Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Статия за гръцката фаланга

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Статия за гръцката фаланга

    Излезе в началото на годината:




    Произход и развитие на фалангата:
    натура на хоплитския бой.


    Станимир Димитров

    Авторите разглеждащи военното дело на Древна Гърция непременно разглеждат тактическото построение на елините, известно като фалангата. Споменава се, че това е гъсто строен блок от тежковъоръжени пехотинци, които могат чрез добрата си подготовка да попълват празнините в строя, пречейки в него да се образуват отвори. Това се превръща в аксиома, без реално да се дават отговори на въпросите свързани с осъществяването на тези сложни маневри. Срещат се и възможни тълкуватели на тези на пръв поглед лесни загадки, но за жалост и при тях теорията често побеждава здравата и практична логика.
    В следващите редове, ще се постарая да дам свое обяснение на някой от тези въпроси, като съчетая логиката на разсъжденията с данните от археологията, даваща ни многобройни находки на оръжие от епохата на фалангата, а също и изображения върху гръцки съдове, надгробни и възпоменателни паметници.
    В началото ми се струва редно да потърсим отговор на въпроса - какво са разбирали самите древни под името фаланга?
    Граматика Филемон дава следните значения на тази дума: “Фаланга: не само войнско построение, в какъвто смисъл говори Поета (Омир), но по-късно и паяк, голям и фалангообразен; строй; част от човешкия пръст; опора на кораб." Както се вижда от този пасаж още в миналото думата фаланга не е имала едно значение. С течение на времето обаче се наложил като главен смисъл този свързан с военното дело. Трудно е да се каже защо е станало така. Една версия е предадена от Полиен: “Стратег на Дионис бил Пан, той първи изобретил строй, нарекъл го фаланга, построил му дясно и ляво крило”. Съвсем друго обяснение намираме в мита, за родените близнаци: момче и момиче. Момчето наречено Фаланг било обучено от Атина да се сражава, а момичето Рахна да преде.
    Има и няколко обяснение, свързващи думата с военния живот в най-дълбока древност. Ефстатий коментирайки Илиада, пише че названието произлиза от означение за тояга, с каквито едно време са се биели войните. Подобно тълкувание дава и Аполоний Родоски: “фаланга – дълга и заоблена пръчка”. Към тези автори се присъединява и Плиний Стари: “Първи африканците провели битка срещу египтяните с тояги, наричани фаланги”.1
    Както се вижда болшинството от етимологичните обяснение свързват фалангата с военното дело, като такова това название се използва и днес. Тук ми се струва уместно да направя разграничаване между фалангата, като построение на гъсто разположени войни с големи щитове и фалангата на Елада, съставена от хоплити, обединени в по-малки подразделения, можещи да действат самостоятелно.
    Не е редно редицата от мъже опрели щитовете си един в друг, да се счита само гръцки патент. Тази формация се е появила заедно с големия щит и нарастващата необходимост от използване на многобройни контингенти от бойци. Тя отразява естествения стремеж на всеки войн да получи по-добра защита, както и необходимостта да е близо до своя другар чийто щит, а и присъствие давали чувство на сигурност.
    За първи път виждаме нейно изображение върху стелата на Еанатум, датирана в средата на ²²² хил. Пр. Хр.2 На нея са изобразени гъсто строени войни, с шлемове на главата и копия в ръце. Първата редица носи и големи, правоъгълни щитове, покриващи бойците от раменете до ходилата. Интересно в случа е наличието на щитове само в първата редица от построението. Явно се е разчитало на големината им, осигуряваща добро прикритие от метателни оръжия.3 Стената от щитове, както ми изглежда логично да се нарича тази редица, е извикана на дневен ред от редица обстоятелства. На първо място това е широката завоевателна политика на владетелите в Древна Месопотамия. Нуждата от многобройни бойци, е наложила свикването на големи контингенти, които нямали време, а и възможност да бъдат добре обучени.4 На второ място това е едно ново оръжие-колесницата, теглена от диви магарета, бавна и тромава, но въпреки това в очите на пехотинците унищожаваща и страшна. Само чрез едно гъсто строено, човек до човека множество, насочило напред копията си, този “танк”, можел да бъде спрян. Понеже струпаните на едно място бойци били лесна плячка за противниковите стрели, метателни копия и камъни, то се наложило да се използват големи, в цял ръст щитове. Зад тях бойците без доспехи се чувствали по-сигурни, а тяхната ниска подготовка, се компенсирала от многобройните им сплотени редици.
    За подобна стена от щитове говорят и египетските барелефи от Новото царство. Там във връзка с колесниците и многобройните противникови стрелци, либийци, сирийци, нубийци, проблемите били сходни като тези при шумерите. Египтяните направили крачка напред, намалявайки големината на щитовете, но ги получили повече войни, разполагащи се не само на фронта на построението, но вътре в него.5
    Стената от щитове продължила да съществува и в по-късни епохи. Тя била използвана от древните келтите в сюблимните моменти на бойното поле. Изграждали я германците и техните потомци, разрушили Римската империя. По такъв начин, в най-напрегнатите моменти на боя се строявали англо-саксите, викингите, древните руси.6
    През Средновековието в Западна Европа се наложила като основна ударна сила тежката конница. Пехотата загубила своите големи щитове, или ги използвала при обсада и за прикритие на стрелците с арбалет. За да противодействат на рицарите, през XIV в. швейцарците започнали да се строяват в гъсти карета, като войните държели с двете си ръце пики дълги по 5-6 м.7 Примерът им бил последван от италианци, бургундци, испанци. Последните се сетили да въоръжат и предните си войни със щитове, възкресявайки отново старата бойна формация. Само че нейният живот бил твърде кратък. Нарастващото число, гъсто построени мускетари, успявали да сломят и най-здравата стена от щитове.
    И все пак по какъв начин в Елада, стената от щитове е успяла да се трансформира във фаланга: строй от добре обучени, тежковъоръжени бойци, биещи се в подразделения, формиращи едно цяло?
