Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Диадохи(Хронология)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Диадохи(Хронология)

    Колкото заплетен толкова и занимателен период (а надявам се и не само за мене) от античната епоха е ерата на Диадохите (наследниците) и Епигоните (подражателите) на Александър Македонски. Около 50 години войните за наследство над ефимерната световна държава разтърсват елинистическия свят.
    323 (лятото) - Александър ІІІ Велики умира във Вавилон. Владенията му се простират от Дунав до Инд и от Сахара до Хималаите. Казано е че борбите за наследството на Александър започват още преди да изстине трупа му. В Македония войските издигат за цар Филип ІІІ Аридей слабоумният полу-брат на Александър. Такова е желанието на починалия понеже няма други кръвни наследници от мъжки пол. По-късно същата година Роксана ражда сина на Александър който веднага също е обявен за цар - АлександърІV. Македония регент продължавал да бъде както и преди Антипатър докато на изток като такъв се откроил Пердика. Фактическата власт над повечето провинции към този момент обаче била в ръцете на стратезите (сатрапи)- т.е генералите които били: Лизимах (части от Тракия и Мала Азия), Антипатър (Македония и Елада), Антигон (Мала Азия и Сирия), Евмен (Мала Азия), Селевк (Месопотамия и повечето източни земи), Птолемей (Египет).
    322 - Александровата империя все още е единно цяло управлявано от 2 царе , 2 регенти и голям брой полунезависими стратези. Ясно е обаче че това положение няма дълго да се задържи. Води се Ламийската война - въстание на гръцките градове срещу македонските гарнизони. Демостен бяга от Атина и се самоубива, Родос обявява независимост. В края на годината Антипатър потушава бунта.
    321 - Междувременно Пердика се опитва да наложи авторитета си над стратезите, които въпреки че не му се противопоставят открито, отказват да изпълняват заповедите му. Най-силен бил Птолемей който откраднал тялото на Александър за да го погребе в Египет в 323 и завладял Кирена. През пролетта Пердика повежда поход срещу него но не успява да пресече източния ръкав на Нил. Войната се проточва а македонците не желаят да се бият срещу тези с които навремето са воювали рамо до рамо. Подкупите и агентите на Птолемей свършват останалото. Войските на Пердика минават на страната на противника (320) а той самия е убит без да постигне нищо.
    319 - умира Антипатър който обявява за регент своя приятел Полисперхон. Противопоставя му се обаче синът на Антипатър - Касандър, който успява да го изгони отМакедония. Близо 10 години те водят борба за влияние сред гръцките градове като Касандър поддържа олигархията а Полисперхон се свързва с демократичните кръгове. Това води до непрекъснати вълнения и преврати в и без това разпокъсаната политически Гърция.
    317 - Армения обявява независимост начело със сатрапа Ардават. Понт продължава да е фактически независимо.
    316 - Антигон разбива Евмен в Мидия и присвоява земите му. В този момент целостта на Александровото царство е повече илюзорна отколкото истинска. Касандър продължава да е формално регент на империята, но той претендира за нищо повече от Македония и Гърция. След убийството на Олимпиада и Филип Аридей действали съвместно с Епир срещу него, Касандър постига неоспорвана власт и по-късно (311) отравя Роксана и АлександърІV последните роднини на Александър Велики.
    Стратезите вече имат собствени империи и интереси като диадохи-наследници на властта.
    Лизимах както и преди властва над части от Тракия и Мала Азия и желае да разшири властта си доколкото може на изток срещу Антигон, на юг в Македония и Епир, на север срещу Одриси, Гети и скити.
    Касандър държи властта в старата Македония и манипулира елинските градове чрез подставени лица (напр. Деметрий Фалеронеца в Атина) и така ги държи слаби и зависими.
    Птолемей стабилно се е укрепил в Египет и най-малко от всички диадохи желае териториално разширение. Той се намесва само когато влиянието му е застрашено или някой от диадохите става опасно силен.
    Селевк администрира източните слабонаселени сатрапии и се бори да се наложи там. Месопотамия с Вавилон - столица на бившата империя буди завистта на опасен противник.
