е положена там.
    Не си спомням да съм чел къде е сложен прахът му, но логичното е да е в Августовия мавзолей в Рим.

    Comment


      #3
      Francis Drake написа Виж мнение
      Според статия на вестник Guardian, 2.5 метрова статуя открита от иманяр край езерото Неми е вероятно от гробницата на Калигула:

      http://www.guardian.co.uk/world/2011...-police-statue
      И сега какво, Светоний ще бъде низвергнат?

      Между другото, преди време гледах един НГ филм за клоака максима, в които разправяха за новооткритите (става дума за ок.2003) канали за отводняване и наводняване на колизеума (както обясни археолога, дотогава имали сериозни съмнения, че морските сражения, описвани като случващи се на арената, са фикция; същият обясни, че по каналите за напояване е локализиран със сигурност домус ауреус). Мисля, че го имаше и в списанието НГ като материал това.
      Някой да е срещал по-сериозна/подробна информация по въпроса (морски битки в колизеума)?
      sigpic

      Sword song and horn sound

      Comment


        #4
        Домус ауреус си е локализиран със сигурност още през 16 век. Друг е въпросът, че това е било огромен комплекс и може нещо да са доуточнявали.

        Морски битки /навмахии/ в Колизеума са били възможни преди първото му голямо преустройство.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Thorn написа Виж мнение
          Домус ауреус си е локализиран със сигурност още през 16 век. Друг е въпросът, че това е било огромен комплекс и може нещо да са доуточнявали.

          Морски битки /навмахии/ в Колизеума са били възможни преди първото му голямо преустройство.
          Хм, това "със сигурност" не ми се връзва с 16 век - все се сещам за вълчицата от 13 век, кърмеща Ромул и Рем, направени вероятно от Донатело, които са се считали доста дълго за антична скулптура; а и за тетрарсите, които, турени във венецианска катедрала, дълго време (до 19 в.) са се считали за рицари-кръстоносци. Плюс това, нали дворецът не е бил завършен и скоро след смъртта на Нерон е бил разрушаван, има един бюлюк сгради построени върху му още античността, реално работата на някой "любител-археолог" през 16 век ще да е почивала само на някакви литературни свидетелства, горе-долу като Шлиман.

          Може ли да дадете подробности за навмахиите и спецификата на реконструкцията на колизеума?
          sigpic

          Sword song and horn sound

          Comment


            #6
            Щом не ми вярваш, не ми вярвай, няма да обяснявам азбуката на такива като теб.

            Нещо неправилно ли виждаш в археологическата работа след ползване на литературни свидетелства? Вероятно е по-добре без тях, като иманяр с металотърсач, койо да прибере ценните метали, без да го е еня какво е копал?

            В момента не ми се занимава с Колизеума.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Безкрайно се извинявам, не съм прав. Домус Ауреус не е открит през 16 век!

              Всъщност е открит през 15 век!


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                Thorn написа Виж мнение
                Щом не ми вярваш, не ми вярвай, няма да обяснявам азбуката на такива като теб.
                Не ми се дървете и не ми говорете на ти, не сме си близки, нито сме си приятни, очевидно.
                Има защо да се извинявате - за това, което е открито случайно през 15 век няма и намек тогава търсенето да е свързано с домус ауреа (мислели са, че са попаднали в пещера), всъщност няма намек за това дори да е търсено нещо, в последствие просто са предположили, че става дума за него. Освен това, заниманията на ренесансовите с антични артефакти са доста подобни на иманярските, че и оттатък - доста римски барокови църкви са построени с камънак от колизеума.
                Не знам на база на какво считате, че можете да научите когото и да било на каквото и да било с темерутските си лаконични отговори. Аз поне съм се постарал да аргументирам съмнението си...
                sigpic

                Sword song and horn sound

                Comment


                  #9
                  Поне се радвам, че съм Ви пообразовал малко. За влиянието на фреските, открити в Домус Ауреус върху ренесансовата живопис, ще си прочетете сам.

                  Интересно как не Ви е хрумвала мисълта, че всъщност Рим никога не е забравян и не е изоставян и че за него писмените източници са достатъчно подробни, поне дотолкова, че да не се съмняваме, че когато на мястото, където би трябвало да е дворецът на Нерон според писмените източници, открием разкошен древноримски дворец, можем и да считаме с достатъчно основание, че точно това е Домус Ауреа.

                  Не знам на база на какво пак считате, че че ми е интересно да ми припомняте азбуката, като ми разказвате от какво са строени бароковите църкви.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #10
                    Не мога да разбера - желанието Ви е да се караме ли?

                    Поне се радвам, че съм Ви пообразовал малко. За влиянието на фреските, открити в Домус Ауреус...
                    Не се ласкайте, не е Ваша заслугата - навремето съм ходил на лекции при Елка Бакалова, просто си прерових записките.

                    Интересно как не Ви е хрумвала мисълта, че всъщност Рим никога не е забравян и не е изоставян и че за него писмените източници са достатъчно подробни...
                    Не ми е хрумвало, защото не е вярно, поне наполовина. Да, Рим не е изоставян никога, НО много (всъщност, повечето) от класическите литературни произведения са си баш забравени през средните векове или, ако щете неползвани, освен частично чрез късно антични антологии и разни християнски преправки, заради християнизацията, и тъкмо защото са преоткрити на ренесанса му викаме ренесанс... но сигурно и тази азбука Ви е позната.

                    За бароковите църкви съжалявам, видях блога после.
                    Все едно.

                    ПП. За да върна на темата - Светоний пише, че Калигула е в Мавзолея на Август, което ще е оспорено, ако находката се потвърди. Като почитател на достоверността на литературните източници, можехте да коментирате това например, вместо моята така непростима необразованост.
                    Last edited by sewast; 19-01-2011, 17:56.
                    sigpic

                    Sword song and horn sound

                    Comment

                    Working...
                    X