    От критско-микенската епоха, имаме многобройни данни, както изобразителни, така и археологически, за съществуването на големи щитове.8 Те били два вида: правоъгълни, с малък издатък в центъра на горната къса страна; с форма на осмица – т.н. билобални щитове. Двата модела закривали боеца в цял ръст. Изработени от кожа и дърво, те навярно са представлявали доста голямо бреме за носещия ги. Върху един кинжал от Микена с изображение на лов, се вижда билобален щит носен от войн, върху неговия гръб.9 Явно това е бил основния начин за пренос извън бойното поле. Едва ли по време на бой, микенците са можели да бъдат маневрени с такива огромни щитове. Тъй като това е представлявало голяма опасност за отделния боец войните на Агамемнон са били принудени да формират стена от щитове, получавайки възможност успешно да отразят противниковия натиск. Такава формация е изобразена върху стенопис от Акротери, на о. Тера, датиран около 1500 г. пр. Хр.10
    От последвалата блестящата микенска цивилизация епоха, са и нашите първи писмени сведения за военното дело на гърците. Те се черпят от Омировата Илиада. Мнозина учени утвърждават, че в нея е отразен конкретния начин на воюване у гърците, през периода IX-VIII в.пр.Хр.. Омир описва аристокрацията, с нейното бляскаво и помпозно снаряжение, винаги готова за геройски подвизи. Обикновените хора твърде рядко привличат вниманието му. Благородниците, въоръжени по последна мода, често се придвижвали до бойното поле на колесници, но тук слизали, като целта била да се сразят с някой равен на себе си. Те заставали и начело на атакуващите, като практически битката се свеждала до отделни двубои. Бедните, въоръжени главно с метателни оръжия имали за цел да водят обстрел от разстояние и да преследват бягащите
    Воденето на сражение от разстояние се потвърждава и от археологическите данни. В гробове от този период често срещано явление са 2-3 върха на копия, явно използвани за хвърляне.11 Мятането на копия, е често използван прийом при двубоите описвани от Омир.
    Върху рисуваната керамика от този период, виждаме войни въоръжени с големи кръгли щитове, с изрези от двете страни – т.нар. дипилонски щит и с две копия носени в ръце.12 Често те се возят върху колесница. Нейната военна употреба е засвидетелствувана у Омир. Изследователите на военната история от това време посочват най-вероятната и употреба, като транспорт за аристокрацията до бойното поле. Пристигнали там, знатните се спешавали и търсели достоен противник да се сразят гърди в гърди с него.
    В VII в.пр. Хр., настъпила кардинална промяна на бойната тактика на гърците която оказвала влияние върху военното изкуство столетия по-късно. Появила се същинската фаланга. Това била маса от плътно строени тежковъоръжени бойци, наричани хоплити. Практически тя се състояла от няколко паралелно строени, една зад друга стени от щитове. Новото било, че тези редици взаимодействали тясно помежду си, настъпвали без да рушат общия строй, а ако някой войн паднел убит или ранен, то другарят му зад него го заменял. Целта била в първата редица винаги да има нужното количество мъже. По такъв начин се променило и общото построение. Организационно фалангата се състояла не от няколко редици, а от няколко къси колони, строени една до друга.
    Във връзка с написаното трябва да се отговори на два въпроса: Кога и защо се появила фалангата?
    По първия въпрос съществуват множество мнения. Така например П. Коноли, датира появата на новата бойна формация в VIII-VII в.пр.Хр., като счита, че през VII в.пр.Хр., съдейки по данните от поета Тиртей, тя вече е била реален факт.13 Средата на VII в.пр.Хр., е сочена за същото събитие от A. Snodgrass, към същата датировка се придържа и Ю. Андреев.14 Интересно е мнението на А. Неф¸дкин, които датира формирането на фалангата в VII-VI в.пр.Хр., отчитайки като показател за това пълното изчезване на метателно оръжие използвано от хоплитите.15
    Авторите занимаващи се с произхода и развитието на фалангата отбелязват и многообразието от причини довели до нейната поява. Повечето посочват демократизацията на гръцкия полис, благодарение на която все повече мъже можели да си набавят скъпоструващият набор от оръжия. A. Snodgrass, отбелязва като важна особеност формирането на хоплитската въоръжение състоящо се от: бронзов шлем, броня, наколенници и кръгъл щит към 675 г. пр. Хр.. След като тези оръжия били налице, започнало и формирането на гъсто строените маси от пехотинци.16 П. Коноли счита като главен фактор, появата на големия, кръгъл щит в началото на VII в.пр.Хр.17
    При двамата гореспоменати изследователи кръглият щит, наричан аргивски, заема водещо място, като предпоставка за новият боен ред. Херодот споменава, че гърците са първите започнали да използват щит с двоен захват. Аргивските щитове, за разлика от другите не се носели чрез стискане на една централна дръжка с лявата ръка. При тях в центъра имало голяма скоба от бронз, в която ръката се пъхала до лакътя, а дланта захващала друга, малка дръжка разположена до ръба на щита.
    Самият предпазен доспех, се изготвял от дърво, като по края на корпуса се образувал силно извит профил.18 Отгоре дървената част се обличала с кожа, а често и с бронз. Според Коноли, такъв щит с диаметър около 0.90 м. тежал 7 к.19 Авторът изказва една интересна хипотеза – извитият в края профил, служел щитът да легне върху рамото на боеца, което по този начин поемало голямата му тежест ( Обр. 1).
    Тук бих искал да доразвия идеята на Коноли. Известните щитове от древността независимо от формата си имат една обща особеност. Те се държали с дланта на лявата ръка, за една централно разположена дръжка. Колкото и да е странно това е било породено от стремежа да се облекчи ръката, носеща тежестта на предпазното средство. Практически опити извършени от мен, с копие на римски щит тежащ 10 кг. показаха, че ако той се носи чрез двустранен захват, скоро сгънатата лява ръка започва да се изморява и изтръпва. Напротив, ако той се държи само за една централна ръкохватка, която е разположена перпендикулярно на надлъжната му ос, такъв проблем отсъства. Носен така, щитът не е можел да се държи изпънат фронтално пред боеца, тъй като отново се е натоварвала държащата го ръка. Поради тази причина, сражаващият се го е носил от ляво на тялото си. От което следва, че войнът е настъпвал на една страна, крачейки напред с левия си крак. Това идеално обяснява сведението на Тит Ливий, че римските пехотинци носели наколенник само на левият крак. Явно с този начин на захват е съобразен и римският щит – скутум, който има извита U – образна форма. Тя е прикривала плътно тясната част на човешкото тяло, обърнато с лявото си рамо напред. Ако скутома се е държал пред боеца, то формата му определено би пречела, отколкото пазела.