    Антигон Монофталм (Едноокия) и синът му Деметрий притежават повечето от Мала Азия, Асирия, Медия и др. Амбицирани да възстановят империята на Александър и да властват над нея те разполагат със достатъчно ресурси за да го направят , но и с достатъчно врагове за да не могат.
    313 - Антигон напада Селевк и отнема Месопотамия. В този момент той е най-близо до осъществяването на мечтата си.
    312 - Коалиция между Касандър, Лизимах, Птолемей и Селевк срещу Антигонидите. Те са победени, Селевк си връща Месопотамия и взема Медия и Сирия. Антигон се опитва да разклати властта на Касандър в Гърция чрез Полисперхон и етолийците. Антигон е пленен и после освободен от Птолемей и Селевк в замяна на мир.
    307 - Антигонидите на поход за "освобождаване" на Гърция от властта на Касандър. В Атина Деметрий Фалеронски е свален Антигон и Деметрий са почетини като богове-спасители. Деметрий е изпратен да завладее Родос. За обсадата наема 30 000 души които построяват гигантската кула хелептолис (превземачка на градове) и 55 метров таран. Въпреки че обсадата е неуспешна Деметрий е наречен Полиоркет (Обсадителя).
    306 - Деметрий разбива флота на Птолемей и превзема Саламин в Кипър. В чест на победата Антигон и Деметрий приемат царски титли - първи от диадохите правят това. Един след друг Птолемей, Селевк и Лизимах също се наричат царе. Само Касандър отказва въпреки че има фактически царска власт.
    303 - Антигонидите се налагат в Гърция. Останалите диадохи се фокусират върху унищожаването им.
    301 - В битката при Ипсос в М.Азия Антигон е разбит и убит от армиите на диадохите (без Птолемей) най-вече благодарение на 500`те слона на Селевк подарени му от индийския цар. Земите на Антигон са поделени, а Деметрий се спасява начело на армия и флот но фактически без територии.
    300 - Деметрий е приет от Селевк който се стреми да го използва срещу Лизимах. Деметрий бяга и неуспешно търси помощ от Атина.
    298 - Касандър умира. Синовете му въвличат Македония в гражданска война. Пир от Епир завладява част от страната.
    297 - Деметрий Полиоркет използва положението в Македония където е обявен за цар.
    296-293 - Деметрий воюва в Епир и Гърция, завладява Атина и крои планове срещу Лизимах и Селевк.
    293 - Лизимах води война с гетите но е пленен. Това кара Деметрий да нахлуе в земите му. Лизимах е освободен от гетите срещу мир и започва война с нападателя.
    288 - Съюз между Пир и Лизимах които влизат в Македония.
    287 - Войската на Деметрий го изоставя и той бяга в Гърция а после в М.Азия.
    285 - Деметрий се предава на Селевк и завършва живота си в плен. Синът му Антигон ІІ Гонат управлава няколко града и остатъка от армията му в Гърция. Птолемей І Сотер абдикира в полза на сина си. По това време диадохите са вече старци над 80 годишна възраст.
    283 - Умират Деметрий Полиоркет и Птолемей. Единствените живи диадохи са Селевк І Никатор и Лизимах. Последният се скарва с Пир за Македония, побеждава го и го изгонва от Епир. Сега той се насочва срещу стария се противник Селевк, който владее огромните територии на изток.
    281 - Битката при Корупедион в М.Азия решава спора между последните Диадохи. Лизимах е разгромен и убит. Земите на Селевк почти обхващат Александровата империя без Египет. Той поделя властта със сина си Антиох и поема към родната си Македония където възнамерява да прекара старините си.
    280 - В двора на Селевк І Никатор се намира Птолемей Керавн (Светкавицата) син на Птолемей ІІ изгонен от него заради опита си да го свали от власт. Селевк го държи при себе си с цел да го използва срещу баща му. Сред македонската армия назрява недоволство срещу опита на Селевк да превърне старата Македония в периферна провинция на империята си. Керавн използва това за да се обяви неочаквано за цар и да се обърне срещу покровителя си. Метеж в Тракия води до убийството на стария цар който е последният от Диадохите.
    Само година по-късно келтите нахлуват на Балканския полуостров, опустошават Македония, Тракия, Гърция и М.Азия. Птолемей Керавн загива в безрасъдна битка с тях. Те са победени едва по времето на Антиох І Сотер и Антигон ІІ Гонат, а държавите им в Тракия и М.Азия съществуват още дълго време.

