gollum написа
Всяка война завършва с мирен договор. Но мирният договор не е първоначалната основна стратегия на противниците, целта е победа, която да им позволи налагането на възможно най-изгоден за тях мир. Затова и казвам, че никой не тръгва само за мир, тръгва се за победа, която да го осигури. Идеята, че се воюва само за мир означава, ако приемем, че мирът е основно свойство на една война и на победители, както и на победени, че една война може да се започва и с идеята за поражение, нали все пак ще има мир.
В моето понятие стратегически мир може би трябва да се включи нюанса на хипотетичен стратегически мир /ХСМ/, противопоставен на реалния стратегически мир /РСМ/, първият, като идеална ситуация в плановете на противника, вторият, като действително случил и наложил се. Така че като критерий за това дали една война завършваща с мирен договор е била успешна би следвало да се приема амплитудната разлика между ХСМ и РСМ. В този смисъл, победата, т.е., успешното приложение на избраната от нас стратегия не означава винаги успех на военното ни усилие, защото е възможно въпреки перфектното изпълнение на зададените цели да няма физическата способност да се стигне до победа и да има ограничение от друг материален характер. Не е ли донякъде и това идеята на спора до тук - че въпреки стратегията и нейното възможно най-добро приложение, Ханибал не може да достигне до финалната фаза, победата. Така че говорейки за мир, трябва да се има предвид, че ако ХСМ на Ханибал не е бил тотално подчинение на Рим, то това на Рим е бил да не се даде на Картаген никаква възможност за преговори по наложения мир. Като се замисля сега, не е ли редно в такъв случай да се различват видове мир не само по тяхната реализация, но и по тяхната степен на двузначност и взаимоотношения с противника - до колко той има възможност реално да преговаря и до колко е изцяло изключен от преговорите.
Грей, нямам много против да гледате от високо, това, което ме притеснява е, че може да надцените/подцените участниците, приписвайки им, предвид именно въпросната висота планове, които те са нямали и които са просто продукт на случайността. Затова и ме смущава идеята, че ханибал си е давал сметка за невъзможността да спечели, естественият и логичен въпрос тогава е защо не е сключил мир още в мига, в който го е разбрал, а е чакал да загуби още повече позиции. Точно на теб ли да давам примера с Шрьодер
Ако съм те разбрала добре, според теб правилната стратегия е тази на Барселона на Йохан Кройф - докато държим топката в наше владение, дори и да не правим нищо съществено с нея, имаме предимство и контрол над противника и държим инициативата. Но това далеч не означава, че караш лошия да ти играе по свирката, защото това не е директно обвързано с отговор от негова страна. И Наполеон е имал инициативата, но Русия е тази, която е оформяла събитията.
Comment