    Авторите пишещи за фалангата отбелязват, че при сгъстен строй, щитовете на отделните хоплити са се препокривали. Това обаче е невъзможно ако те се държат отпред пред тялото. Нещата идват на своето място, ако приемем, че хоплитите са настъпвали напред с лявото рамо. Така тежестта на щита се е поемала от него; странично човешкото тяло е много по тясно, давайки възможност излишната площ от щита да препокрие съседния. Срещу противника е била обърната много по-малка част, възможна за поразяване. Същевременно дясната ръка, стискаща копието се е намирала в една ос с лявата, действайки много лесно с мушкащи удари, напред – назад.
    Тази моя хипотеза се потвърждава и от множество изображения върху гръцки вази от V в.пр. Хр.. На тях виждаме хоплити с ленени брони, които са подсилени с метални пластини от двете мишници надолу. На гърдите и корема, те липсват, показвайки че именно страничните части на тялото, обърнати към противника, са били най-уязвими.
    Аргивският щит, такъв какъвто се появил в VII в.пр.Хр., останал най-важната и неотменна част от въоръжението на хоплита. Неговата ефикасност го запазила непроменен през следващите столетия, за разлика от другите защитни доспехи.
    Накратко ще разгледам и тяхната еволюция, тъй като в нея също за заключени важни данни за бойният строй на древните гърци. Най-жизнено необходима и лесно поразима част на човешкото тяло е главата. Поради това се наложила нейната защита, поета от бронзовият шлем. В VIII в. пр. Хр., е засвидетелстван шлем покриващ цялата глава, оставяйки отвори за очите и устата; известен като коринтски тип (Обр. 2). Характерно за него били големите набузници и дългия наносник.20 Липсата на отвори за ушите, явно е създавала голямо неудобство за носещият го. В своите модификации продължили до началото на Vв. пр. Хр., този шлем добил елегантна форма, набузниците му се издължили предпазвайки гърлото, появили се дупки служещи за слухови отвори, а накрая и изрези оставащи ушите открити.21
    Подобен път на развитие изминал и друг тип шлем, известен като илирийски. Той повтарял формата на коринтския, но нямал наносник, а големите набузници образували правоъгълен отвор за лицето.22
    И двата гореописани шлема в един момент не отговаряли на нуждите на бойното поле. Това довело в началото на VI в. пр. Хр., до появата на нов вид шлем – халкидския (Обр. 3). Той имал малки набузници откриващи лицето и ушите. Те можели да бъдат подвижно свързани с калотата чрез шарнир или неподвижно. Шлемът имал къс и елегантен наносник, но той често можел и да липсва.23
    През Vв. пр. Хр., халкидския шлем еволюирал към олекотяване на формата и намаляване на набузниците. По същото време масово започват да се използват и шлемове с конична и проста форма; типовете пилос и беотийски (Обр. 4). При тях почти винаги липсвали набузници, като само връхната част на главата е била покрита.24
    Защитата на торса се осъществявала през VII – VI в. пр. Хр., от броня изработена от две бронзови части, покриващи гърдите с корема и гърба (Обр. 5). Тя остава ръцете от раменете надолу и слабините и краката открити. Защитата на областта под корема и горната част на бедрата се осъществявала от кожени ленти, наричани птерюги. В нач. на V в. пр. Хр., бронзовата броня е изместена почти напълно от подобна, но изготвена от няколко пласта ленено платно.25
    През VI в. пр. Хр., се използват и различни части от бронз защищаващи ръцете, но те скоро отпадат от хоплитското снаряжение. Краката от глезените до коленете са пазени от наколенници от бронз. През втората половина на V в. пр. Хр., те също почти престават да се използват 26.
    Какъв анализ може да се направи от горното съвсем кратко представяне на развитието на хоплитските доспехи?
    Съдейки по всичко през VII – VI в. пр. Хр., хоплитите били тежко бронирани войни, използващи почти всички възможности да защитят своето тяло и крайници. Явно фалангата в този период се е сражавала като едно монолитно, неразчленимо цяло, настъпвайки бавно напред, силно ограничена в своите движения. Същевременно това богато и скъпоструващо защитно въоръжение, е било достояние на ограничен кръг от хора. Поради това вероятно броя на хоплитите, в този ранен период е бил относително малък.
    През V в. пр. Хр., снаряжението значително се опростило, а следователно и поевтиняло. Масовото използване на ленената броня, навярно трябва да се свържи с нарастващия брой на войниците. Тя била много по-лека от бронзовата, а това съчетано с липсата на наколенници и новите типове шлемове, значително повишило мобилността на хоплита.
    Тази необходима трансформация, по мое мнение, била предизвикана от две събития. Първото са гръко–персийските войни, когато елините за първи път се сблъскали с многоброен противник, разполагащ с големи контингенти бойци с метателно оръжие: лъкове, дротици, прашки. За да не стоят дълго под смъртоносния обстрел, хоплитите трябвало бързо да достигат до противника, или по необходимост да се оттеглят. Тази нова стратегия се вижда в сражението при Маратон през 490 г.пр. Хр., когато гърците преодолели с бягане разстоянието до враговете си.
    Второто важно събитие били гръцките междуособици след изгонването на персите, прераснали в гибелната Пелопонеска война, водена в 431-404 г.пр.Хр.. Нараснало използването на лековъоръжени бойци, в голяма заплаха за хоплитите се превърнали пелтастите, въоръжени с лек щит и метателни копия. Тези бойци, на които до скоро гледали с насмешка, напълно унищожили един спартански отряд при Сфактерия през 424 г.пр.Хр.. Подобна била и съдбата на атинския експедиционен отряд на о. Сицилия през 413 г.пр.Хр.27
    Основен проблем стоящ пред изучаващите античния начин на воюване е, как се е осъществявало взаимодействието между бойците вътре във фалангата. На практика трудно обяснимо, е как вътре в монолитният блок на въоръжените хора е ставала подкрепата между отделните войни, разположени в различни редици. Те не са ли си пречели и взаимно тъпчели, обзети от възбуда и боен бяс?
    Древните автори са ни оставили споменавания за построени фаланги в дълбочина от 8, 16 редици, но често се срещат и данни за хоплитски построения от по 2 или 4 редици. Често се цитира данните дадени от Изократ, че в едно сражение спартанците победили въпреки наличието само на една хоплитска редица.28 Считам, че не трябва да се акцентира особено много на този факт, тъй като той по-скоро е изключение от правилото и е описан като любопитен и нестандартен.
