Мда, например дело на същото активно поведение е една от най-големите промени - кислорода в атмосферата
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Произход на човека
Collapse
X
-
Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
-
gollum написаАха, тая работа с маймуните наистина е учудващо прилепчива - повечето хора ако ги попиташ, мислят че точно това по същество е твърдял Дарвин. Но май често е така и с други неща.
.
Така, че не сме толкова далеч от "хората са произлезли от маймуните" както си мислимНе 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Даркас написаТака, че не сме толкова далеч от "хората са произлезли от маймуните" както си мислим
Така че ако сме близо до нещо, то спордем не е "хората и сегашните примати (поне за шимпанзетата е сигурно) са произлезли от един и същ предтеча". Което навежда на някои интересни мисли за пътищата на еволюцията, но на различни мисли от твърдението, че "хората са произлезли от шимпанзетата".
Comment
-
Е, това се отнася към последните 200-300 години. В последните 5-6 милиона откакто видовете са се разделили, нещата са били по-различни, т.е. не само че са оцелели, но са се и развивали като видове. Иначе ако погледнем човешката дейност, то вероятно още много видове ще изчезнат вбъдеще (може дори да се каже, че резултатът от еволюцията на цивилизациите е обратен на този от биологичната евлоюция - разнообразието на биологичин видове намалява, вместо да се увеличава. Разбира се, самата цивилизационна еволюция си е различна, макар че също води по-скоро до намаляване на видовете цивилизации, т.е. на разнообразието).
Comment
-
gollum написатезата на Обикновен лаикЧовешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!
Comment
-
Не, не се притеснявай. Пиша "тезата" не за друго, а защото ти си човекът, който подвига съответния въпрос на форума. Нямам предвид "авторство" - то кой ли от нас наистина е автор на нещо, а по-скоро нещо като "представяне". Приемам за даденост, че всичко, което пишем е само преразказ, евентуално с елементи на разсъждение и когато наистина имаме нещо ново и съответно авторство, то това може изрично да се споменава.
ПП Разбира се, добра практика е винаги да се споменава откъде е дадено нещо, както ти си направил, както и аз се опитвам да организирам нещата (а и много други потребители).
Comment
-
Седя и зяпам схемата на произхода на човека. Някой питаше къде са доказателствата за еволюцията на homo sapiens. Ми то всички варианти преди и около него са прототипи и доста от тях са стигнали задънена улица и са изчезнали. Сякаш най-близо до нас са неандерталците, но както изглежда това си е отделен вид, т.е. между кроманьонеца и ненадерталеца не може да има общо поколение. Тая работа иде да каже, че като вид не сме били единствените, които са били с възможности за мислене. На всичкото отгоре съвсем не е ясно дали нашите възможности в тая област потенциално превъзхождат например неандерталеца. Оцеляването ни е въпрос на по-добро приспособяване и избиване на конкурентен вид - неандерталеца.
Това унищожение е по-различно от това да изчезне зелената еуглена или рядък вид акула. Става въпрос за съревнование между два мислещи вида, обаче поради оскъдните свидетелства, трудно ще можем да предоставим бойните им планове, използваната тактика или нещо такова. Но в крайна сметка сражения е имало.
Торн се опита да предположи кои са силните страни на кроманьонеца спрямо неандерталеца. Физически екземплярите от вида homo nenaderthalensis са били по-яки, а и са били по-пригодни за оцеляване на захлаждания от типа на един ледников период. Неандерталците са ловували на групи, евентуално са имали членоразделна реч, а обемът на мозъка им е доста по-голям (което е само предпоставка за по-добри мисловни процеси). Накратко, доста фактори да бъдат успешни срещу кроманьонците.
И така, дори да са превъзхождали кроманьонците на индивидулно ниво, откъм ресурсна обезпеченост са били слабички. Ако се допусне, че кроманьонците са били в състояние да обработват земя, това ще значи по-малка зависимост от лова (Хелмут Зигер твърди, че още хомо еректус е можел тия неща, но на юг). Възможността да бъдат в група и двата вида се допуска, но евентуалното съжителстване чрез обрабтване на земя, дава предимство на кроманьонците.
Тия кроманьонци се движат от юг на север. В тоя случай тия са имали шанс да познават повече и по-ядливи растения, които са били в състояние да култивират. Аз например си мисля, че тия си умения те пренасят и в Европа. Оттук може да следва и повече и по-здраво поколение. Ей тъй се е появил настоящия човешки род - случайно, поради географско положение.
Comment
Comment