Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Преизползвани шлемове от гробове

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    глупостите сами говорят за глупака
    научи се първо кое какво е и от къде е, второ кое как се казва...пък тогава давай оценка
    не казвам, че това което е написано са бисери, но на фона на твоите смешни познанийца, си е чист диамант!
    така, че или пиши нещо сериозно, или върви на поляната да си играеш с дървен меч.
    Не хвърляй бисера си пред свине!
    Last edited by gladiator; 11-09-2010, 19:24.

    Comment


      #17
      [QUOTE=gladiator;266768][CENTER].."...Сатовча – шлемът произхожда от цистов гроб. В него е имало два глинени съда, вероятно бронзова броня, ромфея, две фибули. Шлемът е открит с липсващи набузници. Комплексът е датиран в ²V в. пр.Хр. (Жуглев 1991, 21-23)....."

      Gladiator, знам че дискусията е била отдавна, но темата предполагам е открита. Искам да попитам за кой шлем от Сатовча иде реч? Аз пък знам, че тоя без набузниците не е открит при археоложки проучвания, а от един честен дядо, Мавродиев, който го открива в месността Сивек и който най-съвестно го е предал на властите тогава. А бронзова броня въобще не е намирана там. Такава брона има в Благоевградския музей, но тя е от Плетена. Майка ми е родена там и знам някои неща за тези истории.

      Comment


        #18
        Romfeya, това което казваш е много интересно!
        Съвсем наскоро излезе една хубава книжка в която можем да се порадваме на реставрации в цветове на шлемове, каски и други подобни нападателни и отбранителни оръжия намерени като артефакти в България.



        Приятно четене!
        За онези съфорумници, които биха пожелали да научат още малко подробности за коритските шлемове, могат да прочетат какво са споделили историците с цел да се знае повече за този шлем, а не само да ни хранят с “бисери” и “диаманти” ….. колко образователно и просветително дело, няма що.



        Ивае-е-ело-о-о!!!!
        Пак ли приказваш за свине, избърши си устата.
        Погледни се какви “умни“ приказки артикулираш ти с истеричните си пръсти.
        Глупаци са онези които ти търпят “академично”-Хоремашкият начин на самоизтъкване и в този смисъл вече в колко исторически форума си с изтрити “бисерни” постове и теми! Аз зная за два!
        За дървените мечове ти няма откъде да знаеш, че те са били много по-често в ръцете на легионерите и гладиаторите за разлика от бойните оръжия!
        Относно оценките аз такива не давам, а споделям мнение нали за това е форумът, но щом това е толкова непоносимо за твоят “възвишен” дух, що не си направиш блог в нета и от там да разпръсваш диаманти!
        Диаманти!!!!!!
        Какво самолюбие и нарцицизъм.
        Last edited by Dany Boy; 12-11-2010, 07:57.

        Comment


          #19
          [QUOTE=Dany Boy;271034]Romfeya, "...това което казваш е много интересно!
          Съвсем наскоро излезе една хубава книжка в която можем да се порадваме на реставрации в цветове на шлемове, каски и други подобни нападателни и отбранителни оръжия намерени като артефакти в България...."

          Dany Boy,
          Тая книжка сигурно е много интересна! Нищо, че малко ми бие на комикси. Наскоро се сдобих с една жестока картина ....само на файл, де. Виж я макар, че темата тука не е по този въпрос. Аз и викам Satrian mercenary ...Ама това си е картина, де, не е некаква възстановка. Художник е Тодор Узунов, да не пропусна щото не знам дали е редно така.
          Attached Files
          Last edited by Romfeya; 08-11-2010, 13:52.

          Comment


            #20
            В този форум има ли някъде тема за възстановки от античността? Искам да преместя конника там??
            Last edited by Romfeya; 08-11-2010, 16:43.

            Comment


              #21
              Romfeya написа Виж мнение
              В този форум има ли някъде тема за възстановки от античността? Искам да преместя конника там??
              Модератор има ли тук?
              Попитах дали има тема за възстановки за да преместя конника там, но никой не ми обръща внимание Ще я сложа в темата за тракийската ромфея ...близко е все пак.

              Comment


                #22
                До Дани бой
                Не допускаш ли появата на коринтския тип шлемове на по-късни паметници да е свързана с определени иконографски схеми или да кажем канони при изобразяването на определени божества или митологични персонажи? Такива схеми могат да бъдат повтаряни столетия наред във време когато въпросните шлемове вече не са използвани заради развитието на военното дело, което е довело и до появата на други по-съвъшени типове шлемове.
                Пример за такъв канон в изобразителното изкуство е църковната живопис например.
                allah e velik :nworthy: :nworthy:

                Comment


                  #23
                  Много неща могат да се допускат Чубака.
                  Но ние можем само да предполагаме!
                  Ето два образа идващи от Елинистическа епоха и показващи безсъмнения не стилизирани образи от античноста носещи на главите си класически коринтски шлемове!
                  Attached Files

                  Comment

                  Working...
                  X