    Господстващото сега мнение гласи, че когато се срещнели две фаланги, сражение и то за кратко се е водело само между първите две редици. След това задните започвали да натискат предните, като на практика е започвало едно избутване, или изместване. В един момент някой не издържал, побягвал. Това образувало бреш в отбранителната линия, от който противниците бързали да се възползват и да закрепят своята победа.
    Тази идея е наричана оthismos, термин зает от Тукидит, буквално означаващ натиск, или избутване. Нейни подръжници са W. Pritchett, V. Hanson, J.Anderson и J.Lazenby. 29
    Друго интересно мнение е изказано от G. Cawkell. Той приема, че хоплитската битка имала три явно изразени фази: фалангата настъпва срещу противниците си сплотила своите редици; момент на битката, когато редиците се разтварят и войните се бият с индивидуален противник; накрая когато единият противник показва признаци на отпадналост и умора, фалангата отново сплотява редиците си и настъпва оthismos, в който победителите избутвали с щитовете си победените.
    Срещу част от неговите идеи се обявява A. Holladay, като аргументирано посочва някой основни слабости в идеята на G. Cawkell.30 На първо място не ясно как точно е ставало разтварянето на редиците и започването на индивидуалните двубои. Holladay основателно изтъква, че когато едната фаланга се разпръсне преди противниковата, втората е възможно да се възползва от това, нанасяйки удар. Едва ли може да искаме от древните толкова спортсменско отношение и дори предварителни уговорки за провеждането на боя. На второ място не е ясно ако хоплитите се раздалечават един от друг да индивидуални двубои, за какво им помагат няколкото редици разположени в дълбочина?
    Идеите на A. Holladay са развити от P.Krentz.31 Той също отрича възможността хоплитите да са натискали предните през цялото време на сражението или да са се сражавали отваряйки своите формации. Този автор предполага, че дълбочината на фалангата е имала психологическо въздействие върху противника. На практика колкото и хоплити да са паднели, някой е заставал на тяхното място, създавайки представа за непобедимост и ненарушимост на бойния ред. Като цяло Krentz, поддържа идеята, че хоплитския бой се е водел само от първата линия, като отделните бойци се намирали на известно разстояние един от друг. Тук именно се намесвала тяхната опитност, или по-добра тренираност, както при спартанците.
    Обобщавайки идеите на гореспоменатите автори, бих искал без да претендирам за авторитетност да нахвърлям някой общи положения, относно хоплитската тактика.
    Смятам за абсолютно неприемлива идеята за оthismos. Не трябва да свеждаме древното сражение, до едно грубо, пехливанско избутване. В такъв случай много по-добре е било в дълбочина да се разполагат силни, масивни тежкоатлети, които спокойно биха донесли победа на своят полис, дори и без да използват оръжие.
    Както отбелязва G. Cawkell, едва ли някой войн ще се чувства комфортно ако отзад го натиска един огромен щит, подсилен от натиска на 7 редици мъже. Същият посочва, че при този натиск би се създало едно сбито множество, където по-успешно биха се използвали зъбите, а не мечове, да не говорим за дългите копия. Апологетите на оthismos никъде не споменават, как се е действало с основното хоплитско оръжие – копието. Вземайки в предвид, че на края си копията са имали бронзов остър накрайник, то е необяснимо как предните мушкайки, напред-назад, не са наранявали своите колеги от втората редица.
    Описвайки битката при Термопилите, през 490 г. пр. Хр., Херодот казва, че спартанците се хванали за мечовете след като счупили своите копия и нямали друго оръжие. На други места в античните извори, като символи на хоплитите постоянно се споменават щита и копието (Sekunda 2000, 14).32 Това показва, че то е било основно средство за бой, измествайки меча. Дългото над 2 м оръжие държано в задната си част, е изисквало място за маневриране по оста напред-назад. В такъв случай зад първата редица не е било възможно да се е намирала втора, тъй като тя би затруднила мушкащите движения. Разбира се имало е изключения, когато наистина щит се е блъскал в щит, но те са били частни случаи, а не начин на сражение – оthismos.
    Въз основа на наблюденията върху устройството на хоплитския щит, може да се приеме, че бойците са настъпвали един срещу друг с левият крак напред, опирайки щита на рамото си. С дясната ръка те извършвали промушващи движения с копието, стремейки се да се възползват от невниманието на противника, непредпазливо открил някоя незащитена част на тялото си. Отделните редици, били съставени от плътно притиснати бойци, взаимно криещи се зад щитовете си. Ударите с копия налагали между отделните редици да съществува известно разстояние, около 1 м. Това съвсем не нарушавало монолитността на фалангата. Дори и някой от първият ред да паднел, то задният по-бързо заемал мястото му, отколкото този който го е повалил. Той се е намирал поне на 1,8-2 м., колкото било разстоянието от захвата на копието до неговото острие, от което той е трябвало да се пази.
    Именно дълбокото ешалониране, е предпазвало фалангата от такива пробиви, тъй като смъртта на един или няколко бойци лесно се е компенсирала.
    Абсурдно е да се твърди, че фаланга с фронт от 300 – 400 бойци, която без съмнение би имала дължина от поне 250 м., може да настъпва идеално равнена, като на парад. Колкото и да са били подбирани подходящи места за сражение, в природата върху терена винаги има различни неравности, храсти, камъни. Логично е фалангата да се е деляла на отделни отряди, които вече вътре в себе си да са се стремили да спазват правилното построение. Вероятно част от битките са се решавали от невъзможността на едната страна да осъществи правилното взаимодействие между своите отделни отряди. От това са се възползвали по-опитните и по-добре тренираните, които именно са засилвали натиска върху тази точка, което несъмнено е довеждало до пробив.
    С това можем да се обясним, честото твърдение, че гърците поставяли най-елитните си части на десният фланг, а слабите на левия. Получавало се, че десните разбивали съкрушително срещуположният ляв фланг. Когато при настъпление или отбрана са се получавали разкъсвания, опитните ветерани, или избрани войни от десният фланг пробивали редиците изпаднали в неразбория, което почти винаги им осигурявало победата.
    Нахвърлените няколко размисли за гръцката фаланга, едва ли могат да изчерпят въпросите свързани с нея. Надявам се, че все пак те ще бъдат интересни на четящият ги и ще осветлят до някъде, един аспект на античното военно дело.


