Александър никога няма да се похвали, че ми е бил любимец, но фалангата му най - вероятно също е имала тактически диници. Ако не е имала, това означава, че по време на бой фалангата му си стои тъй, както си е и бута най - много напред или назад, никоя бойна единица не може да направи обход, самостоятелно отсъпление, маневра или засада.
Оставете тея голи теории, дори и във фалангата на александър да е било така, в римската армия не е било така. Чети, има автори бол, и Плутарх да хванеш, и Полибий, и цитирания тук Ливий, и Салустий и който още си поискаш.
Доктринално на манипулите не се възлагат никакви тактически надежди. Тяхната задача е да държат мястото си в строя и толкова. Пък и чисто практически командването на 30 подединици минава всякакви разумни граници за способностите на който и да е командир. Очеизваждащо е, че контролът, които може да се упражнява над такова число единици по време на бой се ограничава само до няколко заучени предварително команди към целия строй от рода "Атака", "Защита", "Затворете пролуките" за изпълнение на няколко също заучени маневри. Ефективен интерактивен контрол в реално време на толкова единици е невъзможен. А предвид и милиционния характер на армията е много малко вероятно, че е способна въобще на изпълнение на нещо повече от именно такива заучени маневри. Та именно затова твърдим, че манипулите не са ТЕ - те не могат нито да бъдат командвани като такива в реално време, нито пък въобще са предвидени да действат другояче, освен в строгите рамки на целия строй.
ПП Ханс, на какво ги правиш тия картинки?
Comment