    #2
    josi, имам един въпрос. На една карта видях, че има и Бактрийска държава на партите. Някой от диадохите или епигонидите ли се е възкачил там на престола или те са образували своя държава отделна от другите?

    Comment


      #3
      Партия и Бактрия възникват горе-долу по едно и също време - около 250 -те год. пр. хр.. Те обаче са доста различни държави. В Бактрия е доста по-силен гръцкия елемент - всъщност цялата управлявяща прослойка е съставана от гърци и македонци. Това се обяснява с политиката на персийските и по-късно селевкидските царе да изселват недоволните си гръцки поданици в тези отдалечени колонии. В Партия династията на Арсакидите има вероятно скитски произход, но това е твърде неясно.

      И двете държави се образуват след временното отслабване на Селевкидската империя. Сатарапа Диодот се обявявя за независим владетел и основава т.нар. Гръко-Бактрия. Империята му оцелява до края на ² век. пр. хр. и дори се разширява на изток към Индия. В последствие се разпада на множество държавици, които са завладени от номадите Кушани.

      Comment


        #4
        Благодаря, josi.

        Comment


          #5
          въпрос до josi: в случая не става ли въпрос за т.нар.йонийска / тоест гръцка Бактрия/.Истинската Бактрия / или Балхара/ е основана много преди това и към инвазията на Александър Македонски вече е завлядана от персите.

          Comment


            #6
            Да, но завладяна е силно казано. През повечето време персите поддържали власт там, която може да се нарече само номинална. Фактически това били полу-независими земи, чиято подчиненост често се състояла само в изпращането на военни сили при нужда, а понякога отказвали и това. Именно Бактрия била завладяна най-трудно от Александър Македонски и то "завладяна" пак е твърде условно казано.

            Comment


              #7
              Като стана дума за Бактрия имам още един въпрос към тебе, josi. Четох в една книга, че последният /преди А. Македонски/ цар Дарий III е убит от сатрапа на Бактрия Бес. Така ли е?

              Comment


                #8
                plamen_starbov написа
                Като стана дума за Бактрия имам още един въпрос към тебе, josi. Четох в една книга, че последният /преди А. Македонски/ цар Дарий III е убит от сатрапа на Бактрия Бес. Така ли е?
                Ами, то това навсякъде го пише..

                .
                ..И кажи ми ти страннико,
                чувал ли си звук,
                по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                Comment


                  #9
                  Очевидно така е. Мисля даже че на някои места е написан и като Артаскеркс ²V Бес. Хората му обаче го предали на Александър, понеже Бес е искал да се покаже като продължител на Ахеменидите, а това не се е харесало на бактрите.

                  Comment


                    #10
                    Благодаря!

                    Comment


                      #11
                      По тази тема като и по темата за Алексндър Велики, препоръчвам книгата на Кирил Королев-Македонският гамбит, за сжаление на руски език, освн прекрасно описние на историческата реалност вътре има и закачки- алтернативки, от рода на , а какво би се случило ако Филип не беше убит и т.н.
                      "...а крилете биват всякакви-каза враната..."

                      Comment


                        #12
                        Тук май намерих цялото съдържание на книгата. Наистина е увлекателна:

                        Сайт «Военная литература», работающий с 2001 г., собрал в себе множество текстов, имеющих отношение к военной истории и истории войн, и постоянно пополняется новыми материалами. Среди них -- первоисточники, архивные материалы, документы, мемуары, исследования, проза и поэзия, биографические работы, пропагандистские материалы, статьи, альтернативная военная история, книги по истории техники и оружия, уставы и наставления, устная история, детская военная литература, карты и схемы, военная периодика и многое другое.

                        Comment


                          #13
                          josi написа
                          Тук май намерих цялото съдържание на книгата. Наистина е увлекателна:

                          http://militera.lib.ru/h/korolev_k/title.html
                          Добра книжка :tup: Аз имам и съм чел и една друга много "убава"- "Правителей епохи елинизма" с биографии на диадохите- първите трима Птолемеи, Селевк, Деметрий Полиоркет, Антиох Трети и Антиох Епифан, Клеопатра, Филип Пети и др. Руснаците винаги съм ги "признавал" по отношение на изучаването на античната история.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            #14
                            josi
                            Метеж в Тракия води до убийството на стария цар който е последният от Диадохите.
                            По-скоро заговор на Керавън и про-Лизимаховото настроената Лизимахия, отрязана армията на Селевк (флотът на Лизимах преминава към цареубиеца Птолемей) се принуждава да го признае за цар на Македония, а самата армия на селевкидския цар е била съставена от елини и варвари ( според съмнителния Павзаний) и ако това е така то тя не е имала право да се произнесе по въпроса за легитимноста на царската титла на Керавън.

                            Comment

                            Working...
                            X