    Бележки :

    1А. Неф¸дкин. Основные этапы формирования фаланги гоплитов: военный аспект проблемы. – ВДИ, ¹1, 2002, с. 89 – 76.
    2 М. Горелик. Вооружение Древного Востока. Москва, 1993. с. 176 – 177.
    3 S. Anglim.; Ph. Jestice.; R. Rise.; S.Rusch.; J. Serrati. Fighting Tehnigues of the Ancient World 3000 BC – 500 AD.: Eguipment Gombat Skiils and Tactics. New York, 2002. р. 8.
    4 М. Горелик.Вооружение Древного Востока…с. 132 – 133.
    5 Горелик, Цит. съч., с.178.
    6D. Nicolle, Arthur and the Anglo-Saxon wars. London, 1984. р. 3 – 22.; М. Harrison. Viking Hersir 793-1066 AD. Oxford, 1993. р. 40.
    7N. Michael. Armies of Medieval Burgundy 1364-1477. London. 1983. р. 4 – 28.; Nicolle, D. Italien Medieval armies. London, 1988. р. 2 – 38.
    8P.Connolly.Los egercitos griegos. Madrid, 1981. р. 14 – 15.; N. Grcuris. The Mycenaeans c. 1650-1100 BC. London, 1998. р. 5 – 7.
    9Connolly. Opus cit., р. 14.
    10Grcuris. Opus cit., р. 7 – 8.
    11A. Snodgrass. Arms and armour of the Greeks. London, 1967. р. 38.
    12Д. Алексинский. Беотийский щит – иконографический феномен? – Война и военное дело в Античном мире. Санкт-Петербург, 2004. с. 121 – 125.; А. Неф¸дкин. Основные этапы формирования фаланги гоплитов: военный аспект проблемы. ВДИ, ¹1, 2002. с. 87– 96.; Snodgrass. Opus cit., р. 39, 45– 46.
    13П. Конноли. Греция и Рим. Енциклопедия военной истории. Москва, 2001. с. 37.
    14 Ю. Андреев. Кто изобрел греческую фалангу? – ПАВ, ¹ 7. 1993. с. 39.
    15 Неф¸дкин. Цит., съч. с. 87– 96.
    16 Snodgrass. Opus cit., р. 52.
    17 Конноли. Цит., съч. с. 37.
    18 N. Sekunda. Greek Hoplite 480-323 BC. Oxford, 2000. р. 5– 6, 10– 11.
    19 Конноли. Цит., съч. с. 53.
    20 Snodgrass. Opus cit., р. 50 – 51.
    21Ст. Димитров. Коринтски шлем върху монети на Месабрия и неговото разпространение в Тракия. – Монетите и банкнотите възможни прочити. Юбилеен сборник в чест на ст. н. с. Д-р Христо Харитонов. Велико Търново, 2005. с. 70 – 71.; Конноли. Цит., съч. с. 60 – 61.
    22 Конноли. Цит., съч. с. 60 – 61.; H. Pflug. Illyrishe Helme. Antike Helme. Mainz, 1988. р. 42 – 64.;
    23 Конноли. Цит., съч. 61.; H. Pflug.Chalkidishe Helme. р. 137–150.; Snodgrass. Opus cit., р. 69 – 71.
    24 Snodgrass. Opus cit., р. ?.; G. Waurick. Helme der Hellenistishen Zeit und Ihre Vorläufer. Antike Helme. Mainz, 1988. р. 151–162.
    25 Конноли. Цит., съч. 54–58; Snodgrass. Opus cit., р. 90 – 91.
    26 Конноли. Цит., съч. 59 – 60.
    27 S. Anglim.; Ph. Jestice.; R. Rise.; S.Rusch.; J. Serrati. Opus cit., р. 30–32.
    28 Неф¸дкин. Цит., съч. с. 87– 96.
    29 V. Hanson. The Western Way of War. Oxford. 1989. р. 131–142.
    30 A. Hollady. Hoplites and Heresies. – JHS, 1982, p. 94–103.
    31 P. Krentz. “The Nature of Hoplite Battle.” – Classical Antiquity. vol. 4, ¹ 1,1985. p. 50 – 61.
    32 Sekunda. Opus cit., р. 14.

    #2
    Четох я във ВИСб. Най-любопитното (и за мен ново) беше построяването "на верев". Не ми беше минавала през ум такава възможност, въпреки изображенията по съдове.
    Много добра работа.

    Comment


      #3
      Благодаря, Галдиатор, за мен беше много интересно да прочета тази статия, да не говорим доколко познавателен е текста (между другото, някъде във форума Ханс и Грей дълго и обширно спореха по въпроса за това как се е строявала и сражавала фалангата, но не съм сигурен къде е темата).
      Между другото, ако позволиш, ще задам един-два въпроса, които изникнаха у мен след като прочетох текста (надявам се да не звучат твърде глупаво).

      1. Има ли някаква идея как се е осъществявало командването, т.е. управлението на фалангата по време на сражение? Дали отделните подразделения на фалангата са имали собствен командир и един основен за всичките подразделения? И как, особено когато фалангата се ангажира в сблъсък с противника, при цялата шумотевица, е можело да се постигне някаква управляемост? Или в този момент всичко е било въпрос на инициатива на отделните фалангити на, така да се каже, локално ниво?

      2. Как са били организирани (ако има някакви предположения) отделните подразделения хоплити, влизащи във фалангата? По колони или по-скоро по редове (части от редовете) или пък по блокове (т.е. определена група по ширина и дълбочина)?

      3. Идеята за попълването на местата на падналите е интересна (ако не се лъжа, подобно нещо се е използвало и по-късно - да речем, през ХV²²² и Х²Х век (първата половина), когато се "маскират" загубите от противниковата стрелба при марш чрез попълване на предния ред от задните за психологически ефект), но за тези цели не биха ли били достатъчни много по-малко редове, да речем, не повече от 4-6? Или пък става въпрос за добиване на чисто визуална "плътност", когато дълбокото построение изглежда много масивно (ако терена не е идеално равен и позволява това да се забележи по време на сближаването?)?

      4. Съответно, ако е така, то как са стояли нещата с възможността за удар във фланга на фалангата? Т.е. ако фалангата се състои от отделни подразделения, то защо не са използвали допълнителните подразделения за маневриране и опит за удар във фланг ан чуждата фаланга? Или подобно нещо не е имало?

      5. От кой момент започва (ако въобще се прави) използването на подразделения от леко екипирани и въоръжени войници за защита на фланговете на фалангата? Или това се е правело от отделни подразделения хоплити от самата фаланга?

      gladiator написа
      Съдейки по всичко през VII – VI в. пр. Хр., хоплитите били тежко бронирани войни, използващи почти всички възможности да защитят своето тяло и крайници. Явно фалангата в този период се е сражавала като едно монолитно, неразчленимо цяло, настъпвайки бавно напред, силно ограничена в своите движения. Същевременно това богато и скъпоструващо защитно въоръжение, е било достояние на ограничен кръг от хора. Поради това вероятно броя на хоплитите, в този ранен период е бил относително малък
      Ако позволиш още един въпрос: ако в този период хоплитът, като въоръжение и екипировка, е бил твърде "скъп" и следователно такива са могли да бъдат само принадлежащите към върхушката на обществото, то това как се връзва с идеята за влизане в бой в монолитен, плътен и слабо подвижен строй? Питам от тази гледна точка, че това, от една страна, предполага някаква висока степен на сработеност (ако не греша), каквато ми се вижда малко необичайна за хора, принадлежащи към тези слоеве на което и да е общество, а, от друга страна, идеята за "героизъм" и въобще себе изтъкване, каквато ми се струва че е присъствала, не би ли предполагала едно по-различно участие в сражението от страна на най-богатите или по друг начин изтъкнати граждани (и аристократи)? Питам не защото съм сигурен, а само защото това ми хрумна докато четях тази част от текста - възможно е напълно да греша.
      Last edited by gollum; 16-06-2009, 12:34.

      Comment


        #4
        Голум, виж в Коноли, там ида доста за офицерите в гръцката войска. Казват, че най-тежко било при спартанците-шегували, се че всеки втори е офицер. По това, че хоплитите са малобройни, имам предвид заможните хора, а не аристократи в тесният смисъл на думата. Говорим за маси от по 1500-4000 души.
        за меневриранет-сам знаеш, че военната консервативност е нещо страшно. Да не говорим за новите времена, където е забраняване копаенето на окопи и "покланянето " на оршумите!
        ако едно подразделение се откъсне от цялото за обходен маньовър, то подлага на удар самото цяло. все пак гъстото построение не е толкова мобилно и му трябва време

        Comment


          #5
          Благодаря за отговорите, Гладиатор. Ще си позволя свободата да доуточня единия си въпрос (по-скоро предположение/питане):
          Гладиатор написа
          ако едно подразделение се откъсне от цялото за обходен маньовър, то подлага на удар самото цяло. все пак гъстото построение не е толкова мобилно и му трябва време
          Мисълта ми беше тази, че все още не разбирам как дълбочината от повече от 5-6 реда може да се използва ефективно (да помага по някакъв начин), особено ако подразделенията са колони (т.е. сложно е в реално време да се отдели, примерно, един заден ред от фалангата - или няколко). За попълване на загубите в първия ред ми се струва, че 4-5 реда са напълно достатъчни - особено с оглед на това, че самия процес на попълване ще улеснява следващото попълване да разполага с по-широк резерв от места от задните редици.
          В този смисъл се питах защо не формират един вид "отделна фаланга" от един-два от задните редове след 6-тия примерно: тя би била по-малка и съответно по-маневрена, а отделянето й преди сражението организационно (фактическото отделяне на строя може да стане и по време на придвижването по бойното поле) не би отслабило основната фаланга (става въпрос за хора в задните редове, които поначало нямат никакво участие в случващото се). Същевременно тя би могла да защитава собствения фланг или да застрашава фланга на чуждата фаланга, като по този начин улесни пробива от страна на основната фаланга (привеждаш към поста схема, за да поясня мисълта си).
          Разбира се, факторът "традиция" е много силен в армиите и винаги е било така - това въобще не го отричам. Но питането ми по-скоро беше за това защо се е оформила точно такава традиция - фалангата да е с много голяма дълбочина (и даже, ако не се лъжа, в отделни случаи превъзходството в дълбочина да се посочва като основен фактор за победата).
          Единствената възможност, за мен, е ако се приеме хипотеза, че сблъсъкът между фалангите е бил продължителен и се се свеждал до постепенно избиване на състава им, така че нуждата от попълване да е била много голяма и да е печелел този, разполагащ с по-голям локален резерв - т.е. повече редици от хоплити. Обаче това ми се вижда малко вероятно по множество причини.

          По прикачените картинки (по всичките - това е съвсем общо и идеализирано представяне):

          pic01 - примерно попълване на загубите от задните редове. Идеята ми е, че позиции от задните редове могат да служат за "равномерност" при разпределението дори при сравнително плитка фаланга. От друга страна, към момента, отбелязан с 9 на картинката, вероятно една от фалангите вече ще е загубила кохезия и психическото й състояние ще е лошо, т.е. сражението вече ще се движи към оформяне на пробив или отстъпление на едната фаланга (части от нея). Разбира се, при подобен род сражение няма как лесно да се прекъсне съприкосновението, т.е. това ще доведе до разпадане на строя на едната, а вреоятно и на другата, ако хоплитите от нея се впуснат в преследване.

          pic02 - идеята ми за ситуация, при която две равни по численост фаланги използват различна дълбочина. Червената е строена, така че да има "голяма" дълбочина, докато при синята намаляването на дълбочината се изплозва, за да се оформи втора, по-малка фаланга, която да действа срещу фланга на червената фаланга. Последната може да бъде "прикрита" зад строя на основната или пък дори да се формира от последните й редици.

          pic03 - някаква идея за това какво може да се случи в резултат на успех на сините от pic02

          pic04 - опит за представяне на "реалистично" придвижване и строй на фаланга. Идеята ми е, че тя се движи към противника като отделни подразделения - блокове, котио евентуално уплътняват интервалите помежду си чак когато противникът е съвсем близо. Това би могло да служи като противодействие срещу тактиката от pic02.
          Attached Files

          Comment


            #6
            gollum написа Виж мнение
            Мисълта ми беше тази, че все още не разбирам как дълбочината от повече от 5-6 реда може да се използва ефективно
            Освен натиска на задните редици върху предните, възможно е дълбочината да се използва за регулиране на плътността. Например фаланга от 16 редици и 2 м разстояние между бойците може да премине във фаланга от 8 редици и 1 м разстояние.

            Comment


              #7
              По отношение на споменатия "натиск" доводите на Гладиатор ми изглеждат основателни, а подобно мнение изказваха и Ханс и Грей в другата тема, доколкото си спомням. Тази работа ми изглежда съмнителна и приемам, че "натиск" не е имало, т.е. не това е било предназначението на голямата дълбочина на строя.
              Що се отнася до втория вариант - уплътняване на строя в упоменатата посока, това е интересно и е сравнително лесно постижимо в реална обстановка - разбира се, за сметка на увеличаване на дистанцията между новите редици, т.е. след това ще има един период на скъсяване на дистанцията, който ще отнеме повече време и ще е значително по-сложен за координация - особено поради това, че всяка следваща редица, броено от първата, ще има все по-голяма дистанция да наваксва. Прикачил съм схема, където съм отразил как си представям подобно престрояване.
              Въпросът, обаче, е в друго: струва ми се, че има данни за дълбоко строяване на фаланги, които се ангажират в сражение, а предложеното престрояване аз поне го виждам единствено като преминаване от пред-боен (улесняване на маневрирането за сметка на увеличените дистанции) в боен ред.

              ПП Картинката я дава в намален вид и трябва да се кликне, за да се види в нормален размер
              Attached Files

              Comment


                #8
                gollum написа Виж мнение
                По отношение на споменатия "натиск" доводите на Гладиатор ми изглеждат основателни, а подобно мнение изказваха и Ханс и Грей в другата тема, доколкото си спомням. Тази работа ми изглежда съмнителна и приемам, че "натиск" не е имало, т.е. не това е било предназначението на голямата дълбочина на строя.
                Не си спомням дискусията между Ханс и Грей. Колкото до горната статия, доводите по този въпрос ми се струват малко несериозни. Разбира се, твърде вероятно е да не съм ги осмислил в пълнота. Все пак, за свое оправдание бих могъл да цитирам The Cambridge History of Greek and Roman Warfare, 2007, стр. 211
                Pushing by the rear-rankers of a Hellenistic phalanx should not be doubted.

                Comment


                  #9
                  Знам, става въпрос за много стар спор по този въпрос, така че изследвания и мнения на учени могат да се приведат и за двете страни. Но на мен лично по-смислени ми се виждат тези на противниците на "натиска", сред които е и Гладиатор. Интересно се получава ако се опита човек да го осмисли и да си го представи, а, предполагам, ако намери хора с които да го пробват на практика, мисля че нещата още повече ще се изяснят, поне от практическата им страна. За мен всичко опира до пълната безсмисленост на това да се грижиш за каквато и да е организация, екипировка или военна подготовка, ако основното е натиска - тогава ти трябва тълпа, в която най-много първите два-три реда имат някакви доспехи и въоръжение и точно там трябва да е разходния материал, т.е. хора, които със сигурност ще загубиш в първия сблъсък. Получава се известно разминаване на изискванията, още повече, ако фалангата ти е един вид "елита" - т.е. в нея влизат сравнително богати граждани, чиято бойна задача се свежда до участие в блъсканица на две тълпи. Не се връзва. Всякакъв физически натиск, оказван от задните редове върху първите, ще пречи всячески на техните осмислени действия. Но вероятно няма смисъл да се опитвам със собствено мислене да стигам далеч, защото спора наистина е много стар и са се натрупали огромно количество аргументи.

                  Comment


                    #10
                    gollum написа Виж мнение
                    Интересно се получава ако се опита човек да го осмисли и да си го представи
                    Според мен сравнително добра интуитивна представа може да се получи от следното разсъждение: представи си две фаланги, вкопчени в бой. Едната е две редици, другата е сто редици. Дали ще се колят кротко и методично? Не ми се вярва. Дори в "300" натиска беше забележителен - нашите момчета дадоха еднометров откат при първата атака. Добре че времето беше сухо, иначе цялата система можеше да отиде по дяволите

                    ПП Примерът с двете фаланги е на предната страница в книгата (210).

                    Comment


                      #11
                      Мисля че нещо не се разбираме - натиск на първата редица, разбира се, може да има. Аз не бих го нарекъл натиск, а по-скоро щурм, т.е. засилване с тичане и атака с оръжие/щит (друг въпрос е дали подобен тип щурмова атака въобще е използвана от хоплити във фаланга - според мен, не - това директно води до разрушаване на строя и разпадане на фалангата; иначе очевидно ускорено придвижване се е случвало, но може би по-скоро като част от маньовъра). Но не става въпрос за това, а за съвсем различно нещо - натиск от задните върху предните редици. Нещо, което лесно можем да си представим - всеки от нас в един или друг момент е попадал в тълпа, където подобно нещо се е случвало. Резултатът също можем да си го представим, ако добавим това, че всеки в тълпата е въоръжен с 2 м копие, заострено в двата края. Жертвите сред своите (включително стъпкани или размазани) ще са значително повече, отколкото евентуалните загуби, причинени на противника от първата редица на фалангата (напомням, че само тя реализира силата на натиска в реално въздействие).
                      Тъй като основното предимство на фалангата е строят, следователно организацията и дисциплината, то по-скоро взаимодействието ще започва методично - комбинация от прикриване с щита и търсене на пролука в защитата на боеца от предния ред на противниковата фаланга с копието. Разбира се, доколкото става въпрос за изключително напрегна в психологически смисъл сблъсък, много бързо част от хоплитите би следвало да се огънат, което ще доведе след себе си до разваляне в строя и методичността. Тогава сблъсъкът постепенно ще губи от "правилността" си, т.е. ще се разпада все повече на схватки - вероятно доста по-близки. Макар че въоръжението на хоплитите не предполага точно това, ако сметнем че копието е основното им въоръжение и бойците от всички редици са въоръжени с копия.
                      Вероятно губи тази фаланга, при която по-бързо се развали строя в резултат на стреса и понесените загуби.
                      Като пример може да се вземат битките между баталии от пиконосци през Средновековието. По този повод също имаше спорове за блъскането, фехтуването с копия и мелето.
                      Така или иначе си мисля едно нещо: издръжливостта на човек в подобна ситуация би трябвало да е много малка, независимо дали има блъскане или не. Т.е. периода на непосредствен сблъсък с противника би трябвало да се стреми към минимална продължителност. Поне това ще е естественото развитие. От друга страна, с оглед на наличието на сравнително дълбок строй, в който задните редици не са задействани, вероятно ще е много трудно измъкването или дори излизането от зоната на непосредствен сблъсък. Може би и това е едно от предназначенията на по-дълбокия строй, макар че ми се струва, че 8-10 редици би трябвало да са вече достатъчни за постигане на този ефект.

                      ПП Филмът "300" едва ли има каквото и да е общо с реалността .

                      Comment


                        #12
                        Що се отнася до примера в книгата (стр. 210), то не видях нищо убедително в този смисъл: става въпрос за избутване от страна на първия ред на едната фаланга на другата, избутване с щитове. И както е отбелязано, натиск и блъскане от страна на задните редици отсъстват експлицитно от текста, а само "се предполагат" сега. Но аз не виждам особени основания за подобни предположения, вече поясних защо. ВЪобще, както ес вижда от текста на книгата, става въпрос за предположения и размисли на историци, а не за директни свидетелства, котио да са недвусмиселни - иначе въпроса въобще не би стоял като дискусионен.

                        Comment


                          #13
                          gollum написа Виж мнение
                          ВЪобще, както ес вижда от текста на книгата, става въпрос за предположения и размисли на историци, а не за директни свидетелства, котио да са недвусмиселни - иначе въпроса въобще не би стоял като дискусионен.
                          Да не четем различни книги?

                          ПП Ще съм ти благодарен, ако ми посочиш авторитетно издание, в което се защитава тезата за липса на натиск.
                          Attached Files

                          Comment


                            #14
                            Кухулин-много е просот, дори няма смисъл от авторитено мнение! аман от авторитети!
                            Вземи един щит, намери още един-ама по-големичък българин, той да те тласка в гърба, а ти се мъчи да се задържиш срещу стена от остри колове. Е, после ще си приказваме въобще какво можеш да направиш-да се биеш, да се пазиш?
                            тази безумна идея превръща всеки дебелак, в по-добър войн от един хоплит с 15 годишен стаж, който се храни с маслини и лук!

                            Comment


                              #15
                              gladiator написа Виж мнение
                              Кухулин-много е просот, дори няма смисъл от авторитено мнение! аман от авторитети!
                              Напротив, авторитетните мнения го правят просто, затова са навлезли в методологията. Кво сега, трябва и аз да почна - хоплитите не са тълпа, не са пехливани, не са застраховани от пробив в дълбочина и прочее неща, дето даже не си струват мастилото. Колове, българи...

                              Авторитетно изследване -> ясни, научно издържани аргументи -> приятна дискусия.

                              Comment

                              Working...
                              X